Имаше такава реклама на цигари. За България рекламата може да е друга - "Законът е врата в полето, през която само кравите минават". Показното нарушаване на елементарни забрани се смята за подвиг и буди възхищение, а употребата на хитринки и вратички в закона е национален спорт. Българите изпитваме потребност да отричаме на всяка цена правилата, наложени от държава, власт, органи на реда, защото смятаме, че така им отмъщаваме и показваме отношение. Освен това тези, които трябва да следят за спазването на забраните, също са българи. И естествено често насърчават вратичките и хитринките.
Както можеше да се очаква, такава е и съдбата на забраната за пушене на обществени места от 1 януари. На книга в училищата и транспорта цигарите са забранени. Кръчмите трябва да са разделени на помещения за непушачи и пристрастени към никотина. На работните места трябва да има обособени помещения за пушачи. Засега нищо подобно не се е случило. Шофьорите на таксита и автобуси си пушат на воля, работодателите не са осигурили нищо, а
в кръчмите не се вижда от тютюневия дим
Отпорът срещу забраната също е тотален. Ресторантьорите и хотелиерите реагираха шумно, поискаха гратисен период и заплашиха с фалити, безработица и политически последствия. Донякъде са прави - наредбата, уточняваща къде и как ще се пуши, излезе чак пред декември, необходимите ремонти струват от 5000 лв. до 50 000 лв. Но е смешно кръчмарите да искат гратисен период от една година и да обясняват, че туристите може да избягат от България, защото по заведенията в Турция и Гърция няма ограничения за цигарите. Все пак чужденците идват у нас, за да почиват и обикалят, а не да пушат.
Явно въпросът е принципен - защо да разделяме местата в кръчмите си и да се харчим за вентилации, като можем да не правим нищо. Защото знаем от опит, че никоя забрана не е непреборима. Особено пред избори.
Реакцията на обикновените пушачи и работодателите обаче е по-страшна. Те мълчаливо показват тотален непукизъм. Сякаш забрана просто не съществува. В заведения се пуши, защото: "на масата има пепелник", "за последно", "и другите пушат", "кво като е забранено".
И тук идва мястото на държавата и нейните контролни органи в лицето на здравното министерство и ХЕИ. На държавата й е болезнено ясно, че борави с ориенталски манталитет, за който забраната сама по себе си нещо не значи. Основният ефект от призивите към гражданско самосъзнание и авторегулация е присмех. "Сигналите" срещу нарушители са основно резултат от нелоялна конкуренция.
Единственото лекарство са тежки и системни глоби
Вместо това обаче на първо време ХЕИ ще избягва санкциите по кръчмите за сметка на предписания кое как трябва да се преустрои. Вярно, ще се забранява изцяло пушенето в заведения, които не са готови с ремонтите. Ако нарушат забраната обаче, собствениците ще платят глоба от 50 лв. до 100 лв. При рецидив санкцията скача до 300 лв. Е, какво ще предпочете един управител - да си изгони клиентите или да плати 50 лв.? Единственият шанс на инспекторите да ужилят некоректните кръчми е първо да издадат предписание за промени и чак след като установят - след месеци - че то не е изпълнено, да наложат глоба от 500 лв. до 1000 лв.
В наредбата има и някои несъобразени с родната действителност неща. Например местата за пушачи не трябва да са повече от тези за непушачи, при положение че у нас пушат 55-60% от населението, а огромната част от непушачите не ходят по заведения, защото са малки деца или доста възрастни хора. Освен това рядко в една компания всички са непушачи. Затова за масите на порока ще има опашки, а свободните от тютюнев дим ще си стоят свободни.
И тук ще се намеси субективният фактор
От какво основно се прехранва държавният служител - инспектор от ХЕИ? Ами от каквото се прехранват служителите на КАТ, митниците, администрацията и т. н. За тях всяка забрана е добре дошла, тъй като увеличава цената на рушвета. Хората на ХЕИ не могат да си позволят да си затварят очите пред твърде нагли нарушения като например изцяло пушеща кръчма. Компромис за няколко маси и липса на вентилация обаче се прави лесно.
И изведнъж забраната ще заработи. По нашенски. По документи всички ще се водят първо глобени, после изрядни, а навсякъде ще се пуши. Защото държавата, позволявайки отклоненията, е в основата на непреборимия ни манталитет.
|
|