:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,394
Активни 567
Страници 13,959
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Илия Божинов: Изборите запазиха двуполюсния модел

Много хора гласуваха за личности и за малки партии, но на балотаж отидоха БСП и СДС
Снимка: Александър Михайлов
Илия Божинов е роден през 1956 г. в София. Завършил е математика в СУ. Магистър със специалност математическо моделиране. Бил е асистент в СУ, директор на няколко държавни фирми преди 1989 г., зам.-шеф на Центъра за масова приватизация. Секретар е на сдружението "Гражданска инициатива за свободни и демократични избори". Баща на две деца.



- Кой е най-изненадващият резултат от първия тур на местните избори, г-н Божинов?

- Фрапантен резултат нямаше. 90% от нещата бяха очаквани. Много хора не вярваха, че ще има толкова разнообразни резултати, че ще има толкова много независими кандидати за съветници, че ще има толкова малки разлики между отделните кандидати за кмет. Както виждате, има места, където първият и вторият имат 20% и 18%, а всички останали проценти са разхвърляни между всички останали кандидати. Такова нещо нямаше на предишните избори. Много хора гласуваха за личности, за малки партии, но определено извън основните политически сили.

Случи се логичното - на балотаж отидоха представители на СДС и БСП. Тук-там някой се е вклинил, но това е рядкост.

Прибързано някои обявиха, че се е родил политическият център, но това въобще не е вярно. Много от тези, които получиха подкрепа, са както в крайно ляво, така и крайно вдясно. Абсолютно убеден съм, че тези, които гласуваха за Николина Хаджигеоргиева в Ямбол, не са център. Може да се каже, че са по-леви от БСП. Както и тези, които гласуваха за Воислав Бубев във Враца или в Перник за Андрей Андреев.

Същото важи и за дясното пространство.

- Какво? Че няма десни, които са се придвижили към центъра?

- Въобще не съм убеден, че един куп хора са гласували, защото стоят по в центъра спрямо СДС. Кой гласува за Волен Сидеров? Хора, които са по-вдясно от СДС. Той получи малък процент, вярно, но в провинцията има доста кандидати, които са по-десни от СДС.

- Искате да кажете, че има двуполюсен, но не и двупартиен модел?

- Да. Аз мисля, че в центъра има малък брой избиратели. Центристи на местните избори бяха хората, които гласуваха за местни величия, за истински местни лидери. Те също си имат своята политическа ориентация и на бъдещи парламентарни избори ще подкрепят или СДС, или БСП. НДСВ не са центристи, те се свиха до малка монархическа партия. Ако някой каже, че монархистите са центристи...

- Какъв е реалният резултат на "малките"?

- Към 40%. В този смисъл партиите трябва да си преоценят много сериозно отношението към местните структури и личности. Да променят кадровата си политика на местно ниво. Ако погледнете историята на хората, които спечелиха добри проценти по места, ще видите, че те са били членове на БСП или на СДС. Това са хора, които са недоволни от решенията на централите и са тръгнали сами да правят нещо. Това са все пак партийно оцветени личности. Става дума не само за кметове, но и за съветници. Един куп хора, които не бяха включени в листите, казаха: "Мамка ви", излязоха самостоятелно и си спечелиха местата.

- Как ще работят общинските съвети при тази пъстрота?

- Ами ще бъде интересно. Очевидно е, че единственият начин да убедиш такъв съвет да вземе каквото и да е решение е да поставиш на първо място интереса на населеното място. Много трудно ще бъде да се налагат партийни решения. В нито една община - с изключение на някои турски може би, няма да има партия, която да доминира в общинските съвети. Аз намирам, че този процес е много добър, много полезен за обществото. Най-вече защото тези партии ще се научат да водят нормален диалог между себе си, а и с независимите общинари. Ако, разбира се, не ги купят.

- Като отчитате политическото минало, може ли да прогнозирате дали ще се стигне до широка дясна коалиция в работата на Столичния общински съвет?

- На декларативно ниво такава коалиция сигурно ще има, но се съмнявам, че накрая ще успеят да си координират интересите. Ще има доста противоположни интереси. Всичко зависи от Софиянски, който има опит...

- Има опит в събирането на разнородни хора?

- Да. В събирането на разнородни хора, но под прикритието на икономически интереси. Той успява да мотивира всеки да работи за неговите идеи. Все пак да изчакаме втория тур - силно зависи кой ще стане кмет.

- Какви са прогнозите ви за втория тур?

- В Благоевград сигурно ще спечели Причкапов. В Бургас - Йоан Костадинов. Във Велико Търново ще бъде сериозна битка с превес на Драгни Драгнев. Във Видин малко по-голям шанс има синият кмет. Във Враца мисля, че ще има протестен вот и ще спечели Воислав Бубев. В Габрово ще си спечели кметът. В Добрич ще има оспорван вот. Не мога да кажа защо НДСВ се представи добре там, но очевидно човекът е читав. Не че партията е добра, а човекът е добър. Това е принципът на местните избори.

В Кюстендил кметът ще е от БСП. В Ловеч кандидатът на БСП е със сериозна преднина пред кандидата на ОБТ. В Монтана синият кмет има големи шансове да спечели, но нещата не са докрай ясни. В Пазарджик битката между кандидатите на БСП и СДС ще е изключително интересна и там най-трудно може да се прецени. Червеният кандидат в Перник има огромна потенциална подкрепа. В Плевен Зеленогорски води с много, трудно БСП ще навакса там. В Пловдив по-вероятно е Чомаков да спечели - Захари Георгиев има малки шансове. В Разград ще спечели червеният кандидат, той е толкова напред, че даже го писахме победител на първия тур.

В Сливен ще бъде много тежко на червения кмет, има шанс Лечков да го бие. Струва ми се, че ще има протестен вот. В Смолян е по-вероятно Дора Янкова да спечели. В София е по-вероятно Софиянски да спечели. Трудно е Стоян Александров да намери ресурси, които драстично да променят ситуацията.

- Не може ли да се повтори историята от президентските избори?

- Не, не е същото. Пък и президентските избори бяха загубени от Георги Първанов в София.

- Какви са прогнозите ви в останалите големи общини?

- В Хасково е трудно прогнозируемо - там двамата кандидати, които отидоха на балотаж, имат много малка разлика. В Шумен е интересно - въпреки че кметът има по-голям шанс, кандидатът на БСП има добри позиции и разликата може да се стопи. В Ямбол Николина Хаджигеоргиева ще спечели - има автоматични 15% червена подкрепа, която ще получи.

- Очаквате червена победа в повечето общини?

- Да, очаквам крупна червена победа. Ще има тук-там и сини победи. Почти няма нещо, което да е извън червено-синьото разделение. Точно това показва, че двуполюсният модел си стои. Това, че има хора, които правят нещо извън двуполюсния модел, не пречи особено на БСП и СДС. Те са най-силните и те привличат към себе си хората на втория тур. Тези, които си мислят, че някакви мажоритарни кандидати ще спечелят едни избори, много се лъжат. Някъде такива като Лечков ще се класират, но това са изключения, не са правило.

Червената победа ще е крупна в изборите за кметове. Като брой съветници обаче няма да е много розово положението на БСП. Даже ще имаме отстъпление в сравнение с изборите през 1999 г. При СДС, разбира се, ще има много по-голямо отстъпление.
8
720
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
31 Октомври 2003 02:25
Хората ( 25% от българите) гласуваха за двата скапани полюса
Това са дежурните партийци.
Царистите и другите(10%) гласуваха за третия полюс
Останалите дето не се броят 55% не гласуваха за четвуртия полюс
Но гадове като горното добиче МАНИПУЛИРАТ "народа"
31 Октомври 2003 06:25
Аз доколкото знам RGB са трите основни цвята. R и B ги има. Само ми се губи G-то. За съжаление жълтото е производен цвят......... Демек sorry царю ................
31 Октомври 2003 07:59
Това, че двуполюсният модел е запазен, е единствения добър резултат от изборите! Въпреки старанието на царя за разбиването и размиването му.
31 Октомври 2003 10:11
Не е имало двуполюсен, а само двупартиен модел на двуглавата ламя БКП с глави БСП и СДС. Този модел не се е възстановил или утвърдил, защото за БСП и СДС гласуваха много малък % от избирателите.
31 Октомври 2003 10:14
Съгласен с горното мнение - къде са били тези полюси, че 10г. една разлика не можах да открия освен в скандиранията?!? Колкото до тези избори, те просто показаха, че демокрацията ни още не функционира както трябва и хората не осъзнават, че гласуването не е акт на подкрепа на системата, а на търсене на правилния подход.
31 Октомври 2003 10:55
Някой знае ли, дали този велик политолог има нещо повече общо с члена на Политбюро при Т.Живков Т.Божинов? Все пак "бил директор на няколко държавни фирми преди 1989 г...." Ами че той тогава е бил под 33 г. Как се ставаше тогава директор на такава възраст???
31 Октомври 2003 14:05
Нищо не се губи, СветлоПиво, и G-то си го има и е основно. Какъв според теб е цветът на знамето на пророка?
31 Октомври 2003 18:15
Този Илия Божинов е синът на Тодор Божинов (член на политбюро на ЦСКА на БКП).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД