:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,515
Активни 630
Страници 12,080
За един ден 1,302,066
Мераци

Опит за летене с частен самолет

Холивудските величия вече гледат към полети в Космоса. В България дори мастити бизнесмени предпочитат да наемат самолет, вместо да го купят
Снимка: Ройтерс
Частният самолет не е никаква сензация, когато стане дума за холивудска звезда. Той е част от задължителните "аксесоари" на всяка, уважаваща себе си, знаменитост с впечатляваща банкова сметка. Малцина са онези, които предпочитат да летят с гражданските авиокомпании и да се смесват с тълпите, пък било то и в бизнескласа. За концерти Елтън Джон например пътува винаги със своя самолет, с който превозва и прочутия си бял роял. Преди време по подобен начин в България пристигна Хулио Иглесиас. Той се движи навсякъде с личния си аероплан, пилотиран от трима американци. Частни самолети притежават още Майкъл Дъглас и Джордж Клуни. Вторият често използвал аероплана си за интимни срещи. "Когато иска да ме види, той понякога настоява с частния си самолет да ме отведе за снимки, или да ме вземе оттам след приключването им", разказа бившата му приятелка, манекенката Лайза Сноудън.

-----------------

В това отношение родните звезди са доста изостанали. У нас няма известен музикант, телевизионен водещ, да не говорим за актьор, който да притежава самолет. Дори Слави Трифонов, който има сравнително богат автопарк и сериозна финансова независимост, не се е престрашил да харчи пари за собствен въздушен превоз. Друг е въпросът, че той по принцип се страхува от летенето, а и всяка вечер трябва да е в София.

За разлика от колегите си Алла Пугачова и Филип Киркоров, които си имат свой самолет, родната прима на попмузиката Лили Иванова лети като редови пасажер, наравно с феновете си. В книгата за Леа Иванова пък е описан случай, в който тя и мъжът й са се снимали за спомен пред малко самолетче някога през 60-те години на Запад. Певицата изпратила снимката на близките си в София с надпис на гърба "Моето съкровище", имайки предвид съпруга си Еди Казасян. В България обаче тутакси се разнесли слухове, че Леа и Еди вече са си купили самолет.

Но с тези шеги и закачки приключва общото между самолетите и нашите звезди.

Всъщност, защо да говорим за звездите? Дори бизнесмените, които притежават собствен самолет у нас, се броят на пръстите на едната ръка. Ако към това число добавим и онези, които са регистрирали летателното средство на името на фирмата си, най-много да употребим и другата ръка.



У нас са регистрирани само четири частни самолета,



които не са притежание на авиокомпании. Има още няколко, които са частни, но трудно могат да се нарекат самолети. Те са от категорията "свръхлеки", т.е. тежат под 450 кг, а някои от тях дори се сглобяват от притежателите им. Защото имат само мотор, крила и седалка. Всеки ги е виждал по морето.

Не че няма българи, които да могат да си позволят този лукс. Един чисто нов турбовитлов самолет "Чесна" с две до три места струва от 170 000 до 350 000 долара, т.е. колкото е цената на луксозна кола. Над 1 млн. долара са самолетите с 4-11 места, така че един добре облечен бизнесмен не би трябвало да се страхува от прекалено голямо охарчване.

Трудностите обаче започват след купуването. Първо, за да се регистрира самолетът, трябва да се покаже документ, че има назначен екипаж. Той трябва да получава заплата и, ако ще стои през повечето време на земята, по-добре човек да няма самолет. Единственият изход в случая е самият собственик да изкара курсове за пилоти. Два от малките самолета се притежават именно от авиоинструктори и се използват за обучение на пилоти.

Освен това всяко преминаване през въздушното пространство на страната се плаща. За прелитане



от София до Варна отиват поне 90-100 евро



Освен това въздушното пространство над 2400 метра височина се охранява и самолетът трябва да има стандартно радиооборудване, иначе никой няма да го пусне да лети толкова високо. А това оборудване е скъпо.

Формалностите преди излитане, а още повече при преминаване във въздушното пространство на съседна държава, са такива, че по-добре човек да наема самолет по два пъти в седмицата, отколкото да го купува.

И въпреки това има българи, които притежават собствен самолет. Такива са например двамата братя Павлови, търговци на жито от Генерал Тошево. Те притежават "Чесна 172", купен на старо. Повечето време обаче той се отдава под наем и се използва повече като машина от селскостопанската авиация, отколкото за бизнеспътувания, казват очевидци. Който не познава фармацевтичния бранш, ще се учуди, че повечето бизнесмени, проявяващи интерес към купуването на частен, т.е. фирмен самолет, са именно от този бранш. Обяснението на самите бизнесмени е, че обикновено представляват чуждите фирми не само за България, но и за целия район. На тях често им се налага да прелитат разстоянията от София до Солун, Атина, Тирана, Скопие или други столици и градове наоколо. Според представителя на производителя на самолетите "Чесна" за България Клеантис Куртис



един нов самолет "Чесна 172" вече е поръчан



и платен, и през ноември ще бъде в България. Името на бизнесмена се пази в тайна, но е търговец на лекарства.

Горди собственици на самолет у нас могат да се нарекат и няколко фирми. Курортният комплекс "Албена" например притежава малък двуместен CT2K, регистриран на името на клуб "Морски криле" - Варна. Той е с бутален двигател и е произведен в Украйна по германски модел. Мощността на двигателя му е, колкото на лека кола - 80-90 конски сили. Обикновено с него се правят увеселителни полети.

"Нафтекс" притежава 4-местен "Бийчкрафт Суперкинг R200", купен по времето, когато фирмата се казваше ЮКОС, защото в регистъра още се води под това име. Той е самолет втора ръка, но изглежда върши добра работа на собствениците си, защото често се използва и минава за единствения български типичен бизнессамолет.

Още един четириместен частен самолет е притежание на клуб "Морски криле" - 1040-килограмовата "Чесна 172".

Този клуб, както и останалите притежатели на малки самолети, всъщност подсказват за какво най-често се използват частните аероплани у нас - за спорт, забавление и обучение на пилоти.

Малцината истински баровци у нас



просто наемат самолет, когато им трябва



Обикновено малки самолети тип Як-40, най-често от "Хемус еър". Случвало се е за особено представителни нужди да се наема и правителственият "Фалкон". Тогава надписът "Република България" се покрива временно с фолио и машината се дава под наем заедно с екипажа, естествено срещу заплащане. Полет от София до Варна и обратно с Як-40 струва $ 3000. Полет с правителствения "Фалкон" зад граница струва от порядъка на 3000-5000 долара на час. Ако е за бързо придвижване из България, може да се наеме и хеликоптер, което е далеч по-евтино.





каре

ГЛЕЗОТИИ

Сред холивудските звезди актуалната тенденция е пилотирането. Харисън Форд е един от най-запалените любители в това отношение. Професионалисти са Джон Траволта и Брус Дикинсън. Вокалистът на "Айрън Мейдън" Брус Дикинсън в свободното си време е летец по редовните линии на авиокомпанията "Айлънд експрес".

Траволта пък има 8 разрешителни за пилот в различни категории. Неотдавна той бе поканен от австралийската авиокомпания "Quantas" за тяхната инициатива "Духът на приятелството". Траволта посети 13 града в различни точки на света, пилотирайки лично "Боинг 707". Той дори обмисляше възможността да лети редовно с някоя авиокомпания, но заплатата на пилота не го удовлетвори. Последното увлечение на звездата е Космосът. Меракът му е да види Земята от много високо. Той дотолкова се е запалил, че дори е започнал диета и тренировки за астронавт.

Дейвид Бекъм пък има друг мерак - да си купи реактивен самолет, за да стига само за два часа до Мадрид. Тази екстра ще струва на футболиста 6 млн. паунда - той си е харесал 14-местен "Гълфстрийм V".
 
Харисън Форд се прочу като пилот на "Хилядолетния сокол" в "Междузвездни войни". В живота актьорът е пилот-любител.
 
Такава двуместна "Чесна" струва под 300 000 долара. Нашенските мераклии обаче смятат, че по-евтино ще им излезе да наемат самолет, отколкото да го купят.
 
Бизнесмени правят пробен полет от летище Враждебна, преди да помислят дали си струва да купят самолета.
1
10397
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
02 Октомври 2004 07:26
Gulfstream 5 chini kam $ 35 mln bez ekstri. S teh nad $50.
Ta toa za 6 mln. paunda li sha go zeme ne razbrah.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД