:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,602
Активни 775
Страници 16,167
За един ден 1,302,066
Очерк

Роберт колеж или люпилнята на българския елит

Преди 140 години американски евангелисти пристигат в Цариград, за да проповядват вярата си. От това нищо не излиза, но създават най-реномираното училище, особено популярно сред младите и заможни българи до Освобождението на България
Снимка: архив
Всяка пролет из вестниците започват да се появяват дискретни и недотам дискретни реклами, които приканват по-паралиите родители да изпратят децата си да учат къде във Великобритания, къде във Франция или Германия. Ще рече човек, като ги гледа - май вече сме в Европа. Само че от тази гледна точка в Европа сме били още под Турско. Във възрожденския печат не липсват обяви за пансиони в Швейцария или Франция. Но училището, които действително си спечели авторитет макар и сред много тънкия каймак на обществото ни, беше Роберт колеж в Цариград.

Училището бе нечакан продукт на мисионерска активност,

насочена в нетипична посока и попаднала на подходящото място в подходящия момент.

Роберт колеж бе основан от евангелски мисионери, дошли в Ориента, без да знаят нищо за него, изпълнени с пламенния стремеж да покръстят езичниците. Действителността, обаче, попари надеждите им. Мюсюлманите нямаше как да бъдат покръстени - главите им щяха да полетят. Християните пък, макар и привърженици на "отвратителните суеверия" на гръцката църква, според евангелистите, си скъпяха църквата, запазила ги като общност в дългите векове чуждо владичество. Не смятаха да се отказват от нея. Успехът на прозелитистките усилия (да намерят привърженици на тяхното вероизповедание, б.р.) клонеше към нула. Успехът дойде не където го бяха планирали. Местните с готовност посещаваха училищата, основавани от мисионерите. Не за да слушат проповедите им, а поради редките тогава уроци по химия, по физика, по музика дори. Един от най-опитните сред американците Сайръс Хемлин - типичен янки със стръв към новото, с практичен дух и с практически наклонности и милионерът филантроп Кристофър Роберт се свързаха в началото на 60-те г. на ХIХ в.

Двамата основаха на 16 септември 1863 г. - точно преди 140 години - училището, което и досега съществува и носи името Роберт колеж. То трябваше да дава светски знания и да възпитава в принципите на християнския морал. На българите като потенциални ученици основателите не разчитаха. Но българите - особено в първите десетилетия на съществуването й - се превърнаха в



гръбнака на образователната институция



От средата на 60-те г. насетне всяка есен десетки българчета се отправяха към Цариград. Обучението в колежа не бе евтино. Учител в нашенско училище трябваше да внесе едва ли не цялата си годишна заплата, за да плати таксата. Ясно е, че не на учителите разчиташе ръководството на колежа. Помагаха стипендиите. Но не много. Затова повечето деца идеха от подбалкански и тракийски заможни градове и села - Елена, Сливен, Котел, Копривщица, Калофер, Жеравна, Пловдив. Бяха от тежки фамилии - Маджарови, Гешови, Бракалови, Горбанови и др. В редки случаи, някои ученици получаваха подкрепата на местните общини, на църковници, на заможни съселяни и съграждани, които искаха да подпомогнат някой буден и амбициозен момък. Колежът привличаше с разностранните знания, които даваше. До към края на 80-те г. на ХIХ в. гимназиите в Княжеството трудно можеха да се сравнят с него. Привличаше с многобройните езици, които се изучаваха. Привличаше с възпитаването в дух на космополитизъм.



Подготвителен отдел:

английски, аритметика, география, роден език; френски, немски или турски; рисуване и чертане.



Първа година:

английски; алгебра; геометрия; зоология; езици.



Втора година:

английски, геометрия; алгебра; тригонометрия; физика; стара история; латинска граматика; старогръцки или старобългарски или староарменски; езици.



Трета година:



Шекспир; землемерство; аналитична геометрия; физиология; химия; нова история; латински; езици;



Четвърта година:



риторика, логика и английска литература; инженерство; аналитична химия; минералогия; богословие; парламентарно право; политическа икономия; ботаника; биология; физическа география; ораторско майсторство; езици;



Пета година:



геология; дескриптивна геометрия; психология; етика; история на философията; история на цивилизацията; философия на историята; международно право; ораторско майсторство; езици.

Родителите оценяваха и строгата дисциплина. Физическите наказания не бяха правило, но не бяха и изключение.



Българчетата не винаги бяха най-многобройната национална група, но обикновено държаха първо място сред дипломираните. След половинвековна кариера президентът на колежа Джордж Уошбърн си спомняше, че най-блестящият клас в историята му бил този от 1871 г. И как няма да е - в него се учеха Ст. Панаретов от Сливен, К. Стоилов и Ив. Ст. Гешов от Пловдив, П. Хр. Тъпчилещов от Пловдив и Ив. П.Славейков - всички оставили значима диря в новата ни история. В класа, завършил през 1875 г., петима от първите шестима по успех бяха българи. Първенец беше бъдещият министър Александър Людсканов, набрал 98.5 точки от 100 възможни.



--------------

Господине, редакторе,

Прездение си, а именно на 23 юний по стар стил а на 5 юлий по новий, имах случай да се намеря на Румели Хисар.

В него ден празднуват американците денят на освобождението си от английското правителство и понеже на туй място се прави сега новото здание на известното ви училище в Бебек, под име Роберт колеж, то настоятелят на новото здание, Д-р Хемлин беше поканил всичките си приятели да присъствуват при полаганието на краеуголнийт камък на това заведение...

Без да ви казвам много много за какво и колко е било това събрание, стига само да ви кажа, че на едно събрание гдето присъстваше американскийт посланик и консул с всичкото си дипломатическо тяло, гдето ся намерваха английскит консул, секретар и повечето главни английски търговци с фамилиите си, гдето беше дошел и Мехмед Рефик ефенди, бившийт турски посланик в Париж и учениците на едно цело училище, събрани накуп, не можеше да бъде по-великолепна картина от тази, която ся представляваше на очите на зрителя в деня на 5 юлия връз поетическият бряг на синьогълъбивият Бъспор на Хисарската могила.

След закуската, която ся предложи на гостите, тържеството ся започна с призоваването на божието благословение върху това предприятие.

Подир него американският посланик Н. В. Г. Морис изрече едно слово, в което изложи целта и назначението на това заведение, за което главният завещател г-н Роберт, който живее в Ню Йорк е положил 20000 лири стерлинги. Г. Морис сключи словото си с полагането на краеуголният камък в който бяха засмолени имената на всичките учители и ученици от началото до днес на това училище, вестници от всички народности, които ся печатат в Цариград, както и монети от разни царства и други забележителни неща...

И тъй тържеството ся свърши и събранието ся разотиде а останаха само учениците и съседите им да ся наедоха добре като на българска свадба..."

----------

Обучението в колежа разтваряше широки врати към кариера. Двама от възпитаниците му - д-р К. Стоилов и Т. Иванчов станаха министър-председатели на Княжеството, министри станаха Иван Белинов, Михаил Маджаров- автор на най-добрите спомени на българин за колежа, Александър Людсканов, Иван Пеев-Плачков и др. Десетки бяха тези, които заеха високи изборни и административни постове - кметуваха в най-големите градове, представяха интересите на родината си в чужбина, депутатстваха, издаваха вестници, превеждаха книги. Десетки бяха и по-скромните труженици, които прекараха живота си като преподаватели в гимназии, лекуваха съгражданите си.

Златните години на колежа бяха 70-те и 80-те години на ХIХ в.

После, макар и с поскърцване тръгна новосъздадената образователна система на Княжеството. Авторитетът на училището си остана висок, но донейде се промени отношението към възпитаниците му. Истинските промени тогава ставаха в Княжеството. Колежаните ги следяха отстрани. Много бяха алтернативите за добро образование. Да си завършил Роберт колеж - в това имаше вече отсянка на парвенющина. И въпреки това ролята на институцията си оставаше не малка. Поне двеста българчета се гордееха с дипломата си от Роберт колеж, издадена преди Балканските войни. Няколко хиляди преминаха през стаите му - кой за година, кой за две.

Преподавателите от колежа д-р Дж. Уошбърн и Алберт Лонг оказаха неоценима услуга на народа ни през Източната криза от 1875-1878 г. С широки контакти сред българите те бързо узнаха за зверствата при потушаването на Априлското въстание и предадоха първите сведения за тях на английски и американски журналисти. Така подбудиха обществената кампания в защита на българския народ, която даде основание на Русия да започне Освободителната война.

* * *



На 16 септември 2003 г. в 9.30 ч. в изложбената зала на Главно управление на архивите към Министерския съвет на ул. "Московска" 5 се открива документална изложба за историята на американските училища у нас, подготвена заедно с фондация "Хемимонт".
 
Президентът на Роберт колеж д-р Джордж Уошбърн (в центъра) сред малка част от българските си възпитаници.
 
Основателят на Роберт колеж Съйръс Хемлин се отличаваше с необуздан нрав и неуморимост.
 
Роберт колеж в края на 19 век се бе превърнал в една от забележителност на Цариград.
1
4142
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
15 Септември 2003 19:35
Tipichno za suvremenoto ni Bulgarsko rzbirane perim ruce kum onezi migove kogato sme se dokosvali do zapda za da se dokazem. Tui ne po malko suzdavame edna nova istoria koiato servilnichi na novite ni vizdania. Kogato edna nauka se prevurne v orudie na edna ideologia ili edin politicheski stroi mozem samo da treperim. Ne e li sushtoto na koeto ni nauchixa komunistote. Celi 45 godini cediaxme istoriata si prez ruskia mirogled. Sega pravim obratnoto Zapada e nasha tatkovina i stimul za razvitie.

Niama li da se poiaviat v Bulgaria nai-nakraia svesni istorici deto shte nameriat balanska mezdu istoka i zapada i ni kazat koi sme. Shto za narod sme.

Razbira se tezi biseri statii za minaloto moze da otvoriat ochite na ignorantnite slugi na Bulgarskata pravoslavna tcurkva koito vse oshte zakleimiavat Bulgarskite Evangelski tcurkvi kato "sekti". Imalo e vreme kogato Bulgarite Evangelisti sa bili sred nai vishia intelektualen vangard na stranata ni. Xora koito Bulgarskoto pravitelstvo sa prashtali da omiat ochite ni pred zapadnite narodi. Ne e li istina che purvite ni poslanici v US sa 1vo i 2ro pokolenie protestanti.
Panaretoff prepodavatel vuv Robert College sus sapruga missionerka
Vidoloff Baptiski Pastor
Furnadjieff sin na Dimiter Furnadjieff glava na Evangelskia sauz v Bulgaria
Doycheff sin na protestantin

Postoiani poslanici na Bulgaria sled vsichkite ni ne uspeshni voini sa: C. Stephanove(Yale); Vatralsky(Harvard); Furnadjieff (Princeton).

Mozebi ako za 45 godini komunistite ne se opitvaxa da iztriat religiata ot zivota na Bulgarina mnogo ot tezi lichnosti bixa zapazili poziciata si v Bulgarskata istoria.

Dali i na novite ni istorici ne se pada tazi rolia da iztriat Ruskata ni vruzka. Da eliminirat komunizma ot nashatat istoria. Tui e sus sigurnost ravnostoino greshna stupka. Neka nashata istoria da ne e samo izpulnena s epizodi koito ni iznasiat. Bulgaria ima pravo na svoite greshki. Te triabva da e razpoznaiat posochat i popraviat. Da ne preminavame sus zatvoreni ochi prez tezi periodi.

I vse pak neka pomnim che Zahari Stoianov vuv "Zapiski po Bulgarskute Vustania" zaiaviava che nito edin vuzpitanik na Robert College ne e umrial za svobodata na Bulgaria. Drug e vuprosa dali toi e prav vse pak 2ma ot zertvite po Starozagorskoto vustanie 1875 sa vuzpitanici na Robert College(it tova sa imena koito toi lichno citira vuv sushtata tvorba). Istoria pisana sus predrasudaci e nai opasnata istoria
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД