:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,081
Активни 371
Страници 27,491
За един ден 1,302,066

А кой ще осъди виновните съдии

Съдебната ни система трябва да е много калпава, щом и от затвора я съдят
Трима затворници, излежаващи солидни присъди за митническа далавера, осъдиха вчера България в Страсбург. 2 години преди това техен авер стори същото, без да се налага да напуска килията, и държавата му плати яко обезщетение, което ще му стигне за цигари и други дребни нужди зад решетките за целия 13-годишен период на престоя му на хладно. И четиримата се оплакаха от едно и също: разтакавали ги по арести и съдилища повече от 3 години, преди да им прочетат присъдите.

Какво ли толкова са се разбързали? Нима са били нетърпеливи да влязат в затвора за по 10-13 години? Едва ли. Просто групичката е напипала най-слабото място на родната съдебна система и се е възползвала. Все пак и това си е далавера - защо да не изкарат някое евро? Нали всеки има човешки права? Включително и престъпниците.

От години Страсбург съди България за едни и същи слабости, като



най-често държавата плаща за мудно правосъдие



Проблемът е хроничен и ако се приложи юридическа терминология, може да се каже, че нашият съд е рецидивист. Правителствените агенти, които бранят честта на държавата, се явяват с един и същ репертоар, който не съдържа извинителни думи за основния проблем, а търси вратички за измъкване: тъжителите не били изчерпали всички възможности на родното правосъдие, не били подали жалбите си до евросъда в пределния 6-месечен срок и пр. И нито дума за съдебната парализа у нас, която перфектно се съчетава с вече популярния образ на България като бандитска държава.

Отказът на съдебната система да работи бързо и ефикасно е тежко нарушение по смисъла на Европейската конвенция на правата на човека. Той е нарушение преди всичко по отношение на правата на милионите честни българи, които при нужда не смеят дори да си помислят за съд, защото знаят, че там ще затънат в безизходица и разходи, които ще ги довършат.

От двете злини - престъпност и правосъдие - хората избират по-малката. И предпочитат сами да си лекуват раните от издевателствата на престъпниците, вместо да се подлагат на инквизицията на съда.



Сега обаче се очертава ново явление



Престъпниците надвиха правозащитната система не само на улицата, но и в международния съд. Те вече й се подиграват. На 27 юли председателят на Върховния касационен съд Иван Григоров се похвали на пресконференция в обновената Съдебна палата: Страсбург отхвърли като недопустима жалба по гражданско дело, обвиняващо държавата в мудно правосъдие.

С други думи, какво ни корите, нали Европа признава, че работим? Горкият. Толкова ли не е съобразил да провери каква плесница му готви Страсбург? Още на 25 юли пресслужбата на Съвета на Европа разгласи, че на 31 юли предстоят присъди по четири дела срещу България.

Ако нашите висши магистрати действително са се интересували от работата на съда в Страсбург, щяха да внимават да не фокусират медийното внимание върху себе си и да не бързат със самохвалството.



Проблемите са в съда, но присъдите са срещу държавата



Съдебната ни система разтакава жертви и престъпници, мести преписки от един рафт на друг, прахосва силите и парите на много хора, а накрая друг плаща за нейната несвършена или зле свършена работа. Защото Страсбург не наказва виновните съдии, нито държавата, а направо данъкоплатците, т.е. почтените хора, които трябва да плащат за греховете на родното правосъдие. Така народът става двойна жертва на престъпността - веднъж пряко от бандитизма и втори път косвено чрез съда.

Какво да се прави? Знае се, че българинът се стряска само като му бръкнат в джоба. Правоохранителите не се колебаят да прилагат този принцип към населението, за да го дисциплинират. Но ако наистина предстои реформа на съдебната система и паднат имунитетите, не е ли редно да се помисли и за финансова санкция на следователи, прокурори и съдии, заради чиято лоша работа глобяват държавата? Защото преките виновници си имат имена, а в републиката не бива да има свещени крави, поставени над народа.
12
1047
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
31 Юли 2003 21:48
Точно така; ако има правни инструменти, с които да се въведе такава мярка, би било много удачно.
31 Юли 2003 21:59
Изходът е в пълната приватизация на съдебната система. Само така всеки ще може да си наеме законно лицензиран професионален килър, за да си изясни отношенията със съседа. А сега от това благо се ползват само богатите...
Да не говорим, че има бол подготвени кадри за новата частна правораздавателна система.
01 Август 2003 09:51
A KOI SHTE OSUDI LIBYA ZA ZADURJANETO I TORMOZA HA 6-MATA BULGARI, S KOITO ISKAT DA SI IZMIYAT RUCETE ? ILI NIE KATO OVCE SHTE SI KAJEM PAK: "SHTOM NE SUM AZ TAM, NE ME INTERESUVA!"
01 Август 2003 11:44
Много вярна статия, обаче как можем да очакваме "свещените крави", или на простонароден език, нашите говеда сами да си махнат имунитета? Че сума ти магистрати ще ги погнат за една камара техни провинения. А да си съдия е супер сладка работа. След 5 години ставаш несмеяем или невменяем, няма голяма разлика. Такива съдии хич не се напъват да гледат дела, на заседанията само търсят поводи да ги отлагат и протакат, а и защо не - нали заплатата си върви - има стажанти и младши съдии да работят. А брутната заплата на съдия в Апелативния съд е 1 500 лева - хубава сумичка нали. Който бърза да му се реши делото и иска присъдата да е в негова полза знаете как действа - дебело пликче с финикийски знаци прави чудеса с правосъдието. Не рядко адвокати и съдии работят в комбина. И тези неща се говорят от години, но никой не прави нищо. А и как да съдиш съдия, когато той има имунинет - пък и знаем приказката - Гарван Гарвану око не вади.
01 Август 2003 13:46
da obwyrzhat zaplatite na sydiite s reshenite (zatworenite ili kakto tam se kazwa) dela.
da se naprawi otdel w prokuraturata, razsledwasht samo sydebni dalaweri i porychkowi dela. ot druga strana da se zasili kontrola nad prokuraturata....
mozhe syshto taka da se wywede "prawoto na po bedniq" w grazhdanskite dela - da se otchita finansowoto systoqnie na stranite i izhodnata poziciq w deloto da e na stranata na po bedniq.
01 Август 2003 14:16
Да им се заплаща според свършената до край работа, т.е. брой приключени дела и произнесена присъда!!! Протакане няма да има при това положение, а и адвокатите няма да си позволяват мними болести непосредствено преди датите на делата!!!!! Припомнете си Хайтов, едно е да искаш , друго е да можеш , трето и четвърто е да го направиш, за това последното иде реч , ДА ГО НАПРАВИШ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
01 Август 2003 14:34
Журналистите какво дремят? Много им е лесно да ни поднасят новини като тази. Вместо да зададат някой и друг неудобен въпрос на "отговорните лица"! Как така, наистина, Страсбург ще кара всички данъкоплатци да плащат за мудността на съдебната система? И ако е осъдена държавата, защо народът да плаща? Има си "отговорни лица", които представляват държавата - защо те не платят от джоба си? И защо нашата държава не заведе иск срещу Либия със същите мотиви - мудно правосъдие?
01 Август 2003 14:41
Посредствена статия. Авторът овиква наред всичко що е магистрат и това като резултат от три решения на Страсбург.
Какъв ли дълбокомислен анализ на италианската съдебна систама щеше да направи ако работеше за тамошна медия и му се налагаше да коментира по 10 -20 решения на ден. за "мудно правосъдие"... Еееех.....
01 Август 2003 15:30
Абе, Херинга, к'во ни интересува италианската съдебна система- важни сме ние-тук и сега. А че " правосъдието" се тресе от корупция, некадърници, пошлотия и постсоц цинизъм е безспорно. Убедена съм, че стотици (а, сигурно са хиляди) потърпевши биха ме подкрепили. Не казвам, че сред съдии и юристи няма отговорни професионалисти, но не са те движещата сила. А страда ли съдебната система, за какво общество, Европа, напредък и т.н.може да си говорим???
01 Август 2003 16:02
Що бе Скарлет? Италия е в ЕС, ама съдебната им система яко страда...
01 Август 2003 16:24
Глобите трябва да се плащат не от държавния бюджет, а от заплатите на съдиите.
01 Август 2003 17:29
Херинга, пълно щастие няма, както и идеални държави. Някои могат да считат, че Италия е задният двор на Европа (точно заради многото им проблеми там, особено в южната част). Но при все това ние сме далече от тях и затова нещата са несъпоставими. Решенията трябва да си ги търсим тук, отчитайки нашите си типично балкански български характеристики. Само дето и идея си нямам как може да се развърже този Гордиев възел: съдебната ни система!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД