:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 100
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Полк. Стефчо Стоянов: Доброволният принцип да остане

Снимка: Александър Михайлов
Полк. Стоянов е началник щаб на учебната база на Военен университет "Васил Левски" - Велико Търново.



- Г-н полковник, смятате ли, че трябва да отпадне доброволният принцип за изпращане на военните в задгранични мисии?

- Кадрови войници ние имаме съвсем отскоро. Практиката досега показва, че съвсем ограничен брой желаят да кандидатстват за мисии. От нашата база досега са изразили желание не повече от четирима души. За самите поделения нямам представа. Аз смятам, че трябва да си остане доброволният принцип. Може да си има определени формирования, които да си изпълняват такива задачи и те да бъдат пращани в пакет, а не да бъдат разбивани и пак формирани, както е сега.

- Искате да кажете, че професионалният войник трябва при кандидатстването да знае каква е бъдещата му работа?

- Да. Той трябва да знае, а и в документите му трябва да е отбелязано, че при необходимост той трябва да вземе участие в такава мисия.

- Ваши колеги пък са на мнението, че щом е професионален войник, трябва да се подчинява на разпорежданията и да може да бъде изпращан, където е необходимо...

- По принцип е така, но е необходимо да се знае кои са тези формирования - тази рота или този батальон. Тогава предварително на него ще са му ясни какви ще бъдат неговите задачи.

- Според вас хората се страхуват да заминат на мисии или са станали професионалисти само заради заплатата?

- Логично е, хората да ги е страх. Затова Генералният щаб трябва да създаде такива формирования. Трябва всеки да знае какво трябва да прави. А тези хора, които са кандидатствали за работа в армията, за да взимат някаква заплата - не можем да ги корим. София не е България. В малките градчета, където има поделения, почти няма места за шофьори, тъй като безработицата е голяма. В 9-та бронетанкова бригада в София може да има много вакантни места за професионални войници, но там по-лесно се намира работа и затова хората не желаят да отидат на не толкова добре платената работа.
6
1460
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
05 Декември 2003 01:04
Армията не е работно място или поне работата не е да подпираш стола в канцеларията.
Нужно е договорите за кадрова служба да се предоговорят, като в тях залегне бланковото съгласие и подготовка за участие в мисии.
Ако всеки индивидуално и конкретно решава -защо въобще трябва да е на служба в българската армия, може индивидуално да се запише и да си получава заплатата от американската.
05 Декември 2003 02:02
Не на бюрото драга шапко. Земи пушката и бегай в Ирак доброволец, без заплата. След това философствай...............м............. ......а
05 Декември 2003 05:21
Дайте да се разберем. Участието в мироналагащи и мироопазващи мисии НЕ Е въпрос на дълг от страна на български граждани , а инструмент , и то много важен, на външната ни политика. За да бъде инструмента ефективен не е нужно да се невротизира армията , а да се създаде специална част за изпълнението на мисии. Естствено това трябва да бъде абсолютно професионална , доброволна , отлчно подготвена , обучена и екипирана бойна единица със специално назначение. Високите изисквания при подбора на кадрите и големите разходи за заплати , подготовка и екипировка неизбежно ше наложат ограничение на числеността .
Нямам представа какви са възможностите на държавата - 1 или 2 баталиона. По-добре малко , но качествено. Мисля , че много се разкрачихме напоследък и поемаме ангажименти , които просто няма да сме в състояние да изпълняваме. Не коментирам политическата обосновка , а само техническата - от позициите на здравия разум. Не е нормално малка и бедна държава като нашата да поема прекалено голямо участие в тоя бизнес.
05 Декември 2003 09:14
Стефчо, къде си бе???

05 Декември 2003 09:56
Нека да увеличат заплатите на доброволците и много бързо ще се увеличи и броят на желаещите.
05 Декември 2003 15:38
Един пример,

че фуражка може да мисли по-нормално от един мазен канцеларски плъх (виж другата статия)...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД