Управляващото мнозинство и изобщо целият политически елит са на път за пореден път да капитулират пред незаконно забогателите и пред данъчните престъпления, и фактически да помилват най-скъпото на организираната престъпност - финансовата й мощ.
Две паралелни случки от самия край на парламентарната сесия само простичко илюстрираха тази теза. Първо беше провалено съвместното заседание на комисиите по правни въпроси и по вътрешна сигурност и обществен ред, на което трябваше да бъде разгледан правителственият законопроект за създаване на Национална агенция за фискални разследвания, известна повече като данъчна полиция. После парламентът така и не намери време да приеме поне на първо четене законопроекта за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, известен повече като закона "Петканов". При това независимо, че той бе записан изрично в цели две седмични програми на Народното събрание подред.
Тоест поне до Нова година
нито данъчна полиция ще има, нито така обещаваната конфискация
на престъпното имущество. Особено като се има предвид, че и по двата законопроекта има остри спорове. Няма да е и кой знае колко смела прогнозата, че е възможно тези проекти да не минат изобщо през този парламент. А толкова се говореше, обещаваше и разчиташе точно на тях да се удари финансово мафията, да се върнат парите, раздадени на кредитни милионери, да се съберат дължими милиарди левове данъци, да спрат измамите с ДДС и т.н.
Още през април 2002 г. вътрешният министър Георги Петканов се хвалеше, че новият закон срещу незаконните доходи може да бъде гласуван до края на тогавашната парламентарна сесия. Оттогава минаха четири сесии, а въпросният закон е доникъде. Истина е, че вътрешният министър Георги Петканов направи всичко възможно да го прокара. И финансовият министър Милен Велчев положи много усилия да вкара в дневния ред на правителството и на парламента създаването на данъчна полиция.
И двамата обаче са на път да се присъединят към групата министри и политици, които само разиграваха играта с "предстоящия удар срещу финансите на организираната престъпност". Защото тази закана се точи още от времето на Иван Костов. И бившите Костови министри Муравей Радев, Богомил Бонев, Емануил Йорданов, Васил Гоцев обещаваха, че ще накажат незаконно забогателите. Те родиха идеите за предварителна конфискация на неправомерно придобитото имущество, за специални пощенски кутии за сигнали, за задействане на глава III от Закона за собствеността на гражданите, за вземане на чужд опит и пр. Резултатът беше кръгла нула. Какъвто всъщност е и сегашният.
Тук не може да не се отбележи обаче, че
законопроектите на Петканов и Велчев изиграха едновременно две роли.
Едната добра, другата лоша. Първата - че постепенно лъсва кой стои срещу възможността за конфискация на незаконно придобитото и срещу създаването на данъчна полиция. Не е трудно тези хора, групи и групировки да бъдат различени по публичните им изказвания. А с влизането на законопроектите в пленарна зала те ще станат очевидни.
Лошата роля е обаче далеч по-многопластова. И двамата министри, а и цялото правителство постепенно направиха така, че въпросните два законопроекта да изглеждат панацея. Цялото общество в момента се подгрява, че ако те не бъдат гласувани нищо не може да бъде направено. А това не е така.
Безспорно тези закони са необходими. Това обаче не означава, че трябва да се стои със скръстени ръце, докато бъдат приети. И в момента съществува глава III от Закона за собствеността на гражданите (ЗСГ), който поне частично позволява отнемането на незаконно придобито имущество без да се налага наказателно производство и да има присъда по наказателно дело. Истина е, че разпоредбите му са прастари, че някои текстове са буквално мъртви. Но той все още може да се използва. Преди няколко седмици например сливенската окръжна прокуратура безпрепятствено конфискува имущество за 300 000 лв от лица, които не могат да докажат откъде имат парите за недвижими имоти и автомобили. Защо в Сливен може, а
в други градове дори не се прави и опит
Друг проблем с двата законопроекта е изключително силната публична и подмолна
междуинституционална и междуличностна битка.
Сигурно мнозина са позабравили как иначе мълчаливият главен прокурор Никола Филчев обяви директно, че създаването на данъчна полиция е напълно безсмислено. Дълго време и МВР смяташе същото, но така или иначе в крайна сметка вътрешният министър Георги Петканов подкрепи законопроекта на финансовия си колега Милен Велчев. Нещо повече. МВР-шефът дори се съгласи и в неговия законопроект за конфискация на придобитото от престъпна дейност да се предвиди, че лицата и специализираните отдели, които ще проверяват за незаконно имущество ще са под шапката на данъчните и на финансовия министър.
Най-лошото в цялото сегашно протакане обаче е обстоятелството, че лицата, групите, групировките и фирмите, срещу които ще са насочени въпросните законопроекти постепенно и почти безпрепятствено легализират всичката си икономическа мощ. Те
купуват предприятия, строят огромни хотели
и жилищни кооперации, купуват цели квартали, произвеждат бързооборотни стоки, правят спиртни напитки, въртят туристически агенции. Да не говорим що пари изнесоха зад граница.
На всичкото отгоре в мотивите към проекта на Закон за Национална агенция за фискални разследвания правителството признава директно, че данъчните измами и то именно от страна на организираната престъпност се увеличават. Общо е признанието, че продължават масово и измамите с ДДС, които добре финансират родната мафия. В мотивите към другия законопроект пък буквално се обяснява как сега се "влива престъпно имущество в икономиката на страната".
В крайна сметка ако и това управляващо мнозинство не иска да остане в историята като поредното обещало и излъгало хората, че поне ще опита да отнеме имуществото на организираната престъпност, то час по-скоро трябва да обработи и приеме и двата законопроекта и да ги вкара в употреба.
Останалото си е залъгалка, която ще се върне като бумеранг на чукащите на вратата избори.
Голяма част от т.нар. "незаконни доходи" всъщност са си напълно законни. Те са незаконни по смисъла на българските закони, направени така че да изстискват бизнеса. И направени така че винаги да има някакво основание да те накажат.
Истинският мафиотски капитал никой не го преследва. Той обаче ще залезе по чисто субективни причини - повечето мафиоти нямат качества за бизнесмени в реалния капитализъм, който постепенно се налага. Посткомунистическата мафия няма да бъде разбита, но просто ще фалира. Повече...
Натиснете тук