-Г-н Шивачев, какви са аргументите да се издигне паметник на Филип Македонски в Пловдив?
- Филип Втори след завоюването на земите в Тракия през 342-341 г. преустройва съществуващото тракийско селище в град от елинистически тип. И този град получава неговото име Филопополис. За това има 4 категорични исторически извора - антични автори от древна Гърция и Древния Рим. Всякакви аргументи, че той е завоевател, че е грък, са нестостоятелни, защото не бива да съдим за древността, за времето преди 25 века със сегашните ни критерии. Историята е категорична, че той не е грък, Филип Втори е владетел на македонската държава, която включва племена от групата на пеоните, елинийски племена и тракийски племена.
- Какво точно прави Филип Втори с вече съществуващото тракийско селище?
- Той го укрепява с крепостни стени и въвежда нов тип градоустройство - свързва съществуващите селища, които са били на няколко от хълмовете на Пловдив.
- Кои са античните историци, чиито трудове, според вас доказват това?
- Първият е Корнелий Тацит, който живее в 1 в. Той пише: "Обсадили царя на траките в града Филипопол, основан от Филип Македонски". Вторият е Лукиян Самосадски от о-в Самос, живее през 2 в.: "Градът е дело на известния Филип". Третият е Тексип от 3 в.: "Казват, че неговият основател бил Филип, синът на Аминта." Аминт Трети е бащата на Филип Втори Македонски. Стефан Византийски също посочва, че "градът е основан от Филип, синът на Аминта".
Всички съвременни историци, които се занимават с антична история, са категорични че Филип е превърнал тракийското селище в град. Никой никога не е казвал, че е създал града на празна поляна.
- Как си обяснявате позицията на противниците на паметника?
- В града има хора, които търсят как да си повишат имиджа.
- Обвиняват общината и хората, които подкрепят поставянето на паметника в гръкоманство и чуждопоклонничество?....
- Филип Втори самите древни гърци са го обвинявали, че е варварин и че няма нищо общо с тях.
В Солун има огромен храм, посветен на Кирил и Методий, има олтар на тях и в църквата "Света София". Живеем в началото на 21 в., а не в 4 век преди Христа. Паметниците трябва да обединяват, а не да разединяват. Всеки европеец, който дойде, ще каже: Да, този град е свързан с един велик владетел. А не някакви доморасли патриоти да ни говорят, че сме гръкомани и чуждопоклоници. Това е елементарно.
|
|