Какво значи сомелиер? Ако знаете, че това е човекът, който дегустира вината, как се нарича тогава кристалният съд, в който дегустира виното? Как се познава дали еликсирът, който пием, е отлежавал в бъчва от български или от френски дъб? Какво вино се пие с печена патица, а какво с плодове и сирене?
Отговорите може да научите по лесен и приятен начин да научите тайните на виното. Достатъчно е да пробвате един от най-интересните видове алтернативен туризъм - винените турове.
Корените на винарството по нашите земи могат да се търсят в дълбоката древност. Но корените на винения туризъм са в Западна Европа - Франция, Испания, Португалия, Италия. Популярността на този вид атракция дойде в средата на 90-те години и то благодарение на по-новите винени дестинации - Калифорния, Австралия, ЮАР, Чили. Филмовата индустрия в продължение на години успя да насади у цяло едно поколение аксиомата, че пиенето на вино е престижно, защото е белег на успешна кариера и е полезно за здравето.
За да докажат на останалите, че имат вкус и са постигнали нещо в живота си, "винените туристи" и тези, които създават собствени изби в домовете си, са готови да дадат луди пари за своето хоби.
У нас макар виненият туризъм бавно и постепенно се превръща в индустрия. Преди години организирането на дегустации беше по-скоро изключение и се провеждаше само за чужденци и през летните месеци. Сега повечето винарски къщи посрещат гости целогодишно. Наскоро дори беше отпечатана специална карта на виното в България, която показва около 600 вина от 152-те изби у нас. В 65 винарни има условия за винен туризъм
Легенди се носят за съкровищата на избата в Евксиноград
Там кракът на простосмъртен трудно може да пристъпи. В избата ходят предимно чужденци. Достъпът е доста редуциран след кражбата отпреди 2 години на 145 бутилки енотечни вина на стойност 1 млн. лева. Избата разполага с 20 места в дегустационната си зала и във ВИП-зала в ресторанта. Туристическият пакет "Евксиноград" на агенциите включва едночасова разходка в парка на резиденцията, обиколка на избата и дегустация. Там може да се посети и старата конячна на замъка.
Листата с вината включва приоритетно бели сухи вина и едно-две червени от района на Свищов. Заради традиционния интерес на френските туристи към червените вина, за френски групи се организират дегустации на "Каберне Совиньон" реколта 1999 г., произведено в ограничена серия с марката "Евксиноград". Към него технолозите на избата добавят и други червени сортове - "Каберне Совиньон", "Мерло плюс Мавруд", "Гъмза".
Туристите, които карат отпуските си в курорта "Албена", "Златни пясъци" или "Слънчев бряг" са
най-честите гости на изба "Димят" във Варна
Винарната, която е построена още през 1920 г., разполага с 50 седящи места. Атракция там са двата каменни тунела, прокопани в края на XIX в. През месеците от май до септември туристическите дегустации се извършват от понеделник до петък. През останалото време от годината "Димят" работи предимно с туристи от Израел.
Дегустационната листа на избата е разработена в два варианта. Първият - "Шардоне", "Мерло", "Каберне совиньон", както и "Каберне" реколта 1997 г.
Вторият вариант за дегустация включва "Юни блан", "Алиготе", "Мускат", "Мерло" и "Каберне совиньон плюс Каберне", резерва 1996 г. И в двата случая дегустациите завършват със запазената марка на "Димят" - полусухото "Снежно вино" и пенливото "Шардоне-брут". Естествено, туристите могат да си закупят вино от предпочитаните реколти и сортове.
"Домейн Бойар" в Шумен организира дегустации
два пъти седмично във вторник и четвъртък предимно в летните месеци. По време на дегустациите туристите могат да опитат "Шардоне барик", "Траминер", "Мускат", "Мерло", "Мерло барик", както и шуменска гроздова и траминерова ракия. На тях се предлага да се запознаят и с тънкостите при подбора на грозде, разликите в технологията при производството на червени и бели вина и т.н.
В избата на "Домейн Бойар" край Сливен се предлагат разходка из избата и дегустация в "Къщата на виното". Големите витрини на дървената постройка осигуряват достатъчно светлина, необходима да се прецени цветът на вината. Виненият гид обяснява как професионалистите подхождат към дегустациите, след което на туристите се дава възможност сами да изберат вино по свой вкус. Сервират се различни видове сирена. "Къщата на виното" е уникална и с това, че е събрала вина от всички серии на "Домейн Бойар", "Сините скали" и "Бойар истейтс".
10 евро на човек е цената за посещение
в избата на "Домейн Менада"
в с. Оряховица край Стара Загора. Тук идват групи от Германия, Холандия, Великобритания. В последно време се забелязва увеличаване на българските туристи. Дегустациите се провеждат само след предварителна резервация, уточниха от избата. В програмата са включени пет вида вина по избор и мезета. В цената е включено посещение на къщата музей на известния френски физик от български произход Миню Балкански.
Целият производствен асортимент могат да вкусят посетителите във винзавода в Търговище. За съжаление, ръководството на избата не допуска неорганизирани туристи. 5 евро на човек е цената на дегустацията, като групата не бива да е по-малка от 10 души. Опитват се 4 вида бели вина, 2 червени, 1 пенливо, водка и ракия. Търговищко е район с традиционни бели вина, а гордостта на винарната са "Траминер Търговище", "Шардоне Търговище" и "Мускат Търговище".
Специфичното на белите вина е, че те са свежи и не отлежават. До следващата реколта виното трябва да се продаде, за да освободи място за новото. От червените вина "Търговище" предлага "Мерло Резерва" от 2000 г. и "Каберне Совиньон Резерва" от същата година. Има и по-стари вина, но те не се продават.
Винарска изба Todoroff е специализирана
в производството на подбрани червени вина от сортовете "Мавруд", "Каберне Совиньон" и "Мерло" в бутикови серии с ограничени количества. Дегустациите са разделени на три пакета. За пробване на пет вина с мезета цената е 18 лв. на човек. За 5 вина и обяд цената е 38 лв., а за дегустация на същия брой вина, обяд и фолклорна програма - 47 лв. на турист.
Групите се посрещат от младеж и девойка в национални носии с пита хляб и сол по стар български обичай. Ръководството на винарната предлага настаняване в хотел в близкото село Брестовица. За туристите с по-големи претенции и за индивидуалните си клиенти, избата разработва няколко вида бутикови вина - "Todoroff Бутик", "Todoroff Терез", "Todoroff Специална селекция" и "Todoroff Мистерията на траките - Резерва 2001 г."
Вино на 25 г. може да опитате във "Винекс Славянци".
Ръководството на тази изба предлага енотечен "Мискет - Резерва" или енотечен "Мускат - Резерва" от 1982 или 1983 г. Това е специалната атракция за ценителите, каза за "Сега" Нина Иванова от маркетинговия отдел на избата. В програмата на регулярните дегустации са включени 7 вида вина - 3 бели, 3 червени и едно пенливо. Сред тях са шардоне, мискет, пенливо, мерло. Цената варира от 10 до 20 евро за човек в зависимост от големината на групата. Ако се поръчват и мезета, цената се променя.
За новаците в опитването на вина най-подходяща е изба "Дамяница". Там се предлагат индивидуални турове и пакетни програми. Цената на посещение в избата за индивидуални туристи е 15 лв., а за групи над 10 и повече човека има отстъпки, обясни за "Сега" Цветелина Шутова, която отговоря за организирането на дегустациите.
В "Дамяница" новаците във винените работи могат да се научат на основните стъпки при дегустациите, а експертите ще разберат разликата между отлежалото вино в български и във френски дъбови бъчви.
Край Пловдив туристите пък могат
да видят как се правят бъчви, как се почистват
Това предлага Villa Vinifera. Освен традиционните за всяка винарна дегустации гостите могат да участват и в традиционните празненства в чест на Трифон Зарезан и в кукерските шествия, които се организират всяка година. През септември официално се чества началото на гроздобера, когато се извършва ритуално мачкане на гроздето.
Вино за вкъщи по избор "Мерло Резерва" или "Каберне Совиньон Резерва" ще ви подарят във винарска къща "Виноградец" край Пазарджик. 22 лева на турист е цената на дегустацията. Пакетът включва посещение на избата с винен гид и описание на производствения процес, дегустация на 4 вида вина, хляб и минерална вода. По желание туристите могат да закупят по техен избор от всички налични вина и ракии в избата.
КАРЕ:
Сортовете, които прославят България
ДИМЯТ - Един от най-старите сортове, разпространен най-вече в района на Варна и Бургас. По Черноморието зрее в началото на октомври, а в южните райони страната - в края на септември. Често Димятът се използва за производство на гроздова ракия.
ЧЕРВЕН МИСКЕТ - Този сорт се отглежда в България още от древни времена. Най-големи площи с червен мискет има в розовата долина, Пловдивско, Хасковско, Варна и Бургас. Този сорт представлява около 8% от всички лозови насаждения у нас.
ПАМИД - В миналото този сорт е бил най-популярният в Южна България и втори по популярност - след гъмза, в Северна България. От този сорт се произвеждат масовите вина. Виното е със светлочервен или дори розов цвят.
ГЪМЗА - Също типичен местен сорт, отглеждан по нашите земи от древността. Гъмза е по-популярна в Западна Европа като кадарка. Този сорт е най-популярният в Северна България, но към момента само 2% от лозовите масиви у нас са засадени с него.
МАВРУД - Специалистите считат, че това е най-добрият сорт грозде, който расте в България. Той се отглежда предимно в региона на Пловдив и Асеновград. Това е топлолюбив и много капризен сорт, обича сухи почви и зимни температури над 16 градуса.
МЕЛНИШКО - Както следва от името му, този древен сорт вирее само в района на Мелник и околните села Хърсово, Марикостиново, Крапатово и др. Климатът тук е с влияние от Средиземно море, изключително важно за правилното развитие на гроздето.
|
|