:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,587
Активни 743
Страници 24,152
За един ден 1,302,066

А референдум за българската конституция?

Ако ще питаме за европейския основен закон, редно е да попитаме и за нашия
Снимка: Велислав Николов
От няколко месеца в публичното пространство се върти идеята за провеждане на референдум "За членството на Република България в ЕС" в различни варианти. Тя тръгна от изказване на президента пред Народното събрание през януари, повтаряна и доразвивана бе от депутатите на БСП - с повод и без повод, облечена бе в няколко законопроекта за нов Закон за допитване до народа, предложени от няколко парламентарни групи и обикновено посрещани "на нож" от мнозинството на НДСВ и ДПС.

За левия популизъм без граници като че ли е нормално да експлоатира по доста безпардонен начин демократичните нагласи и желания на хората. Изглежда, на политиците от БСП не им е неудобно, че със също така "страстен патос" искат и още един референдум - за запазването на 3-и и 4-и блок на АЕЦ "Козлодуй", резултатът от който би обезсмислил европейския референдум и вероятно дори членството ни в Евросъюза. Но както се казва - ако мине номерът...

Странен дуализъм и амнезия относно собствените позиции настана обаче през последните дни в НДСВ.



Министри и депутати заговориха на различен език,



започнаха взаимно да се опровергават чрез медиите, сякаш не се виждат помежду си, дори с готовност почнаха да се отричат от свои предишни становища по въпроса за референдума. Всичко това щеше да е по-скоро нашенска политическа гротеска, ако тези хора не носеха отговорността за управлението на държавата и за успешния финал точно на евроинтеграционния процес! Изглежда, желанието за трупане на личен актив е надделяло над чувството за екипност, но упражнението по риторика и играта на "пряка демокрация" с безсмислени въпроси от рода на "Искате ли да живеете по-добре?" или "Да влезем ли в ЕС или... да?" става все по- опасна за самата демокрация! И като че ли все повече управляващите в желанието си да извлекат максимален дивидент за себе си от членството падат в популисткия капан на социалистите.

Интерес представлява и новата идея на министър Паси - референдумът да бъде "За Европейската конституция", която всъщност не е нито нова, нито точно негова! Всъщност това е и



най-смисленото предложение досега



и то заслужава сериозно обсъждане, но в прагматичен, а не в популистки план! Защото веднага възникват поне три логични и задължителни въпроса:

1. Кога ще бъде проведен такъв референдум - преди или след подписването на Договора за присъединяване към ЕС, като във втория случай той би бил чисто декоративен. А също и - преди или след подписването и ратификацията на Договора за Европейска конституция от страните-членки, т.е. когато тази конституция стане факт?!

2. Кой, по какъв начин и в какви срокове ще разясни на гражданите, които ще бъдат призовани пред урните, поне основните положения в новия основен договор на Европа и ангажиментите на страната ни по него? Или ще се иска хората да се произнесат само по хубавото му заглавие, без да го познават?

3. Европейската конституция поставя началото на един нов и разширен ЕС, със свой председател, външен министър, законодателен и изпълнителен орган, обща политика и т. н. България ще бъде част от този нов проект и има логика



народът да си каже думата за новия управленски ред



Но в този ред на мисли не е ли още по-голямо основанието хората да се произнесат заедно с това и по промените в собствената ни конституция, които се правят именно в контекста на европейското ни членство?

Или казано направо: ако ще приемаме с референдум Европейската конституция, която е все пак доста далеч от ежедневието на хората, не е ли още по-логично да приемем с референдум промените в българската, която се явява общественият договор между управляващи и управлявани?

Нещо повече, в името на дебата, а и с оглед разгорещените спорове в парламента по Закона за референдумите не е ли крайно време хората да бъдат попитани: адекватна ли е настоящата конституция на прехода на коренно променените обществено-икономически условия, вкл. и на новия институционален и правен ред в обединена Европа и защитава ли в достатъчна степен техните права и интереси? Или вече е време да се пише новата европейска конституция на Република България? Нали се предлага да се допусне и възможността за конституционен референдум?!





* Авторът е бивш депутат, председател на сдружение Обществен проект за Европейска конституция.
 
Идеята за референдум за Европейската конституция, изказана от Паси, е най-рационалната засега.
17
959
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
05 Юли 2004 01:17
Смешен дундьо.
05 Юли 2004 02:11
МНОГО СИЛНО ЗАГЛАВИЕ !
И много СЛАБ текст след него !!!
НЕ само "конституционен референдум" е нужен! Нужни са и промени в Конституцията- чрез РЕФЕРЕНДУМ ! Като НАЙ-ПЪРВАТА И НАЙ-НАЛОЖИТЕЛНАТА е: да се ИЗМЕНИ чл. 17 ал. 3 от Конституцията!
......................................... ......................................... ...........
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
........
Чл. 17. (1) Правото на собственост и на наследяване се гарантира и защитава от закона.

(2) Собствеността е частна и публична.

(3) Частната собственост е неприкосновена.

(4) Режимът на обектите на държавната и общинската собственост се определя със закон.

(5) Принудително отчуждаване на собственост за държавни и общински нужди може да става само въз основа на закон при условие, че тези нужди не могат да бъдат задоволени по ьюуг начин и след предварително и равностойно обезщетение.
................................
ТРЯБВА ал. 3 да е със следното съдържание:
-"ВСЯКА собственост / а НЕ само "частната!/ и НЕПРИКОСНОВЕНА!!!
Защото, от досегашния текс на ал. 3, а и от досегашната 15-годишна "демократична" управленска практика, ИЗЛИЗА /и на практика е така!/, че "Публичната собственост"/т.е., ДЪРЖАВНАТА и ОБЩИНСКАТА собственост !/ НЕ са НЕприкосновени, а са "ПРИкосновени" и "ософиянскичени !!! Затова и България беше ОКРАДЕНА !!! И продължават да я крадат!!!
15 ГОДИНИ КРАДЕНЕ НА ПУБЛИЧНАТА СОБСТВЕНОСТ В БЪЛГАРИЯ СТИГАТ !!!


05 Юли 2004 03:29
Параграф,
туй да ни е кусура (формулировката на ал.3).
По-голямият проблем в конституцията (пример ал. 4) е възможността, която допуска да бъде дописвана, практически преправяна и обезсилвана със закон.
*
Ако Конституцията трябва да се променя, то това трябва да бъде в посока на по-голяма яснота и безусловност.
05 Юли 2004 09:13
Абе недорасляк, ако не са тиквите като теб да правят PR на този малоумник Паси, той отдавна да е затънал в собствените си лайна с които залива държавата. Досега поне освен курвенски номера и простотии нищо смислино не е произлязло от този мазен чифут.
05 Юли 2004 09:14
Това момче се изживява като велик политик. Малко ми е смешен , но така е в България!!!
05 Юли 2004 10:24
ГОЛЕМИ СПЕЦИАЛИСТИ СЕ СМЯТАТ ЕДВА ПРОХОДИЛИ ПОЛИТИЦИ ПО ВСИЧКИ ВЪПРОСИ. СЛУШАМ КАК ВСИЧКИ КОИТО ЗАЩИТАВАТ РЕФЕРЕНДУМИТЕ ДАВАТ ПРИМЕР С ШВЕЙЦАРИЯ, НО НИКОЙ НЕ КАЗВА ЗАЩО ТАМ СЕ ПРАВЯТ ТАКИВА, А У НАС Е НЕВЪЗМОЖНО. СПОРЕД ТЕЗИ КОИТО СА ПРОТИВ РЕФЕРЕНДУМА НАШИЯ НАРОД НЕ БИЛ ДОРАСЪЛ В СМИСЪЛ ПО-ГЛУПАВ Е ОТ ШВЕЙЦАРСКИЯ.
ЗА СЪЖАЛЕНИЕ ТОВА СА МНОГО ПОВЪРХНОСТНИ РАЗГЛЕЖДАНИЯ НА ВЪПРОСА КОЕТО Е СТИЛ У НАС. ЗА ДА СТАНЕ У НАС КАКТО В ШВЕЙЦАРИЯ ПЪРВО ТРЯБВА ДА СЕ ИЗМЕНЯТ МНОГО НЕЩА КАТО НАЙ-ВАЖНОТО Е ДА СЕ ПРЕХВЪРЛИ ОСНОВНАТА ВЛАСТ В ОБЩИНИТЕ. НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНАТА НЕЙНИТЕ ЧЛЕНОВЕ ЗНАЯТ НАЙ-ДОБРЕ КАКВО Е ПОЛЕЗНО И КАКВО НЕ. ТАМ ХОРАТА ЗНАЯТ СЪЩО ЧЕ СЛЕД ЕДНО КОЛЕКТИВНО РЕШЕНИЕ НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА РЕШИ ОБРАТНОТО. НЯМА ПАСИ НЯМА ЦАР ТАКА РЕШАВАТ ХОРАТА И ТО НЕ ЗАЩОТО СА ПО-УМНИ А ЗАЩОТО СА ПО-ДОБРЕ ИНФОРМИРАНИ КОЕ Е ПО-ДОБРЕ ЗА ТЯХ А НЕ ЗА НЯКОЙ ГЕРМАНЕЦ ИЛИ ФРАНЦУЗИН. ЗАТОВА И ШВЕЙЦАРИЯ НЕ Е В ЕС, НЕ ЗАЩОТО И ТАМ ПОЛИТИЦИТЕ НЕ ИСКАТ, А ЗАЩОТО ХОРАТА НЕ ЖЕЛАЯТ НЯКОЙ ФЕРХОЙГЕН ДА РЕШАВА КОЕ Е ДОБРО ЗА ТЯХ.
05 Юли 2004 10:51
И двете предложения за референдуми - за приемането на Европейската Конституция и за приемане на промени в нашата конституция - са неразумни.
Първо, в процесите за изготвяне и приемане на Европейската Конституция България не е участвала и не е нормално да искаш референдум за приемане на нещо, което не подлежи на приемане от тебе. България с присединяването си към ЕС, ще "приеме" и Европейската Конституция.
Второ - референдум за промени в нашата Конституция - не става, не е "по устав" и намирисва на 1946 година! Конституцията - хубава, лоша - си има предвидени процедури за промяна, кворуми, Велики Народни Събрания, но не и референдуми.
Трето - като си знаем местните политически нрави, един референдум (по който и да е въпрос) ще истеризира ненужно нашия (слава богу) поуспокоил се политически живот, защото неминуемо ще се намери някой съвременен Пилат да притисне избирателите с въпроса "Кого да разпна?"
05 Юли 2004 10:53
Добре казано, Маркони А тоя посерко, дето се изживяка за политик, поне българската конституция прочел ли е? И колко са българите, прочели европийската конституция, за да могат да кажат "да" или "не" ? И какво направи това сукалче за времето, докато три гащи из Парламента? Нещо в посока на референдумите, за които плещи в момента.
Кога да се проведе референдума - преди приемането ни с ЕС или след? Що за въпрос, тъпчо! Преди да тръгнеш нанякъде, трябва да ти е ясно къде отиваш, при какви условия и т.н. Статията е гола вода.
05 Юли 2004 11:50
Единственият референдум който трябва да се проведе е за АЕЦ всички други са излишни
05 Юли 2004 12:02
Абе тоя Величков цицкаше от две места и от Надето и от Костов , сега откаде ще цицка а----
05 Юли 2004 13:10
Във всички източно европейски страни, които се присъединиха към ЕУ на първи май, имаше референдуми за членството и те се проведоха след приключване на преговорите. Цъкни тука.
Дръвцето Паси нищо не е измислил, просто некой го е осветлил, че референдум трябва да има, щото той доста време не беше наясно и дрънкаше глупости.
05 Юли 2004 14:02
Референдуми по Конституцията на ЕС ще има в 10 страни-членки, ако не знаете.
А в България "Гражданско участие" поиска такъв официално още октомври 2003 - и от Президента, и от НС - вх.№ ПГ-3194-М-181/06.10.2003 /НС/ 63-00-45/07.10.2003 /Президент/. И на Кунева и писахме 10 пъти /без ответна реакция, но явно е казала най-сетне на външния/. На 6 дек. имаше общоевропейски ден за референдум по конституцията на ЕС - вкл. и в Българияhttp://freeinf.tripod.com/AcER ActionDay.htm.
Влизането и конституцията са различни въпроси. Можем да влезем, но да не приемем конституцията - и от тези 10 референдума в страните-членки по нея вероятно ще има такива, които ще я отхвърлят. Защото е лоша и недемократична - направиха си я чиновниците и политици и без обсъждане с гражданите. Така че е нормално и дори желателно да падне и да се направи нова - по-хубава!

Вземи свободата си!
Гражданско участие
05 Юли 2004 14:15
Я, още един кърши веждички и лепи изреченийца от думички.
А бе, тия комсомолци извират отвсякъде. И тоя решил да става министьор.
05 Юли 2004 15:31
Параграфе,
Всъщност именно чрез института "частна собственост" става възможно източване на общественото богатство. Общините и държавата също имат право на частна собственост, която уж е неприкосновена. Апортите дето ги направиха Софиянски или Лучано в смесените дружества се предхождаха от преобразуване на публична в частна общинска /държавна/ собственост. След направения апорт - той изчезва размит от някакви увеличения на капитала и препродажба на офшорни компании. А далавери с публична собственост са много ограничени - само чрез концесии.
Всъщност определението в конституцията, че частната собственост е неприкосновена е само гола декларация. В колко други закони има употребени термините "конфискация" или "отнемане в полза на държавата". И тези термини са насочени срещу "неприкосновената" частна собственост.
/Така де - купил съм си 2 цигари марихуана - те са моя неприкосновена частна собственост, която освен че подлежи на конфискация, но ще лежа и в затовора, щото съм собственик /
05 Юли 2004 17:40
GEO 19,
ТРИКЪТ с т.нар. Държавна-ЧАСТНА и Общинска-ЧАСТНА Собственост го измислиха "демократите", като Ал.Джеров, Лучников и т.н. Тези две Собствености НЕ са частни- по простата причина, че в тях няма "ЧАСТНИ /персонифицирани!!!/ дялове" на ФИЗИЧЕСКИ или юридически лица!!! Следователно, НЯМА налице и ЧАСТНА собственост! Ако беше иначе, ти и аз и всички българи трябваше да имаме или дялове или АКЦИИ от преобразуваната от публична- в частна държавна или обшинска Собственост! И щяхме да си ги продаваме теци наши дялове или акции/поради НЕприкосновеност!/ на когото си искаме и за колкото си искаме тази наша ЧАСГНА Собственост /включително и дяловете или акциите ни в АЕЦ "Козлудуй"- от момента, в който централата бъде преобразувана в ЧАСТНА собственост! Но това НЯМА да стане /и НЕ може !/ да стане така- защото АЕЦ-а ИМ трябва НЕ като ЧАСТНА собственост, а , само, НА УЖ, като "частна собственост" !!! Това беше големият ТРИК на новите "демократи"- първо преименуваха "ОбщоНАРОДНАТА собственост" в "общоДЪРЖАВНА", а после и в "НЕпублична"- ЧАСТНА държавна Собственост! ТИНТИРИ-МИНТИРИТА, за да се скрие ПРАВОТО на нсеки българин да КОНТРОЛИРА тази собственост, и тя да бъде КОНСТИТУЦИОННО и законово защитена! Но, виж пак чл.17 ал.3 от Конституцията! Защо там НЕ се казва, че ВСЯКА /а не само частната!/ собственост е НЕПРИКОСНОВЕНА?!? Ами, у ясно защо- за да може да бъде ограбена сържавната и общинската собственост /чрез ПРИМЪКтизацията и ПОДМАСАтизацията!/ !!!...Кеф- продаваш "ЧАСТНО ИМУЩЕСТВО", а НЯМА никакви ЧАСТНИЦИ, които да ти "пречат" или да те контролират, нали?!
Всъщност, с тези мъгляви и ПРОТИВОПРАВНИ формулировки за държавната-ЧАСТНА и Общинската-ЧАСТНА Собственост , се целеше и се ПОСТИГНА /!/ единствено : да могат държавните и общинските служители да ПРОДАВАТ държавното и общинското имущестно КАТО СВОЕ !!!
АМАН!
15 ГОДИНИ "ПРОДАЖНИ"/ПРОДАВАЩИ!/ УПРАВНИЦИ СТИГАТ!
06 Юли 2004 09:35
Много благодаря на всички, изказали мнение по статията! За сведение - от повече от година съм експерт към Временната комисия за промени в Българската конституция към НС и работя, вкл. и по настоящите предложения за промени, така че съм абсолютно наясно с конституционната тема.
Радвам се, че все пак предизвиках съдържателен дебат за необходимостта от промени в нашата конституция сред форумците в "СЕГА"! Всички поставени проблеми и въпроси са важни и това само доказва, че е необходима цялостна ревизия на Конституцията на прехода или приемането на изцяло нова и Европейска по дух и съдържание конституция! Прави сте, че е уреден редът за промени, вкл. и чрез ВНС, но един Конституционен референдум би подсетил политиците, че този въпрос не може безкрайно да се отлага във времето.
А вас някой да ви е питал преди избори дали сте съгласни с промените, които вече се направиха и които сега се подготвят, вие да сте давали мандат за такива промени?!!!


С поздрав: Велислав Величков














06 Юли 2004 10:36

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД