:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,739,224
Активни 668
Страници 24,127
За един ден 1,302,066
СБЛЪСЪК

Сръбският Паси е адвокат на наш "размирник" от Цариброд

Българи люто се съдят заради обида "сърбоман". След 2-годишен процес има една ефективна и 4 условни присъди
Снимки: Александър Михайлов



Десетина години граждански войни и кланета раздираха Югославия. Правистите в Белград обаче не помнят дори и една ефективна присъда за всяване на расова, верска и етническа вражда. Макар че конфликтите в бившата федерация бяха и етнически, и верски.

Човекът, получил първа подобна присъда, се оказа българин от граничния Димитровград. В населения с наши сънародници сръбски град до кръвопролития никога не се е стигало. Крамоли обаче не липсват. Осъден е от сръбкиня. Тя се смята засегната от него.

"Размирникът" Небойша Иванов е бизнесмен и небезизвестен активист на българското малцинство в западната съседка. Зам.-шеф е на Демократичния съюз на българите (ДСБЮ) и председател на Културно-информационния център на българското малцинство в Цариброд. Прегрешението, за което получи 15 месеца зад решетките, е, че по-миналата година обидил сръбската журналистка от Цариброд Зорица Милев. Иванов я нарекъл "най-голямата сърбоманка" и според свидетели я пратил да си ходи в "нейния Ниш и нейната Сърбия". С това, пише в мотивите си окръжният съд в Пирот, Иванов е предизвикал национална омраза и нетърпимост между етносите, съжителстващи в града. Това най-малкото подобавало на шеф в ДСБЮ.



Парадоксално суровата присъда



за една свада се допълва от любопитния факт, че половината свидетели от защитата на Иванов са сърби. Основният свидетел за обвинението пък е българка - Зденка Тодорова. Тя е известна и в София активистка на Хелзинкския комитет за защита правата и свободите на българите в Югославия. В случая обаче българското потекло на обвиняемия не играе роля. "Просто не мога да защитавам едно насилие", обяснява Тодорова.

Сблъсъкът, довел до присъдата на Небойша, избухна в разгара на друга местна драма. Според Тодорова - инсценирана, според участниците в нея - съвсем спонтанна. Проблемът започна на 21 януари 2002 г. в Културния център в Цариброд, където са местните телевизия и радио. Граждани и членове на движението "Отпор" превзеха сградата, след като научиха, че общинският съвет е освободил дотогавашния тв директор - българина стоматолог Алекса Радев, и е назначил на негово място фармацевта Петър Йованович. Почти 3 месеца те пускаха в сградата само журналистите, но не и Йованович. Чак след намесата на стотина полицаи новият директор бе въдворен на 9 април.

Официалният мотив, с който общинарите смениха предсрочно Радев, бе, че той и журналистите му са "неграмотни и са виновни за неграмотността в града". Хората обаче се страхуваха, че новият тв директор ще упражнява цензура и ще се бори срещу българското самосъзнание на царибродчани. Скупщината, сменила началника, се доминира от Съюза на гражданите на Цариброд, който е наследник на соцпартията на Слободан Милошевич. "Това са българи помаци", обяснява метафорично Данило Воинович, един от активистите на "Отпор".

Още на 9-ия ден от неподчинението в градския съд започва дело срещу Воинович и трима други активисти на "Отпор". На едно от първите заседания - на 8 февруари 2002 г., Небойша Иванов се сблъсква с журналистката от царибродската телевизия Зорица Милев и според свидетелите на обвинението изрича въпросните обидни думи.

Воинович свидетелства друго. В сградата на съда онзи ден се събрали всички заинтересувани. Имало и членове на ДСБЮ. Журналистката Милев подхвърлила: "Ето всички сте се събрали, само го няма главния ви финансист, защото го затвориха за 7 г. за наркотрафик." Сръбкинята иронизирала заради един от членовете на ДСБЮ, който действително бил в затвора за дрога. В отговор Иванов не се сдържал и подразнил Милев и Тодорова: "Да ви дам малко хероин, та да кротнете?"

Враждата между Тодорова и Иванов не е от вчера. "Той е едно не случайно явление, което твърде отрицателно се отрази върху ДСБЮ", каза тя пред "Сега". В момента в Царибродската община имало само един съветник от партията. "Много е сложно да го разберете, но тука на целия град е ясно каква е истината. Става дума за разбиването на българското малцинство", казва Тодорова.

Небойша не й остава длъжен. "Целта на Тодорова е чрез мен да компрометира организацията и всички активни българи. Не става дума за това, че имаме лична вражда", каза той пред "Сега".

На първа инстанция Небойша Иванов, който има и български паспорт, се е защитавал сам, понеже не смятал, че процесът е сериозен. За негова изненада в навечерието на Коледа м. г. пиротският съд го прати в затвора. На помощ дойде външно министерство. "Понеже винаги обвиняваме българската държава, че не е ангажирана - в този случай е точно обратното", казва Иванов. Посолството ни в Белград привлече на негова страна мастит защитник. Адвокатът Владан Живулович е шеф на Атлантическия клуб на Сърбия и Черна гора. По атлантическа линия Живулович е личен приятел с външния ни министър Соломон Паси. Миналата седмица шефът на сръбските атлантици обжалва присъдата на Иванов пред Върховния съд в Белград.

За участниците в събитията около Културния център между 21 януари и 9 април 2002 г. това е нещо като 10 януари '97 за българите. Те си спомнят с носталгия за малката си неуспешна революция може би и защото в момента



в града им просто не се случва нищо



Журналистите на Алекса Радев продължават да работят и с новия директор. Иначе кой ще ни храни семействата, питат те. Безработните в града масово се препитават с всекидневната контрабанда на стек-два цигари от фришоповете в неутралната територия и чакат кога новото сръбско правителство ще престане да толерира и тази далавера.

Истинските предприятия отдавна не работят. Вечер в заведенията младежите, които още не са забегнали към по-големите сръбски градове или София, седят скромно на по едно кафе и кола. В момента в града не работи нито едно от бившите държавни предприятия.

Младите вече по-открито казват, че са българи, радва се обаче Воинович. Според шефа на царибродския КИЦ най-значимото в тези трудни времена е българският народ в Западните покрайнини да оцелеят социално-икономически и като самобитност. "А ние, които участваме в този процес - няма значение. Ако в това успеем - тогава успеем, ако не - всички сме загубили", заявява досущ като Лески Иванов. Самият той обаче се готви скоро да оглави новия магазин на "Метро", който се строи в Ниш.

Делото срещу четиримата "отпораши" пък завършило с условни 3-месечни присъди по члена от НК за "самоуправство" - след година и половина процес Воинович, Никола Иванов, Йован Иванов и Веля Колев са осъдени условно.

Преди дни те също обжалваха присъдите си пред по-горна инстанция. Причината за забавянето е, че мотивите на присъдите и по двете дела се мотаха странно дълго. Вместо две седмици на съда в Пирот писането им отнема 2 месеца. Димитровградският съд пише мотивите още по-дълго - почти 3 месеца.

Ако Върховният съд не върне делото на Небойша за ново гледане в Пирот, наказанието му за всяване на вражда между етносите ще влезе в сила. А тя изглежда наистина несправедлива. В случая е замесен само един етнос - нашият. Изглежда, той умее да враждува и сам със себе си.



- - - - - - - - - -



Владан Живулович: "Сърбоман" не звучи като обида



Живулович е председател на Атлантическия клуб на Сърбия и Черна гора. Адвокатът е член на т. нар. Съвет на короната, който управлява имотите на сръбския престолонаследник Александър Караджорджевич.



- Г-н Живулович, обидно ли е да наречеш някого в Сърбия "сърбоман"?

- "Сърбоман" изобщо не е обидна дума. Какво означава тя - човек, който обича сърбите.

- Лесно ли ще оборите присъдата срещу г-н Иванов?

- Тази присъда прилича на донесение на някой от органите за сигурност, а не на решение на един съдебен орган по сериозно съдебно дело. Доста ме е срам като адвокат да държа такава присъда в ръцете си. Надявам се, че ще бъде отхвърлена.

- Защо?

- Не е работа на никой съд да изяснява един политически въпрос - какво се е случвало около Културния център в Димитровград. Единствената му работа е да установи извършил ли е обвиняемият престъпление или не. Забележете, от едната страна са две българки - приятелки и бивши колежки. А от другата страна заедно с българските граждани има и сърби, които твърдят, че Иванов не е казвал това. Е, обяснете ми, кой кого мрази? Хората в България трябва да знаят, че това е цирк, който произтича от незнанието на съдията. Такъв съдия предизвиква повече национална нетърпимост, отколкото г-н Иванов. Очевидно нещо е останало от старите времена.

- Срещнахте ли сътрудничество от страна на съда в Пирот?

- Аз и българският посланик бяхме в Пирот. Там бяха много любезни и кооперативни, показаха ни документите. Съдът трябва да схване, че това не е политическо дело. И ако прокуратурата преследва г-н Иванов за това престъпление, то тя трябва и да го докаже. В жалбата си казвам, че не може да се сочи като утежняващо вината на г-н Иванов обстоятелство, че е зам.-председател на ДСБЮ. Ами ако съдът знаеше, че той е член на "Отпор", дали нямаше и това да му сложи като утежняващо вината обстоятелство. Или като облекчаващо?
 
Небойша Иванов
 
Полицаи се намесиха да въдворят новия шеф на царибродската телевизия през април 2002 г.
 
Вельо Колев от "Отпор" показва присъдата си.
3
932
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
18 Март 2004 09:37
От всичко дотук най-вече се разбира, че българите най-умеят да прецакват самите себе си.
Иначе верно, защо "сърбоман" да е обидна квалификация в границите на самата Сърбия? Де да имаше повече "българомани" в собствената ни България, дето малко-от малко да милеят за нея!
18 Март 2004 11:27
Новият директор е спуснат от Белград бас ловя и затова е всичко!!! А иначе трябва да се поддържаме и в и извън БЪЛГАРИЯ!!!
18 Март 2004 11:38
Безумна история...
-
Години наред появата и ролята на лицето Зденка Тодорова стават все по-мътни. Сигурни са два факта - 1. малцина са тези в Царибродско, които гледат с добро око на нея; и 2. откакто Н. Иванов "пое" лидерството сред българите там поне се случва нещо положително. Най-малкото е КИЦ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД