:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,740
Активни 378
Страници 14,305
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Избори в края на картата

Всички в Трекляно са срещу БСП кмета: Костов и комунисти, ВМРО и ДПС, земеделци и царисти...
снимка: Петьо Цеков
Община Трекляно се намира в края на картата. След нея е границата, малко Сръбско, а след това започва Косово. Според доклада на Програмата за развитие на ООН за 2003 г. това е най-най-селската община в България. На огромната територия от 260 кв. км са разположени 0 града и 19 села, в които живеят около 800 жители - средно по трима души на кв. км. 19 села, ама с 11 избирателни секции. Половината от населението - 450 души, е съсредоточено в общинския център - село Трекляно. В цялата община има цифром и словом сто души, които не са пенсионери. Половината от тях са безработни.

Няма полицейско управление, няма поликлиника. На общинския полицай му викат просто "кварталния". За да го има училището в Трекляно, от Кюстендил карат всяка седмица по 20-30 ромчета. В целия район, наричан от местните Краище, има едно-единствено работещо предприятие и това е общината. Затова битката за общината по тези земи, описани от Иречек така цветисто: "Особен край. Див като Кавказ", винаги е била тежка. Битката тече сега, защото на 24 юли предстоят частични избори за кмет.

На пръв поглед всичко тук тече така, както е текло десетилетия.



От 1944 г. досега



този български Кавказ винаги се е управлявал от ляв кмет. Комунист или социалист. На изборите през есента на миналата година Камен Арсов от БСП спечели четвърти мандат с цели 433 гласа, а неговата партия удари 56 процента и вкара 8 от 11 общински съветници. Чер-ве-нооо отвсякъде.

Но тогава, през есента на миналата година, ерозията вече бе започнала.

Малко по-рано - през юли 2003 г., БСП е напусната от Иван Табаков - член на Общинския съвет на БСП в Кюстендил, че дори член и на местното червено политбюро. Табаков, който е потомствен социалист, обявява БСП за болшевишка партия, която упорито не признава чуждото мнение. И се кандидатира за кмет на Трекляно от името на партията на Александър Томов Българска социалдемокрация. И печели 176 гласа. Трети, със 110 гласа, тогава се класира кандидатът на ДПС Христо Макариев Иванов - бивш механик в мина "Христо Ботев" в Бобовдол и зам.-кмет на Трекляно от 83-а до 86-а. Разбира се, в Трекляно турци няма, но от година-две има ДПС и то печели по 10 на сто на избори. Според кмета Арсов преди известно време в общината се появил някой си Гугов, който взел рибарници и докато развъждал риба, развъдил и ДПС. "Говори се, че дава 5 хил. лева на конкурента, ама аз си мисля, че хората му ще гласуват все пак за мен...", твърди Арсов.

Такааа. Арсов спечелил изборите м. г. Да, ама през февруари т. г.



Върховният административен съд касира изборите в Трекляно



Съдът прецени, че във вота са участвали хора, които не са имали това право. Спорни се оказаха 220 имена на хора, които гласуваха в Трекляно, но имаха постоянна адресна регистрация в друг град. Част от датите на регистрация бяха замазани с бял коректор и после поправени. В такива общини всичко е ясно - ясно е кой кой е, къде живее, за кого ще гласува... обясняват местните лидери на НДСВ.

Сега Камен Арсов отново е на бойното изборно поле. Срещу него се изправя социалдемократът Табаков. Трети в боя няма.

Интересното в случая "Трекляно" е, че зад социалдемократа застана една изключително пъстра палитра от политически партии - от крайно ляво до крайно дясно. За предстоящите избори пенсионираният бивш военен лекар Табаков е подкрепен от ВМРО и ДПС, от НДСВ и БЗНС-НС, от БКП на Крум Захариев и ДСБ на Иван Костов. Даже му се обадили от партия Българска средна класа и му обещали да финансират кампанията, но той отказал. Разбира се, тези партии наброяват по няколко души в района. Партията на Иван Костов въобще няма структура в общината, но в случая важен е знакът. Защо кюстендилското ДСБ е решило да подкрепи бившия социалист, настоящ социалдемократ в Трекляно? Отговорът на този въпрос дали двама от активистите на ДСБ-Кюстендил - травматологът Иво Пипонков и ветеринарят Стойне Тодоров, и той е: "От две злини избираме по-малката."



"Тук сме още във феодализма",



обяснява ситуацията кандидатът Иван Табаков. "Жената на кмета Надка Арсова е счетоводител в общината. Братовчедка му - Весела Боянова е главен счетоводител, а синовете й - шофьори и бодигардове на кмета". Другата му братовчедка Илинка Боянова пък била местната шефка на ГРАО и "оправяла" предизборните списъци.

Това обаче не било проблем. И късането на предизборни плакати не било никакъв проблем. Сериозният проблем дошъл, когато двамата братя бодигардове Антон и Петър почнали да бият привържениците на Табаков. Един от тях - Георги, бил набит в една от 8-те местни кръчми, получил комоцио и си извадил медицинско. Накрая бил осъден по бързата процедура да плати 200 лв., щото нарушавал обществения ред. "Тия тук или са чели Алеко: "Бай Ганьо прави избори", или просто им идва отвътре", обяснява кандидат-кметът.

Той подозира кмета в корупция, разбира се. "600 хил. лв. бюджет на 800 души - това са страшно много пари. Такива малки общини се използват като банкомати - държавата пуска определена сума, а кметската администрация след това тегли и разпределя", обяснява лидерът на Българска социалдемокрация в Кюстендил Йордан Чипев, който тъкмо пристига в Трекляно. На масата е и Крум Захариев - генсекът на БКП, който е родом от този край. "Морал нямат тия хора, морал", отсича той по адрес на кметската свита.

"Отишли в Средорек през нощта, събудили кметския наместник и му взели регистрите, представяте ли си", пита покрусен кандидатът.

Лошото е, че Камен Арсов дели хората на "мои" и "чужди", споделя председателят на Общинската избирателна комисия Никифор Стаменков. Той абсолютно не крие пристрастията си в полза на кандидата Табаков. Водената от него ОИК решила преди месец да не регистрира Арсов, защото нарушенията по изготвянето на избирателните списъци продължавали. На изборите през м. г. имало 220 гласоподаватели с постоянна регистрация в друга община, за предстоящите избори те са вече 238 души.



От ЦИК обаче спуснали инструкция



и Арсов бил регистриран.

"Гони ни като империалисти. На 2 бременни не можа да намери работа, че да получават помощи. На умрели като Павел Методиев от Метохия и Борис Ковачев от Добрево дърва изписват и социални помощи дават", нарежда опозицията. И добавя: "9 техници от ЦКС-то издържа. Плати на хора от Кюстендил да чистят гробищата, а не местни хора"... "И крие документацията", добява кандидатът и вади писмо на кмета, в което черно на бяло пише нещо от рода на: "Който иска да чете - да ходи в Кюстендил. Там е архивът."

И един лев от проекти не е вкарал в общината. Всичко било "във фаза на проучване", обясняват опозиционерите на изпроводяк.

В това време кметът Камен Арсов крачи тежко по мегдана на село Средорек - точно под табелата с гениалната мисъл на Иречек. Зад него е пътят към Шипковица, Бъзовица, Чешлянци и други незнай места. Пътят за село Злогош, кръстено на злото дете Гошо, е в друга посока.

"Ей, кариеристи са тия хора около Табаков и това е", нарежда Арсов. "От кариеристични подбуди действат и това е. Напоследък правят само провокации - 3 апартамента съм имал, хотел в Несебър съм строял, ех", обяснява общинският кмет.

"Един свестен човек няма сред тия хора. Сигурно са ви казали, че съм спрял уличното осветление, нали? Как няма да го спра - 30 000 лв. на година струва! Откъде да взема толкова пари. Ще свети една лампа в Трекляно и това е", самодопълва се Арсов.

Той признава, че



на местните избори миналата година "стана една грешка",



която довела до касирането на вота. Съдийката от Окръжния съд в Кюстендил Автономка Борисова признала вота, но ВАС - не, защото служителка на кмета тотално се объркала при изготвянето на избирателните списъци. По закон в тях се включваха жителите на общината, които имат постоянен адрес в нея към дата 7 август. "Тя разбрала 31 юли и така се получи", омотава се Арсов.

Който и да победи, вероятно към края на годината ще има нови кметски избори в община Трекляно, почти са сигурни и Арсов, и Табаков. Табаков е убеден, че кметът пак ще организира социалисти от Кюстендил да гласуват неправомерно, а Арсов си знае, че противниците му имат 7 гласа в Общинската избирателна комисия, а той има само 2.

Като Кавказ. Диво и красиво.
 
Иречек е написал всичко за Трекляно: "Особен край. Див като Кавказ."
 
БСП и кюстендилският депутат Иво Атанасов останаха верни на кмета Камен Арсов /вдясно/
3
2058
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
18 Юли 2004 23:13
Ама и съдийка - "Автономка Б"
19 Юли 2004 04:22
Та квото е казал Иречек преди много години, такова е и сега...

Редактирано от - Bay Hasan на 19/7/2004 г/ 04:23:05

19 Юли 2004 11:53
Това, което съм виждал в подобни села е, че хората отиват и гласуват не за партия, а за конкретен човек (и добре знаят хората около него) и/или против друг(и). И настина знаят кой за кого ще гласува: този род за тоя, онзи род за другия. В този край май наистина има почти сто процентова безработица - почти, заради кметството.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД