Само не си мислете, че събирането на семената е проста работа. На пръв поглед може и да изглежда много лесно и елементарно - виждаш цвете, късаш семената и ги мяташ в някоя кутийка за следващата пролет. Събирането на семената си има обаче свои правила, които е много важно да бъдат спазени. Лошото съхраняване не дава никакви гаранции, че растението ще поникне при следващото садене.
Като правило семена се събират по няколко основни начина. Добре е да знаете, че от вече отгледано растение може да се набавят далеч по-качествени семена, отколкото от готовите пакетчета из магазините. Причината е елементарна - цветето в градината е вече поникнало и свикнало с условията, които сте му предоставили. Предполага се, че семената му ще са издържливи и добре развити. Не че готовите са лоши, но много често те идват от страни с друг климат и растенията, поникнали от тях, по-трудно се адаптират.
Няма установен сезон за събиране на семената. Това зависи от времето, когато прецъфтява дадено растение. Може да бъде както през пролетта, така и през лятото или есента.
Онова, за което трябва да внимавате, е времето в момента на събирането. В никакъв случай не го правете при влага! Семената няма да са устойчиви и има опасност да мухлясат, дори и при правилно съхранение.
След като вече сте отстранили семената, то непременно ги сушете известен период. Така ще се застраховате от появата на евентуална плесен.
Това е най-елементарният метод и той не изисква наистина никакви усилия. Само запомнете - винаги сушете допълнително и едва след това прибирайте в кутия! Този начин обаче не може да се използва при всички растения. Не е все едно дали ще прибирате семената на "изстрелващи плодовете" растения; недозрели семена; плодове, които зреят в кутийки; падащи семена; дългозреещи и т.н.
|
|