През април 2004 г. в Ирак започва вълна от отвличания на
чужденци, повечето цивилни. По данни на коалицията над 50 души от 14 националности са пленени. Някои от тях са убити, други - освободени.
Повечето отвличания са дело на престъпни банди с цел откуп. При тях най-лесно се постига компромис, когато се плати. Поне 8 души продължават да са в плен. Знае се за петима убити.
Обикновено похитителите съобщават за исканията си с видеозапис по телевизия "Ал Джазира". На него се виждат въоръжени мъже със закрити лица и окованите пленници. Убийствата също се записват и разпространяват по Интернет.
Групировката на Абу Мусаб ас Заркауи - "Джамаат ал Таухид и Джихад" (Единобожие и джихад), която държи българите,
почти винаги действа радикално.
Тя не иска пари, а издига политически искания, които е ясно, че няма да бъдат изпълнени.
На 11 май видеофилм в сайта Мунтада ал Ансар бе показано как група мъже обезглавяват американеца Ник Берг, работил като предприемач в Ирак. Тогава похитителите предложиха на американската администрация да разменят заложника срещу някои от затворниците, държани в затвора Абу Гариб, но получиха отказ. На записа се виждаха петима мъже с черни маски, наобиколили завързан мъж, облечен с оранжев комбинезон. След като прочетоха обръщение, мъжете нададоха вик "Аллаху акбар" и един от тях отряза главата на пленника. Впоследствие ЦРУ потвърди, че главорезът е самият Заркауи.
В едночасовия запис човекът, за чието залавяне САЩ дават награда от 25 милиона долара (колкото и за Осама бен Ладен), казва, че по този начин се отмъщава "за злото, сторено срещу мюсюлманите в Ирак, Афганистан, на палестинските земи и в Индонезия". Заркауи споменава и за откуп, който му е бил предложен, за да бъде освободен Берг. "Някои посредници се опитаха да спасят този паразит, предлагайки колкото искаме големи суми, но въпреки нашата голяма нужда от пари за джихад, ние избрахме да отмъстим за нашата ислямска нация", се казва в записа, на който според американски източници наистина е Заркауи.
На 22 юни отново
пред телевизионна камера бе обезглавен Ким Сон Ил,
преводач в южнокорейска фирма, доставчик на американската армия. Тогава ултиматумът на Заркауи беше Сеул да се откаже от плановете си да изпрати в Ирак 3000 войници, с което южнокорейският контингент ще стане трети по големина след този на САЩ и Великобритания. Фирмата, в която е работил Ким Сон Ил, обяви, че се изтегля от Ирак, но правителството на Сеул прояви твърдост и отказа да се поддаде на шантажа, въпреки масовите протести в цялата страна. Стана известно, че южнокорейската охранителна фирма "Ен Кей Ти Си" се е опитала да посредничи за освобождаването на 33-годишния кореец, но без успех. За омилостивяването на терористите не помогна и това, че 33-годишният Ким бе идеалист, мечтаещ за мисионерска работа в Арабския свят и влюбен в Ирак.
По съвсем различен начин се разви ситуацията с тримата турски работници, взетите за заложници в края на миналия месец в навечерието на срещата на върха на НАТО в Истанбул. Заркауи заплаши, че ще ги обезглави, ако Анкара не изтегли "силите и компаниите си" от Ирак през следващите 72 часа.
Турция действа много прагматично.
Официално заяви, че никога не е приемала исканията на терористи, но започна тайни преговори за освобождаването на пленените. Паралелно с това обаче страната бе залята от антивоенни протести, водени от профсъюзите и най-големите неправителствени организации. След щастливата развръзка турският външен министър Абдула Гюл призна: "Ние положихме големи усилия за тяхното освобождаване. Смятам, че неправителствените организации и профсъюзите изиграха ефективна роля за тяхното освобождаване. Затова трябва да им благодаря". На видеозапис, излъчен отново от "Ал Джазира", маскиран мъж заявява, че групировката "Джамаат ал Таухид и Джихад" пуска заложниците "заради мюсюлманите в Турция и демонстрациите им срещу Буш".
В Ирак през април бе екзекутиран и италианският охранител Фабрицио Куатроки. По всичко изглежда обаче, че неговите похитители не бяха тясно свързани със Заркауи, въпреки че се искаше изтегляне на италианските войски от Ирак.
Убит бе и ливански гражданин, отвлечен на 12 юни. Американските сили казаха, че нямат данни, че техният войник Матю Мопин, отвлечен през април, действително е бил убит, както неотдавна съобщи ислямистки сайт.
Временното правителство на Ияд Алауи, което пое управлението на 28 юни, има планове да обяви амнистия за затворници, но тя ще се отнася само за "въведените в заблуда", за бунтовници, които не са виновни за сериозни престъпления. Едва ли Заркауи може да се надява неговите сподвижници да са в тази категория.
Американските военни сили в Ирак държат 19 заподозрени членове на "Ал Кайда", съобщи американският администратор Пол Бремър в края на септември м.г. Те са сред 248-те чуждестранни бойци, пленени там. Това е единственият път, когато американски представител е споменавал публично за броя на пленените терористи в Ирак.
|
|