Независимо, че търговията с акции в България е позната най-вече от филмите, напоследък все повече и повече частни и корпоративни клиенти преоткриват възможностите на борсата да направят изгодни инвестиции.
За някои купуването на корпоративни книжа е само тръпка на хората с пари, за други - начин да се предпазят от несигурността на валутните пазари.
Само за няколко години Софийската фондова борса се разви благодарение на решението на правителството да прехвърли част от държавното имущество за приватизация там. Частни лица и брокери на банки или инвестиционни компании направиха немалки печалби, купувайки евтини акции или компенсаторни инструменти.
Облигациите също са на мода. Ежемесечно се появяват нови финансово-посреднически компании, а цели лобита се юрват да осигуряват една или друга законова поправка
само, за да направят нечие вложение по-изгодно.
И тъй като апетитът идва с яденето, масата от приватизационни сделки са на привършване, портфейлите се пълнят с пари, а инвеститорите обръщат своя поглед навън. Защото на Запад са големите пари. И големите печалби.
В сравнение с борсите в Ню Йорк, Лондон, Токио и другаде, родният пазар е като малка локвичка на фона на огромния океан.
В последните седмици хората, които се интересуват от търговия с акции, следят с особен интерес търговията на NASDAQ на една от най-бързо развиващите се световни комуникационни компании - Интернет търсачката Google. От старта на тези акции преди три седмици са продадени 18% от компанията, като всяка акция е струвала по 100 долара. Обявената цена беше 85 долара на акция.
Истината е, че българските компании сериозно изостават в използването на борсата като метод за финансиране. Нито една наша компания не е регистрирана на "Уолстрийт", докато Турция има 1, а Гърция и Русия - цели 5 такива фирми. Успокояващо е, че останалите ни конкуренти за Европейския съюз - Румъния, Македония, Хърватска, също нямат регистрирани компании на борсата в Ню Йорк.
За разлика от мениджърите, които се въздържат от подобни операции, българските инвеститори могат лесно да участват в търговията с акции не само на "Google", но и на всяка друга публична компания в света. Изборът е огромен. От неизвестни, но много печеливши фирми като щатската "Domino pizza" с клонове в 50 държави и оборот от $4 млрд. през 2003 г., до "Deutsche bank", "British Airways", "Microsoft", "Simens" и "Renault".
Сега е моментът за купуване на акции на международните пазари, тъй като нестабилният долар и петролната криза обезсърчиха инвеститорите, твърдят експерти. След значителните печалби, които направиха търговците на американския фондов пазар през миналата година, дойде време и на обичайното забавяне. Индексите по света отчетоха спад от началото на годината, и това за някои е сигнал за пазаруване на евтини акции преди новия сезон.
"През последните месеци някои негативни данни от щатската икономика, и особено рекордните цени на петрола, обезсърчиха значително инвеститорите. Това ще се промени през следващите месеци и с началото на новия активен сезон след отпуските индексите ще се измъкнат от дупката", коментира Радослав Рачев, директор "Търговия с корпоративни ценни книжа" на "Булброкърс".
Сред
по-известните публични корпорации, чиито акции са атрактивни
за инвеститорите, са "American Express", "BP Amoco", "Coca Cola Co.", "Exxon Mobil Corp.", "General Motors", "Intel Corp.", "Microsoft Corporation", "J.P. Morgan Chase", "Altria Group Inc.", "Unilever PLC", "Yahoo Inc."
На борсата в Ню Йорк са регистрирани и някои компании, които работят на българския пазар. Сред тях е "Coca Cola Hellenic Bottling Company", която притежава заводите на компанията у нас, както и производителят на сокове "Флорина". В момента на "Уолстрийт" акциите на гръцкия клон на "Coca Cola" се търгуват на цени около $24. За сравнение, компанията майка - "Coca Cola Company", която е регистрирана на борсата в Ню Йорк още през далечната 1950 г. се търгува по $44 за акция.
Друга фирма, която има дейност у нас - собственикът на мобилния оператор "Глобул", ОТЕ, също е регистрирана на борсата. Неговите акции се продават по $5,90.
Купувачът на единия от пакетите електроразпределителни дружества - германската E.ON, пък се търгува на цени от $71 за акция. Котировките на "Deutsche Telekom" и "Daimler Chrysler" варират между $17,50 и $41,30. Акции от британския цигарен концерн "Gallaher Group" пък могат да се купят за малко над $47.
----- каре----
За да купи акции от чужди компании, българският инвеститор има три варианта. Или да разчита на собствените си познания, или да сключи договор с български посредник, или с чужда компания.
Брокерът трябва да е лицензиран и да има опит в търговията с акции на международните пазари. С него се сключва договор с определени условия и процент възнаграждение. Големите инвестиционни посредници в България предоставят и безплатен софтуер на български език, с който всеки може да следи котировките на ценните книжа в реално време, както и да подава поръчки "купува" и "продава" направо от персоналния си компютър. Много важно в такива случаи обаче е да съществува възможност за подаване на поръчки и по телефон, защото може да има проблеми с Интернет връзката точно, когато това е противопоказно. Този вид инвестиция предполага, че клиентът сам ще взема решения за търговията, така че той трябва да има постоянна връзка със своя брокер.
Възможно е да се избере и чуждестранна фирма посредник. Техническите условия за инвестиране са същите, разликата обаче е в комисионите - за всеки банков превод по сметката им, клиентите дължат такса, която понякога достига $100. По-големите чужди посреднически компании са "Ameritrade", CMC, "Refco" и др.
За покупката и продажбата на ценни книжа на чужди компании инвеститорите обикновено използват т.нар. "Договор за разлика". При него брокерът предоставя част от необходимите пари за закупуване на акцията на клиента срещу лихва. За гаранция срещу плащането използва закупените акции. Така клиентът не става реален собственик на книжата, а му се дава възможност да открие позиция в акции, без да се налага да се заплаща пълната сума по сделката, разясняват от "Елана Трейдинг". Това означава, че за сумата по сметката си купувачите имат възможност да сключват сделки за по-голям обем. В зависимост от акциите, с които се търгува, както и от състава на портфейла, изискваната маржин сума е между 35% и 100% от сумата на сделката.
Ако все пак сте решили да се пробвате на външните пазари, но не сте специалист, най-добре е да инвестирате в индексите на големите борси - Dow Jones, NASDAQ, германската DAX, британската FTSE 100, френската CAC 40 или японската Nikkei 225. В индексите са включени най-добрите компании, които се търгуват на съответната борса. В България от 2000 г. съществува аналогичен борсов индекс - SOFIX. Инвестицията в индекси крие по-малко рискове, тъй като на развитите пазари равностойно може да се залага и в двете посоки - дали стойностите на индексите ще се повишават или ще падат. В зависимост от очакванията на купувачите и при добра прогноза печалбите са еквивалентни.
Накъде вървят пазарите в момента? Последните месеци не бяха особено добри за щатските книжа, заради лошите новини за икономиката и кризата с петрола. Особено зле се отразиха те на книжата на високотехнологичните фирми, които достигнаха цени, каквито имаха една година по-рано. В същото време обаче печалбите се повишават чувствително и САЩ излизат от икономическата криза, което пък ще доведе до ново поскъпване на акциите.
"За да се застраховат от прекомерни загуби, инвеститорите трябва много внимателно да изготвят портфейл от няколко акции от различни отрасли, което ще застрахова собственика от срив на някоя отделна компания. Всяка позиция трябва да бъде следена редовно, за да се изтеглят печалбите или да бъдат минимизирани загубите", коментира финансовият анализатор Цветослав Цачев.
Инвестициите в акции както в България, така и в чужбина, са високо рискови. Те носят големи печалби, но и риск от загуби. Освен това световните гиганти емитират огромно количество акции, затова купувачите на малки пакети ще трябва да се простят с идеята, че някога ще участват в управлението на компанията. Затова при покупка на книжа и управление на портфейла си, инвеститорът трябва да следи редовно както движението на котировките, така и новините около компанията. Например, ако сте собственик на акции от "Walt Disney", трябва да следите не само финансовата информация, но и новите проекти, наградите на студиото, евентуални проблеми със служителите и т.н. Книжата на филмовото студио се търгуват на борсата в Ню Йорк (NYSE) и цената им е $22. Но нищо не се знае. Понякога капризът да си собственик на книжа от известна компания, е скъпо удоволствие. И носи главоболия, както сме виждали във филмите за "Уолстрийт".
|
|