Случайно или заради нарочно търсено съвпадение, но тъкмо на 11 септември, Европейската комисия направи важна крачка към фискалната глобализация. Прие проект за директен обмен на данни за прякото данъчно облагане. Щом проектът стане Директива, всяко правителство, участващо в мрежата на прекия бирнически обмен, ще може да надзърта в информацията за сделките, извършени от неговите поданици в другите европейски страни. То ще може да ползва чуждите данъчни агенти като свои и така да извършва проверки във всички страни
без съдебен контрол,
каквато е процедурата сега. Ако италианските данъчни се усъмнят, че някоя сицилианска компания надписва фактури за внос, примерно от Франция, те ще могат не само да ползват базата данни на френските митници, но и да изпратят парижки данъчен инспектор да извърши проверка на място дали подозрителната фактура е отчетена за същата сума. Това е сериозен пробив не само в посока към единно европейско правителство, но и към световна данъчна администрация. И то само месеци след
неуспеха с данъка върху спестяванията,
който всъщност бе най-сериозният опит за премахване на банковата тайна в европейската история. Първоначално проекто-директивата за облагане на спестяванията предвиждаше всички банки в Европейския съюз да дават точен отчет не само на своето, но и на всички останали правителства за това какви сметки имат техните граждани и колко лихви и доходи от инвестиции са спечелили. По този начин европейските страни - шампиони по данъци се надяваха да пипнат и обложат избягалите извън тяхната юрисдикция "техни" капитали. Твърди се, че само германските вложения в съседни страни (предимно Швейцария, Австрия и Люксембург) надхвърлят 300 млрд. евро. Засега идеята всяка от европейските данъчни власти да рови свободно във всички банкови сметки пропадна:
ще облагат, но под банкова тайна.
Категоричната позиция на Австрия, Белгия и Люксембург гласи, че те ще се откажат от банковата тайна само ако същото сторят и конкурентите им в привличането на чуждестранни спестявания - Швейцария, Андора и Монако. И понеже последните не щат и да чуят за свободен обмен на банкова информация (той би ги лишил веднага от милиарди доходи и стотици милиарди капитал) през януари взеха соломоновско решение - които европейски страни желаят - ще обменят информация за банковите дела на поданиците си. Привържениците на банковата тайна само ще облагат доходите на чуждите спестители, но няма да ги издават - от 2004 г. Австрия, Белгия, Люксембург и Швейцария ще събират от финансовите доходи на чужденци 15%, от 2007 г. данъкът става 20%, а от 2010 - 35%. Постъпленията ще се делят. 25% държавата, където са получени доходите, ще си задържа, а 75% от данъчната плячка ще превежда на държавите, чиито субекти е обложила. Така новата проекто-директива, която трябва да влезе в сила догодина слага
начало на глобалния фискализъм,
при който всяка държава ще може да преследва и облага гражданите си навсякъде, където може да са емигрирали или укрили необложено имущество. Не е трудно да се направи мрачната прогноза, че не след дълго светът ще се сдобие с нова бюрокрация. Подобно на Световната търговска организация до 5-10 години ще се създаде и световна фискална организация. Идеята е на бившия глава на американския Трезор в администрацията на Клинтън Робърт Рубин, макар официално да се яви през март 2002 на конференция на ООН в Монтерей, Мексико. Неродената нова бюрорация вече има име: UNITO (1). Тя ще събира данни за всички сделки на всички жители на планетата - навсякъде където се крият, и ще докладва на държавите-майки, които ще ги обложат порядъчно, а после UNITO ще има грижата да събере данъка от укритото в чужбина имущество. Другата задача на световните данъчни ще е
данъчната хармонизация,
елиминирането на облекчените данъчни режими в света и налагане на едно относително високо, с минимални рамки на различията, данъчно бреме. Така развитите държави ще се опитат да спрат изтичащия капитал и да получат "заслужен" дял от доходите на своите поданици в странство. Засега САЩ при администрацията на Буш замрази проекта UNITO въпреки натиска от Европа. Спирането ще е временно, защото тъкмо фискът на САЩ има най-голям интерес от глобален данъчен полицай (САЩ поначало облагат доходите на своите граждани, резиденти и фирми независимо къде са получени). И понеже светът е все по-подвластен на политиците, глобален фискален ред няма да се забави много. Разрушителният му ефект - също.
-------------
1) Умалително от United Nations International Tax Organization, т.е. Международна данъчна организация на обединените нации.
Появяването на "глобален фискален ред" е логично последствие от глобалния монетарен ред - в смисъл - вървенето към укрупнени валутни системи и зони.
Рано или късно обаче ще се получи като при златния стандарт: тези които се опитват да го налагат, първи ще го нарушат.
Всъщност така погледнато и сега имаме "фискален глобализъм" в рамките на Пакта за стабилност и растеж в Европа. Полза от него досега - йок - т.е начина на вземане на решенията в Европейския Съюз не позволява адекватна фискална политика. Ей го, шведите вчера отхвърлиха еврото и те си знаят защо.
Но че в рамките на Еврозоната е наложителна някаква координация на фискалната политика - в това съм твърдо убеден. На практика обаче очаквам да се получи двоен стандарт - една фискална политика за центъра и друга за периферията. Има едно много показателно изречение на W. Buiter, когато критикува правилата на Пакта за стабилност:
"For rules to be credible one of two conditions must be met: Either the rules are self-inforcing, or they are inforced consistently, throgh a combination of sticks and carrots, by an external agent."
Редактирано от - steppenwolf на 15/9/2003 г/ 08:22:53