:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,792,181
Активни 244
Страници 19,055
За един ден 1,302,066

Доживяхме - топлофикацията стана меценат

Едно е шоколадена фабрика да спонсорира някого, а съвсем друго - това да прави закъсало енергийно дружество
Вероятно мъките, които трябваше да преживее през последните години българинът, отопляващ се на парно, някому се виждат твърде малки и незначителни.

Неколкократното вдигане на цените, пълната невъзможност да се откажем от тази услуга, която поглъща сериозна част от доходите ни, рекетът на фирмите за топлинно счетоводството и прочее безобразия - всичко това някак си го понесохме. Дори това, че една четвърт от топлоенергията изтича в земята, не ни впечатлява особено. Нали ние сме живи и здрави? Но подигравките, които си правят с потребителите някои топлофикационни дружества, някак си трудно се смилат. В петък стана ясно, че доста закъсало топлофикационно дружество от провинцията е спонсорирало концерт с участието на фолкпевицата Ивана. Тя отрече да има такова нещо, но въпросът не е в това дали е Ивана, Драгана или Петкана. А в това, че дружеството



си е позволило да представи това като разход,



който влиза в цената на крайния продукт. Подобно безочие наистина е трудно смилаемо. Ако това не беше топлофикация, а примерно шоколадена фабрика, някак си можеше да се преглътне. Ако собственикът на такава фабрика пръска пари за щяло и нещяло, от това ще пострада самият той. Себестойността на шоколадите ще се увеличи, ще се принуди да вдигне цените им, потребителите ще престанат да ги купуват и ако толкова много му харесва, ще фалира. Негова си работа.

Но фирми, които предлагат обществени услуги, би трябвало да са малко по-внимателни. Защото каквито и цени да сложат на крайния си продукт - ток, топлоенергия, газ, вода, телефон, сигнал на кабелна телевизия или нещо друго, - потребителите им не могат лесно да се откажат и да отидат при друг. Нито пък да се лишат съвсем от тези услуги, защото това означава да се върнат обратно в пещерите. Да не говорим пък за самите топлофикации - от парното и топлата вода изобщо няма отърване.

Следователно цените, на които продават стоката си такива предприятия, трябва да бъдат под доста строг контрол. И понеже това не става, без да се контролират по същество финансите им, значи всички разходи на такива дружества



трябва да се следят под лупа



В това е смисълът от регулирането на цените.

Ако една топлофикация похарчи примерно 3 милиона лева, за да направи компютърна връзка между всичките си каси и пожелае това да се признае за разход, а оттам и да влезе в цената, никой не би имал нищо против. Това е все пак облекчение за клиентите.

А както предстои въвеждането на регионални цени за парното, без такъв контрол би се развихрил невероятен разгул.

Впрочем това със спонсорирането не е някакъв изолиран случай. Всеизвестно е, че шеф на голяма топлофикация се хвали наляво и надясно какви хубави дискове е записал и какви маркови дрешки носи. Столичното електроразпределение издава суперлуксозно списание с авангарден дизайн и авангардни текстове. Нищо че бележките за тока са с доста пестеливи размери, а понякога и липсват в пощенските ни кутии.

Миналата година АЕЦ "Козлодуй" пък поиска да се признаят като разход парите, които централата е давала в миналото за един свинарник, с чиято помощ поевтиняваше месото за служителите си.

А какво да кажем за ВиК дружествата? От години насам винаги щом някой спомене в публичното пространство, че тяхната дейност също трябва да се регулира, се надига вълна от контрааргументи: ама защо сега, ама защо точно така, а не иначе...

Разбира се, Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) неслучайно изтърва новината за спонсорирането на фолкконцерт точно сега. Наближава зимата, а след нея идат избори. В такъв случай е въпрос на елементарна хитрост да размахаш пръст на фирмите, които контролираш. Както и да заявиш, че цените на парното не бива да се вдигат много поне до влизането в Европейския съюз. Но някой да е казал, че е задължително всеки ден да има нещо ново под слънцето?
8
915
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
13 Септември 2004 01:50
Абе да живее фолка
13 Септември 2004 10:49
То с компютърните връзки стават по-големите далавери - вместа за 1, нашата фима я продава за 3млн и разликата се дели - контрол трябва, ама не е изгоден...
13 Септември 2004 11:04
Топлофикация си раздава баснословни заплати, та не се чудя, че ще става меценат. Жалкото е че всичко е на наш гръб. Всички да си спрем радиаторите пак ще ни обират за тръби, мощност и др.щуротии. Така ще е докато са монополисти.
13 Септември 2004 11:12
Не, така ще е докато ги търпим!
13 Септември 2004 15:40
Топлофикация и дъщерната и фирма "Ветера"са мошеници от класа!
13 Септември 2004 15:47
Румен Вълчето, шефът на ВОЛФ и ДИЦ пък си купи "Майбах", а на нас ни вдигат непрекъснато таксата смет. Ми ако Вълчето реши да си купи Боинг, к, во шъ праим? За едната смет ли шъ работим?
13 Септември 2004 16:20
Автора по принцип правилно е поставил въпроса от към етичната му страна, но пък икономическите му аргументи не са съвсем верни.
13 Септември 2004 20:26
...шом спонсорството на Ивана се нарича меценатство....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД