Обикновено когато става дума за инфекциозни болести, хората се плашат най-много от СПИН. Има обаче вируси, които са точно 100 пъти по-заразни, могат да влошат сериозно качеството на живот и макар и в по-редки случаи - да убият човек по-бързо от "чумата на XX век". Това са хепатит В и С.
---------------------------
Има сериозен бум от вирусен хепатит, казва гастроентерологът от медицински център "Пансанус" в София д-р Панко Станчев. Всъщност хепатит се наричат всички възпалителни процеси в клетката на черния дроб, наречена хепатоцит. А вирусен хепатит са познатите на всички болести - хепатит А, В, С. Има дори и D, Е и F, допълва специалистът. С изключение на хепатит А, известен като болестта на мръсните ръце, вирусните хепатити се предават предимно по кръвен път. В основата на всички тях е В-вирусът.
Поради многото медицински интервенции и кръвни манипулации хепатит В и С стават все по-голям проблем в днешно време, твърди д-р Станчев. Лекарите дори наричат хепатит С болестта на наркоманите и на хората, претърпели много операции. Причината е не само че тези хора имат най-чест и невинаги обезопасен достъп до чужда кръв. При тях и имунната система е твърде слаба, което пък затруднява оздравяването и може да направи хепатита хроничен. Така уврежданията върху черния дроб са още по-сериозни.
По принцип за тези видове хепатит се казва, че освен по кръвен се предават и по полов път. Статистиката дори сочи, че след сифилиса хепатит В и С са на второ място по честота на предаване по полов път. Но под това не трябва да се разбира класическият сексуален акт, при който пенисът прониква във вагината. Вирусът на хепатит В и С се съдържа само в кръвта, но е силно заразен - 100 повече от ХИВ вируса например, и
за заразяване са достатъчни под 0.1 микролитра кръв
Това може да стане с по-плътна целувка, да не говорим за контакт без презерватив, обяснява д-р Панко Станчев. Заразяването при сексуалния акт става при триенето между половите органи, не е нужно да има раничка, която се вижда с просто око. Затова и хепатит може да се предаде при използване на чужд гребен, самобръсначка, кърпа. Достатъчно е заразен човек да има нарушаване на повърхността на кожата, каквото става при по-усърдно сресване, и след това същият гребен да се ползва по същия начин от друг човек. Нищо че кръв не се вижда. Да не говорим колко опасни и несигурни могат да бъдат татуирането и пробиването на дупки за обеци.
Според д-р Станчев медицинските интервенции са най-рискови. По принцип всички консумативи трябва да са индивидуални за всеки пациент - спринцовки, кръвни банки, бельо. Проблемът обаче може да дойде от недобро стерилизиране на инструментите в дадено болнично заведение, от недобре почистен инструмент, при манипулации, които се повтарят - например лекарят да преглежда няколко пациенти с една и съща ръкавица, обяснява специалистът. Най-висок е рискът при зъболекарските манипулации. Например стоматологът може да стерилизира иглите на машинките си, но огледалото не се сменя за всеки пациент, напомня д-р Станчев.
Доста хора си мислят, че медицинските инструменти се обезопасяват в течност, която съдържа вещества, които убиват вирусите. Всъщност при стерилизацията високата температура е тези, която унищожава вирусите.
Логичен е въпросът колко вирулентен е вирусът
извън организма. Ако е в подходяща среда, като вагиналната течност - до 14 дни, отговаря д-р Станчев и обяснява, че няма достатъчно сериозни проучвания в тази посока - колко време една капка кръв извън организма би могла да бъде заразна.
Има периоди, в които преболедували острата фаза стават отново заразни, без да го знаят. Те се чувстват напълно здрави, но могат да предават вируса на други хора. Единственият начин да се разбере е тест за наличие на антигени на хепатит в кръвта.
Инкубационният период за хепатит В е от 1 до 9 месеца. През това време човекът е заразен, но не го знае. Иначе симптомите на хепатита, поне в началото, са подобни на тези на грипа и острите респираторни заболявания - болки в ставите и мускулите, температура, гадене. Ако пациентът реши да се лекува сам, може единствено да си навреди, тъй като лекарствата, които се вземат при грип - противовъзпалителни, антибиотици, - са абсолютно противопоказни при хепатит, казва д-р Станчев.
Освен това един немалък процент от хората, дори от заболелите от най-тежкия хепатит - С, стават носители на вируса, без да са боледували, без при изследвания да се откриват някакви промени на черния дроб. По наши данни около 18% от заразените нямат никакви оплаквания и резултатите от изследванията им не говорят за наличие на хепатит, казва гастроентерологът. Така заболяването се открива единствено при тест за наличие на антигени на хепатит.
Една от най-сигурните защити срещу хепатит е ваксината. За съжаление обаче досега е създадена единствено ваксина за хепатит А и В и от 1992 година всички новородени се ваксинират срещу В-вируса. За С имунизация няма. Ваксината обаче също не е 100% защита за всички. Има данни в литературата, че дори и хора, които са се ваксинирали, могат да заболеят от хепатит В. Обяснението е в ниското ниво на защитните сили в организма на конкретния човек, които не могат да изградят стабилен имунитет.
Защо е толкова страшен хепатитът?
Болестта има по-тежко протичане при наркомани, алкохолици и хора с други хронични болести. 3-4% от младите хора и 10% от по-възрастните умират при острата фаза на хепатит, казва д-р Панко Станчев и уточнява, че все пак става дума за тежко протичащата форма на заразната болест.
Вирусът на хепатита влиза в ядрото на чернодробната клетка и предизвиква некротични промени в нея, т.е. клетката се разрушава и умира. Ако има голяма инвазия на вируси, развива се т. нар. остра форма на хепатит, при която може да се стигне до тежка некроза на големи участъци от черния дроб, което пък може да завърши фатално, обяснява д-р Станчев.
След средно тежка форма на хепатит по черния дроб остават хлътнатини, образувани от унищожени клетки. На тяхно място се образува съединителна тъкан, която при недобро или непълно лечение или при прекомерна употреба на алкохол и излагане на токсични вещества се разраства. Хепатитът става хроничен, а след това човек може да развие цироза. А цирозата рано или късно има фатален край. Единствено ако болният навреме се лекува и започне да спазва строг режим, развитието на цирозата може да се спре или забави.
Освен това малък процент от преболедувалите хепатит по-късно развиват рак на черния дроб.
Влошава ли се качеството на живот на хората, прекарали хепатит?
Ако болестта не е била в много тежка форма - не особено, успокоява д-р Станчев. Обаче те не бива да стават пиячи, тъй като черният дроб все пак е увреден и не може да преработва големи количества алкохол.
По принцип след нормално и не особено тежко протекъл хепатит не се налага строга диета, противно на старите схващания за режима след заболяването, казва д-р Станчев. Преболедувалият трябва да се храни нормално, без да прекалява с тлъсти храни, които натоварват черния дроб. Алкохолът е позволен, но в малки количества. Трябва да се ограничават и цигарите. Уви, колкото и да е трудно, човекът трябва да се преустрои, ако работи в условия на вреден труд. Ако не може да напусне работа, трябва да взема специални медикаменти.
викам си я виж кво стаа в рубриката панаир, може да има нещо по-така... пикантно.
то пък излезе лютиво... сега освен всички останали въпроси на първа среща, в лексикона ще прибавя и аа хепатит В, С, Д, F, нещо, пребуледувал ли си?А?