:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,281,683
Активни 491
Страници 12,375
За един ден 1,302,066
Семеен бюджет

Санирането на апартамент излиза от 9 до 45 лв. на квадрат

Ползата е повече в спестените разходи за отопление, отколкото в бъдещото премахване на данък сгради за 5 или 10 г.
Снимки: Авторът



Санирането или топлоизолацията на жилището е немски опит за вдъхване на нов живот за старите панели. В последната година-две той масово се прилага и у нас, санират се къщи, панели, тухлени апартаменти и изградени с итонг. Проект в новата Наредба за енергийно сертифициране предвижда жилищните сгради с добра топлоизолация да бъдат освободени за 5 или 10 години от данък сгради. Лицензирани фирми ще направят замерване на топлинните разходи и ще издават съответните лицензи. Сградите, които отговарят на всички изисквания за пестене на енергия, ще получат сертификат А и няма да плащат данък 10 години. И практичният българин реши да си санира жилищата.



Направена ли е добре сметката?



Ако се изчисляват разходите за самото саниране спрямо данъка за 10 години напред, то тя не излиза. Струва си, ако жилището ви е вътрешно - между два други апартамента и с малко външни стени, когато и външната квадратура е доста по-малка. Ако апартаментът ви обаче е изцяло външен, изчисленията показват, че изолирането на стените едва ли има някаква практическа стойност. Защо ли? Данък сгради за една двустайна панелка варира около 35-40 лева за година, за тристайна - около 60 в крайните квартали, където основно те са разположени. За десет години сумарният данък прави около 400 за двустаен и около 600 лева за тристаен, в зависимост от района. А едно саниране на изцяло "външен" двустаен апартамент е около 800 лева, на подобен тристаен - около 1800. Най-същественото е, че данъчните облекчения се ползват само, ако целият жилищен блок е саниран. При това старите панелки ще попаднат в категорията на лиценз Б - без данък сгради 5 години.



Неизмерима с тези цифри обаче е ползата от запазване на топлината



Според специалисти в санирано жилище температурата през зимата се повишава с около 4-5 градуса. А това значи много по-малко разходи за отопление, независимо дали сте на парно, на камина с дърва или на водно котле с електрически нагревател. При растящите цени на парно, дърва и ток, пресметнато за десет години, това значи, че санирането на жилище си е струвало усилията и наистина се е оказало едно добро вложение във времето. Но засега на пръсти се броят панелните блокове, които изцяло са санирани - това изисква сговорчивост и единогласие на всичките им собственици. Като правило всеки работи индивидуално. Санира се както панелен апартамент, така и къща или етаж от нея и ново строителство. Никоя от строителните фирми /освен ако всички собственици изрично не желаят, при това срещу допълнително заплащане/ не предлага на собственика нов саниран апартамент.

Най-напред трябва да се намерят подходящи майстори. Цената, която предлагат, е от 30 до 35 лв. на квадратен метър в зависимост от чупките по апартамента. Ако е панелка и трябва да се санира целият вход, цената обикновено е 30 лева. Ако обаче искате да санирате само една стая, обикновено северната, която има тераса с много чупки, два прозореца и три или четири ъгъла, то цената може да скочи и до 45 лева. Обикновено до третия етаж се работи със скеле. Оттам нагоре - алпинисти. Ако живеете на 4-ия етаж и санирате само вашия апартамент, то цената, естествено, няма да е 30 лева. Майсторите включват в общата цена за квадратен метър труд и материали. Така си спестявате излишни главоболия и загуба на време в обикаляне по магазините. Получавате апартамента си завършен и боядисан с фасадна боя или както още се нарича - фасаген. Обикновено той е бледожълт или зеленикав и ако сте санирали цял вход, то освен енергоикономичен той придобива и съвсем различен външен вид сред панелната сивота на комплексите. Малко използвана разновидност е пръскана мазилка с мраморно брашно и вар или цветна боя.



Другият начин на топлоизолация



е с ваши материали и майстори. Той се прилага най-често при къщи или на само едно панелно жилище. Трябва да се спомене, че такива майстори се намират доста по-трудно. Обикновено те работят нещо друго и санират само в събота и неделя. Усилията обаче си струват, защото цената излиза наполовина - за квадратен метър вземат 10-12 лева. А като прибавите и стойността на материалите, то квадратен метър изолация излиза около 24-25 лв. Ако използвате стиропор, а не фибран - с 4 лв. по-малко. Тази цена е за варианта с боядисване с фасадна боя. Пръсканата мазилка оскъпява с около лев.



Какво ви е необходимо?



1. Фибран с дебелина 3 см, който е изолиращият елемент. Един лист от него е с размери 0.6 на 2.50 метра. Направен е според височината на панелните апартаменти или стандартните етажи. Цените варират според различните магазини. Обикновено един лист, който сигурно вече сте пресметнали, че е 1.5 кв.м, излиза 11-12 лева. Ако използвате стиропор, цената за квадратен метър с дебелина 5 см. пада близо наполовина - тя е около 4.50, но стиропорът не е толкова еластичен и няма същата издържливост на удари, както фибрана.

2. Пластмасова мрежа - 1.20-1.40 бв.\кв.м.

3. Чувалче теракол от 25 килограма - 8-9 лева. С него се покриват около 5 квадратни метра.

4. Пластмасови дюбели с дължина 12 см - 20-22 стотинки за бройка.

5. Фасадна боя - 2-3 лева за килограм. Квадратен метър се покрива с около 170 грама еднократно боядисване.

6. Мраморно брашно, ако искате да правите пръскана мазилка - 3 лева за 25 кг и бял цимент - 17-18 лв. за 25 кг. С него се покриват около 35 квадрата.

Ако санирането се извършва от майстори, добре е да следите за качеството. Задължителните елементи са изолиращият пласт фибран или стиропор да бъдат намазани с теракол и залепени към стената. Мнозина предпочитат, за да икономисват материали, които иначе се калкулирани в цената на квадратния метър, да ги прихващат към стената само с дюбели. Могат да ви измамят и в броя на дюбелите за захващане на изолиращите плоскости. В един квадратен метър трябва да има 6 пластмасови дюбела с дължина 15 сантиметра. Масова практика е да се икономисва и от тях, както и от фасадната боя.



По-сръчните биха могли да се справят и сами



Това важи с пълна сила, когато домът е на първия или втория етаж или пък е самостоятелна къща. Тогава цената пада на около 13 лв. за кв. м. Най-напред се остъргва замазката на панела там, където се е "надигнала". Ако се санира къща или етаж от нея, то предварително трябва да се направи изравнителна замазка. Другият вариант е да се подлага само на места върху стената циментово лепило /теракол/. Той се разбърква с вода. Пропорцията е описана на опаковката. Взема се лист фибран или стиропор и върху него с назъбения край на маламашката се нанася на ивици слой теракол с дебелина 5-6 милиметра. Листовете се залепят плътно един до друг по цялата площ на стената. След като се завърши една стена или част от нея, с бормашина и видия се пробиват дупки за дюбелите. Хубаво е там, където това е възможно, да хващат два листа. Върху фибрана или стиропора се прикрепва пластмасовата мрежа. Върху нея се нанася тънък слой циментово лепило. След като засъхне, се нанася още един слой с него, като този път стремежът е да е идеално гладък - т.нар. шпакловка. Изолацията е готова 24 часа след нанасяне на последния слой циментово лепило.

И тук вече вариантите са няколко в зависимост от предпочитанията - или се боядисва с фасаген, или се прави пръскана мазилка с мраморното брашно, бял цимент и вар, или пък така наречената влачена, а защо не и декоративна мазилка.
 
Стиропорът е близо два пъти по-евтин от фибрана (вдясно).
 
"Сандвичът" от циментово лепило, стиропор или фибран и мазилка. Стиропорът е два пъти по-евтин от фибрана.
1
5849
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
26 Септември 2004 07:55
Какво мнение пък тука, написал го човека компетентно и точно. Само, че в началото "саниране" ни го обясняваха едва ли не като събаряне и изграждане почти на ново.Какви ли не страхотии се разказваха за панелките и хората се юрнаха да ги продават, падна им цената , а сега работата опря до топлоизолацията.Та там има заварки, те не остаряват ли вече. Приказки за наивници.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД