"Това лошо, което си правиш сам, никой не може да ти направи" - тази народна мъдрост, резултат от 14 века самонаблюдения, е вярна и точна, както никоя друга. Злото, което си е причинил сам българинът, не са му причинили нито византийци, нито турци.
За малко успокоение историкът у мен е готов да признае, че това не е национална черта, а качество, свойствено на всички народи. Костас Варналис е написал: "Никой не е убил толкова гърци, колкото гърците". Вярно е - в античността, въпреки че имат съзнанието, че са един народ, гърците, разделени на 200-300 градове-държави, се трепят помежду си като побъркани. Война има даже между Созопол и Несебър. Взаимното трепане гърците продължават и през Средновековието и в най-новото време. Но само те ли са?
Тристата германски държави се биха помежду си чак до средата на ХIХ век, когато Бисмарк ги обедини в една.
Италианските държави и републики правеха същото до Гарибалди и Виктор Емануил, френските хугеноти и католици изклаха половин Франция не само през Вартоломеевата нощ и т.н., и т.н.
Но да се върнем при нас си.
Докато другите народи се учат от историческия опит и вече не си правят сами зло, ние продължаваме. Примери колкото искаш.
Чета онзи ден, че някакъв чиновник в Бургас спрял строителството на 34 хотела в Слънчев бряг. Защото пречиствателната станция не можела да поеме отпадните им води. Туристическият бизнес е единственият у нас, който бележи ежегоден ръст от 20-25%. Здравият разум изисква не да се спира строителството на хотели (които догодина ще донесат 100 милиона долара), а бързо да се съберат на една маса всички заинтересовани (държавата, общината, частните хотелиери) и бързо да намерят мижавите 3-4 милиона лева за разширяването на пречиствателната станция. Но не, спира се строителството и започват нескончаеми кавги и обиди между заинтересованите.
Преди няколко години започна строителството на разширението на Бургаското пристанище с японски пари - 120 милиона долара. Трябваше да се изкопаят 9 милиона тона пясък и да се депонират в залива Вромос. Този залив имаше чудесен плаж, но той бе изгребан поради радиоактивни отложения от вече затворената мина "Росен". Деветте милиона тона пясък щяха да възстановят няколко километровия плаж, чийто тип може да поеме 150-200 хотела, които щяха да носят някога 300-400 милиона евро годишно.
Но не - созополчани и черноморци започнаха протести, подтикнати от група общинари. Според тях, в залива Вромос щяло да се депонира тиня, която щяла да унищожи рибата. Общинарите не криеха, че
това е рекет над японците,
за да дадат нещо на общината, за да забрави за Вромос. Японците, обаче, не се поддадоха на рекета и решиха да хвърлят пясъка далеч в морето. А, за да вместят по-големите разходи, съкратиха едно от кейовите места. Така Созопол и Черноморец останаха без един плаж, а България без едно кейово място и двете загуби се измерват със стотици милиони долари.
Още 117 милиона евро ще загубим тези дни от транша, отпуснат ни за магистрала "Люлин" от Европейския съюз. Заради протестите на десетина виладжии. Движението във Владайското дефиле, Княжево и околовръстния път ще си остане задръстено, а хиляди тонове изгорели газове ще бъдат поети от дробовете на софиянци.
И накрая, реакторите в Козлодуй.
Онзи ден изумени разбрахме от министър Ковачев, че проектът, подготвен от министерството му за затваряне на глава "Енергетика", предвиждал блокове 3 и 4 да останат да работят и след 2006 г. Но министър Паси, който подписва затварянето на главите, махнал блоковете от подписания проект. Загуби за 1,7 милиарда долара годишно.
Наистина, каквото сам си направиш, никой друг не може да ти направи.
|
|