Самата мисъл за карцином на гърдата е ужасяваща. Но фактът, че не всяка бучка е рак, изобщо не бива да предизвиква небрежно успокоение. Това е ясен сигнал за повишено внимание.
Фиброаденомът и фиброкистозната мастопатия са най-често срещаните доброкачествени тумори на млечната жлеза. Разликите между тях са много малки, най-вече в структурата, и могат да се установят само ако се направи ехография (с ултразвук), обясняват лекари. И в двата случая при опипване се усеща бучка, както и напрежение в гърдите.
В повечето случаи хормоните са причината за доброкачествените образувания. При по-големи количества от женския хормон естроген
по млечните каналчета израства съединителна тъкан
Тъй като естрогенът се синтезира от яйчниците, всяка болестна промяна в тях се отразява и на гърдите.
При установяване на бучка първото, което трябва да направи жената, е да отиде на лекар, за да бъде изследвана с ехограф. Ако апаратурата не регистрира калциеви отлагания в бучката, тя не е раково образувание и може никога да не се превърне в такова. В подобна ситуация обаче жената трябва да се преглежда при лекар през няколко месеца за евентуални злокачествени изменения. Ако пък се появят съмнения за калциеви отлагания, прави се мамография (с рентгенови лъчи, които имат канцерогенно действие), от бучката се взема проба и се установява дали състоянието е предраково. Ако случаят е такъв, се прави операция. Хирургическата намеса обикновено е необходима и при нарастване на доброкачественото образувание.
Факторите, които подпомагат превръщането на доброкачествения тумор в злокачествен, невинаги са ясни. За такива обаче се считат генетичният фактор, стресът, по-големите количества естроген и др. За да се възстанови хормоналният баланс, често се прилага хормонална терапия с вещества, които неутрализират действието на естрогена.
Ако майката или сестрата на пациентката е имала рак на гърдата,
рискът и тя да заболее е 2 пъти по-голям
Появата на менструацията преди 11 г. или късното настъпване на менопаузата също са рисков фактор. Такива са и късното раждане - след 28 г., преживян аборт, продължително приемане на противозачатъчни или редовна консумация на алкохол. Причината тези фактори да допринасят за образуване на рак е, че влияят върху хормоналния баланс.
Ако се появят допълнителни симптоми освен усещането на бучката, това често означава, че положението е сериозно, обясняват специалисти. Такива симптоми са например хлътване на гърдата на места, промяна в размера, появата на дупчици, уплътнения или течност от зърното. А ако жената е изненадана от появата на тези промени, това почти винаги означава, че тя не се е преглеждала цели 6-8 години. Толкова време обикновено обхваща развитието на рака на гърдата. Въпреки това обаче има и карциноми, които се развиват много по-бързо. "Понякога жените, въпреки че са установили бучка в гърдата си, не се обръщат към лекар, свиват се в черупката си и чакат проблемът да се реши от само себе си. Имали сме случаи на жени с некротирали гърди, т.е. в процес на разлагане", казва Станка Андреева от сдружението "Жени с онкологични заболявания".
Лечението на рака може да бъде успешно,
ако той се открие в начален стадий, а не както става обикновено у нас - твърде късно. Болните се лекуват с комбинация от методи - операция, лъчетерапия, химиотерапия, хормонотерапия. Ранното откриване на рака може да намали смъртността с 1\3. Жените трябва да започнат да се преглеждат от специалист още от 20-годишна възраст, като първоначално това става веднъж на 2-3 години. Дамите от 40 до 69 години трябва да ходят на преглед веднъж годишно, а тези с рискови фактори - и по-често. Добре е да се практикува и самоизследване, но по този начин бучката невинаги може да бъде открита. От рак на гърдата страдат и мъжете, но значително по-рядко - 1 мъж на 100 болни жени.
Изследвания
Отклоненията, открити при направена на жената мамография, невинаги означават рак. За потвърждаване на диагнозата трябва да се направят допълнителни манипулации, чиято цел е лабораторен анализ на клетките на съмнителния участък. Цитопункцията например представлява вземане на няколко клетки от гърдата. При микробиопсията пък с помощта на специална игла се взема проба от тъканта. Манипулацията се извършва под местна упойка и трае няколко минути. Използва се също и макробиопсия, която също се прави под местна упойка. Вземат се по-големи тъканни фрагменти. На гърдата остава само лека следа. Рискът от инфекция е минимален, но в 5% от случаите може да се развие хематом. В по-тежките случаи в лабораторни условия се прави и анатомо-патологичен анализ.
Имунотерапия
Сравнително нов метод за лечение на някои видове рак е имунотерапията, казва д-р Стефан Иванов от Раковата болница в София. Тя действа добре най-вече при рак на шийката на матката и онкологични заболявания на кръвта. Методът удължава живота с 1-2 години, но клиничните изследвания продължават, разказва още лекарят.
Имунотерапията се базира на модерното схващане, че някои видове рак се причиняват от вируси. Затова в организма се вкарват медикаменти, които спират размножаването на вируса. Така се лекува причината, а не следствието. Освен това имунотерапията подсилва защитните сили на организма, поради което лъчевата и химиотерапията се понасят по-лесно. При рак на шийката на матката тази терапия действа и в напреднал стадий.
Имунотерапията се прилага и у нас. Една ампула струва към 30-50 лв., а обикновено са необходими към 6 броя. "Това е бъдещето на лечението на рака, целта е да се стигне до ваксини, които от остро заболяване да го превърнат в хронично - така, както е при диабета", обобщава д-р Иванов.
Излишно се набляга само на калцификатите за диагнозата на злокачествени заболявания при ехографията. Има много други ехографски симптоми. Има и други методи, които са по-сигурни.
Всеки диагноистичен метод си има своите истински позитивни/фалшиви позитивни и истински отрицателни/фалшиви отрицателни резултати.
Досега най- доброто е открита биопсия с бързо изследване, последвано от траен препарат. И не е задължително да се прави само с местна упойка, може и с обща.
Най-добре е по-голяма оперативна, а значи и диагностична активност.