Фирмите по чистотата "Волф", "Дитц" и "Чистота" са купили кофи за боклук втора употреба от Германия, които са представили като нови и са ги отчели за инвестиция, сочи доклад на фондация "Аксес" за стопанската дейност на столична община. През септември 2003 г. Аксес публикува специален доклад с оценка на концесионните договори и резултатите от тях.
Фондацията е направила втора проверка дали наистина съдовете за смет са подновени 100%, както твърдят концесионерите. През март и април т.г. експертите по проекта са обиколили "Надежда", "Младост", "Обеля" и центъра на София. Екипът установил, че масово във вътрешните улички на кварталите са разположени стари кофи, немско производство - от 70-те и 80-те години. "Кофите предлагат достатъчно информация за немски градове, производители, години, препоръки за използване", пише в документа.
Проучването установява, че в "Младост" към април 2004 г. съотношението между немските кофи втора ръка и останалите съдове за смет е приблизително 1:6 - те са около 10-15% от всички кофи в комплекса. В района от "Орлов мост" до "Гео Милев" съотношението на кофите втора употреба към останалите е 3:1. Най-често съдовете са от началото на 70-те. Но има и рекордьори - на ъгъла на ул. "Хемус" и ул. "Летоструй" има уникат от 1967 г..
Стари кофи има в районите, стопанисвани и от трите фирми концесионери. Присъствието на големият брой стари немски кофи значи или, че досега фирмите-концесионери не са извършили пълна подмяна на всички кофи, или тя е извършена със стари съдове, смятат експертите на "Аксес". Това означава, че Столична община е приела за отчетени изобщо неизвършени разходи - приемайки на доверие декларираните в отчетите на фирмите концесионери числа, допълват те.
РЕШЕНИЯТА НА СОС
Докладът на "Аксес" констатира и други нарушения. В официален документ от 2000 г. СОС е дал съгласието си за "изкупуване на ? идеални части от недвижим имот". Експертите са се натъкнали на скандален документ, подписан от бившия председател на СОС, който съветниците са одобрили.
Решението е от 14 март 2000 г. В текста му името на физическото лице, на което общината продава недвижим имот, е изписано по два различни начина. 4 г. по-късно не е ясно какво точно стои зад въпросителния знак, бил ли е поправен протоколът впоследствие, кога и от кого.
Докладът разкрива множество пропуски в работата на общинския съвет и на кмета при разпореждането с общинската собственост. "Например СОС разглежда на свое заседание обявяването на конкурс за продажба на общински имот. Съответно има решение на СОС за обявяване на конкурс за продажба на недвижима собственост с някакви характеристики. Няма обаче процедура и практика за приемане на резултатите от конкурса", пише в доклада на фондацията. Изводът е, че общинските съветници, които са принципал на общината, не знаят нищо конкретно за резултатите от конкурса, за конкретните параметри на сделката (вкл. финансови), за евентуални допълнителни задължения на страните при продажбата.
СМЕСЕНИТЕ ДРУЖЕСТВА
Според доклада на Аксес смесените дружества на общината са начин да се смени собствеността върху общински терен без търг или конкурс. На практика общината продава акциите си на другите акционери веднага след изграждането на обектите. Правилата, критериите и процедурите за избор на този тесен кръг лица не се ясни, участието не може да бъде прехвърляно на трети лица, т. е. оформя се затворен кръг лица, които общината не може да контролира, констатират експертите на фондацията. Ако общината продаде акциите си на другите акционери след изграждането на обектите, това си е фактическа приватизация - само че без търг, без конкурс, без публичност, пише в доклада.
Abe taia nashata darzhawa si e polwin mafia ...
ama nie sme si winowni za deto go tarpim towa neshto..
Kakto se kazwalo - wseki narod si e zasluzhil uprawnicite