В последните седмици откъм осигуряването дрънчи какофония. Първо от финансовото министертво казаха, че таванът на пенсиите, който по закон трябва да падне от догодина и който сега е 200 лв., ще се качи на 250 лв. После правителството взе мъдрото политическо решение - хем да няма таван, хем той да остане, ама на високо - 500 лв. В четвъртък пък управителят на НОИ заяви, че се обсъжда или да няма никакъв таван, или той да е 500 лв., но категорично не под 500. По същото време обаче социалната министърка, която е била на дълга обиколка из Европа, е съобщила на журналисти, че най-добрият таван е 350 лв. Кой ще разбере какво ще става с тия пенсии, след като хората, от които зависи ограничението - управителят на НОИ, финансовият и социалният министър са като орела, рака и щуката.
Проблемът обаче явно не е само в пенсионния таван, а
в цялата осигурителна система
Защото в петък стана ясно, че от НОИ искат да орежат обезщетенията за болнични - за първите 5 дни, какъвто е масовият случай, от 2004-а да се плащат 50% от заплатата вместо 80% като сега. Освен това отговорниците по осигуряването дават заден ход от редица свои обещания - няма да отпаднат нито осигуровките върху ваучерите за храна на работниците, нито двойното облагане на работодателите за риска "болест" за техните наемници.
Играта на "иди ми, дойди ми" с осигуряването е толкова досадна, колкото и заиграването на нововремците с президента заради трансплантациите. И пак е за сметка на решаването на важни социални проблеми. Разликата е в това, че няма политически залог за интрига.
Но това е по-лошо. Защото интригата с НОИ се оказва резултат от определена политика. А той се изразява в липсата на пари.
Затова в пенсионното се чудят
откъде какво да кръцнат,
та да вържат бюджета
Че той ще е в дефицит и че дефицитът ще расте поне до 2007-а, бе ясно на авторите на пенсионната реформа още през 1999-а. Междувременно царското управление въведе допълнителни мерки - като осигурителните прагове и задължителната регистрация в НОИ на трудовите договори, които трябваше да увеличат приходите в пенсионното. По последни официални данни за първите 4 месеца на годината в НОИ са събрани 140 млн. лева над предвиденото. Според прогнози на работодателите до края на годината те трябва да станат 300 млн.
Защо тогава има проблем с новите 300 млн. за 2004-а? Има няколко възможни отговора: че очакваните 300 млн. лв. допълнителни приходи за тази година от регистрацията на договорите и осигурителните прагове са балон; че бюджетът не може да подкрепи по-голям дефицит догодина; че икономиката го закъсва, доходите падат, работните места намаляват - оттам и приходите в НОИ; или пък от всичко по нещо.
При пенсионен таван от 500 лв. догодина на НОИ ще му трябват още 150 млн. лв. Тях бюджетът ги е обещал - добре. Обаче остават още толкова. И пенсионното решава да кърпи на дребно. Вместо 80% болнични от заплатата ще се дават 50% - ето ти спестени почти същите около 50 млн. лв., които НОИ ще загуби заради това, че най-после от догодина премахват идиотията първите 3 дни болнични да плаща изцяло работодателят. Е, сега
сметката ще плати
изцяло наемникът
На кой му пука, все някой трябва да плати.
За по-сигурно обаче НОИ си предвижда малка резерва, която ще му гарантира още някой милион. Затова хората на социалния министър Христина Христова ще оставят да действа и през 2004-а другата идиотия за работодателя - той да плаща два пъти осигуровка за болничен - веднъж текущо, върху цялото възнаграждение, и втори път върху самото обезщетение. Още 10-ина млн. пък могат да дойдат от вноските за ваучерите за храна, които пак ще се облагат.
Каква е рекапитулацията от всичко това?
Първо, в обществото се загнездват сериозни съмнения, че приходите в осигуряването вървят добре. Второ, социалните управници правят вътрешни преразпределения, от които губи винаги този, заради който уж съществува осигурителната система - пенсионерът и разболелият се работещ. Трето, разнопосочните послания и неизпълнените обещания подриват неимоверно доверието в пенсионната система, което, както и при банковата, е по-важно от всичко останало.
А загубата на доверие неминуемо води до още по-ниски приходи. Докога ще може да кръцка от болнични и тавани министър Христова?
еи човеци булгари.пенсионната система е наи-мазната и йестока форма на рекет коqто сум наблудавал-нqкои нqкога смqтал ли е колко пари плаща на осигорителите и колко всушност получава или ще получи, когато се пенсионира.
аз сега ще напиша сметката коqто направих преди 6 години и взех решение да не плащам дануци и никукви осигуровки, тq е следната.
да кайем че аз като едноличен турговец се осигурqвам с максимално скромната сума от 40 лв на месец(не смqтам вариqнта с децата и тн.) за 45 години това са около 20000 с лихвите грубо 30000.ако се пенсионирам на 65 и йивеq още 6 години(според статистиката за продулйителността на йивота на муйете в бг)ще трqбва да ми будат изплатени натрупаните пари за 84 месеца.сами си сметнете колко прави това.не смqтам здравните защото и без това в болниците всичко си плащаме.и това е варiянт с една минимална сума.