Един от основните документи за страната ни - Стратегическият преглед на отбраната, успя за пореден път да накара военните и цивилните от министерството да се хванат за гушите. Не че преди това отношенията им бяха брилянтни, но дипломацията този път изобщо не действа.
Стратегическият преглед е документът, който ще даде основната визия за развитието както на армията ни, така и на националната сигурност на страната до 2015 г. Един от важните резултати от него се очаква да се случи през есента. Тогава окончателно ще бъде заличен Законът за отбрана на въоръжените сили, който претърпя през последните години многократни промени. До момента от това, което говорят военните, висшите чиновници от Министерство на отбраната и депутати, се очаква
да има два закона - за отбраната и за кадровата военна служба
Вероятно ще има още най-малко един или два - за Националната разузнавателна служба и за Националната служба за охрана. Преди време военният министър Николай Свинаров предрече, че тогава ще настъпят промени и в службите на Министерството на отбраната.
Има вариант Служба "Военна полиция и военно контраразузнаване" да се разделят, като полицията премине към Генералния щаб. Говори се за допълнителни функции и на Служба "Военна информация", които обаче няма да дублират на Националната разузнавателна служба.
Стратегическият преглед на отбраната първо бе приет от Междуведомствения съвет, който бе създаден на 22 април 2003 г. Тогава правителството определи 30 април като краен срок за завършване на прегледа. Малкото изоставане със сроковете не е фатално, защото става дума за сериозни неща и те не бива да бъдат решавани прибързано. Това каза президентът Първанов, след като изгледа военния парад на 6 май.
Според изнесеното от в. "Българска армия", който единствен има право да следи и отразява съветите по отбрана, на 8 януари 2003 г. същият съвет е аргументирал необходимостта от провеждането на прегледа.
В същия ден по този въпрос министър Свинаров разговаря с бившия заместник върховен главнокомандващ на НАТО в Европа генерал сър Джереми Макензи. Висшето ни военно командване британският генерал заяви, че
"ако се готвите за война, можете да правите мироопазване,
но ако се готвите само за мироопазване - войните не могат да участват в бойни действия".
Ген. Макензи заедно с ген.-лейтенант Джон Силвестър, началник-щаб на Европейското командване на САЩ, единодушно дадоха висока оценка на Стратегическия преглед.
Така може да виждат нещата чуждестранните наблюдатели, но в коридорите между военното министерство и Генералния щаб се носят искри от високо напрежение. Военните най-много скачат срещу идеята на зам.-министъра на отбраната Илко Димитров за въвеждането на интеграционен модел. Това означава в едно направление
заедно да работят военни с чиновници
Нещата дотолкова са загрубели, че министър Свинаров обяви, че тези решения ще бъдат взети от него в кабинета му в много тесен кръг от хора. В основата на изграждането на Стратегическия преглед е зам.-министър Илко Димитров, който отказа да поясни пред обществото детайлите, залегнали в прегледа. Пред "Сега" той многократно обясняваше, че иска първо да се постигне единомислие с военното ръководство, а след това да даде интервю.
Официалният извод на съвместния екип от чуждестранни и български специалисти е, че функционално всичко е ориентирано в правилната посока и на дневен ред стои начинът, по който ще трябва да се изпълнява.
СПО със сигурност няма да прилича на изпълнения вече План 2004. Има изключително погрешно и вредно разбиране от определени кръгове в обществото, които смятат, че провежданият Стратегически преглед на отбраната е средство за механично редуциране на състава на Въоръжените сили и за намаляването на способностите им, заяви преди време зам.-министър Димитров, но така и не можа да обясни какво иска да каже.
Първият основен сблъсък, който се появи, бе за новата численост на армията.
Свинаров предложи 39 000 души, а ген. Колев 48 000,
в които влиза и цивилното ръководство. Като се има предвид, че в системата на МО работят около 7000 чиновници, означава, че ген. Колев се е борил за не повече от 3-4 хил. щика.
Свинаров пък започна да обяснява, че до приключването на прегледа е преждевременно да се говори за числеността, а и не ставало дума за съкращения. За толкова години и без това доста военни щели да бъдат пенсионирани, а професионалистите щели да заменят наборните военнослужещи.
Президентът Първанов също не издържа и се изказа, че този въпрос според него трябва да бъде заключителната част на дебата.
Според ген. Колев има два варианта. Основата им е една и съща - постигнатите резултати от изпълнението на План 2004 и успешното изпълнение на поетите ангажименти по целите на силите на НАТО. Те се различавали по параметрите към крайната дата - 2015 г., относно числеността на Българската армия, количеството въоръжение и бойна техника и необходимите финансови средства. Какъв ще бъде последният вариант, ще стане ясно в Народното събрание, което е упълномощено да определя числеността на въоръжените ни сили. Действително това решение трябва да завърши дискусията, която преди това е логично да определи мисиите и задачите на армията и на отбраната като цяло.
Приетата от Народното събрание Политическа рамка на Стратегическия преглед вече определи трите мисии на системата за отбрана: отбранителна, подкрепа на международния мир и сигурност и принос към националната сигурност в мирно време. За тяхното изпълнение е необходимо изграждане на напълно комплектувани, всестранно осигурени, устойчиви, защитени, високоманеврени и боеготови сили. За изпълнението на тази цел е необходима и визията за изграждане на армията до 2015 г. Тя
трябва да отчете новите тенденции в армиите на НАТО
Например за съотношение 60:40 и повече в полза активните сили спрямо резервните. Желанието на военното ръководство е около 40% от активните сили да развият способностите си за развръщане до 2010 г. Промените във функционалната структура ще доведат и до обновена командна структура.
С указ от 3 май президентът и върховен главнокомандващ утвърди длъжността "командващ Съвместното оперативно командване" (СОК) и назначи на нея досегашния зам.-началник на Главния щаб на Сухопътни войски по ресурсите ген.-майор Кольо Бъчваров.
Съвместното оперативно командване най-вероятно ще бъде на оперативното ниво на командната структура заедно с главните щабове на видовете въоръжени сили. То се очертава като оперативно интегрирана във функционално отношение структура от състава на армията с постоянен и променлив състав, комплектуван от ГЩ и щабовете на видовете въоръжени сили. Той се създава, за да се подобрят планирането, координирането и провеждането на съвместни операции, както и при управлението на различни видове кризи.
Най-вероятно този месец ще разберем какво ще бъде бъдещето на въоръжените ни сили. Може би и делегацията ни ще отиде на срещата на върха на НАТО в Истанбул с готова визия за развитието на армията ни. Каквото и да стане обаче, пропастта между военните и цивилните не може да бъде запълнена дори и с членството ни в НАТО.
|
|