Властта призна, че почти няма шанс отвлечените българи да бъдат пуснати живи, но се надява ултиматумът да бъде удължен. Вчера цял ден държавниците заседаваха заедно със спецслужбите в парламента или при президента.
"Ултиматум изтича в петък, 23 часа българско време. Контакт с похитителите до момента не е установен. Ако намерим връзка с тях, най-напред ще се молим за увеличаване на срока, в който можем да преговаряме. Ще се опитаме по всякакъв начин, в това число и чрез медиите, които се следят в арабския свят, да убедим похитителите, че става дума за български граждани, които нямат нищо общо с политиката, която води българската държава, не са нейни официални представители и не носят отговорност за това", заяви военният министър Николай Свинаров. Той припомни, че външно министерство два пъти официално е призовало българите да не ползват пътят през Сирия, защото не се контролира от международните сили в Ирак и е опасен. Последният призив е от 16 юни - три дни преди заложниците да отпътуват за Ирак.
"Никой не е особен оптимист, защото в биографията на точно тази организация почти няма случаи на помилвани заложници с изключение на много малко случаи по неясни засега причини," каза Станимир Илчев.
Ситуацията с българските заложници в Ирак е изключително тежка, а малката оптимистична прогноза е възможността към края на 24-часовия ултиматум да се поставят нови условия. Това се разбра след извънредно заседание на външната комисия в НС, в което участваха и министър Соломон Паси и представители на спецслужбите. Според тях е възможно терористите да поискат откуп. "Компромиси с националната и външната политика няма да се правят", отсече Станимир Илчев. Той обяви, че сегашните условия на похитителите се нереалистични и неизпълними. Компромиси ще се търсят само ако исканията на похитителите се променят и добият финансови или материални параметри. Експертите ще се опитат да въздействат върху групировката чрез Висшия съвет на мюсюлманските учени в Багдад, който има изключително висок престиж сред мюсюлманите.
"На този етап не сме затворили никакви врати за комуникация," каза външният министър Соломон Паси. Вчера той е разговарял с иракския външен министър, с държавния секретар на САЩ Колин Пауъл и с външния министър на Русия Сергей Лавров.
До късно снощи външно нямаше никакъв контакт с похитителите. Паси призна, че разчита те да го чуят чрез пресата.
Засега няма искане българският контингент да се изтегли от Кербала. Военните ни там също са уведомени за инцидента и разполагат с портрети на заложниците. "Целта е да се съдейства за локализиране на тяхното местонахождение", обясни Илчев. Той каза, че не може да се говори за контакти на място с похитителите, тъй като липсва информация къде се намират заложниците и каква сила ги пази.
Експерти ускорено изучават начина на действие на групировката, за да установят кой там може да вземе решение.
"Цялата криза с отвличането и заложниците е тежка, дълбока и многопластова", коментира пред "Сега" директорът на Националната разузнавателна служба ген. Кирчо Киров. Според него е трудно да се направи прогноза за изхода, тъй като на ситуацията влияят много фактори. Работим с всички служби в България, както и с всички сродни на нас структури зад граница, добави той.
Каре
България се намира пред драма, която вече и други държави са изпитали, заяви пред БТА премиерът Сакскобургготски, който от вчера е на официално посещение в Сърбия и Черна гора. "Ще се постараем да действаме по един отговорен начин. Моите мисли са със заложниците и семействата им. В подобни неравни ситуации трябва да се ангажират всички възможни канали и средства, трябва да бъдем прагматични и гъвкави. Подобна драма не бива да се превръща в нещо, която да усложнява ситуацията със заложниците".
Каре
Президентът Георги Първанов се срещна вчера с посланика на Палестина Мохамед Салайме, който е доайен на арабските посланици у нас, и с иракският посланик Яхия Махди.
"От цялото си сърце се молим на Аллах да не се стигне до лош край. Оставете положението в ръцете на Алах и дай боже да се реши всичко", каза на излизане Махди. Не може да се осъществи връзка с похитителите. Разговаряхме какви мерки могат да се вземат, добави той.
След тях пристигна посланикът на САЩ Джеймс Пардю.
|
|