Каквото и да се случи, едва ли нещо може да компенсира страданията на двете момчета и техните близки. Само този факт е достатъчен да ме убеди, че справедливостта не симпатизира на обикновените хора.
А симпатизира ли на малките държави като България? Похвален е начинът, по който властта се обедини. Бих седнал и да пия кафе с президента или с външния министър, защото ги почувствах близки в тази криза. Май отдавна не сме виждали подобен синхрон между институции, служби, организации, медии. Държавата разгърна целия си потенциал и това показва, че България ще преживее кризата (надявам се, че и момчетата).
Тероризмът обаче е гладен звяр и рядко спи
През тези дни няколко експерти, както и политици, отбелязаха, че целта на Абу Мусаб ас Заркауи е директно влияние върху българското общество чрез медиите. Към този момент нашийникът е сложен на врата ни и ние го следваме. Вече няколко дни медиите дискутират, политиците действат, а всеки от нас разсъждава по тази криза и се питаме какво следва.
Отговорът на българската държава според мен беше блестящ. Масираната кампания чрез сателитния канал "Ал Джазира" бе изключително добре отработена и реализирана. Връзките на премиера с негови арабски приятели, колкото и загадъчно да ги обявяват, ангажирането на западни политици - всичко това наклонява везните в медийното пространство на арабските страни в наша полза. Използва се целият ресурс на държавата и справедливостта би трябвало да тържествува.
Справедливостта обаче е мръсница, която отива там, където има повече пари. Цялата тази тиха дипломация струва много ресурс, много пари, също както и кризата с медиците ни в Либия (няма кой знае колко разлика между двата случая). Колко подобни кризи може да преживее България? Този въпрос е хубаво да стои на дневен ред не заради злокобни пророкувания, а за да е начало на здрава работа в перспектива.
Хубаво е и хората да бъдат подготвени, че в един момент ресурсът - и политически, и финансов - свършва, защото наистина сме малка държава.
България трудно би преживяла следващ удар в същата рана
Помислете как биха реагирали медиите, политиците, обществото, ако заловените не бяха шофьори, а войници и групировката беше отправила искания да бъде изтеглен българският контингент от Ирак? Възможно ли е нашето общество да се мобилизира и да изиграе театъра, който направи Турция при освобождаване на техните сънародници? Или ще се огъне като във Филипините?
Твърди се, че терористите са направили погрешни искания към българското правителство. Има няколко подробности, които обаче ме карат да си мисля, че клопката е може би по-коварна, отколкото си мислим. Първо, Ас Заркауи е наясно с всичко, което прави. Той знае кои са българите и знае какво точно може да се иска. Това се потвърждава от посочените в съботния брой на "Сега" факти: един от най-близките помощници на йорданеца е заловен в България; същият този Фауд е съветвал шефа си да обърне повече внимание на България и Полша; с групировката, която отвлече шофьорите, са свързани и атентатите с камионите-бомби в Кербала. Не ви ли занимава въпросът дали
адресатът на ултиматума е привидно грешен
Ясна е стратегията на "Ал Кайда" и в частност "Джамаат ал Таухид и Джихад". Целта е да се подкопава политиката на САЩ, удряйки по по-малките и слаби съюзници. Чрез ефективни удари и много умело боравене с медиите терористите първо ерозират
общественото мнение чрез психологически операции, а след това го взривяват с жестоки удари по военни обекти в Ирак или чрез атентати на тяхна територия. Вече няколко държави се изтеглиха от Ирак, което само повиши самочувствието на различните радикални групировки. Защо им е да спират? Притежават абсолютно всичко - пари, оръжие, влияние, ноу-хау, победи, и струва ми се, че по някакъв садистичен начин искрено се забавляват. Погледнете само как се гаврят със семейството на отвлечения филипински шофьор Анджело дела Круз?!
Ако крайната цел на Ас Заркауи е
да повлияе върху общественото мнение в България,
мисля, че сега неговата групировка заложи мина. Изходът от настоящата криза е важна на първо място за момчетата и техните роднини, но и за държавата. Обществото ни, както никога в момента, е обединено, но и уморено.
Затова е нужно след края на кризата да бъде ясно казано, че това най-вероятно няма да е последното изпитание. Много лесно може цялата държава да изпадне в беда, ако има повторно вземане на заложници или се случи трагедия, подобна на онази в Кербала.
Трябва да приемем тезата на премиера, че с "подобни елементи" не трябва да се води диалог, защото по този начин ги легитимираме като равнопоставен партньор.
Но трябва също да се изгради държавен механизъм за решаване на кризи от този сорт по неофициален път. Може би ще струва пари, но би следвало да се инвестира в подобни канали, които в момента се използват само от наши дипломати и арабски партньори. Трябва да се инвестира и в още много неща. Обществото ни трябва да знае, че тероризмът не се е родил във войната с Ирак и че никой не може да бъде пасивен в битката срещу него. Това трябва да се разяснява от правителството непрекъснато. Трябва да се инвестира и в сигурността. И много да се направи в борбата срещу престъпността вътре в България.
Защото мравки ме полазват, когато чета как Фауд е съветвал Ас Заркауи да удари България и Полша: "Преди всичко те са корумпирани и можеш да си ги купиш с долари. Второ, тези страни не са толкова контролирани, там няма много очи." Тревожно звучи, нали? Могат ли МВР и службите да опровергаят тези думи на Фауд?