:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,294,977
Активни 586
Страници 2,545
За един ден 1,302,066
Дискусия

Как да refresh-нем* демокрацията

Няколко чужди и родни идеи за засилване на гражданското участие в политиката
Снимка: Юлиян Савчев
Демокрацията линее. Въпреки че демократичните институции в Европа работят добре, въпреки че демокрацията става все по-стабилна и в бившите социалистически страни, въпреки че Европейският съюз успешно се разширява, налагайки сред още и още страни и народи ценностите и практиките й, тя боледува.

И в "стара", и в "нова" Европа демокрацията страда от дефицит на легитимност. Гражданите все по-рядко отиват до урните. Ако сегашните темпове се запазят, към 2020 г. делът на въздържащите се от гласуване ще достигне 45% в Централна и Източна Европа и цели 65% в Западна Европа, сочат експертни прогнози на европейски учени.

Същевременно вниманието на политически активните се насочва все повече към проблеми, които са извън контрола на националните държави. Политическото недоверие води до задълбочаване на отчуждението между управлението и гражданите. Нарушава се принципът на равенството - различни обществени групи системно са изключени от политическия живот. Липсва ефективна гражданска инфраструктура, а наличните неправителствени организации в редица европейски страни не участват активно в политическия и обществения живот.

Демокрацията е под удар и "отвън". Глобализацията ограничава възможностите на всяка национална държава да реагира на променящите се икономически и демографски условия. Проблематична става и консолидацията на различните паневропейски организации - от една страна, текат процеси на обединение около общи европейски ценности, правила и институции, а от друга, е налице стремеж към запазване и развиване на национални, регионални и местни особености и идентичности.

Всичко това са само част от констатациите на мащабно двугодишно изследване на Съвета на Европа, проведено от учени и политици от различни страни на 46-те членки на организацията. То приключи в края на ноември в Барселона, когато Съветът на Европа проведе конференция на тема "Бъдещето на демокрацията в Европа". На нея бяха представени два основни документа - "Развитие на демокрацията в Европа" и "Бъдещето на демокрацията в Европа - тенденции, анализи, реформи". Вторият, наричан още "Зелената книга", съдържа и 28 предложения за реформи за укрепване на демокрацията.

В края на декември пък в Центъра за изследване на демокрацията Информационният център на Съвета на Европа у нас, в. "Сега" и в. "Култура" организираха дискусия по двата доклада. Към списъка с предложенията за реформи се появиха и първите български идеи. Тук ще ви представим най-интересното от идеите в "Зелената книга" и някои предложения на специалисти от Центъра за изследване на демокрацията. Това, надяваме се, е само началото на българския дебат за бъдещето на демокрацията.

(Пълния текст на "Зелената книга" на английски език можете да прочетете на адрес: http://www.coe.int/t/e/integrated_projects/democracy/05_Key_texts/02_Green_Paper/default.asp).





Родители да гласуват и за децата



Родителите на всяко дете трябва да имат право да гласуват от негово име, докато то навърши пълнолетие според закона на съответната страна. Кой от двамата родители да упражнява това право, следва да се реши чрез споразумение между тях. Ако детето е само с един родител или с настойник, той ще има правото да гласува от негово име.

Целта на това предложение е да направи демокрацията както в национален, така и в регионален и местен мащаб по-ориентирана към бъдещето. Така не само ще се даде символно признание от политическата общност, че тя е загрижена за бъдещите поколения, но и ще насърчи у младите от рано интерес към политиката и ще им даде възможност да държат родителите си отговорни за това как гласуват на местни, парламентарни и президентски избори. Ще се появи възможност за междупоколенческа дискусия за политиката и партийните ориентации, което е начин за социализация и гражданско обучение на децата в рамките на семейството. В крайна сметка това може да доведе до натиск над политиците да свалят възрастта на гласуване от 18 на 16 г. или дори по-малко.

Въведеното по този начин универсално гражданство ще се яви като двоен стимул за младите родители да гласуват, доколкото е вероятно да се очаква, че децата им ще ги подложат на натиск да отидат до урните, а вотът им ще нараства според броя на наследниците им. Политиците пък повече ще наблягат в кампаниите си на тази неглижирана сега част от населението, доколкото собственото им бъдеще вече в по-голяма степен ще зависи от нея.

Най-сетне универсалното гражданство ще спомогне за един по-добър паритет на политическия процес спрямо човешкия жизнен цикъл. Сега възрастните и пенсионерите представляват пропорционално по-голяма част от гражданството. Те имат и време, и средства да участват по-активно в изборния процес и политиката като цяло. Съответно по-голяма част от обществените фондове се харчат за здравето и нуждите на възрастните, а все по-малка - за образованието и обучението на младите. Перспективата е самоунищожителна - все по-малко работещи ще трябва да издържат все повече пенсионери.



Да подредиш партийната листа



Може да се разреши на избирателите, както е в някои страни, сами да подреждат избраниците си в рамките на партийната листа и дори да могат да задраскват всички имена.

На гражданите може не просто да се даде право на един глас, а този глас да съдържа някакъв брой точки - например 100, могат да се разпределят спрямо различни мажоритарни кандидати или листи. Точките могат да не се дадат и на никого. Така спечелилите най-голям дял 100-точкови избора могат да претендират, че имат по-голяма обществена подкрепа от спечелилите същия резултат, но с по-малко 100-точкови гласове.



Павилиони на демокрацията



Може да се създаде разгърната система от публични павилиони, поставени на достъпни места във всяко село и градски квартал. Те могат да бъдат разположени и в кметствата, библиотеките и дори полицейските управления. Чрез тях гражданите ще могат да си плащат таксите и глобите или да подават документи, да пращат и получават чрез безплатен Интернет съобщения до и от държавните и местни служби, както и да получават съвети за закони и местни нормативни регулации. Ако се въведе електронно гласуване, онези, които нямат достъп до компютър, могат да упражнят правото си на глас от тези павилиони.



Пазачи за пазачите



Във всички надзорни институции - централните банки, генералните щабове на армиите, регулаторните агенции и комисии (например за енергетиката, застраховането, осигуряването, хазарта, медиите и пр.) може да бъде назначен "надзирател", избран от релевантната за съответната сфера парламентарна комисия. Той/тя трябва да е депутат, да получава възнаграждението си само от парламента и да е отговорен единствено пред него. "Надзирателят" трябва да има пълен достъп до информацията на съответната институция и да участва в заседанията на нейното ръководство или директорски борд. Ще пише регулярни доклади до парламента за това доколко работата на съответната институция съответства на демократичните принципи. Това ще е един вид външен съдия с привилегирован достъп до вътрешните документи и дискусии, който постоянно "ще надува свирката". Така ще се засили ролята на парламента в рамките на обичайния междуведомствен контрол.



"Жълт картон" за законодателите



Общинските съвети и местните парламенти трябва да имат възможност да показват жълт картон на висшестоящето събрание, когато то планира да прокара законодателство, ограничаващо правомощията им. Това ще даде възможност проблемите да се решават още преди да се стигне до съда. Още повече че често в такива случаи не може да се намери правно основание за претенция пред съда. При получен "жълт картон" "нарушителят" ще е длъжен да отмени инициативата си, засегнала по-нисшестоящия орган.



Граждани разпределят бюджет



Част от общинските бюджети може да се разпределя от неформални граждански събрания по квартали например. В някои случаи може да се изберат представители на квартала, които заедно с общинските съветници да определят приоритетите на целия общински бюджет.



Различни изборни бариери



Според желязното правило на олигархията колкото по-дълго един политик заема даден пост, толкова повече той обсебва подвластните му ресурси и толкова по-трудно е да бъде свален чрез избори. Ефективно средство срещу това могат да са избирателните бариери, които обаче са различни според случая. Например ако един политик е спечелил на изборите с 55%, за да остане втори мандат, вече ще му трябват 55,7%, за трети - 60%. Същият подход може да се приложи и при определянето на мястото на кандидатите в партийната листа при пропорционални избори.



Вътрешнопартийна демокрация



Партийните лидери обикновено не насърчават появата на нови членове на партийния елит, които могат да застрашат лидерството им. Нито пък са ентусиазирани за първични избори. Така партиите, които са важен компонент на либералната демокрация, често сами подкопават нейната легитимност.

Средство срещу това може да бъде учредяването на специални фондове, заделени за партиите, които насърчават вътрешнопартийната конкуренция и организират регулярни форуми и дискусии с широката публика по различни обществено-политически въпроси. Това може да става чрез система от ваучери, които гласуващите разпределят в полза на партиите. Освен бюлетини предпочелите да гласуват ще могат да пускат и ваучери, с които да разпределят част от бюджета в полза на избраната от тях партия. За да се избегнат големи рискове, заделената за партиите държавна сума може да се раздели на две равни части - едната половина да се разпределя според спечелените от партията проценти на изборите, другата - от избирателите с ваучерно гласуване.

Ваучерното гласуване следва да е независимо от вота с бюлетини. Гражданинът, избрал една партия, може да реши да раздели ваучера си между няколко. Или пък да не го даде на никоя.



Дистанционно гласуване



Гражданите трябва да имат възможност да избират между стационарно (пред урните) и дистанционно (електронно и пощенско) гласуване. Опитът показва, че ако хората имат възможност за избор между двете, дистанционният начин на гласуване скоро се превръща в норма. Гласуването по пощата обаче трябва да бъде въведено преди електронното.

-----

* Refresh - освежавам, съживявам (англ.). С бутона "Refresh" на операционната система Windows се актуализира активният файл или страница.



Страниците подготви: Веселин Стойнев
 
На 4 април 2003 г. малкият Митко участва в политическа акция - с български флаг в едната ръка и с американско знаме, зашито на якето, той дойде пред МС заедно с група млади социалисти, предвождани от Сергей Станишев, които донесоха на премиера Сакскобургготски 90 кашона с бюлетини против войната в Ирак. Ако родителите на Митко получат право да гласуват и от негово име, сигурно вече няма да го водят на политически акции.
39
852
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
04 Януари 2005 00:36
С F5
04 Януари 2005 00:52
И ОЩЕ/ от мен/:
1.Ако една управляваща Партия или Коалиция ЗАГУБИ при следващите избори- тези нейни депутати и участвали в изпълнителната власт лица ДА НЕ МОГАТ ДА БЪДАТ отново депутати, а на тяхно място да бъдат други от партийната листа ! Защото, щом Партия е спечелила избори и е управлявала, а после е загубила избори- значи Мнозинството от избирателите си е било харесало Програмата на тази партия, но е останало недоволно от хората, които са я /НЕ/реализирали на практика!
2.Министрите и премиерът да са САМО лица, които са били избрани вече он Мнозинството от избирателите за депутати , а НЕ лица, за които Избирателят НЕ е гласувал и тези лица НЕ се чувстват обвързани и задължени с Вота на Избирателя!
3. Кандидатите за депутати да се издигат само в едив избирателен район! И този район да е там, където е мостоянното местоживеене на кандидата! Така вероятността хората да познават депутата е по-голяма! А това е нужно за един правилен избор на избирателите!!!
4. Депутатите , министрите и премиерът да подписват декларация, че след изтичане или прекратяване на мандата им или напускане на поста им, НЯМА да напускат България за повече от 185 дни в годината през следващите 5 или 10 календарни години! Сиреч, да сърбат /живеят/ попарата/Животът/, който саме са надробили докато са били управляващи държавата!!!
Иначе ноистина разочарованието от Демокрацията/ДемоКРЯКЦИЯТА/ в България все повече ще нараства и Народът ще й обърне гръб някой ден!!!
ДЕМОКРАЦИЯТА ДОЙДЕ ЗАРАДИ СПРАВЕДЛИВОСТТА, УЖ!
МОЖЕ ДА СИ ОТИДЕ ЗАРАДИ НЕСПРАВЕДЛИНОСТТА, МАЙ!!!

15 ГОДИНИ СТИГАТ!!!
04 Януари 2005 02:31
Вече съм напълно убеден , че на демокрацията работата и е спукана.Амин.
04 Януари 2005 02:32
Малкият Митко от снимката ще порасте. Ако дотогава родителите му не са спрели да гласуват и не са си събрали багажа, то малчуганът със сигурност ще го направи. За историята по-нататък: Натиснете тук



04 Януари 2005 02:56
Родителите на Митко не са просто сащисани, ами направо са антиСАЩисани./като Параграф39/.А якенцето си го бива.Що на мене не ми купиха такова кога бех колко Митко!
Сто кашона бюлетини дааааавам - само да те притежааааавам- хе -
картата зелена !!!
04 Януари 2005 03:10
оIо, мерси за линка.Трудно се отваря, та реших да го постна:_____________________ young ones go abroad'


By Kristina Stefanova
THE WASHINGTON TIMES

SOFIA, Bulgaria — Luiba Ovcharova sits on a bench outside a centrally located apartment building, smoking with two friends. The daily ritual for the three women in their late 70s goes along with their other daily routine: Relating the news about their grandchildren, all of whom live abroad in Germany, Spain and Canada.
Mrs. Ovcharova looks up at the building where these children, now in their 20s, grew up and shakes her head. "The old ones die, and the young ones go abroad."
Her daughter moved with her husband and daughter to Canada in 1992. "My Vania has a good job with a technology company," she says of her granddaughter, now 29. "I remember her with her five friends, climbing on trees and playing on the streets. Now I'm lucky to see her once every two years."
A million Bulgarians have emigrated since the fall of communism in 1989, nearly 85 percent of them under age 30. Most of the Bulgarian emigrants went to Germany, followed by the United States and then Spain.
As many as 15 percent of Bulgarians between the ages of 15 and 60 still hope to move abroad, according to a survey by Bulgaria's National Statistics Institute.
Although the country is set to join the European Union in 2007, Bulgaria is poorer than its Western neighbors. The average monthly wage in Bulgaria is about $211. The official unemployment rate is 12 percent.
But joblessness is about double that rate among young people, estimates Kristen Ghodsee, a professor at Bowdoin College in Maine, who has done research in Bulgaria for more than a decade.
"A lot of young people are leaving Bulgaria — for good reasons. Unemployment is extremely high. The quality of college education is very much compromised," she said.
Although young people have been leaving since the early 1990s, Bulgaria's case has not been one of "brain drain," Ms. Ghodsee said. The term refers to the exodus of educated professionals, which from an economic perspective is seen as negative because the country paid for their education, but won't reap the benefits of their work later.
That might be changing now, as most young people who leave do so to attend foreign colleges that have offered them scholarships. Others — who hold degrees from Bulgarian universities — migrate to tourist spots and earn a living at hotels, cafes and restaurants.
Mrs. Ovcharova's granddaughter left as a teenager. But her friends' grandchildren left on their own, much later.
"These young people — it's difficult for them now," laments Lara Zhivkova, who lives two floors below Mrs. Ovcharova. Her grandson, Mitko, studied law, but was disenchanted by a combination of dim job prospects, tales of student-professor relationships and grade-buying at the university. He went to work for a construction company in Libya. A year later he moved to Malaga, Spain, where he works as a chef at a hotel.
"If he can make more money as a chef there than as a lawyer here, then what can I say?" asked Mrs. Zhivkova.
Bulgaria has the fastest shrinking population in Europe. The exodus of thousands of Bulgarians is compounded by a historically decreasing birthrate. The Economist Intelligence Unit estimates Bulgaria's population in 2001 at 7.7 million and says it will be about 7.3 million by 2006.
"We've seen the migration of thousands of young people since 1992, which for Bulgaria is disastrous," said Hristina Mitreva, general director at the National Social Security Institute, Bulgaria's pension agency. "These are young, educated people of reproductive age."
The government — its plate full combating corruption, modernizing its legislature so that it can join the European Union in 2007, and trying to boost economic growth ... has not sought to keep young people from leaving the country.
"Those are people that we cannot tap into," said Mrs. Mitreva, warning that Bulgaria is left with a larger percentage of elderly than younger people, which strains the nearly bankrupt pension system.
For a pension system to be effective, the ratio of workers to pensioners should be at least four to one, she said. In Bulgaria, it is less than one to one. The country has reformed its pension system to include various savings options, but this is unlikely to solve the problem. The United Nations estimates that the percentage of the Bulgarian population over 65 will double to 30 percent from 2000 to 2050.
The situation is only likely to worsen, because birthrates are not likely to rise, and as more young Bulgarians prosper abroad, their success stories will encourage more young people to leave in search of better lives in Europe and North America.
"When young people flee a country, that means that country is not doing very well," Ms. Ghodsee said. But she added a bright side: Bulgarians who do well abroad send money home to their relatives.
"It pays for my cigarettes," said Mrs. Zhivkova, as she lit another and inhaled.
"And I got new carpet in the living room this year. And I'm happy for Mitko. But sometimes I think I would rather he had stayed."

04 Януари 2005 03:33
Пък и хубаво дете е Митко, ако и майка му е така, халал да и е демокрацията.Как да не и го набуташ у демУкрацията!
04 Януари 2005 03:52
Не може ли бабичките да гласуват вместо внуците и родителите им? Така вота щее най-представетулун.

04 Януари 2005 04:24
VOCY
- Реви VOCY, реви братко,
ти на двора (на "многострадалната" България)
аз в обора (на "истинската" демокрация с "зелена" карта)
двама да ревеме,
да се пука Дечо пора (де няма зелена карта)!!!
04 Януари 2005 08:12
Ами нали "Швепс"-ът освежавал. Полейте я със "Швепс".
04 Януари 2005 08:50
Все пак има надежда
Днес вече е 2005
Преди 7-8 години в нета беше шумяла една дискусия ...за демокрация Та там всичките тези нещица бяха обсъждани и дори много по-конкретно.
Ето те са вече тук и пак се обсъждат с детайли
Но примерно как завърши дискусията там ...?
04 Януари 2005 08:54
прав си минуйко. вече сме две иляди и пета. а какво беше преди пет-шес години? още немаше и две иляди
04 Януари 2005 09:05
Наистина F5! А наия БГ браузър дали са му сложили такъв hot key?
04 Януари 2005 09:10
Да бе
Ама нямаше и 11.9.2001
Нямаше и дружбовъзстановяваща операция в Ирак
Ама много вода изтече през тия 5-7 години и там, и тук
Само демокрацията остана ...за дискусия
Будь здоров и не пускай

Редактирано от - Минавам от тук на 04/1/2005 г/ 09:12:40

04 Януари 2005 09:13
Оруел отдавна предвиди нещата...... Четете "1984" и се усмихвайте, когато можете....
А България че намалява - нема страшно..... - ще дойдат други екземпляри - Природата не търпи празно нещо...

04 Януари 2005 09:16
P.S. - Четете и "Animal farm" тоже....., Гледайте "Brazil" на Тери Гилиъм.......... and so on.....
04 Януари 2005 10:20
На Бойко Ноев Центъра ще рефрешва демокрацията. Браво, Бойко, сега вече демокрацията ще прокопса. Дайте власт на циганите да гласуват от името на многобройните си циганчета и демокрацията ще победи навеки. Тъпаци.
04 Януари 2005 10:47
Абе иб*м таз демокрация.
04 Януари 2005 11:51
Количествените натрупвания неминуемо ще доведат и до КАЧЕСТВЕНИ изменения!!!!
04 Януари 2005 12:13
Параграфе добри са твоите "ПОЖЕЛАНИЯ" , но трудно могат да се реализират без волята на "управляващото мнозинство"?!?! Или поне ще се окаже, че за да се "прокарат" тези нововъведения е необходимо Велико събрание
Към твоите идеи бих добавил и изискването за напускане или отзоваване от парламента на депутат при определена процедура и при напускане на парламентарната група на Партията с чиято бюлетина е ИЗБРАН! , както и премахване на условията за упражняване на "етнически вот"!!!!!
Демокрацията е "присъствено" а не "задочно" обучение! Нужни са години вътрешно партийни процеси на "ферментация", установяване на политическа ценностна система , контрол и санкция от страна на суверена!!!! А за Президентска Република и мажоритерен вот можем само да мечтаем.
До тогава ще си пишем и четем "правила" за собствена утеха...и в собствен сос...
04 Януари 2005 12:19
Хе-хе, каква демокрация бе! Юдейска конспирация срещу интересите на хората в една национална държава. Разделяй чрез партии и владей! това е бил замисълът. Скоро хората се усещат все повече, че ги мамят, не гласуват и така компрометират конспирацията. Вече май разбират и кой я е внедрил за тяхно нещастие. Сега ционистите панически търсят някакв о освежаване на мръсотията си, но, както гледам, нищо разумно не могат да измислят, само някакви словесни полюции.
Констативната част на материала е доста добра, казват се дълго премълчавани истини. Ясно е, че с тази ционистка лъжлива демокрация не може да се върви напред. Или САЩ да обявяват империя и имперско "право" да налагат каквото си решат чрез колониални агенти в различните псевдодържавни обединения, или да оставят хората да си върнат националните държави и да се оправят без юдомасонска намеса. Дрънканиците за демокрация наистина вече само дразнят.
04 Януари 2005 12:24
Перчемлиев УИБРОБИЯ НА УИБРОБЦИТЕ!!!!
04 Януари 2005 13:30
Срещу демокрацията помагат само войниците... Казал го е древногръцки философ...
04 Януари 2005 13:51
Съвременната демокрация е система, контролирана и владяна от капитала.
Гражданьето се поизлъжат, поизлъжат, че те са суверена, па се освестят в един момент и теглят една яка и на демукрацията, и на системата, и на зомбирането.
Затова не върви.
Просто дефиницията за демокрация трябва да бъде нещо от рода на-
Система, в която властта не се предава по наследство, а се превзема насилствено от най-хищните в момента акули и се държи от тях, докато не ги надвият други.
04 Януари 2005 13:53
Един е сигурният начин за refresh-ване, момци:
ПЪРВО - ДА Й ДРЪПНЕМ ШАЛТЕРА!
04 Януари 2005 14:05
04 Януари 2005 14:26
Vmesto da refresh-nem da ne delete-nem...
04 Януари 2005 14:41
Весо+ докопа търсеното решение за топките: Наистина трябва да Delete-нем и да преинсталираме. Ама със Service Pack-овете ....
04 Януари 2005 15:11
Параграфе ,
много е точно. Бих казал де да доживеем пряката демокрация от швейцарски тип. За да имаме право да говорим за някаква демокраця.
04 Януари 2005 15:39
Ха-ха! Много лесно става - натискаш бутона Start, излиза ти едно меню - от него натискаш Shut down..., в следващото избираш Restart, натискаш ОК или клавиша Enter и... готово!
За неразбралите обяснявам: Стартираш /Start/ Революция, после с шутове /Shut down/ сваляш на земята ония от сградата срещу Батюшка-Цар, стартираш/Restart/ публичния им разсрел на стадион "В.Левски", вкарваш/Enter/ нови на тяхно място и... повтаряш процедурата през 6 месеца докато останат истински демократи - като Левски и Ботев, които не крадат.
Само че тая процедура в БГ е невъзможна за жалост...
04 Януари 2005 15:51
KAILY,
ДЕФИНИЦИЯТА ЗА "ДЕМОКРАЦИЯ" Е: /може би?!:
"ДЕМОКРАЦИЯ " е единствено и само, когато ..."УПРАВЛЯВАНИТЕ УПРАВЛЯВАТ УПРАВЛЯВАЩИТЕ!//П39/
04 Януари 2005 16:46
Е може, ма аз описвам съществуващия строй, а ти описваш ина утопия.
04 Януари 2005 18:25
Значи и дезоодранти трябва да си подготвим за тази вмирисана демокрация. Все изтърваме влаковете, преустройства, нежни революции, демокрация, сега освежена демокрация. Целта е нищо важно е движението /Карл Кауцки/.Нейсе и това , че понесеме.
04 Януари 2005 18:55
Пазач на пазачите?
Е за какво е нужно да има още един, който да участва в разпределението на комисионите? Я вижте колко пазачи парламентаристи от ХДС и ГСДП натурял на заплата Фолксваген и колите му непрекъснато поскъпват.
04 Януари 2005 19:20
ТърсИх, търсИх бутон Рефреш на операционната система Wиндоwс - нема го!
Първо търсИх на Wин 3.11 - нема!
После на 95 - нема!
98 - нема!
2000, ХП - пак нема!
Ей, оууу, що не казахте че трябвало да го търся в Интернет Ехплорера?
Че и там даже го нема - Wиндоwса ми е на испански...
04 Януари 2005 19:30
Пък на Mozilla бутона е Reload.
04 Януари 2005 19:46
Да попитам компетентното форумство - с тези идеи на бг политолози световната демокрация ли ще освежаваме у или са за родна употреба
04 Януари 2005 20:08
Сутринта гледАх Дайнофф как се тръшка за Азис, ако влезнел в бостана с тикви.
Азис това ако влезнел, не Дайнофф.
Че то на фона на Дайнов ей го къф е сладур Азисссссс.
05 Януари 2005 13:04
SIR LANSELOT,
........................
paragraph39 : /:/ "ДЕФИНИЦИЯТА ЗА "ДЕМОКРАЦИЯ" Е: /може би?!:
"ДЕМОКРАЦИЯ " е единствено и само, когато ..."УПРАВЛЯВАНИТЕ УПРАВЛЯВАТ УПРАВЛЯВАЩИТЕ!//П39/"
........................
Sir Lanselot : /:/ " Пазач на пазачите?
Е за какво е нужно да има още един, който да участва в разпределението на комисионите? Я вижте колко пазачи парламентаристи от ХДС и ГСДП натурял на заплата Фолксваген и колите му непрекъснато поскъпват."
......................................... ......................................... ....................................
В ТОВА е ПРОБЛЕМЪТ при Демокрацията!
Защото, при Демокрацията , уж, Избиратели/ ГЛАСУВАЩИ/ са само ФИЗИЧЕСКИ лица, а избраните от тях депутати са им САМО на тях "народни ПРЕДСТАВИТЕЛИ"- но се оказва, че ТЕ-дерутатите, нито са "народни", нито са "Представители на Народа", а са представители на ЮРИДИЧЕСКИ лица и Групировки и на интересите им -които НЕ винаги съвпадат с тези на Физическите лица-избиратели / например, когато една фирма изнесе производството си от страната и с това увеличи БЕЗработицата в средите на граждани-избиратели в собствената си страна; или екологичното замърсяване; или стремежът към монополизъм/картелизъм/ и монополни цени и свръхречалби и т.н.
Значи, НЕ става въпрос за "Пазач на пазачите", а за Представител/пълномощник/, който е ДЛЪЖЕН да защитава и представлява ЕДИНСТВЕНО и САМО интересите на Преставлявания/Упълномощителя/ и НИЧИИ други Воля или Интерес! И Представителят /"народният"/да носи ОТГОВОЛНОСТ-всекидневно!- за действия , които е извършил ИЗВЪН или ПРОТИВ тези, за които е бил ИЗБРАН/упълномощен/ ! Така, както , един адвокат НЯМА право са извършва дейстния в ущърб на клиента си/който му плаща, при това!/ ! Ето това означава, спореД мен , УПРАВЛЯВАНИТЕ ДА УПРАВЛЯВАТ УПРАВЛЯВАЩИТЕ- като възможна дефиниция на "Демокрация"! НЕ твърдя , че е осъществимо в пълна степен! Но ако наистина НЕ е осъществимо- тогава нека НЕ говорим за Демокрация, а за НЕЩО ДРУГО, но НЕ и Демокрация!!!

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД