Така ли ми се стори или преди две седмици изпълнителното бюро на БСП наистина говореше, че ще открие процедура по искане на вот на недоверие срещу правителството на Сакскобургготски?
"БСП сериозно обмисля възможността да внесе вот на недоверие към кабинета заради престъпността", каза соцговорителят Ангел Найденов. Съвсем сигурно е, че още на следващия ден зам.-председателят на СДС Емануил Йорданов рече, че сините в никакъв случай няма да дадат на червените да ги изпреварят с внасяне на вот. БСП манкирало, но СДС със сигурност щял да вкара такъв вот, че свят да им се завие на управляващите.
Къде е този вот? Никакъв го няма.
Сините и червените ясно декларираха, че ще изчакат дебата за престъпността, но със сигурност и този дебат мина, а вот така и не бе внесен. Да кажеш, че управляващите са убедили опозицията в успехите си - не е така. Да кажеш, че бандитите са кротнали - и това не е вярно. Женята го гръмнаха пред фитнеса, ония се биха в "Ескейп", взривиха "Визаж", взривиха бомба пред дома на Боби Цанков, Данкина бе убит в "Надежда", Нарциса го разстреляха в "Хладилника", военен уби в Ихтиман, в събота два в сърцето получи Борчо от бандата на Шаки... Всичко това се случи за по-малко от месец.
Тогава какво става с този пуст вот?
Очевидно нищо не става и няма да стане скоро. Знаете кога е Коледа. За политиците тя започва от 19 декември и ще продължи около 3 седмици. Въпросът се отлага за догодина.
Като се замисли човек - все така се получава. 2 години и половина двете части на българската опозиция плашат гаргите с празни думи за оставки и вотове.
Досега се случиха три вота, като при първия (13 февруари 2002 г.) БСП не гласува срещу царя, при втория (29 ноември 2002 г.) не стигнаха 21 гласа, за да падне властта, а при третия опит (29 май 2003 г.) на опозицията й трябваха само още 17 гласа. Никой не може да каже как ще завърши сблъсъкът при четвъртия вот на недоверие. Току виж се намерили няколко истински инакомислещи в НДСВ...
Разбира се, един вот винаги сплотява управляващите и това е основателен довод за опозицията да не прибързва. Да, но вот на недоверие се внася не само за да падне правителството. И без това в България правителство не е падало чрез тази парламентарна процедура. (Правителството на Филип Димитров само си поиска вот на доверие)
Един вот се внася, за да се осветли даден проблем. За да може опозицията ясно да покаже кой носи отговорност за кризата в един или друг сектор. Щом няма вот срещу правителството заради проблемите с престъпността, очевидно е, че опозицията не намира основания за него, т.е. не смята, че правителството трябва да си ходи заради проблемите с престъпността.
Опозицията не внася вот на недоверие и заради зърното - ясно е, че Станишев и Михайлова не смятат, че проблемите със зърното трябва да доведат до падане на правителството.
Всъщност, има ли нещо, което да накара българската опозиция да поиска кабинетът да го няма? Май няма.
От това, че Станишев викаше "Оставка" на 1 май м.г. и на 5 април тази т.г., царщината не се е разклатила. От лютите закани на Надежда Михайлова и Йордан Соколов нищо реално не произтича.
От една година насам и двете опозиционни сили са искали оставката поотделно почти на всички министри. И какво от това?
От това следва, че не желаят правителството да си ходи.
На следващите избори БСП ще получи първа мандат за съставяне на правителство, но може и да не ги изпълни. Социалистите пак сигурно ще имат 15 дребни партньори, но нито един, с когото да направят парламентарно мнозинство. Това червените го знаят.
При това състояние на СДС е съвсем естествено, че сините да си траят. Докато не си оправят вътрешния двор и не тръгне новата коалиционна политика, ще е така.
Опозицията всъщност е адски заета със собствените си проблеми, за да се заеме с обществените. И докато не се оправи, ще храни избирателите си с декларации.
Петьо Цеков,
Проблемът не е, че опозицията иска вотове на недоверие на кабинета. Проблемът е, че политическата класа, в лицето на опозицията, не съзнава, че по този начин иска да промени политическото устройство без да променя Конституцията. С вотовете не трябва да се спекулира и злоупотребява, защото иначе идеята за четиригодишен мандат се проваля. Това са същите депутати, които гласуваха тази Конституция и добра или лоша трябва да я спазват. Политическата отговорност включва и това – да бъдеш в опозиция. Това също е ВЛАСТ – парламентарна, представителна, законодателна. Жалко, че за толкова години политиците не се научиха да я упражняват правилно.