:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,464
Активни 418
Страници 7,029
За един ден 1,302,066
Репортаж

15 сантиметра дискриминация

В България не инвалидите, а политиците са хора с увреждания - те могат да похарчат 60 000 лв. за тържества по примера на Европа, но не и да намерят пари, за да направят сградите достъпни за човек в количка
снимка: АЛЕКСАНДЪР МИХАЙЛОВ
Знаете ли колко стъпала водят към храма "Св. Александър Невски"? Цели девет. За мнозина това е глупав въпрос. За Вероника обаче, която от 10 години е в инвалидна количка, тези девет стъпала са като Великата китайска стена. Заради тях тя никога не е стъпвала в катедралата.

"Не мога да вдигам количката, пиленце, три пъти съм опериран от херния, оправяйте се сами", казва отец Станой. "Много пъти съм си мислил, че има нужда от рампа за инвалидни колички, но църквата няма пари. Знаете ли, че клисарите искат да напускат, защото ги държим със 110 лева заплата", обяснява той. И признава, че тук не идват хора с увреждания.

Така Вероника и този път остава отвън. Тя почти няма избор, когато трябва да избере църква за венчавката си, която й предстои през август. "Доколкото знам, само "Света неделя" е достъпна за такива като нас", казва тя. Макар че и там ще трябва да преодолее 2 стъпала. Заедно с бъдещия си съпруг, който също е в инвалидна количка, си мечтаят всичко в сватбения им ден да е нормално, както при останалите.

Докато се суетим около "Ал. Невски", от храма излиза депутатката от СДС Мария Стоянова. Тя категорично не е съгласна, че църквата няма пари за рампа. "Църквата не е бедна, но дизертира от обществото", отсича тя. И допълва, че инвалидите трябва да бъдат сред първите в храма.

"Мисля си, че на мястото на Вероника в инвалидната количка трябва да седне депутат или журналист, за да разберем точно какъв е проблемът", казва Стоянова, която ни съобщава, че е задала въпрос към министър Христова за достъпната среда.

Истината е, че не само катедралата, но и повечето обществени сгради са "забранени" за хора като Вероника.



В България има над 265 хиляди души с трайни увреждания



Около 20% от тях са с проблеми в опорно-двигателния апарат, а 9% - със зрителни увреждания. Тези хора от години са подложени на дискриминация заради липсата на достъпна среда.

Вероника е на 25 години, но никога не е влизала в Софийския университет. "Не мога да уча тук, нито в НАТФИЗ, защото съм в списъка със заболявания, с които не може да се кандидатства за специалността театрално изкуство", обяснява тя. Готви се за Нов български университет. Вероника е част от групата за алтернативен театър, вече е играла на сцената на Сатирата, а миналата година беше избрана за "Мис София" в конкурса за хора с увреждания.

След трудното придвижване по тротоара откъм северната част на Софийския университет заради множеството сергии и неравности стигаме до следващото трудно преодолимо препятствие за количката. Северният вход на Алма матер има три стъпала. На помощ се притичва младеж, който в старанието си едва не изтърсва момичето от количката. С това проблемите обаче не свършват - до почти всяка точка на СУ се стига по стъпала, които няма как да бъдат преодолени с количка. Според портиера на изхода откъм северното крило, към вътрешния двор, има рампа. Всъщност това са две железа, доста раздалечени едно от друго, които не могат да бъдат уцелени от колелата на инвалидната количка. Вероника изпада в паника, а двамата портиери виновно вдигат количката, за да помогнат. "Трябва да им кажем да направят нещо по-стабилно", тюхкат се те. Без да знаят обаче към кого да адресират съвета си. Спомнят си, че понякога идвали студенти в инвалидни колички. Но не могат да кажат как влизат в непристъпната сграда. Май че близките им ги качвали на ръце.

Дори Народното събрание продължава



да бъде за инвалидите като луксозна витрина



- от време на време депутатите ги наляга грижа за ближния и канят там по няколко инвалиди, които да споделят проблемите си. Иначе и до днес там няма рампа за инвалидни колички. Миналата година народните избраници изпаднаха в конфузна ситуация, защото бяха определили среща на инвалидите в зала "Изток", която е на втория етаж на парламента. И естествено се оказа, че гостите няма как да стигнат до там. Проблемът е, че дори да преодолеят трите стъпала на входа с помощта на гардовете от НСО, не могат да се справят с вътрешните стълбища, а и няма асансьор.

Иначе на законодателите не им липсват добри намерения. Доскоро достъпът на инвалидите до обществените сгради бе регламентиран в Наредба 1 на строителното министерство от 1995 г., която звучеше доста пожелателно. С поправките в Закона за устройство на територията през юли миналата година и последвалата го наредба вече ултимативно беше записано, че новите сгради няма да получат разрешителни, ако не са достъпни за инвалиди. Освен това МС се задължава всяка година да одобрява по предложение на министъра на регионалното развитие списък с обществените сгради, които трябва да бъдат приведени в съответствие с новите изисквания. От ведомството на Валентин Церовски обясниха, че тъй като наредбата е влязла в сила на 16 януари 2004 г., все още няма яснота за списъка за тази година. В момента събирали предложения от общините, а повечето не са се отчели. Министерствата също готвят свои списъци. Още не са ясни критериите, по които ще се одобряват обектите, нито пък колко пари ще са нужни за ремонтите.

Достъпни за инвалиди трябва да станат и общинските сгради. Заделени са



100 хиляди лева за достъпна среда в 4 столични училища,



обясниха от пресцентъра на Столична община. Там учат деца с инвалидни колички. Нужно е да се изградят асансьори и да се адаптират тоалетните. В 28-о училище ремонтът вече е приключил, но в 73-о и 91-о довършителните работи все още се точат, съобщиха от Центъра за независим живот. В 59-о СОУ "Васил Левски" в "Орландовци" заради деветокласника Филип, който е в инвалидна количка, е изградена рампа на входа и класната стая е свалена на първия етаж. "Единственият ми проблем е с часовете по информационни технологии, тъй като кабинетът е на 3-тия етаж и винаги съучениците ми трябва да ме качват на ръце", обяснява момчето.

В София почти всички църкви са недостъпни. Театрите, с изключение на "Иван Вазов" - също. Кината освен "Люмиер" и "Арена" - също. Банките, библиотеките, изложбените зали, големите магазини, поликлиниките, болниците, стоматологичните кабинети, градския транспорт са "забранени" зони за инвалидите. Дори училищата. Всяко стъпало от 15 сантиметра е форма на дискриминация срещу тях.

Това, което беше направено, е да се осигури достъп до сградите на общините в отделните райони на столицата. По проект "Красива България" в София се изграждат първите външни асансьори, предназначени за инвалидни колички, в подлезите на Орлов мост и Ротондата на Централна гара. За тях са заделени 100 хиляди лева.

Хубавото е, че вече има чуваемост, твърдят от организациите на инвалидите. И все пак остава чувството, че към хората с увреждания все още се отнасяме кампанийно и без достатъчно прагматизъм. Защото иначе едва ли миналата година щяха да се попилеят толкова пари за отбелязване на Европейската година на хората с увреждания. По Националната програма "България за всички" бяха похарчени



25 500 лева за откриване на тържествата у нас



на 24 февруари и още толкова за закриването им в началото на декември. 12 000 лева от тях бяха дадени за сценарии на концерта и за хонорари на изпълнителите, по 5000 лева глътнаха поканите и листовките, 3500 лева струваше транспортът и настаняването на 50 души с увреждания, още по 5000 лева бяха дадени за кетъринг. С тези средства можеха да се направят достъпни поне няколко църкви и театри в големите градове. Звучи някак нелогично за три дни да се пръскат 5000 лева за кетъринг на хора, които живеят с 60 лева месечна пенсия като затворници, защото придвижването за тях е огромен проблем.

Вероника живее в "Стрелбище" и може да ползва трамвай 7, който има рампа за инвалидни колички. За да стигне до спирката обаче, трябва да пресече булевард "България" отгоре, защото подлезът не е пригоден за инвалидни колички.

Проблемът с достъпната архитектурна среда в София изглежда неразрешим заради задръстванията и неравностите по пътя. "Макар че се правят скосявания на тротоари и се "озвучават" светофарите, за инвалидните колички и за незрящите хора те остават недостъпни, защото те не могат да стигнат до тях от паркираните автомобили", обяснява инж. Миролюбка Бацарова, експерт по достъпна среда към "Центъра за независим живот". За да се улеснят хората с увреждания, трябва глобално да се реши транспортният проблем в столицата, а засега никой не предлага нещо прагматично - няма подземни паркинги, няма пешеходни и велоалеи, КАТ не може да се справи с нарушителите дори в изрично забранените зони.

Докато се връщахме към дома й, Вероника ми каза, че когато преди 15 години се озовала в инвалидната количка, си мислела, че хората като нея са много малко. Същото днес си го мислят и управниците ни. Изглежда, че в ЕС ще влезем като страна без инвалиди. Просто защото те засега са принудени да стоят по домовете си.
 
За инвалидите църквата е "забранено място".
 
Депутатът от СДС Мария Стоянова е готова да седне в количката на Вероника, за да разбере как се чувства тя.
17
717
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
29 Март 2004 22:02
като гледам и тук става дума за много пари, предлагани от разни "фондации" и други подобни. СЪщо като за кучетата и антисемитизма (виж статията на Б. Димитров с днешния брой).

Проблемът с достъпността на София за инвалиди изглежда нерешим, казва авторът. Вярно е. Вярно е, обаче и друго - проблемът с достъпността в София е нерешим за напълно здрави хора. Да се хвърляме сега на рампи за инвалидни колички навсякъде, да продължим безумието на скосяване на тротоарните бордюри е просто плащане на безсмислен данък на една чужда на българската действителност догма.

Не ми се мисли за луксозните условия, осигурени под натиска на една комплексирана от остаряването артистка, (играла преди всичко с тялото си) за 5 (ПЕТ !) мечки. Не ми се мисли колко медицински кабинета биха могли да бъдат оборудвани с тези средства.

Не ми се иска да пресмятам парите, коиот столична община похарчи за скосяване на тротоарите - колко километра дупки можеха да запълнят.

Недоумявам дотолкова ли са тъпоумни всички защитници на рампите и скосяванията, че не виждат един прост факт - за да стигне до рампата в църквата, училището или обществената тоалетна, инвалидната количка трябва да преодолее преди всичко стъпалата от етажната площадка на партера до уличното платно.

(Обикновено тези стъпала са на два етапа - до входа и от входа до улицата. Т.е - две рампи. На всеки вход, където живее инвалид. 265 000 инвалида, казва статията. По две рампи - около 500 000. По 200- 300 лева за рампа - 100 милиона....)

А сега да помислим от друга гледна точка. При тоталния недостиг на средства, за кого би трябвало да харчи обществото ? За инвалидите, които са меко казано, със силно занижена способност да произвеждат обществено полезен продукт или за младите, здравите, силните, енергичните - за онези, които ще произведат най-много, които ще задоволят собствените си нужди и ще създадат излишъци и за останалата, непродуктивна част ?

Интересно, че когато става дума за данъчни облегчения, обществото е консенсусно, че трябва да бъде облегчен предприемачът, богаташът, онзи който ИМА МНОГО, защото той, видите ли, създавал блага.

А каква е разликата ? Никаква.

И идва един момент, когато на човек му писва да бъде един от героичното малцинство, на което се крепи светът - един от онези, които плащат за всичко - за циганите, за мечките, за инвалидите, за кучетата, за идиотите, за гениите, за богатите, за бедните, гробовете ан турските терористи от 1984-89-а, за кефа на Жан, Иван и ДОган, за принцовете, за избитите евреи, за Европейския Съюз, за НАТО, за САЩ, .....

Редактирано от - Бахур на 29/3/2004 г/ 22:07:14

29 Март 2004 22:09
Няма да е зле да направят столицата проходима първо за хората без увреждания.
29 Март 2004 22:18
Горните мнения казват всичко...
Решение на проблема може да се намери след като измрат Бахурите и подобните им...

Редактирано от - Myxa на 29/3/2004 г/ 22:34:01

30 Март 2004 00:56
Вие първите двама в ред ли сте. Очевидно не сте! Явно със същото безумно мнение са и архитектите и общинарите.
Ако някой беше мислил наврме, нямаше да ги има сигурно 90% от проблемните места. Защото проблеми имат не само инвалидите, но и по-възрастните, бременните и децата, майките с колички. В София се движат рейсове и трамваи, които са си живо изпитание за поне 30% от хората. За подлези, сгради направо не ми се мисли.
И да ти кажа предпочитам инвалидите да имат достъп до всички обществени сгради, така биха могли по-лесно и работа да си намерят. А не да им се плащат помощи и в същото време да живеят, като отшелници.
И мисля, че е редно да сте по-човечни, защото в този живот никой не е застрахован от нищо...
30 Март 2004 07:10
Абе дайте на ДПС някой лев. Какво се занимавате с инвалидите.... Терористите могат да направят повече хора инвалиди...
30 Март 2004 08:29
Бахуре за какво са ни на нас правите и здравите пари. Нали ние можем сами да си ги изкараме, а инвалидите на могат. Не съм съгласен, че те не създават общественополезен продукт. За здрави и прави безработни ли дава пари държавата, че да им измисля фалшива заетост. Абсолютно неразбираем си ми.
Все си мисля, че хора като тебе, когато станат неразбираеми за повече от 50% от населението България ще е друга. По-добра.
30 Март 2004 09:39
Ами и едните и другите са прави... едните повече, другите по-малко.

че за инвалидите трябва да се направят по-удобни тротоари, асансъори и тнт. условия е нещо задължително.
А за не-инвалидите, че трябва да се почистят улиците от коли също е вярно. Ама като има общинари - задници, а също и полицаи - мижитурки и управници - *** така ще е.
30 Март 2004 10:27
Щом не разбирате - ще поясня.

През последните няколко десетилетия се налага една политика на хипертрофирано толериране на всевъзможни - истински или измислени - групи хора, наричани още "хора в неравностойно положение". Това са групи, обединявани по най-разнообразни белези - жени, негри, педерасти, евреи, цигани, власи, шопи и т.н. и т.п. Тази политика има най-малко два странични ефекта, които аз считам за негативни:

- единият е толерирането на тези "малцинства" и ползуването от тяхна страна на с нищо не заслужени предимства и неоснователно меко правосъдие при престъпления от общ характер. Това става за сметка на останалата част от обществото, която бива постепенно превърната в някакво "второ качество", обикновени, непривилегировани парии;

- другият е създаденият изключително успешен бизнес на разните "правозащитни" организации, които имат интерес да преувеличават проблемите, дори стигат до там да измислят проблеми и нови малцинствени групи.

Конкретно за инвалидите виждам демонстрация на активност от втория тип.

Моите възражения имат преди всички икономически характер. Ако приемем, че обществото в САЩ и Зап. Европа (откъдето идват основно стимулите за горните организации) отделят, примерно, 1% от своите доходи за подобряване състоянието на инвалидите (числата са измислени!), ние не би трябвало да отделяме по-висок процент, най-малкото, защото имаме "да наваксваме" в много други отношения също. Да, но съобразено с нивото на национални доходи, така се получава, че средно на един инвалид западните общества могат да отделят 10 или 15 или 20 пъти повече средства. А рампите за инвалиди струват (вече!) еднакво в Лондон и в София.
А като гледам как в България някои лекарства струват пъти по-скъпо отколкото на Запад, може да се окаже, че нашите рампи са и по-скъпи.

И така стигаме до очевидното, струваше ми се, положение, при което, за да осигурим на инвалидите в България удобствата, които им се осигуряват на Запад, ще трябва да бръкнем дълбоко в някой друг прокъсан и празен джоб на обществото, за да изчегъртаме нужните средства. А според мен има по-приоритетни задачи. Например, издръжката на окупационния батальон в Ирак или "адекватно заплащане" на 200 нови НАТО-чиновника. (Последното изречение е чисто злобеене )

Добре, нека приемем, че интегрирането на инвалидите в обществото е по-приоритетно, отколкото образованието или детското здравеопазване. (Тук ще си позволя ехидна забележка - опитайте се да отнемете средства от определените за интеграция на мангалите или за педалите - техните правозащитници ще ви откъснат ташаците ).
Та, при това допускане, считам за безспорно, че е по-важно първо да позволим на инвалидите да излязат на улицата. Едва след това ще има смисъл да им осигуряваме възможносътта да пресичат улицата, нали ? И че дотогава, докато няма рампи по входовете на жилищните блокове, да се харчат липсващи средства за скосяване на бордюрите е прахосване на средства, дори злоупотреба. И, освен това, е чиста демагогия.

Безспорно, има някой, който иска да похарчи 60 000 лева за рампа пред църквата. Но няма ли това да са пари, хвърлени на вятъра ?

30 Март 2004 11:33
"Църквата не е бедна, но дизертира от обществото."Пише се дизентерия, а не дизертерия.
30 Март 2004 11:33
Прочетох само първото мнение на Бахур-а - нямам време и за второто, но видях как започва и точно това исках да кажа и аз - та прав е човека!
Не съм против рампите за инвалидите, не съм и против облекченията за едни или други, но трябва нещата да вървят равномерно и едновременно - когато държавата прави нещо за инвалидите трябва да прави нещо и за здравите... Хиляди облекчения за циганите в софийските и пловдивските квартали - ток не плащат, вода не плащат, че и къщи почнаха да им строят - искам някой от идеалистите по-горе, които обясняват как всичко това е нужно, да ми обясни с какво аз, един напълно здрав и работещ човек (с висше образование и 200 лв заплата), съм по-лош от циганина джепчия, че за него има екстри, а за мен не!? И кой е виновен, че циганите не можели да си намерят работа - аз ли съм им взел квалификацията, желанието или способностите за работа? Бахур-а е прав и за това, че именно нормалните хранят държавата, а хрантутниците далеч не са само циганите...
30 Март 2004 12:51
Бахуре,
Явно при теб е залегнала философията на Социалния Дарвинизъм или с други думи законът на джунглата, т.е. кокалът е за по-силния хищник. Понеже си такъв ербаб, ти пожелавам поне да си силен хищник, защото иначе ще те схрускат за закуска.
Това, което особено много ме дразни в България е че всеки се счита за експерт във всичко, всеки знае най-добре. Може би и затова сме на този хал, понеже се мислим за големи многознайковци. Всички други са тъпи и нищо не разбират, само ние сме правите. За съжаление за такива хора няма надежда, защото са се затворили в собствения си малък егоистичен свят и не виждат по-далече от носа си загубил всякакво обоняние, камо ли пък да погледнат нещата през очите на някой друг. Много жалко, но това е реалността.
За парите, които са необходими за рампи и интегриране на хората с увреждания и за това как те могат да бъдат изразходвани за далеч по-важни и належащи неща отколкото "да се разхождат инвалиди, които и без това не могат да излязат от къщи" ще направя аналогия с едно есе написано преди няколко века от Джонатан Суифт. Казва се "Скромно преложение" или нещо подобно и в него един английски благородник прави предложение за справяне с изключително бедното ирландско население. Той предлага вместо да се увеличават бедните и сополиви ирлансдки деца, те да се превърнат в стока, понеже месото на едногодишните бебете било толкова вкусно и крехко, че засенчвало всички тогава известни деликатеси. Разбира се, това щяло да стимулира икономиката, понеже за всяко семейство, което си развъжда деца за хранително-вкусовата промишленост ще се заплаща добре и така ще се реши проблема с бедността при ирландците, ще се създаде нова индустрия, ще се създаде един нов и изключително качествен продукт. Нали разбираш нова пазарна ниша, нов тип благо, а и още повече, че самата държава няма да има нужда да отпуска каквито и да е било субсидии, които може да алокира за къде по-важни пера от бюджета. Суифт е толкова убедителен в начина, по който написва това есе, че дори на някои британски лордове им убягва сатирата и сериозно се замислят как може да бъде осъществен този проект.
Мога само да кажа, че тези, които не подкрепят интеграцията на хората с увреждания са по-добре пригодени да живеят през средните векове, където вероятно биха намерили подръжници на свойте икономически теории.
Това, че не забелязваш даден проблем не означава, че той не съществува. А когато знаеш, че съществува и преднамерено го пренебрегваш, тогава вече става въпрос за нещо много по-сериозно. Силно се надявам в България да няма прекалено много хора, които мислят като теб, защото иначе каквото и да си говорим работата е отекла.
P.S. А и още нещо, не може да се сравнят хората с увреждания с джепчии и други хора, които не могат или не искат да работят. За разлика от подобни елементи, хората с увреждания искат и стига да им бъде предоставена възможност и условия за това могат да работят. Така парите инвестирани в адаптиране на сгради и улици ще могат да се възвърнат. Най-големият проблем обаче е, че все още в България "инвалид" е равносилно на непотребен. А това е така, защото хората с увреждания все още си стоят в къщи заради 15 сантиметровите бариери, за които става въпрос в статията, и не могат да докажат пред себе си и пред обществото, че могат да бъдат полезни и да водят смислен живот.
А, за 200-те лева и висшето образование не са виновни средствата отпускани за благоустройство, а много други фактори.
30 Март 2004 16:20
Бахуре,
Явно при теб е залегнала философията на Социалния Дарвинизъм или с други думи законът на джунглата, т.е. кокалът е за по-силния хищник.


В същност - точно обратното.

В днешния вестник чета, че били отпаднали безплатните учебници. Нямаме пари за такива. Но имаме пари за да монтираме в една училищна сграда специален елеватор за две парализирани деца.

Според мен, не е справедливо.
30 Март 2004 18:25
А ИСТИНАТА Е НЯКЪДЕ ПО СРЕДАТА, АМИ ДА ПРОДАДАТ ДЕПУТАТСКИТЕ ЛИМУЗИНИ И ДА ГИ ЗАМЕНЯТ С НЯКВИ ПО-СКРОМНИ МАРКИ И МОДЕЛИ И ШЕ СКАТАЯТ НЯКОИ ЛЕВ ЗА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ, НЕ ЧЕ ТОВА ШЕ РЕШИ ПРОБЛЕМА АМА ВСЕ ОТНЯКЪДЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПОЧНЕ
30 Март 2004 19:40
Отношението към инвалидите е показателно за обществото. Браво за статията , ако не друго, поне ни напомня за отношението към себеподобните.
30 Март 2004 20:23
Бахуре, не си прав !!!
Но сега не ми се спори. Това е проблем много по-голям от антисемитизма.
30 Март 2004 21:47
Аз отдавна ви предложих: да спрем даплащаме данъци, тъй като държавата не усвоява постъпилите средства както трябва. Ето например почти всяка седмица има новина, че някое дете или възрастен се е върнал от успешна операция в чужбина със събрани от дарения пари. Или пък, че са събрани пари от обикновените граждани за построяването на църква. Онзи ден пък ми разбиха колата и от полицията изобщо не си направиха труда да снемат отпечатъци и ми казаха само, че ще ми дадат бележка за пред застрахователя. За пореден път се замислих: за какво е НЗОК, след като животоспасителните операции се правят в чужбина с пари на дарители? Защо да плащам данъци, след като полицията не си върши работата и не създава ред и дисциплина? Защо да плащам осигуровки, след като за всеки преглед си плащам. Майка ми например в момента временно /надявам се/ е в инвалидна количка. Не е излизала цифром и словом от 2 месеца от последната операция. Излизането за нея е свързано с присъствието на двама души, които да я пренасят с количката барабар от и до колата и оттам където е удобно. Въпреки това смятам, че би трябвало или държавата да работи превантивно, а когато се налага и да мисли за това, което не може да се предотврати, или да се оправяме кой както може и да спрем да плащаме данъци. Ако някой ми снесе ето тук точно поне 2 аргумента защо да плащам данъци, ще го черпя една бира.
31 Март 2004 08:35
Определено съм съгласен, че отношението към хората с увреждания е показателно за обществото.
Според мен е съвсем логично и нормално държавата да създаде еднакви условия за всички ученици да могат да посещават училище. Представете си да израснете затворени, без приятели (поради това, че не ходите на училище, не можете дори и да излезете) и обществото или ви игнорира или решава, че е по-важно да има безплатни учебници, отколкото да ви помогне да излезете от малкия си затвор или най-малкото да не ви пречи. Един такъв човек израснал в подобна изолация не може да бъде пълноценен, независимо дали има някакво физическо заболяване или не.
Ако искаме хората с увреждания да си останат в къщи, това е вече друг много неприятен за българското общество въпрос. А да сравняваме безплатните учебници с това един човек да води нормален, достоен живот ми се струва леко казано нехуманно. Добре, че заради Европейския съюз малко се раздвижиха да понаправят нещо за адаптиране на сгради в България, че иначе ако трябваше тази инициатива да дойде от нашето общество, предполагам, че дори нямаше да знаем, че има хора с увреждания.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД