През последния месец премиерът Сакскобургготски подобрява личния си рейтинг със 7 пункта - доверието в него нараства от 25 на 28%, а недоверието спада от 56 на 52%, сочат данните от редовното месечно допитване на "Галъп интернешънъл". Най-вероятно това е резултатът от острата атака на опозицията. За пореден път ставаме свидетели как крайно политизираните и неаргументирани по сериозен начин нападки, съчетани с "ченгеджийски" номера (паспортът и гражданството) се превръщат в бумеранг за авторите им.
Деполитизацията продължава да бъде определящата характеристика на политическата ситуация вече 2 години след Костов и това състояние няма изгледи да се промени преди края на местните избори през есента. Очертава се относително затишие пред буря, като основната интрига очевидно ще бъде доколко резултатите от изборите ще дадат необходимото гориво на опозицията да събори мандата на царя. Противно на очакванията, основната битка ще е не пред самите урни, не за "умовете и сърцата" на избирателите, а пред медиите -
битка за интерпретацията на резултатите от изборите
Тъй като не е необходимо повече от основно образование, за да се знае предварително, че партия на година и нещо не може да ги спечели. А и какво означава точно печалба на местни избори, е често спорен въпрос. Но като че ли няма голям спор още отсега, че БСП ще спечели най-голям брой кметски места, СДС ще загуби доста от сегашните си общини и вероятно ще се нареди на трето място след сборния резултат на НДСВ и ДПС. В този смисъл претенции за властта след изборите ще може да има вероятно единствено БСП. Но тя без подкрепа от ДПС няма да ги изяви, защото би било самоубийствено да се спечелват предсрочни избори без значим партньор в управлението след това.
Състоянието на електоралните нагласи преди летния период е: БСП - 22,6%, СДС - 11%, и НДСВ - 8,9%. Всъщност
царската партия единствено подобрява резултата си
спрямо последните 2 месеца и като че ли се оттласква от дъното. Най-значима продължава да бъде групата на избирателите, които нямат намерение да упражнят правото си на глас - 48% средно сред всички, но 58% от младите до 30 години, 62% сред най-заможните, 57% от собствениците на частен бизнес.
Безспорно резултатът от кметската надпревара в София ще има огромна тежест при битката кой ще отчете най-голям успех. Скорошен сондаж на "Галъп" в столицата показа, че към настоящия момент най-вероятен е втори тур между Стефан Софиянски и Стоян Александров с победа на по-познатия кандидат. Преди обаче НДСВ да определи своя претендент, е трудно да се прогнозира, а и не е ясно дали ще се получи ефект "умора от Софиянски".
Ако премиерът успее да вземе острия завой,
в който влиза с висока скорост - обявената пълна смяна на ръководството на парламентарната група и частична в кабинета, - то това би създало много сериозни предпоставки за реализацията на пълен мандат. Основните трудности и проблеми могат да дойдат от лидерските страсти и груповите интереси вътре в партията и групата му, а не от смяната на министри.
Впрочем като цяло този кабинет е като че ли добре стоящ в персонално отношение. Повечето от министрите са приемани от общественото мнение с добри оценки, а някои от тях - например Паси, Велчев, Кунева, Иванов (Лучано) и Дикме - с много добри. Голямото недоволство е концентрирано в три имена - Атанасов, Финков и Абрашев. В последните месеци Николай Василев успя да излезе от зоната на "високо напрежение", а и при него основният проблем е в безкрайния предмет и функции на министерството му.
Недоволството сред избирателите е масово, но то не е насочено само и единствено към премиера и кабинета. Пропагандираният от опозицията
пълен провал на управлението се споделя от 44% -
по-малко от половината българи. Показателен е и фактът, че критиките към правителството вече се изместват към спора колко точно е ръстът на икономиката и на заплатите и колко в действителност е спадът на безработицата. Т.е. вече никой не оспорва придвижването напред. Скоростта естествено не е достатъчна, но ако е вярно, че най-трудното е преодоляването на първоначалната инерция, съществуват реални възможности за ускорение. Необходима е само по-голяма решителност на премиера и диалог с българите. Първото вероятно той е способен да прояви, за второто май му липсва увереност, че един цар трябва да прави.
|
|