Тенденцията на ръст на оптимизма сред избирателите по отношение на развитието на страната, регистрирана през септември и октомври от допитванията до общественото мнение на ББСС Галъп Интернешънъл, не се потвърждава от ноемврийските данни. Основните индикатори за масовите настроения отново са силно изтеглени по посока на песимизма. Главната причина за ръста на негативните настроения е свързана с повишени инфлационни очаквания на населението. Впрочем, съдейки по резултатите от изследването, мнозинството хора регистрират значимо повишаване на цените, което, макар и до голяма степен сезонно обусловено, засяга чувствително домакинските бюджети. Първите сериозни сметки за отопление действат шоково на мнозинството хора всяка година от 1990-та насам, но през настоящата година
към този шок се прибавя и поскъпването
на някои основни потребителски стоки.
В този първи след местните избори месец картината на електоралните нагласи в страната остава в общи линии непроменена. БСП продължава да води със значима преднина пред СДС, но сините като че ли започват да излизат от мъртвата точка, в която ги отправи Костовото управление. Всъщност изправени сме пред поредния нашенски парадокс - левицата спечели най-голямо присъствие в местната власт, а стратегическата инициатива като че ли ще се окаже на страната на десницата. Разбира се това е само една хипотеза, която идващите месеци могат да потвърдят или отхвърлят, но местните избори и особено конфигурирането след тях убедително показаха как и победата може да те отведе в опозиция с утехата, че поне става дума за голяма опозиция.
НДСВ стабилизира твърдия си електорат на около 6% и в това отношение почти се изравнява с коалиционния си партньор ДПС, като за разлика от него продължава да удържа значима електорална периферия (приблизително още 6%).
Доверието в правителство и в премиера бележат спад спрямо октомври.
Съюзът на свободните демократи на Софиянски има очакван след победата на лидера си в столицата ръст, а "Гергьовден" губи независимо от доброто си представяне на местните избори, най-вероятно защото значима част от избирателите му са се разочаровали от завоя на Дилов още в самата изборна нощ. Вероятно като политик той има право на подобни завои, но с още по-голяма вероятност и избирателите имат правото да се почувстват излъгани.
Ноемврийското изследване на Галъп не регистрира ръст на настроенията за предсрочни парламентарни избори - отчетливото мнозинство от избирателите са склонни да дочакат края на редовния мандат на правителството, т.е. още година и половина. Оценките на редица ключови министри остават високи - става дума за Соломон Паси, Милен Велчев, Лидия Шулева, Меглена Кунева, Христина Христова, Васил Иванов-Лучано, Антон Станков. Същевременно обаче доверието в полицията и в министъра на вътрешните работи през ноември значително пада - Министерството на вътрешните работи добива отчетливо негативен образ.
|
|