Американският Сенат усилено дебатира промени в емиграционните правила и годишната квота за чужденци, влизащи в страната по програмата за H-1B визи. Основен акцент в дебата е възможното увеличение на годишната квота за прием на чужденци по тази програма. Резултатите ще имат важно значение за обучението на чуждестранни студенти в щатски университети и дипломирането им в магистърските и докторските програми.
Срещу възможния наплив на високоспециализирани емигранти се изправят представители на организациите, свързани с трудовата заетост, но пък бизнесът като цяло адмирира идеята за увеличаване на квотата, която до момента е 65 хиляди души за година. Обсъжданията ще засегнат интересите на заетите в индустрията служители. Министерството на трудовата заетост се е ангажирало да изготви схема на възможните компании и сектори, които ще бъдат застрашени от евентуалното увеличаване на квотата на H-1B визите.
Тази програма дава право на специалисти в сферата на високите технологии и високоспециализирани кадри от други сфери на икономиката да пребивават законно в страната за период от шест години. Повечето от H-1B визите се дават традиционно на технологични специалисти. Всеки трети одобрен през 2002 г. е бил специалист в сферата на системната администрация, анализа и програмирането. Този февруари щатските власти обявиха, че са получили достатъчно заявления за визи, за да запълнят квотата за фискалната година, която официално приключи на 30 септември. До август имиграционните власти на САЩ са получили над 70% от заявките по квотата.
Основен поддръжник на промените е сенаторът-републиканец Саксби Чамблис. Предложенията също засягат и спорната L-1 визова програма, която дава право на компаниите временно да назначават чуждестранни специалисти по определени проекти или за работа, изискваща специални познания. За тази виза няма годишна квота, но броят на приетите специалисти се е утроил през последните 20 години до 113 хиляди към 2002 г. Сенатът е притиснат да разгледа предложенията за квотата преди разпускането на Конгреса в края на октомври.
В същото време има сериозна съпротива от страна на управите на висшите училища в страната, неправителствени експертни групи и държавните изследователски организации. Те са на мнение, че САЩ са претоварени с технологични кадри и не е нужно да се увеличава квотата за специалисти. "Увеличаването на квотата за H-1B визите е безсмислица", коментира Маркус Къртни, шеф на изследователската група WashTech, цитиран от Cnet. По негови думи технологичният сектор и без това се пръска по шевовете от кадри и дори се забелязва значителен ръст на безработицата и вълна от специалисти, които големите фирми освобождават поради липса на достатъчно работа. През септември бе публикуван анализ, сочещ, че между март 2001 и април 2004 г. са били закрити над 400 хил. работни места в IT сферата.
Критиците подчтертават и факта, че високоспециализираните експерти, които пребивават по тази програма, засилват тенденцията за "изтичане на мозъци" към страни като Индия и Филипините. Когато гостуващите специалисти се върнат в родината си, те са достатъчно подготвени, за да конкурират щатските спецове. Джеф Ланд, старши вицепрезидент на Асоциацията по информационни технологии на американската търговска група, коментира, че страната инвестира много в обучението на чуждестранни студенти. "Ако те не могат да останат тук, ние губим тези инвестиции и връзката си с едни от най-добрите и подготвени специалисти", обяснява той.
Другата констатация е, че все по-малко чужди студенти се дипломират в щатски университети, което пък се отразява на броя на научните кадри, произвеждани от тях.
|
|