Досега за Путин беше лесно. След Елцин той с летящ старт кацна в пустеещата ниша на силния ръководител и първо покрай чеченската война, а после и покрай битката си с олигарсите се превърна в любимия народен закрилник, който слага "лошите" на мястото им.
Тази легенда, белязала целия първи мандат на руския президент и спечелила му втория, приключва. Защото сега иде ред на същинските реформи в Русия, които неизбежно ще режат живо месо от изтерзания от социалните тегоби на постсъветския период обикновен руснак.
Първото замахване на ножа вече проблесна - в Думата със скандал мина първото гласуване на правителствен законопроект за замяна на съществувалите досега привилегии за ветераните на войните и труда, за инвалидите, учащите и т.н. с парични компенсации. В бурните протести, съпътствали гласуването на 2 юли, за първи път се чу и открит ропот срещу президента.
Привилегиите бяха битови облекчения като безплатен транспорт и лекарства, по-евтин телефон, предимство в получаването на жилище, безплатна храна в училищата и т.н. Идеята е всичко това да се премахне и да се замени със система от степенувани парични компенсации.
От 2005 г. на героите на СССР и на социалистическия труд (звания, които не бяха отменени след разпадането на СССР и все още се почитат от държавата) и на героите на Русия ще се полагат
компенсации от 3500 рубли месечно, което е около 120 долара.
На инвалидите от Великата отечествена война ще се полагат 2000 рубли (около 70 долара), на редовите участници в същата война - 1500 (около 50 долара), на жителите на блокаден Ленинград 1100 (38 долара). Инвалидите ще вземат компенсации според групата си - 1400 рубли (48 долара) за първа, 1000 (34 долара) за втора, 800 (30 долара) за трета и т.н.
Компенсации за отнетите привилегии не са предвидени за трудилите се в тила през войната, за ветераните на труда, за селските учители и лекари, за репресираните. Грижата за надбавките за работещите в условията на руския Краен Север, за детските надбавки, за доплащането за методически пособия на учителите, за безплатните закуски за учениците се прехвърля на местните власти. Но като се има предвид, че от 89 субекта на Федерацията 71 са на дотации, явно пари за местни помощи трудно ще се намерят.
Всичко това ще оскъпи живота на ползвалите досега привилегии поне 2 пъти, твърди правозащитникът Сергей Ковальов, председател на сдружението "Мемориал". Той нарече пред Радио "Ехото на Москва" пакетния законопроект "чудовищен". Според него той натоварва "най-бедната част от населението" с "непосилно бреме". "Аз разбирам, че привилегиите не са много желателни, по-добре е да имаме достойно ниво на заплатите и пенсиите, но това сега е невъзможно, а предлаганите компенсации в никаква степен
не могат да заместят облекченията, които проектът отнема",
обяснява Ковальов.
Социологическа анкета показа, че 44% от руснаците се отнасят отрицателно към намеренията на правителството и само 29% ги одобряват. Най-негативно възприемат проекта жителите на Москва (73%) и висшистите (54%). Най-благосклонни към него са обитателите на селата (37%), за които се смята, че няма как да усетят отнемането на правото на безплатен градски транспорт и други комунални облекчения, характерни за големите градове. Доволни са и онези, които смятат, че досега военните, примерно, нередно са получавали жилища с предимство - нещо, което също се заменя с отпускани парични вноски за евентуален ипотечен кредит за закупуване на жилище.
Противниците на реформата са убедени, че компенсациите няма да покрият неуредиците и оскъпяването на живота, възникнали с отнемането на привилегиите, а от това ще пострадат най-зле осигурените, защото "инфлацията ще изяде тези жълти копейки". Натежава и недоверието, че държавата ще е стриктна в изплащането на обещаното.
Всъщност, драмата около отнемането на привилегиите е само загрявка към къде по-болезнените реформи, които тепърва предстоят на Русия - в здравеопазването, в жилищния фонд, в образованието. Всички те са
заредени със сериозни социални сътресения
Особено деликатен е въпросът с регламентираното отнемане на безплатното от почти век медицинско обслужване. Внесеният в Думата здравен законопроект предвижда мерки, задължаващи субектите на Федерацията на местно ниво да гарантират задължително здравно осигуряване на населението. Променя се и системата на заплащането на медицинските работници - то вече ще се определя не от броя на персонала или леглата в дадено болнично заведение, а от броя на обслужените болни.
Това неизбежно влече цялостно преструктуриране на системата от здравни заведения, както и намаляване на броя на работещите в тях. Очаква се, че сегашните 1,6 милиона болнични легла в цяла Русия ще бъдат намалени с близо една трета. Най-радикални удари ще бъдат нанесени по кадрите. Вероятно
около 300 000 лекари ще останат без работа,
като повечето от тях ще са тесни специалисти, защото новата структура на здравеопазването няма да се нуждае толкова от тях, колкото от общопрактикуващи лекари. Съкращенията се налагат, защото експертите са изчислили, че за Русия е нерентабилно да продължава да издържа най-голямата лекарска армия в света - 47 доктори на всеки 10 000 души, при положение че в благополучната Западна Европа съотношението е 25-28 на 10 000. Резултатът ще е или взрив от протести, или поредното изтичане на лекарски мозъци на Запад, или и двете.
Самият Путин в традиционното си годишно обръщение към Федералното събрание в края на май изрично наблегна върху нуждата от по-бързо реформиране на здравеопазването, за да може то най-после да започне да функционира рационално и ефективно. Явно е наясно с всички рискове - и с тези, които ще бъдат предизвикани от същинската реформа, и с тези, които се пораждат от забавянето й.
А вторите също не са за подценяване. Перспективата здравният проект да бъде утвърден и да започне да действа като закон от догодина засега е доста мъглява заради
обичайните за Русия междуведомствени неразбории
Министерството на финансите например отказва да се ангажира с компенсации за здравноосигурителните фондове при епидемии, катастрофи, аварии, каквито проектът му вменява. Същевременно самото доработване на текста на бъдещия закон бе прехвърлено от Министерството на икономическото развитие към Министерството на здравеопазването - напълно в синхрон с крилатия лозунг "Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се".
Забавянето на здравния закон ще доведе до объркване и на бюджета за 2005 г., за когато е предвидено намаляване на сегашния единен социален данък. Това може да увеличи с нови 16 млрд. рубли и без това съществуващия в общественото медицинско осигуряване дефицит от 40 млрд. рубли. А като няма пари за здраве, кой ще се хване на любимите на Путин указания за "повишаване на качеството на живота" на руснаците?
Успоредно със здравния проблем, под президента копае и жилищният. В момента Думата ударно работи по цели 27 законопроекта именно по въпроса
как да се осигури достъпен подслон на населението
В същото си обръщение към Федералното събрание Путин се зарече, че до 2010 г. 30% от руснаците ще трябва да имат свой дом. Не каза на каква цена. А споменатите законопроекти поясняват - жилищата ще стават все по-скъпи заради сложна схема от мерки, целяща да стимулира строителството.
В същото време официалната статистика сочи, че 14 милиона руснаци живеят в домове, които са в освидетелствано аварийно състояние, и се нуждаят спешно от настаняване другаде. А само 9% от населението на Русия са в състояние да си купят ново жилище.
На този фон новият Жилищен кодекс и комплектът законопроекти към него, гласувани на първо четене в Думата, направо скандализира депутатите от опозицията, защото даде на общинските власти правото да изселват хора от домовете им, ако решат да използват тези домове за общински нужди. При това собственикът не се компенсира с друго жилище, а само му се изплаща стойността на отнетото - и то далеч под пазарните цени.
Депутатите от Комунистическата партия и от блока "Родина" нарекоха тези правила "антисоциални и антиконституционни" и протестно напуснаха пленарната зала. Бурята доведе до внасянето на 15 депутатски поправки на жилищните законопроекти.
При толкова много подпалени фитили социалната детонация в Русия изглежда неизбежна. Дали пиедесталът на Путин ще издържи?
|
|