:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,712,318
Активни 669
Страници 23,248
За един ден 1,302,066
Семеен бюджет

Щом пуснат парното, идва време за ремонт

Плочкаджиите са затрупани с поръчки, цената на труда им няма да падне през тази зима
Снимка: Велислав Николов
Противно на разпространеното мнение, че ремонти се правят през топлите месеци, софийски майстори препоръчват подмяна на теракота, фаянс и керамични плочки да се правят и през късната есен, когато е пуснато парното. Причината е, че през късната есен и зимата цената на труда на майсторите пада. Счита се, че тогава са намалели поръчките им и те, за да си осигурят заетост, са готови да направят отбив от цената на труда си.

Друга причина да се прави ремонт на работещо парно е, че повечето лепила са ефективни при плюс пет градуса. Има и вносни, които лепят и при минусови температури, но те се използват по-рядко от средностатистическия гражданин, поел смело по пътя към обновлението на жилището си.

Според предприемачи ремонтите са правопропорционални на бума в строителството, който се наблюдава у нас през последните 3-4 години.

Хората се страхуват да не им се обезценят парите до 2007, когато ще влезем в Европейския съюз, и тези от тях, които не могат да влагат в строежи и имоти, влагат в ремонти. Това коментира пред в. "Сега" предприемач от София, пожелал анонимност. Идеята била



по-луксозното ремонтирано жилище



да се даде на по-висок наем или при евентуална продажба да се вземат повече пари за него. Проста справка в обявите за даване под наем на недвижими имоти показва, че в текста винаги фигурира "баня с теракота" или "наскоро ремонтирана баня с теракота и италиански (или испански) фаянс". Това прави жилищата по-желани от наемателите и съответно наемите - по-високи. Фаянсът е и визитката на хотелите - цяла индустрия работи за обзавеждането на баните.

Това ще е може би първата късна есен, през която предприемачите и строителите не очакват цената на труда им да падне. Строежите са много и всички бързат да ги завършат, обясниха майстори.



Има голямо търсене на фаянсаджии



и затова в София идват и хора от провинцията, които в родните си градове нямат работа. Това, от една страна, създава конкуренция, от друга обаче, понякога влошава качеството. Защото човекът от град Х прави каквото прави и си "взема парите и шапката". И после не можеш да го намериш при евентуални нередности, недоволстват софийските майстори. За дъмпинг на цени обаче и дума не може да става.

Имам поръчки за години напред, призна предприемач от столицата.

Това донякъде разглезва майсторите и често клиентите им са принудени да търпят капризите им.



Средната цена за подмяна на фаянс и теракота е 10 лв.



на квадратен метър, показа проучване на вестника.

Цените варират от 8 лв. на квадрат за по-големи квадратури до 15 лв. Тази цена включва обаче само обикновеното поставяне на плочките. Отделно се калкулират полирането, поставянето на гранитогрес, изработването на различни пана и фризове от плочки.

В 95% от случаите материалите се осигуряват от клиента. Специалисти изчислиха, че подмяна на теракота и фаянс за 100 квадратни метра струва 3000 лв. Цената включва български плочки, които се продават между 12 и 16 лв. за квадратен метър, лепило по 4 лв. за килограм и труд - по 10 лв. на квадратен метър.



Сметката за 1 кв. м е 30 лв.



На пазара на строителни материали у нас се наблюдава реална конкуренция и предлаганите български продукти вече гонят по качество и съотношение качество-цена тези, които доскоро се внасяха отвън, коментираха специалисти.

Наред с популярните фаянсови плочки сега се предлагат и калибровани плочи, които са с размери 30х59 см и 31х60 см. Те са и по-дебели от тези, които обикновено се използват в домовете.

При използване на калибровани плочи се постига уникална гладкост на стената, твърдят майстори. В зависимост от дизайна си те наподобяват дърво, камък, гранит, мрамор.

Повечето дистрибутори на фаянс и теракота работят с основните български производители - "Подова керамика"-Монтана, "Фаянс"-Каспичан, "Хан Аспарух"-Исперих, "Хан Омуртаг"-Шумен, "Изида"-Елин Пелин. Наложени у нас са италианската марка Ceramica Artistica Due и испанската Alaplana.

И българските, и чуждестранните производители предлагат фаянс в различни размери - от 2.2/2.2 см до 60/60 см. В борсите цената на фаянса и теракотата зависи от качеството. Фаянсова плочка с размер 15/15 см трето качество струва 0.17 лв. с ДДС. Същият размер плочка, но вече първо качество е 0.27 или 0.30 лв.

Плочка с размер 20/25 първо качество с лустро струва 0.62 лв. с ДДС. Първокачествена плочка с размери 20/30 см струва 0.77 лв. с ДДС. Третокачествената със същия размер е 0.55 лв. с ДДС.



Богата е цветовата гама,



в която се предлагат фаянс и теракота, въпреки че хората, които ходят по борси и пазари, обикновено търсят точно това, което липсва, шегуват се търговци.

Цветовете за фаянса са млечнорозово, резеда, синьо, бяло. Не липсват обаче и почитатели на ярките цветове, за които производителите също са помислили. Теракота и фаянс се предлагат и в т. нар. земни цветове - охра, масленозелено, кафяво, тъмен беж и др.

Теракотата с размер 20/20 първо качество се предлага на борсите със средна цена 0.53 лв. за брой с ДДС. Третото качество със същите размери струва 0.41 лв. с ДДС.

Плоча с размери 30/30 струва съответно с първо качество 1.07 лв., а с трето 0.86 лв. Цените отново са с данък добавена стойност.

Към фаянса неизменно се предлагат шкафове за баня, аксесоари, тоалетни чинии, бидета, огледала в подходящи за плочките рамки.

Клиентите стават все по-взискателни и затова много търговци изпълняват поръчките им, а не им предлагат от това, което има в момента като наличност в магазините им.



Пазарът на фаянсови плочки и теракота е пренаситен



и конкуренцията си казва думата. Вече много архитекти работят директно със заводите производители и понякога те изпълняват техни поръчки.

Обикновено това са уникални изделия, коментираха специалисти, и желанието на възложителя на поръчката е те да останат уникални и да не се пускат в серийно производство. Тогава за цената не спорят нито производителите, нито желаещите да платят за фаянсовия уникат.

Като съпътстващи продукти при поставянето на фаянс и теракота на пазара са наложени вече продуктите на фирма "Боро", които повечето майстори предпочитат. "Боро" е първият частен завод у нас за производство на сухи строителни смеси, лепила, мазилки, шпакловки, готови цветни фугиращи маси. Предлага се и български саниращ концентрат, който се използва за отстраняване на мухъл, гъбички и плесен.

Сред популярните лепила са и тези на фирма "Вектор" ООД-Троян, които се продават под търговската марка "Каменит". 1 кг в хартиена торба струва 0.60 лв. с ДДС, разфасовка от 5 килограма се продава от завода за 2.38 лв. с ДДС, а големите торби по 25 килограма струват 9.96 лв. с ДДС.
 
Търговците вече предлагат не само отделни елементи за цялостно обновление на банята, а и завършени ансамбли. Клиентите избират сами цветовете и конфигурацията им.
 
Преди години фирмите привличаха клиенти, подчертавайки, че продуктите им са български. Сега вече доброто производство стана традиция у нас и на купувача просто се предлага качествен продукт.
1988
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД