:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,723
Активни 779
Страници 24,288
За един ден 1,302,066
Мрежата

Най-голямата база данни за звездите вече е онлайн

Информация за над 350 хиляди астрономически обекта е достъпна в каталог
Последната версия на един от най-големите и детайлни астрономически каталога - Sloan Digital Sky Survey (SDSS) - е публикувана в Интернет. Огромната база данни е свободно достъпна за всеки желаещ. Втората версия съдържа шест терабайта снимки и каталози. Допълнена втора версия на SDSS съдържа дигитални снимки.

В информационния каталог са отбелязани параметрите на над 88 млн. космически обекта. В базата данни са отбелязани и спектрални данни за над 350 хил. астрономически обекта. За специалистите астрономи базата данни е изключително ценен информационен ресурс. В Интернет са поместени два уебадреса: http://www.sdss.org/DR2 - за професионални астролози, и skyserver.sdss.org - за неспециалисти и любители.

Проектът SDSS е един от най-мащабните обзори на звездното небе. Разработката му започва през май 1998 г. Участие вземат над 200 астрономи от цял свят. Базата данни трябва да бъде попълнена до 2005 г. в основен вид. Дотогава е разчетено и финансирането на проекта. Предстои информационният масив за небесните тела да достигне до милион. Ще бъде добавена и информация от направени измервания за приблизително разстояние между галактиките.

Една от уникалните характеристики на онлайн проекта в технологично отношение е използването на специално разработена база данни, включваща SkyServer и Catalog Archive Server, които обработват потребителските заявки към базата данни. Разработката на двете сървърни сисетми е дело на изследователска група към корпорация Microsoft. Търсенето на конкретен обект в базата данни става чрез опростен интерфейс. То се осъществява по различни критерии - по техните пространствени или цветови параметри, по разстояние между обектите и т. н. За събирането на информацията, включена в SDSS, е използван 2,5-метров телескоп, инсталиран в обсерваторията "Апачи-Пойнт" (Ню Мексико). На телескопа е монтирана една от най-усъвършенстваните в света астрономически камери, както и спектограф, който е в състояние да регистрира данни едновременно за над 640 обекта.
3
971
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
27 Март 2004 15:08
http://www.skyserver.sdss.org го няма никакъв.
28 Март 2004 21:36
Верно е, няма го в нашия интернет. Като се пишат статии и се дават адреси нека някой от редакцията да ги проверява. А то заради хонорарчето пишем глупости - разбрали- недоразбрали ще го има този адрес или вече го има.
това като че ли става практика на редакцията да не проверява тази информация, вече няколко пъти се случва. Или пък ако е достъпен този адрес по някакъв друг начин опишете го.
28 Март 2004 21:44
Вижте тук
и
също тук


Send Web-related comments and questions to sdss-webmaster@sdss.org.

и приятни занимания!

Редактирано от - Doctora на 28/3/2004 г/ 21:48:48

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД