В България в момента има около 8000 професионални войници. Дали обаче броят им ще бъде увеличен или драстично намален, зависи от политическото ръководство на Министерство на отбраната и от Генщаба. Повече от половината професионалисти изтръпват, когато чуят изказванията на ген. Никола Колев, че трябва от Закона за отбрана и въоръжените сили (ЗОВС) да отпадне принципа на доброволност при изпращане на задгранични мисии. Според закона в момента в зоната на конфликта може да отиде само кадрови военен, който изрично е дал съгласието си за това. След това естествено той минава през различни комисии и психотестове, преди да започне подготовката му.
Така за първи път излезе наяве и проблемът с комплектоването на по-големите формирования за мисии в чужбина - Афганистан и Ирак. В Босна и Косово броят на униформените е по-малък и не бе трудно да се съберат.
Оказа се, че вече сформирани подразделения трябва да се разбиват, тъй като голяма част от тях не искат до отидат да мироопазват някъде в света. Страната ни все още не е участвала в мироналагаща мисия - война.
Та дори и на този фон повече от половината кадрови военни не желаят да носят оръжие в друга страна.
Проблемът просто е социален.
Генщабът се повлия от желанието си да набере по-бързо и да приключи професионализацията на армията до 2006 г. и обяви много места за професионалисти. Повечето от тях бяха заети почти веднага в поделенията, които се намират в провинцията и до малките градчета. Там безработицата е страшна и заплата от 300 лв. е доста привлекателна. Повечето от тези места обаче бяха за шофьори и работещи в логистиката. За сравнение в 9-та бронетанкова бригада в София има над 450 свободни места за професионалисти, на няма желаещи, тъй като не е най-примамливото да караш верижна машина и да лежиш под нея по цял ден за тези пари. Дори в градския транспорт шофьорите взимат около 500 лв.
Именно тези хора нямат никакво желание да заминат зад граница, независимо от това че командировачните не са ниски, а и тук им върви заплата и половина.
Именно за това и преди седмица ген. Никола Колев даде заден ход и след като се завърна от посещение на няколко военни бази в Холандия обяви, че е необходимо да бъде подготвен и приет от
кабинета и парламента по-широк пакет от социални мерки,
които да направят военната професия по-привлекателна и да стимулират професионализацията на армията. Според него най-важно е заплащането, жилищната политика, образованието, осигуряването и условията на пенсиониране.
"Започват да се очертават проблеми с темповете на професионализация, очевидно предлаганите условия не са достатъчно привлекателни", коментира ген. Колев. Той е разговарял с министър Свинаров за необходимостта от пакета социални мерки, за да бъдат спазени сроковете за професионализация. Проблемите с набирането на кадрови войници изтъкнаха и председателят на външнополитическата комисия проф. Венко Александров.
"Разбира се, че не е необходимо всички военослужещи при професионализацията да са длъжни да участват в мисии. Разликата ще бъде в това, че тези, които заявят желание за участие, ще получават бонификация и при службата си в страната и много високи командировачни при участие в мисии".
"Принципът на доброволност няма да отпадне,
но той ще бъде изведен към момента на подписване на договора за кадрова военна служба. Вероятно ще удължим и срока за кадрова служба. В момента срокът е 3 години и е много кратък, тъй като на практика, при едно текучество, за това време ние сме го обучили, а след това той напуска армията". Това пък заяви пред "Сега" военният министър Николай Свинаров. Според него привличането на повече желаещи може да стане с добра заплата и обеща този процес да стартира от следващата година.
Ръководството на Министерството на отбраната и генералите от Генщаба са длъжници на наемниците заради неяснотите около тяхното бъдеще и трябва открито и навреме да заявят какво мислят да правят. Страхът не е срамно чувство, а и момчето и момичето, което е сложило униформа, за да изкарва някакви пари за ядене, не е виновно за неуредиците в армията.
Тези от МО-то!
Като ходите по света чували ли сте за HR management - там има и подбор и обучение и мотивация и развитие?
За това обаче трябва:
1. Да ви е ясно каква армия правим - задачи, формирования, численост.
2.Желание да се извърши тази работа.
Засега и двете условия липсват и затова се правят свободни съченения и източване на бюджет.