Ариф е на 14 години. Болен е от тежка форма на диабет и за да живее нормално му е нужен инсулин по 4 пъти дневно. Детето страда и от синдрома на Даун. Ходи в помощно училище. "Когато не е болен", обяснява майка му Хайрие. Жената е чистачка в кооперация в центъра на София, плащат й на ръка по 80 лв. на месец. Тя и двамата й сина живеят в портиерската стаичка. Заради постоянната влага всяка зима Ариф боледува от пневмония.
Хайрие дошла преди 2 години в София от Хасковско. Тя и децата имат личен лекар, Ариф ходи редовно на ендокринолог за протоколи за безплатен инсулин. Преди седмици обаче от столичната здравна каса отказват да му подновят протокола, защото майката не е внасяла здравните му осигуровки от 2000 г. досега. "Ами аз не знаех. Преди години докторката ми беше казала, дадох някакви пари, след това съм забравила", обяснява пропуска майката. Протоколите за скъпо лечение се заверяват за 6 месеца. На Хайрие й отпускат инсулин за 1 месец и й казват, че в този срок трябва да плати в НОИ дължимите вноски. Иначе инсулинът спира.
Тя изпада в паника. В касата й казали, че ще трябва да плати по около 10 лв. за всеки месец от януари 2000 г. досега. 420 лева. Тя няма тези пари.
До началото на тази година родителите бяха длъжни да плащат здравните осигуровки на децата си. След това влязоха в сила поправки в Закона за здравното осигуряване, според които държавата плаща вноските. Хайрие обаче не е работила на трудов договор, не е записана в бюро по труда, не получава социални помощи, т.е. осигуровките не се превеждат от работодателя, общината или държавата, и е трябвало сама да ги внася в НОИ. Както и своите. Не го е правила.
В нейния случай решението се намери бързо. Най-вече защото в кооперацията на Хайрие живее журналистка от "Сега" и се заинтересува от случая й.
Оказа се, че Хейрие е пенсионер по болест и получава пенсия за инвалидност - 49 лв. Трябвало е да осигурява детето върху 5% от 6-те процента от нейната осигуровка, т.е. с по 24 стотинки на месец. Което значи, че тя дължи по-малко от 10 лв. за осигуровките на детето. Ако нямаше инвалидна пенсия, трябваше да даде 420 лв.
От касата твърдят, че не бива да се спират лекарства на деца, тъй като те не са виновни, че родителите им не са ги осигурявали. Но случаят с Хайрие и Ариф е факт.
---------
В подобно положение - със спрени лекарства, са над 4000 души в страната, сочат официалните данни на здравната каса. Към момента на толкова тежко болни са спрени лекарствата заради неплатени осигуровки. Тези от тях, които изобщо не са се осигурявали, дължат по 460 лв.
От 16 април здравната каса е проверила вноските на 108 278 самоосигуряващи се пациенти, които получават лекарства по протоколи, сочат официалните данни, предоставени от НЗОК. Това са скъпи медикаменти, които се отпускат за болести като диабет, Паркинсон, шизофрения, епилепсия, множествена склероза, хроничен хепатит, лекарства за хора, преминали сърдечно-съдови операции. От тях 13 562 са отчетени като нередовни платци, пропуснали да плащат вноски над 3 месеца от 2000 г. досега. Все пак 6 182 са доказали, че са се осигурявали, но заради грешен ЕГН или други данни в документите са отчетени като неосигурени, или че не са осигурени по вина на работодателя или друго лице, което е длъжно да ги осигурява - общината при социално слабите, ВУЗ-а при студентите. Други 3 298 са спазили поставения от касата 10-дневен срок за погасяване на борча и са внесли дължимото, благодарение на което безплатните им лекарства са върнати. Те са платили общо 353 540 лв. по гишетата на НОИ.
4082 души са със спрени лекарства. Те са пропуснали срока, в който да си внесат осигуровките. Могат да се издължат и по-късно, но за известен период остават без медикаменти.
Което при подобни болести често е фатално.
Вероятно от септември проверката за дължими вноски ще касае вече абсолютно всички пациенти. На личните лекари ще се пратят списъци с пациентите им, които не са осигурени. Лекарите няма да имат право да отпускат направления за безплатни изследвания, прегледи и лечение в болница. Помощ няма да се отказва никому, но неосигурените ще трябва да си плащат за всичко. Правата им ще се възобновяват, след като се издължат, но не и сумите, които са дали за лечение.
---------------------каре-----------
"Сега" официално поиска среща с директора на здравната каса Димитър Петров или с негов заместник, който да отговори на няколко въпроса:
- Какво да правят 4000 души, които нямат 460 лв.?
- От какво най-често са болни тези хора? Ако между тях има болни от диабет например, инсулинът не може да бъде доставен по друг начин. Той не се продава.
- Има ли начин НЗОК да преразгледа решението си и да не им спира лекарствата?
- Какво ще се случи с хилядите, които ще ще трябва да плащат цялото си лечение - медикаменти, прегледи, изследвания, от септември?
----------
След като чакахме почти месец нито Петров, нито някой друг началник успя да отдели време и желание да ни отговори. Получихме само отговор на конктретния случай с Ариф, и то от сектор "Права на здравноосигурените лица". В интерес на истината - бързо и компетентно.
От пресцентъра пък напомниха, че касата е длъжна да спира безплатните услуги при хора, които не плащат осигуровки, според Закона за здравното осигуряване. Който е в сила от 1999 година, но описаната санкция се прилага едва от това лято.
Досега касата или си затваряше очите за некоректните платци, или може би не можеше да засече неосигурените. Благорадение на което те натрупаха солидни задължения към нея.
В страната има достатъчно неизрядни платци. По изчисления на НОИ те са около 1 млн. души, но не се знае каква част от тях са неосигурени по вина на работодателя, държавата, общините, ВУЗ-овете. Със сигурност има твърде много хора, които от 2000 г. досега не са работили постоянно, не са били записани в бюро по труда, не са работили на трудов договор, изхранват се от земеделие, сезонни работници, еднолични търговци, студенти, прекъснали обучението си, и изобщо хора, които по още ред причини са пропуснали осигуровки за поне 3 месеца. Само пенсионерите няма да пострадат от решението на здравната каса - тях ги осигурява държавата.
Някой ще каже - ами неизрядните да намерят 460 лв. и да си платят осигуровките. Да, но такива като Хайрие и сина й Ариф са очевидно 4000, те просто не могат да намерят тези пари. Не и в 10-дневен срок. Ако го направят, ще умрат от глад.
Друг ще каже, съвсем не без право, че хората, на които е отказано лечение, защото не плащат вноски нямат никакво основание да недоволстват. Когато си болен, ти си длъжен да се грижиш за здравето си, или поне дотолкова, доколкото зависи от теб. В случая - да плащаш ежемесечно вноски, които не са чак толкова високи. Но след като сме хора и живеем в държава, която има претенции да не прилича на страните от Третия свят, където инфарктът е непознат, защото умират от СПИН, не може да оставим 4000 души да умрат, защото нямат 460 лева. Няма и 2 милиона лева. А в същото време 800 милиона на касата стоят блокирани.
----------
По конституция България все още е социална държава с безплатно здравеопазване. "Сега" призовава депутатите със съвест да настояват в рамките на правомощията си в здравната комисия, пред здравния министър, на парламентарен контрол - да бъде намерено разумно решение за 4-те хиляди хронично болни.
-----------
|
|