:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,420
Активни 666
Страници 21,350
За един ден 1,302,066

Криотерапия и парафинолечение помагат при болни стави

Несправедливо е само да виним студа и горещината било за една, било за друга несгода, която чувства тялото през зимата или лятото. Ако можехме да питаме древните римляни, те сигурно щяха да ни потвърдят, че високите и ниски температури са магьосници на тема стави.

Криотерапията представлява лечение със студ, прилага се най-често при травми, изкълчвания, артрит, подагрозен пристъп, когато са в остра фаза. Използва се и за отпускане на спастични мускули в слединсултно състояние, когато те са твърди и трудноподвижни.

Блокчето лед се слага направо върху кожата или през плик. Ефектът понякога е изненадващо бърз, обясняват лекари. Ледът стои не повече от 5-6 минути, слага се по няколко пъти на ден. След травми лечението продължава около 72 часа. Понякога криотерапията се съчетава и с обезболяващи токове, използващи се във физиотерапията.

Хората още от древността са усетили, че студът помага, но много късно се е разбрало как точно става това. В началото кръвоносните съдове на повърхността на болното място се свиват, но после в дълбочина става разширяване на съдовете и разнасяне на продуктите на възпаление.

Човек може да си слага лед и сам вкъщи, но трябва да е наясно с противопоказанията. По принцип всички физиотерапевтични методи, сред които мануална терапия, кинезитерапия, балнеолечение, криотерапия, парафинолечение, действат отрицателно при рак, защото ускоряват развитието му. Лечението със студ не трябва да се използва и при остри инфекциозни болести. То е противопоказно и при хора, които развиват алергия от студа - правят отоци, мехури, изприщват се.

Парафинолечението е терапия, която залага на загряването. Използва се нагрят докъм 42 градуса парафин, който се поставя върху найлон и се обвива по профила на ставата, която пък се покрива с одеало. Работи се именно с парафин, защото е пластичен и изстива бавно. Парите на парафина обаче имат известно канцерогенно действие. Това е опасно за персонала, който, за да се предпази, работи в специални помещения, а не за пациентите. За тях не е вредно да правят дори по 2-3 курса от по 10-15 дни на година, защото вредното действие не се проявява при допир, успокояват лекари.

Парафинолечението също се практикува при проблеми със ставите, но когато те са хронични, а не в остра фаза. Затопленият парафин разширява кръвоносните съдове и отпуска мускулатурата. Ефектът обаче не се появява веднага, а трябва да се изчака известно време. Парафинолечението трябва да се практикува внимателно, защото ако стане прегряване, може да се наруши нормалният ход на кръвоснабдяването.

Парафинолечението е противопоказно при хора, които страдат от повишена функция на щитовидната жлеза, от туберколоза или други остри инфекциозни заболявания. Затова, преди да се пристъпи към лечение със студ или топлина, трябва да се изясни състоянието на пациента.
8246
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД