:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,441
Активни 714
Страници 15,006
За един ден 1,302,066
КОМЕНТАР

Велчев за първи път заложи на бизнеса

С бюджет'04 НДСВ направи реверанс към частниците, към съда, към общините, към коалиционния партньор. На заден план останаха само хората. А точно те ще платят цената и на политическите пазарлъци, и на забавените реформи
Снимка: Борислав Николов
Сигурно финансовият министър Милен Велчев още се наслаждава на ефекта, който произведе с изненадата, че догодина данък печалба ще падне с цели 4% - до 19,5%. Вероятно в ухото му продължават сладко да звучат позитивните коментари на депутати, икономисти и частници, че това е страхотна новина и невероятен жест на правителството към бизнеса. Дори премиерът Симеон Сакскобуррготски не устоя на изкушението да се похвали пред нацията.

Не може да се отрече, че рязкото сваляне на данък печалба е сериозна и позитивна мярка за подобряване на икономическата среда. То би трябвало да накара бизнеса да инвестира освободените пари в обновяване и разширяване на производството, да разкрие нови работни места, да насърчи чуждите инвеститори да дойдат у нас. Всичко това би трябвало да доведе по-висок икономически растеж и по-солидни доходи, които пък ще увеличат покупателните възможности на населението. Само че целият този ефект може да се очаква най-рано през 2005 г., когато ще се плаща реално по-ниският данък. Тогава ще стане ясно и дали спестените от това пари няма да бъдат "изядени" от по-високите акцизи и други разходи на фирмите. Показателно в това отношение е, че към общините, в които сега има нулев данък печалба, няма наплив от инвеститори.

Затова помпозно обявеното намаляване на ставката преследва по-скоро чисто политическа цел -



да тушира противоборството в редиците на кабинета



Не е тайна, че първоначалното намерение на Велчев да намали данък печалба само с 1,5% - до 22%, догодина вместо до обещаните 20%, предизвика гнева на министъра на икономиката Лидия Шулева. Така премиерът бе изправен пред трудна дилема кого от двамата да подкрепи. От нея го измъкна самият Велчев, който явно си е извадил поука от драмата с оставката посред лято - че с извиване на ръце и ултиматуми нищо няма да спечели. Затова финансовият министър елегантно надцака колежката си и предложи с 0,5% по-малък данък. Той обаче отговори твърде неубедително на въпроса защо ден преди заседанието на кабинета намаляването на данък печалба до 20% бе фатално за бюджета, а свалянето му до 19,5% сега е съвсем приемливо. Обяснението, че екипът на Велчев неочаквано открил възможности - от по-малко лихви по външния дълг, които ще се платят догодина, - е доста съмнително. Ситуацията е аналогична с мистериозно откритите ден преди изборите пари за 13-а пенсия и заплата. Икономически издържано обяснение би било, че кабинетът е решил да съкрати някои държавни разходи и така е осигурил разхлабване на данъчната примка. Но



с това властта не може да се похвали



Царистите и техните партньори от ДПС забавиха реформите в бюджетната сфера, с което не успяха да направят управлението на публичните дейности по-ефективно, а издръжката им - по-евтина.

Въпреки че Велчев едва ли ще си признае, рязкото сваляне на данък печалба е не просто жест на добра воля, а част от внимателно обмислена стратегия на царската власт за оцеляване до края на мандата. Финансите на държавата за следващата година са вързани така, че да се избегнат противоборства с потенциално най-опасните опоненти. И НДСВ да се спаси от най-сериозната заплаха след грозния провал на местните избори - приемането на новия държавен бюджет да бъде бламирано.

За да избегне този сценарий, правителството предлага промени в данъците за 2004 г., с които да удовлетвори най-важните и опасни за него интереси и да си осигури дори и крехко закрепване на управленското кормило.

Коалиционният партньор ДПС например щеше да мине в редиците на критикарите на бюджета, ако царистите не бяха се постарали



"да откупят" неговата подкрепа със значителните субсидии



в земеделието и тютюнопроизводството догодина. Удовлетворено е и искането на Доган за повече пари за инфраструктура - 1,330 млрд. лв.

Същото се отнася и до съдебната власт. След миналогодишните разправии с магистратите този път кабинетът се поправя и осигурява най-голямо увеличение точно на този сектор - с 44%.

И към кметовете е направен жест в разгара на битката за местната власт. След като миналата година в бюджетите им бе заложен недостиг от 130 млн. лв., за 2004 г. парите за тази издръжка са осигурени изцяло.

Единственият забравен от щедро сипещия пари финансов министър са обикновените хора. За първи път от 1997 г. насам данъците върху личните доходи няма да бъдат намалени.



Хората ще понесат и сериозен ценови шок



- горивата ще поскъпнат заради повишения акциз, а оттам и всички останали стоки. Заплатите в бюджетната сфера ще бъдат вдигнати едва в средата на годината с 8,5% и реалното им увеличение ще бъде изядено от инфлацията. Но пък хазната ще прибере повече пари от тях като налог. Защото въпреки че ДОО няма да се промени, данъчната тежест върху заплатите всъщност ще се увеличи. Частниците пък въобще са скептични по въпроса за увеличението на заплатите и привеждат като аргумент по-високите акцизи, скочилите съдебни такси и т. н.

А именно ниските доходи са най-слабото ни място по пътя към Европейския съюз, към който така неистово се стремим. И именно те трябва да са основният приоритет на кабинета. А задачата на Велчев е не да избира на кого да заложи - на бизнеса или населението, а да намери "златната среда". Защото вярно е, че няма богати граждани при полумъртъв бизнес. Но също така е вярно, че няма просперираща икономика при едва оцеляващо население.
9
704
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
31 Октомври 2003 00:50
Имаше едно време (по Татово) един виц, в който се питаше, кога ще се оправи държавата и отгововорът беше- след тридневния траур (да ме прости Господ, че дрънкам кокалите на човека). Този отговор днес би трябвало да звучи така: когато на хората спре да им пука за заплатите в бюджетната сфера. За съжаление правителството, колкото и да намалява данъците няма да може да стимулира значително бизнеса. Защо? Ами много просто, зщото България продължава да е страна на държавни монополи и от това страдат всички. Когато държавата е собственик на най-големите работодатели тогава всички заплати са от бюджетната сфера, ерго облекченията за бизнеса не отиват там където са необходими. Данъкът печалба в БГ и без това беше един от най-ниските. Трябва да се отварят ниши за бизнеса, а не да се правят половинчати идиотии. Само че тогава ще останат все по-малко дойни крави за нашите достойни "управленци".
31 Октомври 2003 06:12
Ушопляс
31 Октомври 2003 11:01
Намаляването на данък печалба не е чисто популистки ход.Все пак трябва да се поощрят и тези фирми, които ВЪОБЩЕ си плащат данъците.Това обаче не е толкова съществено.По- важното е да се намери начин да накарат ВСИЧКИ да си плащат данъците.А това не се прави.Кой може да ми каже колко са фирмите, които са на загуба на хартия, но продължават да съществуват?
А авторът на материала би трябвало да знае, че е нормално там, където данък печалба е нулев да няма инвестиции.Да обясня ли?Ами значи там и печалби няма да има.Пък ненмалените данъци върху личните доходи...?Е, да нали те най- лесно се вливат в хазната.
31 Октомври 2003 11:48
и този път анелия не успу да зарадва със сериозен анализ. или по-точно казано обективен. ясно е желанието и винаги да обяснява, че каквото и да се прави от МФ то е единствено за бизнеса, сякаш бизнес и хората са двата полюса на една монета. за нейно сведение тази концепция вече е поизостанала от времето си независимо, че някои реформирали се партии да ни я пробутват тази демагогия за модерна.
но според мен настина може да се пипне нещо в таблицата за ДОД
мада видим
31 Октомври 2003 11:59
За да има социална справедливост, редно е вместо да се изплащат 13-и заплати и да се вдигат същите в бюджетната сфера, да се намалява ДОД.

В края на краищата държавните чиновници са само една част от българите, а ДОД плащат всички.

Разбира се, не казвам, да не вдигат заплатите при никакви обстоятелства, напротив -- нека перо "заплати" да е фиксирано, а като намаляват числеността на чиновниците, да вдигат заплатите на останалите.
31 Октомври 2003 15:53
За да намалят числеността, трябва да повишат ефективността, което означава да започнат да работят, което пък от своя страна е много хубаво, но за жалост неосъществимо...
31 Октомври 2003 19:04
Муха, ами тогава да седят с ниски заплати -- каквито са си заработили!
31 Октомври 2003 20:25
Велчев заложи на бизнеса, но ще изгуби дребния и среден данъкоплатец. А бизнесът едва ли ще дигне заплащането, като резултат от Велчевите завери.
31 Октомври 2003 20:44
Заработили...?
Измързелували е точната дума...
Чиновник в държавния апарат е идеалната кариера за българина...
Нищо не правиш, получаваш заплатка (малка, ама от сърце), кесиш по цял ден в някакъв офис зад някакъв монитор и зяпаш голи мадами или псуваш по форумите из интернет... А, замалко да забравя... и тайно се надяваш да изчукаш колежката от съседната стая...
Идилийка...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД