Популизмът е странна смес, съблазняване на избирателите от политиците, в което играят и двете страни. Но по различен начин - политикът съблазнява, а избирателят се оставя да бъде съблазнен. Отговорността обаче е споделена. Избирателите също носят отговорност за демагозите, които са издигнали на власт.
Има различни популизми. Ляв, десен и "надпартиен". Общото помежду им е, че те винаги говорят от името на "народа". Обръщат се към губещите, разчитайки на недоволството им. Използват го за своите политически цели и амбиции, и/или за частните си интереси.
Това, разбира се, не означава, че политиката се превръща изцяло в цинична лъжа. Уязвимостта от демагогията е, че
тя рядко е абсолютна лъжа
Тя оперира отчасти с истината или с части от истината, но като инструмент на користна подмяна на действителността.
Когато казваме "популизъм", имаме предвид не нормалната доза популизъм - спътник на всяка политика, - а едно особено новообразувание, екстремум, при който тя изцяло се превръща в популизъм, а популизмът - в политика.
Имаме предвид по-конкретно следните две неща: Първо, популизмът е на власт, придобил е неимоверни мащаби, подменяйки реалния предмет на политическия живот. И второ, превърнал се е в маска на мащабни бизнес интереси на отделни групи.
Условие на този популизъм е амнезията на избирателя. Обещанията не се дават с намерението да бъдат изпълнени. Те са един вид политтехнология, която разчита на естествената склонност на човек да забравя, и която се отнася към него като към обект на безкрайна (непрекъснато подновявана) манипулация.
Но за да може човек да поеме поредната порция обещания, нужно е да се смени плоскостта. Защото избирателят всъщност не е толкова податлив, колкото изглежда на пръв поглед. Затова обещанията не трябва буквално да са възпроизведат, а да се развият (конкретизират). Да наподобят следваща стъпка в един продължителен процес. Това е
творческият момент на манипулацията
Подменяйки предмета на политиката, политическите играчи превръщат PR-акциите в свое основно средство, сърцевина на своята политтехнология.
Характерен в случая е цинизмът, с който се подменят каузите, които се издигат. Те са само PR-инструменти, смело навлизане в "чужди" полета, улавяне на невралгични, заредени с популистки потенциал теми: образование, здравеопазване, битка с престъпността... Същите, които обикновено в началото играят ролята на основни послания, а сетне - на кухи фрази, обезсмислени и опровергани от театъра, който се разиграва.
Не бива да си представяме управляващите като единен отбор. Нито консенсусните послания - като искрено намерение. Обикновено повечето лансирани формули - "консенсусни", "надпартийни," "експертни", "национално отговорни" и пр. прикриват битките за влияние и удържане на статуквото.
Новият популизъм се движи отвъд "старомодните" идеологически и политически ограждения. Нему приляга една
партия на "реда" и "справедливостта"
Неговите инструменти са не само езикът, риториката, разчитаща на амнезията на избирателя, а моделирането на политическия живот - създаването на резервни писти, фалшиви мишени (мюрета), квазиалтернативи. Дублиране, размиване на отговорността. Създаване на отдушници, гръмоотводи...
Важното е да се поддържа илюзията на един достижим хоризонт. На някакво ново чудо. Правдоподобната версия на лъжата. Това поставя всички партийни актьори в положението на съучастници в една нескончаема игра на наддаване, блъфиране.
Затова сега виждаме как предизборната кампания от дебат за реалната политика се изражда, както казваше един президент, във "фабрика за илюзии". По ирония на съдбата, оказал се сам участник в производствения процес.
Но ще спечели онзи, който излезе извън тази игра - в полето на реалната политика. На реалната отговорност. Защото
съгласие може да бъде постигнато,
но върху основата на различните интереси и цели в обществото, а не в политическата класа.
Коя е защитата срещу популизма? Първо, самият избирател. Доколкото, все пак, той не е беззащитен пред ежедневната манипулация, има вече изграден имунитет. Второ, оттук общественият дебат не е безсмислен. Но обществен дебат за реалните условия на реално възможната политика.
|
|