Повечето българи смятат, че Сребърна е едва ли не курорт заради езерото-резерват, където под егидата на ЮНЕСКО гнездят къдроглави пеликани и десетки редки птици.
Всъщност Сребърна е най-обикновено село. По софийско-градски стандарти - бедно и изостанало. По аршина на по-бедни села - богато и напредничаво. Хората от околността наричат световно известното езеро блато и доскоро не се свеняха да бракониерстват в него.
Както навсякъде, и тук броят на населението намалява - от 2000 души навремето, сега в Сребърна живеят 850 души, 30% от тях са млади хора. През лятото селото набъбва двойно - идват хора от отстоящата на 15-тина километра Силистра.
Според кмета на Сребърна Георги Боев подопечната му населена територия скоро ще мине с още едни гърди напред и ще стане първото село в България, опасано изцяло с отходна канализация и пречиствателна станция. "Не че няма други села, отказали се от септичните ями, но те всички са общински центрове", обяснява кметът. Информацията се опровергава от министерството на околната среда, което сърдито припомня, че от 2001 г. насам са стартирани 260 проекта в областта на ВиК на стойност 57 млн. лв.
Сребърна е спечелила финансиране от държавата за изграждане на канализация, благодарение на резервата. Сега подпочвените води отвеждат нечистотиите на Сребърна право в езерото. Затова и цялото село се е уредило. "На други места се прави нещо частично, а тук абсолютно всички получават безплатно услугата, за да се запази резерватът и птиците", казва пък Боев.
Проектът
"По него се работи от 2 г., стойността е малко над 3 млн. лв.", обяснява инж. Милен Петров от държавното предприятие "Строителство и възстановяване" във Варна, което прави канализацията. И той, и кметът се кълнат, че няма начин да се появи корупция. Мрежата включва и безплатни отклонения до всички 1500 имота, дори къщите, където няма хора. За да използват придобивката собствениците на имота трябва само да се присъединят към канала, т.е. да си купят тръби, да ги вържат към чешми и тоалетни, и да си разкопаят двора. Канализацията ще бъде увенчана от пречиствателна станция, която ще изтласква пречистената вода в Дунава, който е на около 5 км от селото.
Ще се включат ли всички от селото в канализационната мрежа? Според инженер Петров още догодина, когато се очаква проектът да е напълно завършен, 30% от къщите ще се включат моментално. Иначе всички мислят в перспектива - дали тази година, дали другата, дали те или внуците им, но ще се ползва придобивката. Казват - "да го имаме до къщите, пък дали ще се включим, е друг въпрос". Извън цивилизацията ще останат 10-20% от къщите, смята Петров.
"Съгласете се, че не може общината или правителството да дойдат у вас и да включат тоалетната към канала. Затова проектът е направен до всеки имот, за да има всеки достъп до мрежата. Когато реши - да си прокара тръбата до канализацията. Ако тоалетната му е в другия край на имота, може да си построи до къщата и да си прокара 10 метра ПВС тръба, която струва 30 лв.", пояснява инж. Петров.
Според местните, обаче, 90% от тоалетните са външни. Как се връзва такова нещо към канализация? "Прави се шахта, слага се тръба и се връзва към мрежата", обяснява кметът.
Защо пък да го правят? "Ямите се запълват до 10 г. и трябва да се копае нова дупка. С годините, когато на някого му се наложи да прави нова тоалетна, вместо да копае нова дупка, ще си пусне тръба и ще се включи в мрежата", пояснява Петров.
Баня в селото също няма почти никой, хората се къпят на чешмата. "Аз вкъщи имам изградена баня и тоалетна. Но само три къщи в Сребърна имат такова нещо. И, за да го направя, копах канал 25 метра към 7 метра дълбока яма, прекарал съм и ПВС тръба. А като има канализация директно пъхам тръбата в другата и готово", обяснява кметът.
Селото май не е дорасло до достиженията на цивилизацията.
Дори е малко смешно да правиш такова нещо там, където ползват дупки за тоалетни и няма бани, при положение, че колоси на лукса, като софийските квартали Симеоново и Драгалевци, все още си стоят недоканализирани и със септични ями.
Кметът разказва, че е имало съпротива в селото през 50-те години, когато са прокарвани тръби за питейна вода. Вдигнали се на стачка, събрали се в центъра, не искали да се копае, били доволни от кладенците. "Но 3 месеца след като е направена мрежата се появила баня в центъра на селото и хората видели какво удобство е да се къпеш и да ползваш вода вкъщи", обяснява Боев.
И сега било така. "Като започнахме проекта стачкуваха, писаха до областния, не искаха да си правят канализация в двора и се опасяваха, че ще им излезе много скъпо. А сега ни посрещат с радост и искат и тяхното отклонение да се направи по-бързо", казва кметът.
Всъщност съпротивата продължава, макар и неорганизирана. "По улица "Пеликан" три имота отказаха да им се прави шахта в двора. И когато започнахме вече да асфалтираме улицата с поставените тръби, те решиха, че искат да се включат, защото видяха, че и други го правят. И спирай асфалтирането, почвай да му копаеш на него, защото сега му е кефнало", жалва се инженерът. "Имам познат, който казва - недейте да правите до нас канализация. Таман съм си направил къщата, ще ми докарате канализацията и ще трябва да прекроявам", допълва Петров.
А местните хора имат съвсем други опасения. "Водата е 1.50 лв. кубика. Всеки ще пести, няма да пуска достатъчно вода и няма да се оттича мръсотията", обяснява Радка Чочева, собственик на малко кафене в селото. Тя е наясно с водните проблеми на сребърци, тъй като при нея се събират парите за сметките. "Къщи с баби и дядовци да не мислите, че ще се включат? Хората не смеят да си полеят доматите и пипера, че е скъпо, с бидони събират дъжда, за да не се върти водомера. Сега мръсната вода от мивката отива за поливане, а иначе ще се губи, ако има канал", пояснява жената. Според нея не повече от половината село ще се ползва от новата придобивка.
"Иначе хубаво са го измислили, но поне 4-5 години ще минат, докато се включат хората. А и те ще се включат, ама дали ще пускат вода?". Пояснява, че за тоалетната, например, няма да си пуснат канал и вода - "Да не би сега да ползват вода за ямата?". Някой е направил изчисление, че ако тепърва ще се ползва вода за тоалетната, това ще струва на къща с 3-ма души 60 лв. на година. Колкото е и месечната пенсия.
Има обаче и опонент. Мъж по бял потник от съседната маса обяснява, че той и още 15 души подготвят къщите си за селски туризъм. Според него мечтата на всеки град е да има канализация. "В Афганистан ли да останем? Кое друго село има такава канализация? Щом трябва ще си разкопаем и платим, да не би кметът да ти купува телевизор и пералня!", отсича той.
Бедността
Тя, според социалния министър Христина Христова, е субективно понятие. Един може да се счита за беден, защото няма пари за хляб и мляко, а друг - защото не може да отиде да види египетските пирамиди.
Според кмета и инженера: "В нашия край безработицата е най-голяма, районът е много беден". Кметът Боев подкрепя тезата с аргумента, че по пътя от Русе към Силистра почти не се срещат коли. "Тази година нещо не е тъй. Много обекти се откриха в региона, има различни програми, инвеститори, като това лято не е било от много години - да търсиш работници и да не можеш да намериш. За жените само е проблем", отсича Петров. Е, и през зимата е малко по-трудно.
99% от мъжете в селото са на работа, твърди и кметът. "Останалият 1 процент са абсолютни мързеливци, които не желаят на работят", обяснява Боев. Работа има в земеделските кооперации, канализацията, в селото има и маслобойна. "Бедност има само за супермързеливите - те се броят на пръсти", казва кметът.
"Къде я видя тая работа кметът", питат обаче в селото. Според мъжа, който ще развива селски туризъм, безработицата е 95%.
Селото отива към едно европейско село,
смята обаче инженер Петров. Идват хора, влагат пари, строят, вдигнато е хотелче с царски заем, пояснява кметът. "25 000 души туристи идват на сезон. Кое село го посещават толкова туристи за 3 месеца?", гордее се той.
Селският туризъм е перспектива. По програма ФАР ще се прави екопътека от Сребърна до съседното село Ветрен. Сградата на училището, която явно не работи по предназначение, ще стане туристическа база и еко-училище, ще има и алея на занаятите. Ще се прекара кабелна телевизия.
Показателно е и че цените на имотите са се вдигнали с 2-3 000 лв., допълва кметът Боев. "Ето, сега се продават 3 къщи - за 10, 15 и 30 000 евро. Разбирате ли за какво става въпрос?", учудва ни той за пореден път.
Редактирано от - Dedovec на 09/8/2004 г/ 10:57:04