:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,712
Активни 644
Страници 12,277
За един ден 1,302,066
На оръжие

Страх от война тресе половината професионални войници

Щатните рейнджъри са готови да напуснат армията, ако отпадне доброволният принцип на заминаване в конфликтните точки
В България в момента има около 8000 професионални войници. Дали обаче броят им ще бъде увеличен или драстично намален, зависи от политическото ръководство на Министерство на отбраната и от Генщаба. Повече от половината професионалисти изтръпват, когато чуят изказванията на ген. Никола Колев, че трябва от Закона за отбрана и въоръжените сили (ЗОВС) да отпадне принципа на доброволност при изпращане на задгранични мисии. Според закона в момента в зоната на конфликта може да отиде само кадрови военен, който изрично е дал съгласието си за това. След това естествено той минава през различни комисии и психотестове, преди да започне подготовката му.

Така за първи път излезе наяве и проблемът с комплектоването на по-големите формирования за мисии в чужбина - Афганистан и Ирак. В Босна и Косово броят на униформените е по-малък и не бе трудно да се съберат.

Оказа се, че вече сформирани подразделения трябва да се разбиват, тъй като голяма част от тях не искат до отидат да мироопазват някъде в света. Страната ни все още не е участвала в мироналагаща мисия - война.

Та дори и на този фон повече от половината кадрови военни не желаят да носят оръжие в друга страна.



Проблемът просто е социален.



Генщабът се повлия от желанието си да набере по-бързо и да приключи професионализацията на армията до 2006 г. и обяви много места за професионалисти. Повечето от тях бяха заети почти веднага в поделенията, които се намират в провинцията и до малките градчета. Там безработицата е страшна и заплата от 300 лв. е доста привлекателна. Повечето от тези места обаче бяха за шофьори и работещи в логистиката. За сравнение в 9-та бронетанкова бригада в София има над 450 свободни места за професионалисти, на няма желаещи, тъй като не е най-примамливото да караш верижна машина и да лежиш под нея по цял ден за тези пари. Дори в градския транспорт шофьорите взимат около 500 лв.

Именно тези хора нямат никакво желание да заминат зад граница, независимо от това че командировачните не са ниски, а и тук им върви заплата и половина.

Именно за това и преди седмица ген. Никола Колев даде заден ход и след като се завърна от посещение на няколко военни бази в Холандия обяви, че е необходимо да бъде подготвен и приет от



кабинета и парламента по-широк пакет от социални мерки,



които да направят военната професия по-привлекателна и да стимулират професионализацията на армията. Според него най-важно е заплащането, жилищната политика, образованието, осигуряването и условията на пенсиониране.

"Започват да се очертават проблеми с темповете на професионализация, очевидно предлаганите условия не са достатъчно привлекателни", коментира ген. Колев. Той е разговарял с министър Свинаров за необходимостта от пакета социални мерки, за да бъдат спазени сроковете за професионализация. Проблемите с набирането на кадрови войници изтъкнаха и председателят на външнополитическата комисия проф. Венко Александров.

"Разбира се, че не е необходимо всички военослужещи при професионализацията да са длъжни да участват в мисии. Разликата ще бъде в това, че тези, които заявят желание за участие, ще получават бонификация и при службата си в страната и много високи командировачни при участие в мисии".



"Принципът на доброволност няма да отпадне,



но той ще бъде изведен към момента на подписване на договора за кадрова военна служба. Вероятно ще удължим и срока за кадрова служба. В момента срокът е 3 години и е много кратък, тъй като на практика, при едно текучество, за това време ние сме го обучили, а след това той напуска армията". Това пък заяви пред "Сега" военният министър Николай Свинаров. Според него привличането на повече желаещи може да стане с добра заплата и обеща този процес да стартира от следващата година.

Ръководството на Министерството на отбраната и генералите от Генщаба са длъжници на наемниците заради неяснотите около тяхното бъдеще и трябва открито и навреме да заявят какво мислят да правят. Страхът не е срамно чувство, а и момчето и момичето, което е сложило униформа, за да изкарва някакви пари за ядене, не е виновно за неуредиците в армията.
7
1318
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
04 Декември 2003 22:33
Тези от МО-то!
Като ходите по света чували ли сте за HR management - там има и подбор и обучение и мотивация и развитие?
За това обаче трябва:
1. Да ви е ясно каква армия правим - задачи, формирования, численост.
2.Желание да се извърши тази работа.
Засега и двете условия липсват и затова се правят свободни съченения и източване на бюджет.
05 Декември 2003 00:52
Бой по каската ,
Трябва да се разбере, че Българската армия не е в състояние да има самостоятелна отбранителна роля (примера с многократно по-големи и много по-добре въоръжени армии го доказва). Армията е функция международното положение на страната.
В този контекст армията трябва да се изгражда единствено на доброволен принцип и по презумпция да има за задача да бъде оперативна част от по- големи международни коалиции с глобални мироопазващи и мироналагащи функции.
Това означава и съответната подходяща структура, въоръжение редуцирана численост и обучение.
05 Декември 2003 08:11
А защо ни е изобщо армия? Исландия е част от НАТО и няма армия. Я всички шапкари да ходят да си копат нивите и да пасат козите.
А ако някой толкова иска да воюва - да ходи във френския легион. В американската армия също приемат военослужещи които не са американски граждани, а имат само зелена карта. Та и там може да служи някой, ако много иска.
05 Декември 2003 10:58
emacs,
До колкото знам през последните 1000години Исландия нито е нападала, нито е нападана. На нея не й трябва армия. А ние сме на Балканите...
05 Декември 2003 12:45
Тома, ти нещо да си чувал за викингите? Те ли не са нападали никого? Цяла Европа е пищяла от тях.
05 Декември 2003 14:07
emacs,
Викингите майче бяха преди 1000години!
05 Декември 2003 14:37
почва да лъсва една тъжна истина - армията пак се оказа привлекателно място за мамини синчета. дето са готови да си клатят топките по цял ден. обаче стигне ли се дотам да си изпълняват задълженията - сори, не мога.
*
а изпълнението на заповед от рода на 'вземаш си пушката и отиваш в сърбия/афган/ирак да вардиш' е задължително. за чий тогава има 'доброволно начало'? това си върви с професията. все едно пожарникарите и те да гасят доброволно.
баси
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД