:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,793
Активни 770
Страници 24,358
За един ден 1,302,066
Интервю

Таня Буруджиева: НДСВ най-вероятно ще направи завой наляво

Вече няма опасност, ако в България една партия има абсолютно мнозинство, защото ЕС няма да й даде да кривне от пътя, твърди политоложката
Снимка: Вера Петкова
Таня Буруджиева е политолог. Завършила е социология. В момента е преподавател в Софийския университет. Доктор на науките, доцент. От 1999 г. ръководи Научноизследователска лаборатория за изследване на политическото поведение към Философския факултет на СУ.



- Г-жо Буруджиева, според социологическите проучвания БСП може да има абсолютно мнозинство в следващия парламент. Опасно ли е това?

- 15 години след промените абсолютното мнозинство едва ли е много опасно. То се случва и в други европейски държави. Дори да достигне абсолютно мнозинство, БСП ще спази решенията, които сама е взела. В лицето на своето ръководство социалистическата партия декларира, че дори да има такова мнозинство, ще управлява коалиционно.

- Какви са гаранциите, че ако може сама да състави правителство, БСП ще потърси съюзници? А и дали други партии ще търсят в нея партньор?

- Гаранциите са в самото чувство за рационалност в политиката, която би трябвало да има БСП. Периодът, който ни предстои, е един сериозен период. Опитът на другите страни, минали през него, сочат, че е добре да има коалиционно управление. Колкото е по-широка основата на политическото управление в този преходен период към реалното членство в ЕС, толкова по-големи са възможностите на правителствата да се справят с тежките и сериозни задачи.



-------------

Но е много рано преди изборите политическите партии да говорят за какъвто и да било тип коалиционно правителство. Какво точно ще е бъдещото правителство и кои ще са играчите в него, ще зависи от конкретната програма. А тази програма не е тайна, тя няма да се пише твърде много в България, защото ще бъде много повече подчинена на европейските изисквания. И в този смисъл има основа, върху която да се обединяват партии.

-------------



- Възможно ли е нещо или някой да отнеме първото място на БСП след изборите? Прав ли е соцлидерът Сергей Станишев, че победата не е вързана в кърпа, и затова предупреди партията да спре да гледа в пъпа си?

- Засега няма нещо, което да сочи каквато и да е възможност за отнемане на това първо място. Напротив, точно обратното се случва. Тъй като всички политически партии се опитват да се идентифицират през БСП, по-точно през отличието си с БСП, това помага на социалистическата партия да расте.

- Още повече от сега?

- Да, защото, първо, БСП има по-сериозно влияние от другите партии сред обществото. Второ, никой не се занимава с нещо друго освен с БСП, а самото занимаванена другите партии изцяло със социалистическата партия означава, че БСП е най-силната партия. Никой не се занимава с нещо, което го няма в пространството или пък не е в кондиция. Освен това тук работи и ефектът на първия, който никога не прави негативна кампания. Такава кампания правят само вторият, третият и така нататък.

- Но на местните избори тази негативна кампания даде резултат?

- Пресилено е да се каже, че на местните избори се е случило нещо фатално за БСП. Вярно е, че на няколко ключови места, където имаше силни кметове на СДС, те повториха мандата си, но това не може да се тълкува като някаква загуба на БСП, защото тя събра най-много гласове.

- Имах предвид по-скоро "софийския синдром" - БСП спечели най-много гласове, но остана опозиция в общинския съвет. Каква е гаранцията, че тази ситуация няма да се повтори и на национално ниво?

---------

- "Софийският синдром" щеше да бъде един добър пример за това какво може да направи десницата в национален мащаб, ако се беше състоял в позитивен вариант. Но това не стана. Според мен дори този "софийски синдром" е част от растежа на БСП. Идеята, че ще се обединят партии с единствената цел да не идва БСП на власт, а не защото ги обединява някаква обща политика, показва, че това обединение е доста рисковано. Ако се случи същото в национален план, то не е полезно никому.

------------



Струва ми се, че избирателите и самите политически партии няма да рискуват подобно нещо, а ще търсят някакво решение на основата на конкретни политики.

- Казвате, че е вредно в следващия мандат да ни управлява обединена десница, така ли?

- Не е вредно, който и да управлява вече България, изключвам крайно ляво и крайно дясно. България е до такава степен влязла в коловоза на присъединяването си към ЕС, че което и да е правителство няма да бъде оставено кривне от пътя и да върши неща, които тотално ще върнат страната ни назад. Най-малкото ще има знаци, предупреждения, които да не позволяват това да се случи. България вече не е изолирана и самостоятелно движеща се и както ние зависим в много от решенията си от европейската общност, така и самата европейска общност зависи от това, което се случва в България.

А иначе е лошо да се правят обединения на принципа на отричане и негативизъм. Ако десните партии намерят начин да се обединят в името на някакви конкретни политики, това е добре. Но ако се обединяват само за да не идва БСП на власт, това няма да доведе до нищо добро. А и едва ли такова правителство ще е трайно, тъй като то ще се разцепва за всяко конкретно решение.

- Дали все пак ще може да се стигне до дясно обединение?



--------------

- Не, защото разединението е много личностно. Ако се разберат, то ще е просто за момента, за да вземат властта, но след това властта трябва да се упражнява ежедневно и едва ли ще могат да изкарат целия си мандат.

----------------



- Кои партии ще влязат в следващия парламент?

- Единствените сигурни участници са БСП, НДСВ и ДПС. Вдясно не е ясно кой точно ще влезе. СДС така фатално губи, че не знам докъде ще ги отведе това. В десницата, вместо да се занимават със собствените си позиции и да работят за избирателите, които гласуват вдясно, неясно защо, са се устремили към избирателите в ляво. Това само по себе си е странно усилие и не носи позитиви на десницата. Единствените, които се занимават със себе си и собствените си позиции вдясно, са тези от партията на Иван Костов. Тя стои най-стабилно в дясното пространство. Но тази партия тепърва има да се доказва на избори. Не е ясно какво ще стане и със Стефан Софиянски. Може да се окаже така, че в парламента да влезе само СДС от десните партии или пък че ще влязат три-четири с минимални парламентарни групи. А при това положение те дори не биха могли да се намесят реално в разпределението на властта.



---------------

Тоест ако сегашните социологически данни са валидни и за времето на изборите, би трябвало да се предполага, че коалиционното управление ще бъде между настоящите управляващи и БСП. Ако обаче десницата влезе само с една или две партии, може да се получи някаква възможност за обединение на центъра с дясното.

---------------



Как ще изглежда следващият кабинет ще зависи от две неща - колко десни партии ще влязат и с каква сила БСП ще влезе в парламента. Ако социалистическата партия спечели гласове, близки до мнозинство в парламента, има възможности БСП да направи коалиционното правителство, към което се стреми.

- А какво ще избере НДСВ - завой наляво или завой надясно?

- Зависи от това с каква група ще влезе в парламента. Струва ми се, че засега НДСВ си поставя една висока цел - да не е просто втората парламентарна група, но и да няма голяма разлика между нея и първата група. Въпросът за избора наляво или надясно се крие в отговора на въпроса кое ще даде сигурност на властта. Засега се очертава така, че най-голямата парламентарна група ще е на БСП. Ако това стане факт, няма логика НДСВ да рискува едно коалиране вдясно.

- И ще направи левия завой?

- Да. Обратното е рисковано за НДСВ, защото при едно дясно управление стабилността на правителството ще зависи от прекалено много субекти.

- Ще се случи ли този завой, ако премиерът е политическа фигура от БСП?

- Въпросът с премиера ще бъде решен най-късно. Ако БСП държи да залага на формулата експертно правителство, струва ми се, че няма да е невъзможно да се договори за такова експертно-политическо правителство.



-----------------

Фигурата на премиера би могла да бъде обединяваща. Затова по-разумно ще е да се избере фигура, която не е нито точно от ляво пространство, нито от НДСВ, за да не се окаже, че формирането на правителството ще зацикли точно заради фигурата на премиера.

---------------



Заявката на БСП, че дори при мнозинство ще търси коалиционно правителство, означава, че тя иска да сподели властта заради задачите, които предстоят. Това означава, че трябва да води равностойни преговори, иначе за какво изобщо й е коалиция.

- И премиерът трябва да не е партийна фигура?

- Ако се окаже, че не може точно тази договорка да се постигне, не трябва да е такава фигура.

- А смятате ли, че има "хляб" в евроскептицизма? Има ли партия, която може електорално да повлече след себе си такъв тип нагласи?

- Има такива нагласи. Ще има такава партия, която да яхне евроскептицизма, но тя ще е маргинална, както имаше такива опити на местните избори. Някак си патриотичната идея в България не успя да стане силна и в този смисъл тя не може да подхрани електорално силен евроскептицизъм.

- Партията на Иван Костов като че ли дава такива знаци?

- Дава знаци, но някак не настоява, тъй като няма да е много логично такова поведение. Хората, които биха подкрепили Костов и си спомнят с добро за неговото управление, не биха го разбрали, защото един от големите успехи на управлението му е именно евроинтеграцията. И няма логика Костов да се противопостави точно на това. Силни позиции на евроскептицизма има в страни, които демонстрират национално самочувствие и доста силен патриотизъм - като Полша например. Ние нямаме такова силно усещане в избирателите, за да може то да се претвори в сила на някоя политическа партия.
24
1097
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
05 Юли 2004 01:16
И като завие, какво следва? Същото като сега.
05 Юли 2004 03:07
Единствените сигурни участници са БСП, НДСВ и ДПС.

*
Явно предизборната кампания на БСП почна
*
Готов съм да се обзаложа с госпожа Буруджиева, че ако няма фалшификации , то единственият сигурен НЕучастник в следващото НС е НДСВ
05 Юли 2004 09:01
Ще се изкефя, ако Надка не влезе в парламента!
05 Юли 2004 10:04
"Завоят наляво" , в този случай, е нещо много лесно. Стои се на същото място. Намаляват се лъжите.
05 Юли 2004 11:12
Абе Лельо,
като анализираш месните избори, защо не се съсредоточиш върху разликата първи/втори тур и факторите, които я предизвикаха.
А щом искаш конкретно да говориш за София, защо не анализираш отразяването на кампанията в медиите, примерно в Сега. Това дъл има нещо общо с клиентелата. И с бума на строителството по градинки след изборите, примерно.
Какво е туй НДСВ. Как нещо дошло на власт с една програма, управляващо коренно различно, събрано на "остатъчно експертен принцип" ще успее да направи завой на някъде, дори и да участва общо на избори. И това след едно нееднозначно оценявано като "лошо" (за момента) управление.
Аман от политолози, анализатори, антрополози и прочие.
05 Юли 2004 11:32
"Таня Буруджиева е политолог. Завършила е социология."
05 Юли 2004 11:33
ДА ЖИВЕЕ МОНАРХО-КОМУНИЗМА! УРА ДРУГАРИ!
05 Юли 2004 12:03
Доста трудно ми е да нарека този материал "анализ". То си е явна партийна пропаганда. Добре де, ще отбележим доц. д-р Буруджиева от кои е...
05 Юли 2004 12:06
не знам каква е статистиката но се обзалагам че никоя издьнка на СДС няма да влезе в парламента, а за предизборната кампания не сьм сьгласен , тук всеки свободно казва своето мнение, то това му е хубаво на ФОРУМА
05 Юли 2004 15:07
Дали на вълка да пази стадото.
05 Юли 2004 16:32
Божидар Димитров:
На 5 юли 1879 г. е избрано първото правителство на Третата българска държава. Това става при изключително тежка обстановка. Страната е под руско управление и временната администрация трескаво се оглежда за хора със съответното образование и поне мъничко административен опит, за да поемат управлението. Шепата българи, които отговарят на двете изисквания, вече са се изпокарали (и дори са се били неколкократно) в Учредителното събрание. Разделили са се на две партии - консерватори и либерали, и не могат да се гледат помежду си. Няколко души - Каравелов, Начович и Греков, са назначени в ръководените от русите министерства. Но от тях само Начович проявил интерес към работата. Стамболов и Димитър Петков също са назначени във вътрешното министерство "на стаж". Но буйният хъш, вместо да изучава "занаята", се отдава на политиканстване, а Петков усърдно преписва по цял ден текущата кореспонденция. В крайна сметка и двамата са изгонени от работа. Отчаяните руси смятат, и то не без основание, че в България няма достатъчно подготвени хора за висши правителствени
длъжности, но изискванията на Берлинския конгрес са неумолими властта трябва да бъде предадена в ръцете на българи. На протестите на различните руски чиновници, че властта ще бъде предадена на некомпетентни хора и затова на първо време министерските постове трябват да бъдат поети от руси, бъдещият дипломатически агент на Русия Давидов отговаря: "А няма ли да ви бъде неудобно на вас - представители на самодържавието, да работите по една толкова демократична конституция". Създателят на Търновската конституция проф. Лукиянов, като има предвид невероятната национална гордост на българите в тази епоха, също препоръчва на императора правителството да бъде съставено от българи, като на руснак бъде поверено само Министерството на войната. Действително в тази епоха всеки
българин смята, че става за министър и може би затова три години по-късно Константин Иречек ще напише: "Българският народ се състои от три групи хора - бивши министри, настоящи министри и бъдещи министри". В интерес на истината, май и сега е така.
05 Юли 2004 17:47
Едно е политологията, но нещо съвсем друго е отражението на икономическата
и социалната действителност върху нагласите на българските избиратели.
Ако международния валутен фонд продължи да ни налага повишаване на мизерията като нашенско качество на живот, това неминуемо ще въздържа
избирателите от всякакво гласуване. Защото ще е ясно, че каквото поиска
МВФ безпроблемно ще му даде както ляво, центристко или дясно правителство. Г-н Ханс Фликеншилд е на път да допринесе за дестабилизиране на социалния мир в България. Неговите призиви за повишаване на цените и поставяне на равнишето на работната заплата изцяло в пазарна среда са дълбоко антиевропейски в своята същност. А всеки
германец знае или би трябвало да знае, че в основата на сегашната силна Германия стои социалното пазарно стопанство. Тогава къде ни праща представителя на МВФ? В разширения Европейски съюз или като послушен "сателит" на МВФ- сред най-изоставащите в перспектива страни в
Европейския регион? Дали всъщност той не е сторонник на такива икономически механизми, които по искуствен начин да поставят България отново в експеримент - за противопоставяне на тенденцията Европа да се
обедини на икономическа и социална основа.
05 Юли 2004 22:45
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<<<< <<<<<<<
Тази доценка едва си е облекла месата и все още се видят меса през дупките което говори че българските доценки са зле платени а и не си шият дупките от природем мързел.
.слънчо
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<<< <<<<<<<<<<
05 Юли 2004 22:47
слънчо ти твойте дупки заши ли си?
05 Юли 2004 23:01
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<< <<<<<<<<<<<
ЗА
сведение:
слънчо няма дупки! има петна като младежки пъпки. Достигат до 99 на брой.
99,
искаш ли да ми видиш петната? Поне едно, а?
.
слънчо
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<<<< <<<<<<<<<<<
05 Юли 2004 23:28
Слънчо, таа доцентка е завила у лево и за тва и се виждат месата.
06 Юли 2004 00:07
Уфф, пиша долното само от досада..
.Таня Буруджиева е политолог. Завършила е социология. В момента е преподавател в Софийския университет. Доктор на науките, доцент.

Аз пък съм шофьор на ТИР. Завършил съм зоотехника. В момента карам камиона на една мутра.

Само че още през октомври миналата година писах това:

Има ли шанс дясното тогава, имат ли шанс истинските седасари извън СДС-клиентела.
Нямат. На този етап, меракът на ПС за евентуален преврат на широките социалисти вътре в партията е обречен.
Вкоравяването на тесните вътре в СДС е едната беля.Втората е, че с Костов зад гърба си те неминуемо ще се отцепят и ще претендират за автентично СДС. Третата е, че без СДС Костов и симпатизанти, дори целия останал десен спектър и евентуалните му сподвижници не е в състояние да победи БСП и предотврати лявата вълна-това може да направи само онази позната от 97 и 2001 еуфория. След загубата на едни предсрочни парламентарни избори една широка дясна коалиция ще се разпадне и тогава тесните социалисти ще останат единствени носители на истината от първа ръка. Следва очакване на Жан ІІ и новият януари.
Мактуб
Когато преди по-малко от месец написах "Денят след утре" там прогнозирах следното развитие на ситуацията след изборите:
1. Разцепление сред СДС и обособяване на две крила, условно наречени тесни и широки социалисти.
2.Опит за обединение на останалите извън Костовото седесе, начело на друг лидер(Стоянов, Фил или Софиянски). Широките социалисти ще направят предизборна коалиция с други десни и центристки сили.
3. Скорошни парламентарни избори и дълги крамоли в дясното, които ще изправят на тях да се борят една обединена дясна коалиция и СДС на Костов.
4. Убедителна победа на БСП и разпад на дясната коалиция-тази на широките социалисти. Постепенно маргинализиране на съставните й партии, в зависимост от броя на изпратените от нея кандидати в един нов парламент. Костовото СДС ще има по-голям от здравословния дял и ще играе важна роля в един следващ парламент. То ще го раздава балансьор, досущ като добре играната досега роля на ДПС. Постепенно ще вземе ролята на автентична опозиция, благодарение на втвърдяването си, водена от здравата командирска ръка. Ще чака своя час да се върне на бял кон, облагоделствано от грешките и дълбоките вътрешни противоречия на социалистическото мнозинство, поради невъзможността да се води лява популистка политика и международните ангажименти и курса на България към Европа. Непреодолимите противоречия вътре в БСП между червените бабички и мобифони, както ги нарече Продев; интересите на местните велможи и централната пролиберално соцдемократична визия; и реваншистките и поогладнели бизнес интереси на бесепарския елит; недостатъчната сила, решимост и други качества на лидерите вляво са все елементи на левия бъдещ провал.
Защо й е на БСП властта.
Тя не й трябва за нищо друго, освен да подмени кадри по министерства и ведомства. Там, където ще се преразпределят европейските фондове. И преразпределянето да стане в полза на наши фирми, ситуирани отлично благодарение на продажни костови и царски чиновници. В изпълнение на това упражнение, може й да се коалира и с дявола-нищо не й пречи-има за всички, важното е кой кадрува..
Към това прибавяме и противоречивите интереси на проруското лоби, поставено в една европейска и проамериканска външнополитическа среда и нашата реална зависимост от нея. В резултат- путинизация на България и сериозно задълбочаване на вътрешна и външноикономическа криза силно замразяване на пътя ни към Европа и НАТО и т.н. а .
Предстоящите местни избори ще покажат и тоталното разцепление на НДСВ. Партията ще се разцепи на най-малко две крила-всъщност Новото време вече категорично се отрече от Симеон.Остатъците ще бързат да легитимират сила и влияние, за да се присламчат към победителите-разбирай до по мощни партии, които са сигурни парламентарни участници.Ще започнат неистови крамоли и скандали вдясно, водещи до тотално раздробяване на дясното пространство..
На предстоящите парламентарни предсрочни избори вдясно ще излязат най-малко три основни течения
-СДС на Костов
-"Обединена" коалиция с участието на дребни десни партии, начело с широките социалисти.Стоянов или друг, няма значение.
-остатъци от НДСВ с прокомунистическа жилка-за легитимация пред благодетелите.
-други маргинализирани десни, борещи се за легитимност и внимание, ръководени от лидери с нарцистична и историческа мисия. Под историческа разбирам славни традиции..
В резултат-пъстър тюрлюгювеч и яко червено мнозинство-път към Европа едно напред-две назад. Абе, май може и три назад.
И знаете ли кой ще е виновен-този път не вече Иван Костов, а лидерите на широките. Тук включвам всички, които се спрягат за такива.Защото този път те трябва да се издигнат на висотата на историческия момент.Да проумеят, че със СДС е отдавна свършено. За да запазят синята идея и да и дадат нов исторически шанс и живот и да спасят синца ни.
Трябва да осъзнаят, че както Солидарност си отиде, така и СДС не може да оцелее след "такъв" период на властване и там е неговата основна разлика с комунистите. При тях няма морал, вина и прочие финтифлюшки. СДС изпълни своята историческа мисия и е време да отиде в небитието.
Аз обаче съм умерен песимист, защото те досега нито веднъж не са го правили, освен през декември 96та и то под наш натиск.
Как. Къде е Изходът. Вие го знаете. Иначе си повтаряйте мантри, или ако щете арабското Мактуб.(Съдба, писано е)
Защото идеята остава. Тя е по- важната и по- силната от нейните временни носители. Тя е жива.

Редактирано от - Наум на 23/10/2003 г/ 20:15:26

06 Юли 2004 00:38
ДА, АМА НЕ МОЖА да прогнозираш, че България ще ПОДАРИ на Ирак лекарства за милиони долари! Днес това го обяви министър СвинЯров! И ще пПОДАРЯВА лекарства на Ирак в МОМЕНТ, когато български граждани УМИРАТ поради липса на пари за лекарства!!!
А НАСКОРО С.ПАСИ ПРОБУТА ЛАФ , ЧЕ МОЖЕ БИ БЪЛГАРИЯ ЩЕ опрости ДЪЛГА НА ИРАК /ОКОЛО 2 МИЛИАРДА ДОЛАРА!/
Така, де! Ориентирай си прогнозите по НДСВ-то, а не по СДС-то!!!
ДОКАТО НЕ Е СТАНАЛО КЪСНО!
06 Юли 2004 01:09
Не можах, Параграфе, вярно. Ама не ме е яд за това-яд ме е , че не мога да прогнозирам числата от трето теглене на 6-49. До три- четири ги докарвам, ама оная измислена мениджърка от НДСВ то- Ирена Кръстева, не ги плаща
06 Юли 2004 01:28
Науме, привет. А бе, човек, фъргай "геврека" и ставай политик. Нема да ти требе ни трето теглене, ни второ. Има да "познаваш числата" като Кашпировски направо.
06 Юли 2004 02:11

НАУМ,
САМО с прогнозиране на числата от Тото-то НЯМА да стане твоята работа!
ТРЯБВА и фиш да попълниш и да пуснеш !!! И пак няма да е сигурно!
В България сигурните начини за забогатяване са : ПРЕСТЪПНОСТ или АНТИпрестъпност !!! НЯМА средно положение!
Или, както хубаво го е казал Б.Брехт: "Има ли смисъл да обираме банка, като можем да основем банка!?"...Т.е., за да си богат, бъди или банкер, или "АНТИбанкер" ! КАЗАХ!
06 Юли 2004 02:31
Не бе, не съм шофьор. Пошегувах се., за да предзвикам доволни усмивки-"бе знаех си аз, че е ... ". Макар, че бих желал да съм такъв, но в Щатите.
"Човек е толкова голям, колкото са мечтите му"
Грацко, привет. Как да станеш, братко, когато са гепили кокъла и не го пускат. Все едно ти да станеш сега бас на Металика.
Параграфе, оттървал съм и едното и другото-другарите ме превариха.
А с тотото работата е ясна. Медитация му е майката, развиване на третото око по метода на Сахаров и напредък в йога нидра и съсредоточаване, да не забравите.
Ключът е в анждна чакра-междувеждието... И кевали-ритмично дишане...
Ом, навах шивая...
06 Юли 2004 03:07
Авторката да не е съученичка на гения на мисълта Велизар Енчев?
06 Юли 2004 10:22
доцентката -
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД