:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,588
Активни 804
Страници 25,491
За един ден 1,302,066
Спор

Борислав Ралчев: За държавата е все едно дали чиновник или журналист ще издаде тайните й

Вие ще се съгласите, че не може само вашего брата, единствен, да се изключи от закона, твърди депутатът.
Снимка: Борислав Николов
- Г-н Ралчев, вие сте привърженик на текста в Наказателния кодекс, който предвижда затвор за лица, изнесли класифицирана информация. Как отговаряте на опонентите си, които казват, че работа на държавата е да си пази тайните, а работа на журналистите - да ги разпространяват?

- Тази постановка на въпроса е абсолютно погрешна. Аз категорично заставам зад становището, че журналистът е също гражданин на тази държава и задължен да се подчинява на закона. Това не значи, че конституционно защитените интереси на гражданите да бъдат информирани и на журналистите - да упражняват свободно своята професия, по някакъв начин се накърняват.

- Ограничават се.

- Не е вярно. Вашата гилдия не разбира за какво става въпрос. Ако сега за пръв път в законодателството се въвежда този принцип, основанията биха били по-различни. Но сега ние имаме просто съотносяване на един стар текст към новите условия. И в стария Наказателен кодекс също имаше защита на държавната тайна. Отговорност по този въпрос носеха всички, включително и уважаемите журналисти. Текстът се прецизира.

По-рано Министерският съвет одобряваше списък, в който се изброяваше кои факти са държавна тайна. По-модерното и по-демократичното развитие е, че описахме какво представлява държавната тайна в закон за защита на класифицираната информация. Там ясно е прокламиран принципът, че не всеки може да знае всичко. Само този, който може да докаже, че има интерес да го знае. Само 3 лица в тази държава не се подчиняват на този режим - президент, премиер и председател на Народното събрание. Не е редно журналистите да се сравняват с президента.

Няма място за произвол и ограничаване на журналистическата практика, тъй като обектът на защита е държавната тайна.

Дали държавната тайна е издадена от журналист, класификатор или друг гражданин, е едно и също за държавата. Важното е, че тя понася вреда.

- Но най-често под ударите на този текст ще попадат журналистите.

- В правото няма "най-често". Има от А до Я. Ако претендирате за изключения, свързани с журналистическата гилдия, е съвсем отделен въпрос, но разбирам, че не можете да стигнете до там. Важното е да бъде опазена държавната тайна. В никакъв случай не можете да противопоставяте интереса на вашите читатели срещу държавния. Те са хармонични. Държавата чрез конституцията е прокламирала, че ограничението на правото на информация е свързано с държавна тайна. А конституцията има пряко приложение. Очевидно нашият спор е безсмислен. В никакъв случай Конвенцията за правата на човека няма друго звучене. Има и решение на Конституционния съд. Така че този текст от Наказателния кодекс не представлява абсолютно никаква заплаха за гражданските права. Още повече, че той е в интерес на журналистите. Ограчинението пред тях е ясно дефинирано, то е свързано само с националната сигурност.

- Ваши колеги лансираха понятието "обществен интерес", което да реши този спор.

- Това е, меко казано, неразбиране на материята.

- Смятате, че общественият интерес не стои над държавната тайна? Този принцип съществува в европейски законодателства.

- Няма обществен интерес, който да бъде противопоставим над държавния. Общественият интерес не е правна категория, той няма измерими последици.

- Вие можете да го направите правна категория.

- Когато се възприеме, тогава. А наказателното право съществува от 3000 години.

- Ако науча, че американска военна база ще се разположи в село Гинци, трябва ли да проверя дали това представлява държавна тайна и трябва ли да спра материала, за да не попадна под ударите на закона?

- За да носите наказателна отговорност, вие трябва да знаете, че това обстоятелство представлява държавна тайна.

- Как се доказва дали знам?

- Това е работа на обвинението. Приложното поле на отговорността на този текст, който вие си присвоявате и го наричате журналистически, е свързан само с националната сигурност.

- Ще стигне ли парламентарната ви група до единодушие по този закон?

- Не мога да ви кажа.

- Имате амбицията да убедите колегите си? - Разбира се, категорично съм убеден и смятам, че съм в достатъчна степен професионално подготвен, за да отстоявам тази теза.

- Подозирате ли популистка манипулиция в оборването на този текст?

- Да, има голяма доза неразбиране и липса на знание. Когато вашего брата разбере каква е характеристиката на прекия умисъл, ще се успокои. Вие ще се съгласите, че не може само журналистите, едни единствени, да не носят наказателна отговорност, когато има безспорен държавен интерес.
5
581
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
01 Декември 2003 22:54
"По което куче са залайвали журналистите, все е побеснявало!"-народна мъдрост, за която г-н Ралчев е забравил.Въпросът не е за привилегии на журналистите, а за защита на гражданите от беззаконията на чиновниците.Кой друг, ако не журналистите ще удари камбаната на тревогата?От информационното затъмнение до диктатурата има само една крачка!
02 Декември 2003 00:59
А ЩЕ каже ли някой на всеслушание, че НЕ МОГАТ и НЕ ТРЯБВА да бъдат закриляни от институцията "държавна тайна" ПРОТИВОЗАКОННИ действия или бездействия на длъжностни лица , както и всякакви други действия/бездействия/ на длъжностни държавни лица, с които се причинява ВРЕДА на държавата или на граждани?!? Трябва ли такива действия да бъдат ПАЗЕНИ като "държавна тайна" ?!? Кому е нужно, например, да са "държавна тайна" съдържанието на преговорите /и "Главите"/, които Кунева води и отваря-затваря в Брюксел?! И ако , например, благодарение на това, че някой ИЗДАДЕ тайната на съдържанието на тези преговори, бъдат ПРЕДОТВРАТЕНИ щети на България/пример, АЕЦ-а/- ще бъде ли съден този някой за "издаване на държавна тайна". А ще бъде ли съден и оня, който, използвайки длъжността си и властта си, умишлено постави под "държавна тайна" информация, която го уличава в неправомерни действия?!?
Ясно е, че държавата има и винаги ще има свои ТАЙНИ ! Но това не трябва да има нищо общо с "тайните" на държавните служители!!!
02 Декември 2003 09:21
Според мен всеки закон трябва да се стреми да осигурява равенство между гражданите на България. Изключението обезмисля закона. Вижте до какво води неприлагането на Закона за движение по пътищата към богоизбраните. Например, кара си насреща с 180 км/час, изхвърля те от платното и ти си си виновен, защото не си успял да го видиш и реагираш при тая му скорост.
02 Декември 2003 11:53
То какви тайни в такава държава - и тайните й - като нея...
А Ралчев е маймун - журналистът може да го направи и за обществения интерес, докато политикът може да е чист шпион...
02 Декември 2003 16:58
Гарване, къв ОБЩЕСТВЕН ИНТЕРЕС у журналист Уважаемий? Кви пет лева...?
Ти у кустенурка вълна и у журналист доблест виждал ли си?Тез помияри са готови майка си и баща си да продадат само и само да угодят на този който им плаща.Що се правите , че не виждате колко щуротии са станали в България благодарение и с активното участие на тез измекяри.
Не съм съгласен тези информационни лешояди да имат повече права от мене, само и само защото си въобразяват, че света се върти около тях!
НЕ ХАРЕСВАМ РАЛЧЕВ!
В ТОВА ИНТЕРВЮ РАЛЧЕВ Е ПРАВ!
НА ЖУРНАЛИСТИТЕ ТРЯБВА ДА ИМ СЕ СЛОЖИ ЮЛАР, ЗАЩОТО ТЕ СА НАЙ ГОЛЕМИТЕ МАНИПУЛАТОРИ , КОГАТО СТАВА ДУМА ЗА ТАЙНА.
ТРЯБВА ДА СЕ ОЗАПТЯТ И ПОЛИТИЦИ , И ДЕПУТАТИ, ЩОТО ТЕ ЗА ЕДНОТО КАДРО ВЪВ ВЕСТНИК , ИЛИ ПО ТЕЛЕВИЗИЯ СА ГОТОВИ И ГАЩИТЕ СИ ДА ДАДАТ НА ЖУРНАЛЯТА.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД