- Г-н президент, притеснява ли ви остротата на критиките по отношение на вашата политика в Ирак и Близкия изток?
- Мисля, че работата на един ръководител е да има оптимистична визия, пълна с надежда и основана върху принципи, сред които върховенството на правото и равно и справедливо третиране на всички. Аз няма да изоставя тези принципи, какъвто и натиск да се оказва върху мен. Америка трябва да бъде лидер, дори и това да не се харесва на някои. И самите критикуващи ще оценят един свят в мир благодарение на решимостта на САЩ до водят битка срещу "Ал Кайда" и да полагат усилия за изграждане на свободни общества в Ирак и на палестинските територии.
Моята визия е за свободен и демократичен Ирак и на свободна и живееща в мир палестинска държава, които биха послужили за катализатор за промяна в един регион, в който всички вражди намират благоприятна почва. В този регион бяха вербувани терористите, които искаха да избиват американци и да ни изгонят от някои части на света, за да наложат своята воля.
Аз съм човек, който разсъждава в дългосрочен план, и виждам пътя, по който трябва да вървим. В някои моменти е възможно някой да не е съгласен с някои от решенията. Но важното е да се измине целият път. А моята работа като президент е да виждам ясно къде искам да отида, да поддържам курса и да остана твърд в решимостта си да осъществя тази визия.
- Вашата политика не се ли оказа по-трудна за изпълнение, отколкото първоначално смятахте, както, изглежда, го доказва продължаващото насилие в Ирак, както и неспособността да бъде решен израелско-палестниският конфликт?
- Най-важният източник на насилие в Ирак днес е, че страната е по пътя на свободата.
---------
Борбата е тежка, но аз виждам ясно какво трябва да направи Америка. Като президент аз съм готов да бъда много твърд и да апелирам други да се присъединят към нас независимо дали това се харесва или не. И ако някои не обичат да вършат мръсната работа, Америка е длъжна да я свърши, както го е правила и в миналото.
-------------
Аз припомних, че след Втората световна война ние можехме да оставим Германия в разруха. Можехме да кажем: ох, тази работа е много тежка. Ама не, ние поддържахме курса и днес Европа е свободна и в мир, което съответства на интересите на САЩ и на тяхната сигурност.
След Втората световна война ние бихме могли да кажем същото за Япония, да кажем: ох, японците, те никога няма да имат свободно и демократично общество. За щастие ние имахме хора с визия начело на правителството... Те вярваха непоколебимо в своята ценностна система. Днес Япония е демократична държава. Японският премиер и аз сме близки и работим заедно, за да стане Близкият изток колкото се може по-мирен.
С други думи, да управляваш не значи да търсиш всеобщ консенсус. Аз лично ще продължа да управлявам, докато съм в Белия дом, защото вярвам в това, което правим, и вярвам в ценностите, в името на които Америка винаги се е изправяла.
- Американските президенти имат ли задължението да защитават Държавата Израел?
- Да, така мисля. Защото Израел е едновременно стар приятел и демократична държава. Мисля, че САЩ са отговорни да защитят този приятел.
- Рискувате да бъдете обвинен във водене на произраелска политика?
- На този въпрос отговарям, че аз съм първият президент на САЩ, който от трибуната на ООН се е обяви пред цял свят за създаването на палестинска държава, която да живее в мир редом с Израел. Аз виждам появата на една палестинска държава. Ясно е, че когато споменах 2005 г., се надявах сроковете да бъдат спазвани (бел. ред. - става дума за инициираната от Вашингтон Пътна карта, която предвижда в пет етапа достигане до палестинска държава през 2005 г.).
---------
За съжаление изправени сме пред неблагоприятни условия, дължащи се на цялото това насилие и на заместването на Абу Мазен, бившия премиер на палестинските власти, от този пост. Така че мисля, че няма да можем да спазим този календар.
Но за да има палестинска държава, необходимо е да се появят ръководители, които да са отворени за реформите и отдадени на своя народ, за да поемат управлението.
-----------
- Напрежението между Израел и неговите съседи не е ли свързано с вашата иракска политика?
- Проблемът на палестинците е проблем за територията: те нямат нито държава, нито ръководители. Палестинците, които се стремят към промяна, би трябвало да поискат помощ за създаването на сили за сигурност. Истинският проблем е липсата на ръководна инстанция, способна да каже: помогнете ни да развием нашата държава, а ние ще се борим срещу тероризма и ще отговорим на стремежите на палестинския народ. Не виждам какво общо има това с положението в Ирак.
- Какво мислите за информациите, според които близкоизточният квартет (САЩ, ООН, ЕС и Русия) би бил готов да осигури сигурността на Ивицата Газа в случай на изтегляне на Израел от окупираните територии? Неотдавнашните събития не поставиха ли под заплаха мирния план, обявен на 30 април 2003 г.?
- Не. Пътната карта остава много важна. Това е начин да се върви напред и да бъде ангажирана международната общност. Това е необходимо, за да се направи така, че съвсем младата палестинска държава да има необходимата подкрепа за своето развитие. Тоест не само икономическа помощ, но също помощ за създаването на сили за сигурност с цел да се противопоставят на тероризма и на всички, които се опитват да саботират напредването към мира.
Мисля, че появата на мирна и независима палестинска държава ще има две последици: първо, да укроти общественото мнение на улицата, и след това - което е по-важно - да докаже, че демокрацията и свободата са възможни в Близкия изток. Мисля също, че решаването на иракските и на палестинските проблеми ще доведе до промени в цялата тази част на света.
------------
Днес предизвикателството е да се борим срещу чуждестранните бойци, свързани с "Ал Кайда", като Заркауи и други неконтролируеми елементи, за да бъдат обезвредени. За тях идеята за свободно общество в Ирак е непоносима и те ще направят всичко, за да попречат на демокрацията да се настани в тази страна.
----------
- Войната в Ирак и нахлуването там през 2003 г. не предизвикаха ли вълна от антиамерикански настроения и антисемитизъм в цял свят?
- Като шеф на свободния свят аз ще продължа - и Съединените щати ще продължат - да разобличават антисемитските течения, които ясно се проявяват в различни части на света.
Аз изпратих много силна делегация в Берлин за конференцията за антисемитизма. Тя беше под егидата на ОССЕ и в нея изказване направи държавният секретар Колин Пауъл. Моето правителство впрочем допринесе за организирането на тази конференция, което доказва, че ние искаме да алармираме останалата част от света за надигането на антисемитизма. Това надигане съответства глобално на засилването на антиизраелското насилие след края на втората интифада през септември 2000 г. Миналия месец генералният секретар на ООН Кофи Анан се присъедини към нашите усилия и тези на ЕС, така че хората с юдейско вероизповедание да се чувстват у дома си във всяка държава, член на ООН.
- САЩ неотдавна бяха домакини на срещата на Г-8, на която лидерите на развитите страни одобриха плана на израелския премиер Ариел Шарон да изтегли своите въоръжени сили от ивицата Газа. И други ръководители бяха поканени - от Афганистан, Алжир, Бахрейн, Ирак, Йордания, Йемен и Турция. Това са страните, които ви подкрепят, когато искате да насърчавате демокрацията в региона...
- Мисля, че те подкрепят нашия план за решение с две държави. Те се опитват - и това е много важно за нас - да намерят най-добрия начин да си взаимодействат, за да помогнат на палестинците да установят стабилно правителство, в което институциите биха стоели по-високо от хората, които са начело на тях.
-------------
Нашата помощ за достигането до справедливо, трайно и пълно решение на израело-арабския конфликт ще получат ръководителите, които разбират, че реформата е необходима. Убеден съм, че когато една модерна и обърната към реформите структура бъде установена и заработи, палестинците ще започнат да получават значителна помощ за образованието, здравеопазването и икономическото развитие. Всичко това впрочем е в интересите на Израел, който трябва да има на своите граници една умиротворена държава, в която на палестинците да бъде върната надеждата. Случаят не е такъв днес и те са останали без всякаква надежда.
--------------
- Как президентът на САЩ може да им помогне?
- Надеждата на палестинците е да имат собствена държава, в която да развеят своето знаме. За това трябва да издигнат начело добър ръководен екип. Аз не мога да го направя вместо тях.
(Президентът се обръща към прозореца и гледа за малко към градината на Белия дом. Той си спомня за речта си от 24 юни 2002 г., когато произнесе реч в подкрепа на палестинска държава, при условие че нови ръководители организират нови институции и се ангажират да спазват сигурността на своите съседи.) Тук произнесох една реч, върху която бях работил много, съобщавайки една важна стратегия. И имам намерение да я доведа докрай.
- Вълната от тероризъм, която удря хора, работещи в петролния сектор в Саудитска Арабия, не ви ли безпокои?
---------------
- Не обичам да виждам американци или който и да било да бъдат избивани... Мисля, че най-голямото предизвикателство е да продължим да работим със Саудитска Арабия, която е напоследък на фронтовата линия на войната срещу тероризма и "Ал Кайда". Ето защо е необходимо тясно сътрудничество по всички фронтове със саудитското правителство. Ние предпочитаме да водим битка с тези убийци по чужди земи вместо тук, у нас.
--------------
- По отношение на Сирия - една от страните, обвинена, че закриля терористи, - вие въведохте санкции, позовавайки се на отказа на сирийското правителство да сътрудничи в борбата срещу тероризма...
- Недопустимо е да се дава убежище на хора, които са олицетворение на омразата. И ако и други се обединят в борбата срещу терористичните организации, които избиват невинни, нашият свят би бил по-добър. Цивилизовани хора не трябва да позволяват тези избивания, чиято цел е да насаждат страх и да разколебаят нашата колективна воля...
- САЩ не са ли всъщност в задънена улица в Близкия изток?
- Времената са трудни за Америка и за Близкия изток. Някои мислят, че причините, изтъквани от моето правителство, са лоши и че американците грешат. Вярно е обратното. Моето намерение е да работя за установяването на свободни и живеещи в мир общества, гарантирайки сигурността на САЩ. Американците искат мир и благоденствие в региона. Аз оставам твърд в целта за постигане на по-добро бъдеще. Разбира се, слушам критиките. Но не мога да оставя критиките да диктуват политиката в Овалния кабинет. Това е част от моята работа и аз съм напълно готов да приема напрежението, с което тя е съпроводена.
-------------
Ще продължа да водя своята политика, докато пребивавам в този кабинет, защото вярвам в моя начин да ръководя, вярвам в това, което правя, и вярвам в причините, поради които Америка се изправя. Ние се изправяме с единствената цел да третираме всички народи с уважение и достойнство. Ние забелязваме различията и се отнасяме с уважение към тях.
-----------
Нека ви кажа следното: аз отговарям на критиките, че светът е по-добър без Саддам Хюсеин. Ние сме в Ирак от почти 16 месеца и сега една свободна страна се ражда, в която животът ще е по-добър.
Знаете ли, истинската история за моето управление ще бъде написана след 50 години. Нито вие, нито аз няма да сме тук, за да я прочетем...
|
|