:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,792,780
Активни 744
Страници 19,654
За един ден 1,302,066

Четем каката на Бриджит Джоунс

Каролин Нап се оказва вдъхновителката на успешната вълна от романи за "пиленца"
Каролин Нап с "Маниашки наръчник на Алис К." ще се окаже май вдъхновителката на Хелън Филдинг и плеядата автори на "chick lit" романите (изд. "Кръгозор"). Така нарекоха историите от сорта "Дневникът на Бриджит Джоунс" и "Сексът и градът" - с работещи момичета във възрастта на критическата младост, с твърде променливия им успех в службата и любовта, с катастрофичния усет към нещата от живота и задължителната самоирония. Нап (1960-2002) се препитавала из вестникарската верига Феникс, Бостън, прочула се с пародийната си рубрика за "лайфстайл", от която сглобила и тази си - дебютна - книга.

"Алис К. мечтае да прочете някъде нещичко - каквото и да е! - за жени, с които би могла да се идентифицира. И точно тогава й хрумва нещо - нещо ама толкова блестящо, че тя чак подскача и сяда в леглото.

- Ами да! - изписква Алис К. - сама ще си напиша книга!" Това е историята на Алис К. и това е почеркът на авторката й. Нищо по-различно от който и да е друг такъв роман. "Аз съм млада, трийсет и няколко годишна жена с професия" - Алис ли го казва или Каролин? Тук е, изглежда, ключът към успеха на тези четива - идентификацията.

Лесен се оказа мирновременният български консуматор на духовна храна. Дългата поза "нащрек" от студената война го изтощи. Матрицата на програмирания апетит го превзе и няма мърдане. Оправданията на матричарите са: "Стивън Кинг кара младите да четат, а не Ъпдайк!" Което е лицемерно размиване на границите между продаваемостта на материални и нематериални ценности. Все едно да кажеш: "Слави Трифонов кара младите да гледат телевизия." Като сме хванали това име - вижте как безболезнено то беше заприходено към героиката на личния успех! Без изобщо да се отчита примерно чистопробното промиване на мозъци - чрез шоуто му. За какво става дума ли? За пазарен фундаментализъм. И няма значение дали неговите сценаристи изпълняват нечия директива, горките, или някой ползва спонтанната им програмираност.

Но да не си разваляме настроението. Поне то е сигурното при Алис К. и нейните дружки - настроението. Не е нищо. Пък който не държи на него, да си задава въпроси като "За какво става дума?".
653
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД