:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 192
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Антарктида заплашена от "златна треска"

Снимки: Интернет
Организацията на обединените нации бие тревога, че биотехнологични компании са на път да се втурнат към Антарктида, за да търсят т. нар. екстремофили и други микроскопични форма на живот, съобщават в. "Индипендънт" и Би Би Си. Целта им е да ги превърнат в суровина за индустрии, възлизащи на милиарди долари - от перилни препарати до лекарства срещу рак.

Задава се нова "златна треска" за екстремофили - бактерии, гъбички и водорасли, приспособени към ледената пустиня на Антарктида. Изследването на ООН предупреждава, че ако не бъдат спрени, биоминьорите може да превърнат ледения континент в пустош и да унищожат уникалната му флора и фауна.

Експерти от Института за модерни изследвания в Токио са открили, че 62 патента в Европейската патентна служба в някаква степен се базират на антарктическите форми на живот, а в Службата на САЩ за патенти и търговски марки има други 300 позовавания и 92 приложения, отнасящи се до Антарктида. Сред примерите е испански патент за протеин, извличан от антарктически бактерии, за който се твърди, че лекува коса, кожа и нокти и затваря рани. В Германия е патентовано лекарство за кожата, извличано от зелени водорасли, а Руската патентна служба е регистрирала продукт с противоракови свойства, извличан от антарктически черни дрожди.

Нови продукти са получени не само от антарктическите микроби. Учени например са изолирали протеини от голямата антарктическа треска, които пазят кръвта й от замръзване. Протеините могат да се използват за какво ли не - от сладолед до трансплантация на органи.

Според акад. Хамид Закри от Университета на ООН търсенето на живот в Антарктида заплашва да подкопае международните закони, отнасящи се до правата на интелектуална собственост, и може да застраши крехката околна среда на Антарктида.
865
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД