:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,682
Активни 703
Страници 22,247
За един ден 1,302,066
Проф. д-р Георги Марков, директор на Института по история при БАН:

Политиците не знаят историята

Снимка: "Сега"
- Какъв е критерият, по който създаваме паметници, проф. Марков?

- За жалост критерият е предимно политически. След 1944 г. се правеха предимно паметници на партизани. Но след 1989 г. е недопустимо да се строят паметници по поръчка отвън. Нашето сдружение за национално съхранение, в което са още Марко Семов и проф. Стефан Воденичаров ще настоява законодателно да се уреди този въпрос кой, как и защо може да строи паметници. Ние протестирахме веднъж и на 24 май паметникът на Филип Македонски не беше открит. Вдигнаха го за една нощ, на 1 срещу 2 юни и сега казват "Елате да го съборите". Така се политизира излишно въпросът и могат да се развалят българо-гръцките отношения.

- Оказва, че за построяване на паметник на когото и да било е достатъчно решение на общинския съвет и българската държава не може да повлияе.

- Всеки който хвърли 30 000 долара може да направи паметник на всеки завоевател. Ако турците поискат например на Осман паша, или на Баязид, който превзе Търново, те също ще могат. Това е недопустимо и местните общинари не могат да казват "Това е наша вътрешна работа."

- Само местният патриотизъм ли е причината?

- Не може да се казва сега е демокрация всеки каквото си иска това ще строи. Наименуваха улици - то беше такава смехория. Като чуя площад "Батенберг", много се дразня защото той в България е княз Александър I Български. Няма такъв Батенберг.

- Не се ли налага изводът, че ние като народ не ценим историята си?

- За съжаление много страда нашето чувство за историзъм, но и политиците не знаят историята и я изкривяват. Мен ми направи впечатление при приемането ни в НАТО министър-председателят в речта си заяви, че ако беше жив Раковски щеше да се радва, защото НАТО е неговата мечта. Паси пък по повод на Ирак каза, че ние се освободихме от една диктатура и трябва да освобождаваме други поробени народи. Като тръгнаха нашите футболисти за Щатите на световното нямахме още герб. Тогава президентът Желев ни събра. И някой предложи гербът да е Мадарският конник. Как може да е Мадарският конник, като там лъвът е прободен от копие в краката на конника!

Нашите политици си правят гаргара с историята, а в последните години и си вярват, че тя започва от тях.

- Къде е проблемът?

- Политиците ни не отстояват националните интереси, защото знаят, че един мандат са във властта. И подготвят своето "светло европейско бъдеще", защото ще има добре платена евробюрокрация в Страсбург и Брюксел. И сега те не искат да спорят със своите бъдещи работодатели.
40
815
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
07 Юни 2004 00:26
Моите уважения и сърдечни поздрави МАЕСТРО на историята ! Щеше да е хубаво по- често да ви срещаме тук със силното си слово , отколкото някои други историци-омешали историята с партийното функционерство !

07 Юни 2004 01:29
Интервюто на проф.Георги Марков много ми допадна, всъщност професорът е изразил това което повечето от гражданите на България чувстват, мислят и ги боли!А че политиците си правят гаргара с историята е вярно, тъжно и опасно, и веднага си спомних за "историка"-политик Димитър Луджев, който си позволи да каже, че Априлското въстание не било нищо друго, а бунт между няколко махали!И този персонаж от новата ни история е първо историк, и след това политик!
07 Юни 2004 01:35
А като какъв ви изглежда историкът Божидар Димитров, който най-активно брани паметника на Филеп Македонски? На мен като гръцка подлога.
07 Юни 2004 04:29
Както е тръгнало, скоро някой гений ще издяла барелеф на другаря Буш до мадарския конник. И тогава другарят Паси ще ни каже, че е политически некоректно да протестираме, защото не сме узрели за дебат... И сигурно пак ще се намери някой "учен" да ни доказва убедително, че българския народ е произлязъл от Тексас...
Интервюто е хубаво, но банално - т.е. тези неща всички си ги знаем. Нали ако всичко беше наред, щяхме да мислим как да съхраняваме културните си паметници, построени преди десетина-двадесет века а не как да вдигаме нови.
07 Юни 2004 05:16
Завоевател ли е Филип Македонски? Според професора да. Според мен- не.
Кого е завоювал? Траките. Имало ли е по това време българи, славяни, българска държава? Не е имало. Какво общо има българската история със събитията по това време? Нищо. Не можем да го приемаме лично след като не нас е завоювал. Филип Македонски изобщо не е предполагал, че ние ще се пръкнем след векове и ще сме ядосани, че той е завладявал сегашния Пловдив. Със сигурност по това време завоюваните траки са останали повече траки при Филип, отколкото по времето на Византия и особено след Аспарух. Аспарух и наследниците му завоеватели ли са за траките или не? Със сигурност Филип Македонски след завоюването на траките не ги е развалил. За нашите предци не съм сигурен. Александър Македонски е завладял древния свят. Попсувай и него, български професоре!
Ако Филип Македонски е завладял тракийското селище и е направил от него град, то той има принос за разрастването сегашния Пловдив. От селото е направил град. И с нищо не е засегнал нашето тракско самосъзнание, защото нямаме такова.
Какво ни дава основание да се считаме за наследници на траките? Само това, че са живели по нашите земи ли? Не съм прочел траките да са викали славяните и прабългарите за да се чифтосат с тях.
Слънцето на цивилизацията за нас е светело от гръцко. Не е светело от Север. До кога ще омаловажаваме приноса на Гърците към световната цивилизация и към нас в частност?
07 Юни 2004 06:45
Зую , какви гърци бе , кви пет лева? Пловдив по времето на Филип и Ал.Македонски е тракийски град с име Пулпудева , един от градовете на тракийските племена , влизали в съществуващото тогава Одриско тракийско царство-първата държава в Европа .
Завладяването на Тракия става не от Филип, а от Александър Македонски. Обединените тракийски племена на Одриското цаство оказват голяма съпротива срещу войските на Александър Македонски , завладяването им става бавно и трудно-Тракия е най- трудната му победа и той владее Тракия само 10 години!
А истинската слава градът придобива едва при римския император Филип Араб.Тогава той е изграден като великолепен римски град , един от многото строени римски градове в тази епоха!


07 Юни 2004 06:51
И как политиците да знаят такива части от историята, за които вие, учените-историци , спорите и не сте единодушни.
Проблемът ви е тълкуването на историческите събития. Нямате правилен критерий. За вас развитието на човешкото познание не ви говори нищо. А то е същността на човешкото развитие. Проследете отделните приноси за развитие на познанието и ще получите възходящата нишка или спирала нагоре в човешкото развитие. И тогава няма толкова да налитате да се отъждествяваме с пришълците от степите, а с това, че сме били в непосредствена близост до центъра на цивилизацията, на моменти като част от този център. Па нека и да сме били владяни от него. За разлика от повечето други. И когато това стане наша гордост, ние ще сме разбрали, че трябва много да учим, много да творим и да обединим силите си в изграждането на едно общество, което е устремено към върховете на познанието и творчеството. Нашите бъдещи цели се определят и от нашето тълкуване на историята. Не трябва да е наша върховна гордост кой кога сме го набили, а познанието и културата, творческият гений.
07 Юни 2004 07:19
Зую , проблема е в твоето тълкуване на историята , не в нашето, което се движи по научната истина!А тя е твърдо закована -на неоповержими писмени и материални(археологически )доказателства !!!

07 Юни 2004 08:01
Ина Тодорова, от твоето послание разбрах само, че ти липсва един пълен член.
07 Юни 2004 08:33
Не съм прочел траките да са викали славяните и прабългарите за да се чифтосат с тях.


Зую,

А къде си прочел, че някой някого е викал за да се чифтосва с него?


Или може би си прочел закона за расова сагрегация на ювиги кан Аспарух, според който чифтосването със славянки е препоръчително, но със тракийки - тц, щото искали да им се плаща.
07 Юни 2004 09:12
5-тре , а на Зую моят член му бъркал работата...

07 Юни 2004 10:23
Хм.... Не съм Пловдив, но безкрайно много го харесвам. И тъй като гледам, че тече безсмислена дискусия за и против паметника на основателя на града, Филип Македонски, искам да запитам... Значи, основния аргумент срещу паметника на Филип е, че не трябва да се вдигат паметници на завоеватели. Обаче... Първо, когато Филип е завлядял града, България не е съществувала като държава. И второ, ако не трябва да има паметник на Филип, то чий го дири на Бунарджика руският "герой" със шмайзера? Що да сваляме Филип, а Альошката да си седи? А, уважаеми историци? Защото от историята е известно как е проицъфтявал Филипополис през вековете, но и без история е видно какво точно докара шмайзера на "воина от тепето" на града.....
07 Юни 2004 10:24
Малеееей! Петре, внимавай, щото щом Феята на Северното сияние започне да ти вдига палци, работата отива на зле!
07 Юни 2004 10:29
Георги Марков е сред малцината достойни историци за разлика от некои суетни политиканстващи медийни любимци като Ам-гей Пантев и БД. А и книгите му са на висота
07 Юни 2004 10:41
Вярно е, че политиците ни не знаят историята. Но в случая не това е важното. Проф. д-р Георги Марков хем ни е казал точната истина със следния цитат, хем донякъде допуска противоречие. Затова ще предам цитата в два формата:


Политиците ни .. подготвят своето "светло европейско бъдеще", защото ще има добре платена евробюрокрация в Страсбург и Брюксел. И сега те не искат да спорят със своите бъдещи работодатели.



Горното в абсолютно вярно.


Политиците ни не отстояват националните интереси, защото знаят, че един мандат са във властта. И подготвят своето ..." (продължава по същия начин)



И все пак, дали, подготвяйки своето "светло европейско бъдеще", политиците не подготвят и нашето? Ако се замислим и се сравним със страни като Молдова, Украйна или Беларус, ще видим, че сме си на същото дередже и само защото политиците ни са по-качествени от техните, ще ни приемат в обединена Европа.


Редактирано от - Христо Тамарин на 07/6/2004 г/ 10:45:33

07 Юни 2004 11:08
Напълно съм съгласен със съфорумника Зую.


Вярно е, че политиците ни не знаят историята. Но то и историците не я знаят. И никой не може да я знае.


Например, историците много разчитат на историческите ръкописи.


Но ето, аз си мисля, че добре помня събитията, случили се през моя съзнателен живот. А сега, когато годините ми се понатрупаха, с изненада откривам, че повечето от моите връстници нищо не помнят. Разбира се, събитията от личния живот (сватби, кръщенета на деца, погребения на близки, и т. н.) се помнят добре, но какво е ставало по света и какво е ставало тогава в обществото почти никой не помни. А тогава с тях сме "бистрили политиката", т. е. те са били в течение, имали са мнение, но сега всичко са забравили.


И как тогава можем толкова да се доверяваме на историческите ръкописи? Дори и летописецът да е бил уж свидетел на събитията, помни ли ги той? А ако описва съвсем пресни събития, доколко може да бъде обективен?


Разбирате колко трудна е работата на историка.


А по конкретния случай ще поспоря със следния цитат от съфорумничката Ина Тодорова (с цитата ще поспоря, не лично с нея).



Зую , какви гърци бе , кви пет лева? Пловдив по времето на Филип и Ал.Македонски е тракийски град с име Пулпудева , един от градовете на тракийските племена , влизали в съществуващото тогава Одриско тракийско царство-първата държава в Европа.



Ами какво означава името Пулпудева, бе хора? Нима в превод на български не е точно Филиповград? А в превод на гръцки нима не е Филипопол?


Нека някой специалист по стари балкански езици се изкаже. Препращам Ви към една статия на Иван Дуриданов. Ето тук той показва, че Пулпудева означава Филиповград на дако-мизийски! А препратките в тази статия към други мнения на учени-езиковеди изобщо не поставят под съмнение произхода на името на град Пловдив.






Редактирано от - Христо Тамарин на 07/6/2004 г/ 13:17:52

07 Юни 2004 11:13
Христо Тамарин,
според американците сме по-зле от Беларус. Виж им статистиката за държавите.
07 Юни 2004 11:27
Че политиците не познават историята, е ясно отдавна.
По-кошмарното е, че и историците не я познават, както по-горе справедливо забелязва уважаемият Христо Тамарин.
Може би затова историците се изкушават да стават политици (или да пишат по вестниците и форумите по политически теми).
(РЕ)хабилитация значи му е майката...
07 Юни 2004 11:52
Че защо им е на политиците да познават историята?? За да имат лоши сънища ли? А аз не си мисля, че Александър Е велики, защото както беше в един филм споменато .... Ако убиеш няколко човека си гаден и долен убиец. Ако избиеш хиляди и милиони ставаш велик пълководец и завоевател. Човечеството си е объркало понятията.
07 Юни 2004 11:56
Инакомислещ, а ти как си с историята , виждам че си политик? Остава да ми отговориш , че си и историк и политик?
При теб май (РЕ)хабилитацията не играе значение за мисловното ти причесляване към групата , може път и да играе (инако)хабилитацията?
И мислиш ли , че някой обръща внимание на (инако)мислещи- (инако) хабилитирани , които изказват нито исторически , нито политическо мнение , а нешо мешано- като катъра ...или въобще нищо...
Простотията ходи по света като (инако)мислещи...


07 Юни 2004 12:11
Със забележително постоянство т.нар. Ина Тодорова громи де що има мнение, показващо наличие на разум... Хитърчо, наистина внимавай какво списуваш. Ако Ина одобри твое мнение, почти със сигурност си изтървал нещо, дето не е много умно!
07 Юни 2004 12:32
Уважаема Ина, успокой се - не съм бил политик, не съм политик и поне в близко време не смятам да ставам политик.
На останалата част твоята реплика не виждам смисъл да отговарям, ти си си отговорила сама.
Оставам с най-добри чувства към теб и форумната ти активност.

Редактирано от - Инакомислещ на 07/6/2004 г/ 12:34:03

07 Юни 2004 12:36
Инакомислещ,


Ти не си никакъв инакомислещ. За да си такъв трябва първо да питаш: Ина ко мислиш?
07 Юни 2004 12:45
...или Ина с ко'' мислиш ?
07 Юни 2004 13:55
Уважаеми колеги, смятам, че въпросът "Ина, с кво мислиш?" е меко казано нелеп. И може да бъде зададен само от човек, който не познава многобройните шизофренни АЗчета на Феята на Северното сияние - ЕднаМайка, Прокурора, Йорданка, Finn, copy/paste, .... а напоследък и Пената. Нелеп е и въпросът "Ина, кво мислиш?" - това показва, че авторът му не се е запознал (все още) с тезисите и програмните документи на Новата Партия на Промяната, която др.Ина Тодороff създава по имейлов път.
Освен това, колеги, препоръчвам ви внимателно да употребявате думата "рехабилитиран", тъй като нашата Принцеса на Белите нощи и видна партийна строителка, др.Ина Тодороff, е силно чувствителна към нея - все пак, по нейните думи, тя е "рехабилитиран доктор на науки, завършил докторат на два западни езика в западен университет", каквото и да значи това....

Редактирано от - TheBigEdge на 07/6/2004 г/ 14:05:42

07 Юни 2004 13:56
Зую е прав. Не можем да отричаме влиянието на гръцката колонизация върху жителите, населявали нашите зами. Това е свързано и с културна инвазия, нещо характерно за древния, а защо не и за днешния свят. Впоследствие византийската обществено и културно влияние е оказало огромно влияние върху развитието на младата славянобългарска държава. Хайде да си спомним! Защо приема България христианството? За да влезе в числото на цивилизованите държави. Къде учи българският владетел Симеон Велики - в Магнаурската школа.
Ние създаваме самобитна култура със собствен език и писменост, но това в никакъв случай не омаловажава влиянието на Византия в нашето културно и икономическо развитие. Защото тази култура не идва на гола поляна, а стъпва на вече изграденото от други народи. В това няма нищо лошо - човечеството се развива на базата на приемственост и успява този народ, който най-добре успее да възприеме от другите това, което би било добро за развитието му.
07 Юни 2004 14:24
Ръбе , че си отдавна констатиран клиничен случай у форумо , си личи от избрания ти ник .Пише се -The Big Edge , разликата забелязваш ли ?
А ти колко рехабилитирани титли имаш? Дори и хабилитирана с пари не можещ да се снабдиш с такъв ник....
Шизофренията е в главите на големите ръбове от рождение и по наследство...


07 Юни 2004 14:42
Опппссссс.... Др.Ина Тодороff, нашата мила Фея на Северното сияние, любимата ни Лапландска царица, очевидно навлезе в "мъжкия" си период... Здрасти, Пена! Как си, сладка? Що пак забрави да си пиеш хапчетата?
07 Юни 2004 14:48
Пенче, исках да те запитам, сладка... В един от постинзите си (скоротечно изтрит, едва 12-ия ти подред ) споменуваш, че си знаела 4 добри езика. Би ли осветлила тънещата в мрак и безпросветност българска и чуждестранна публика във Форума, кои точно са четирите добри езика?

Редактирано от - TheBigEdge на 07/6/2004 г/ 14:49:23

07 Юни 2004 14:55
Инче, любов наша ненагледна, а е ли би било възможно да кажеш и какво точно би трябвало да разберем от фразата ти "Дори и хабилитирана с пари не можещ да се снабдиш с такъв ник.... "?
07 Юни 2004 15:42
TheBigEdge - от такива ръбати като тебе, в тоя форум, останах без нерви
07 Юни 2004 15:50
Рушим старите паметници, които са част от истинската ни история и си съчиняваме измислена история, за да строим новите паметници
07 Юни 2004 16:00
Липсващите нерви, не мога да ти помогна....
07 Юни 2004 16:08
В Альошката има достатъчно материал за изчукването на един Филип, строен, без ямурлук...
Иначе, скоро препрочитах Псевдо-Калистен, по друг повод. Действително Александър, още принц, е пращан да усмири разбунтувалите се траки, покорени преди това от баща му... Някъде Пулпудевско или Филипополско, as you like...
07 Юни 2004 16:13
TheBigEdge, имаш подкрепата ми в битката със стоглавата северна ламя, нали и ти си Голям. Впрочем думата "ръб" на английски винаги ми е звучала поетично, както казва Дио: "In the misty morning, on the edge of time..."
07 Юни 2004 16:17
Аз не знам велик цар, император, крал, който да не е бил завоевател.
Не са били завоеватели цар Петър, цар Александър и с това са докарали, ние да бъдем завоювани.
Да сменят името на Филип Араб
Нищо няма да се промени, само дето ще трябва да върнат парите на гърците.
Трябва деа има закон, който да действа и със задна дата, който да гласи, че>
ЗА РУШЕНЕ НА КАКЪВТО И ДА Е ПОСТРОЕН ПАМЕТНИК-ЗАТВОР.
07 Юни 2004 16:20
прав е професора че политиците не знаят историята , че те ако я знаеха щяха ли да са политици
07 Юни 2004 17:18
В заглавието на статията има грешка, изтървано е едно "и". Да се чете: "Политиците не знаят и историята".
07 Юни 2004 17:31
не я знаят затова трябва да си
07 Юни 2004 18:23
изтривам си постинга,
защото същото предложение е направено от проф. Марков.
Така се излага човек, когато пише мнение, без да прочете вестника.

Редактирано от - SultanBg на 07/6/2004 г/ 19:18:59

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД