:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,157
Активни 465
Страници 4,722
За един ден 1,302,066
Сегашно продължително

Балканизация на агентския проблем

За пазарната икономика агентският проблем е съдбовното, нерешимо докрай противоречие, каквото е ограниченият материален интерес за комунистическата държава. В теоретичната бизнесадминистрация така се нарича несъвпадението между интереса на собственика и неговите управители (агентите), които той е наел да управляват предприятието му.



Несъвпадението на интересите



идва оттам, че първият иска стойността на собственото му предприятие и печалбите му да нарастват за сметка на максимално напрегнатата и ефективна специализирана дейност на назначените управители. Управителите обаче съвсем не горят от желание да се съдерат от работа заради горещата благодарност на своя собственик. Те имат друго виждане за своята дейност - да увеличат до максимум онази част от разходите на фирмата, които отиват за собствената им заплата, да имат представителни скъпи офиси, яка служебна кола под ръка, дружина щатни лакеи, които да ги обгрижват (асистентки, шофьори, секретарки, гардове и пр.), власт и възможност да разполагат с парите на собственика за повдигане на собствената си значимост. И това, разбира се, да продължи колкото може по-дълго. За да държи агентите в крак със своите цели, собственикът поема значителни



агентски разходи



за добри заплати и служебен лукс на хората си, за премии, които да обвържат дохода на агентите с донесените печалби, и за изграждане на система за контрол, която да следи фирмените управници да не лентяйстват, да не крадат и да не работят в своя полза на гърба на управляваната фирма. В айнщайновски дух тук можем да отбележим, че агентските разходи нарастват пропорционално на броя съсобственици на една фирма и на квадрата на разстоянието, което дели собствениците от техния агент. Колкото по-далеч е управителят от взора на собственика, толкова по-спокойно може да преследва своя интерес за сметка на неговия и толкова по-скъпо е да се инспектират редовно делата му. У нас след



разпада на чорбаджийското стопанство



подценяваният преди агентски проблем става важен икономически фактор, от който ще зависи бъдещият облик на страната. Докато преобладаващият брой фирми бяха чорбаджийска направа (собственикът сам държи парите си, лично взема почти всички решения и пряко контролира наемниците си), агентският проблем се свеждаше до някоя и друга кражба, културен отдих, докато шефа го няма в офиса, и практикуването на нашия национален спорт - бягане от отговорност. Ерата на чорбаджийството обаче отмина: едни не се справиха и пазарът ги изхвърли. Други пък се справиха твърде добре, накупиха покрай приватизацията предприятия (а с тях и неефективната им, но все пак корпоративна форма на бизнес). Трети се разраснаха дотам, че собственикът вече не може да ръководи пряко и трябва да делегира все по-голяма част от управлението на агенти. Навлязоха у нас и чужди корпорации, също управлявани от агенти. Те заеха свой сериозен пазарен дял и изтикаха встрани местния дребосък. Така се появи една значителна вече и по брой, и по влияние в икономиката



класа на професионалните агенти,



управители на фирми, клонове и предприятия, които не са техни. Поради естеството на пазара (тесен, домашен и много зависим от връзки), при пълната липса на пазар за управленски услуги и ефективна конкуренция на конкуренция отвън и неразвита - както при всяка нова дейност - система за вътрешен контрол и вътрешнофирмена конкуренция и селекция на кадрите, българският агент-управител има много по-голяма степен на свобода от своя европейски аналог. Впрочем това не е местна особеност. Познавачи на ситуацията в Гърция, Сърбия и Турция констатират и там същото състояние на управлението на чуждестранните клонове и компании. В балканския си вариант агентският проблем ескалира в неподозиран размер на корупцията в управляваните от агенти частни търговски структури. Знам поне десетина шефове на чужди банки и фирми, прогонени за пряко вземане на подкуп или сключени "приятелски сделки" със свои или близки компании, което си е все същото. Изглежда, и местните, и чуждестранните собственици предпочитат да понасят агентските разходи и щети, вместо да ги минимизират със скъпи системи за контрол и планове за участие на агентите в печалбата. Това е симптом, че



средната класа набира мощ



и само след години днешните фирмени управители ще се еманципират като новата генерация собственици. Не е далеч времето, когато сегашните агенти ще станат инициатори на мениджърско изкупуване на управляваните фирми, ще бъдат новите акционери след първоначалните публични пласменти на акции, оператори на франчайз, който ще замени ефективните клонове и представителства или партньори по договори за изнасяне на дейности ("outsourcing") от системата на сегашните им работодатели. Може би едно такова агентско-чорбаджийско стопанство ще се окаже специфичният балкански бизнесмодел.
8
715
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
09 Август 2004 03:52
Who cares... Във всички случаи става дума за некадърници, па били те и от различни генерации. Ако ще собственици да са, ако ще мениджъри да са, тези хора не са в състояние да произвеждат нещо конкурентно на международните пазари. В интерес на инженерите като мен е компаниите в България да се изкупят от голями чужди компании. Българските чорбаджии трябва да духат супата. Ама докато съдът е на такова дередже, само луд ще си докара парите в България. То може би нарочно държат съда на такъв хал.
09 Август 2004 08:12
Trai konio za zelena treva!!!
Ne Hursev , te shte si doidat s horata i vuobshte niama da se suobraziavat s takiva kato teb!!!Vremeto te4e v tiahna polza ne vuv vasha!!!
09 Август 2004 09:56
Типичен блъф.Аз поне незнам да има агенти /посредници/-който да управляват чорбаджийските имоти.В България династиите се оформиха , и само членове от династиите управляват.Има други агенти-които управляват държавата в полза на династиите.Явни напъни да се формира нова култ-ура.
09 Август 2004 09:57
Естествен и задължителен за всички посткомунистически страни процес, в които бившата номенклатура се обзаведе с бившата социалистическа собственост. Единици от тази номенклатура могат, а още по-малко ще могат да се справят с изчистващия се от неиконочески команди пазар. Кои други освен новосъздаващите се управленци да вземат собствеността на некадърниците? Е това ще бъде залезът на "програмираните капиталисти". Но не се радвай сърце - това е все още в далечното бъдеще...

Редактирано от - socialdemokrat на 09/8/2004 г/ 10:17:43

09 Август 2004 14:37
Бива ли така бе Хърсев, да будалкаш читающата публика с толкова едностранчиви анализи!
Я се замисли малко - откъде накъде, аз, мениджърът, изчел вагоните с книги (по съветите на Джимо), ще създавам за жълти стотинки добавена стойност на някой си тиквеник и некадърник, който в ПОВЕЧЕТО случаи е собственик, благодарение единствено на съдебно нехайство. Щом не може сам да си управлява имането, щом не може да възпита своето потомство да си сяда на четирибуквената част, вместо да гони мадамите из Палма ди Майорка или Барбейдос, ще плаща!
Ще плаща и то скъпо и прескъпо, ако трябва дори ще делим. Щом иска да се вози на яхта с парите, които аз съм му изчукал, ще бъде така добър да ми осигури адекватен стандарт, че и аз, ако ми остане свободно време и имам желание да се омешам с подобна гнилоч, също да се повозя на яхта.
И в това, Хърсев, няма нищо балканско. Не случайно отвъд Океана, най-добрите мениджъри, още с встъпване в длъжност издават заповед, да не се допускат на миля около фирмата основните акционери и почитаемите им роднини. И такива мениджъри струват най-скъпо на акционерите. Който не му изнася - да си намери изгладнели мениджъри, че да му работят по-евтино. Въпрос на конюнктура. Тук също важат пазарните механизми, Хърсев!
09 Август 2004 17:55
Хърсев, тези въпроси отдавна са бистрени от западната и по-специално от американската икономическа мисъл. Книги по тези въпроси колкото искаш. Дори на български преведени и преди повече от десет години. Литература по тези въпроси имаше в България още по времето, когато на държавно ниво решавахте какво да се прави със социалистическата собственост. Ако бяхте прочели тези книги, нямаше да правите нито реституция, нито приватизация по тези начини.
В западната литература отдавна е описано, че ролята на собственика при управление на собствеността е силно намаляла, до почти незначителна, както и дяловете му от печалбата. За сметка на това излизат на преден план мениджърите- реалните управляващи, висококвалифицираните специалисти, изобретатели, рационализатори и др. Още през 80-те години в Щатите в големите корпорации мениджърите и висококвалифицираните специалисти получаваха общо по-голям дял от печалбите, отколкото собственици и акционери. Т.е. първите стават вече реалните собственици на компаниите. Тяхната власт става безконтролна. И с право. В свободната пазарна икономика всеки с добра идея и добър мениджмънт може да основе собствена компания. Може да вземе кредити. Може да се отдели от компанията в която е нает и да основе своя. Бил Гейтс не е получил един лев кредит от нито една банка в Албакърки- Ню Мексико. Пари назаем му дава единствено баща му, който не му вярва и отива с него в Сиатъл, за да го контролира. А бил Гейтс тогава е бил никой. Представи си колко по-лесно е да се отделят действащи мениджъри в екип с изобретатели от голяма компания с идеите си за по-добър бизнес и по-добри изделия.
Та въпросът е, че когато раздавахте собствеността, трябваше да я дадете в ръцете на правилните хора- можещи и знаещи. А вие я дадохте в ръцете на мафиоти, които могат единствено да правят корупционни схеми , да грабят и насилват. Те не стават за изобретателство, за управление и производство. Свършва далаверата- свършват и те. С влизането в ЕС процесите на замяна на старите собственици ще придобие взривна сила. Но най-голема глупост направихте с раздаването на земята в реални граници. Защото там трябва земята и да се окрупнява.
Вярно е, че политиците ни са калпави, но и икономистите трябва сутрин и вечер да си удряте шамари, защото в онзи период нищо не прочетохте, нищо не знаехте, нищо не ви интересуваше.
09 Август 2004 18:07
Спомнях си, как убеждавахте, че частната собственост е най-великата производителна сила. След това разделихте овощните градини на онези велики производителни сили- частните собственици и те изсякоха дърветата за огрев след като се помъчиха няколко години за произведат нещо. Някои още се мъчат и мъките им са големи. Раздадохте кравите на селяните и те ги изклаха. Няма да продължавам. Великите производителни сили станаха Великомъченици.
09 Август 2004 19:34
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>>>>>>>>>>><
Хулиган мръсен,
от мойта фирма нема да припариш на километър. Ако си по-акълия ще ти направя т.н фантом стокс план или стокс опшън план и като докажеш какво можеш,(2 - 5 год) ще земеш част от компанията във вид на полуценни книжа. Иначе че си седиш у РБ-т-ооо и че гледеаш как светка това над СЕГА.
слънчо
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<<<<>> >>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД