:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,909
Активни 556
Страници 14,474
За един ден 1,302,066

Госпожата и скимтящата десница

Бившите сини Командири се строиха чинно пред сдружените земеделци, които с готовност раздадоха правосъдие - порязаха Костов, поощриха Софиянски, отхвърлиха "Гергьовден", зарадваха СДС и ВМРО. И доубиха този странен Народен съюз
Не. Никога няма да се намери рационално обяснение защо партията на българското село - БЗНС-НС, която има повече история, отколкото настояще и бъдеще, се превърна в ключов фактор в българската десница. В най-желан коалиционен партньор.

Кризата на същата тази десница блесна в събота сутринта, когато мастити политици като Иван Костов, Надежда Михайлова и Стефан Софиянски се подредиха на опашка, за да дръпнат сълзливи речи пред 34-я конгрес на БЗНС-НС. Речи, с които много искаха да спечелят сърцата на 800 сдружени делегати от третата възраст.

След ухажването пък се стигна до абсурдния момент, в който същите тези земеделци, схващайки абсолютно правилно своята прекалено нарастнала политическа тежест, великодушно решиха да си изберат партньор за изборите. ВМРО, ССД, БЗНС на Пинчев...

А великите политици Костов, Михайлова и Софиянски трепетно чакаха да видят дали госпожа Мозер ще бъде така добра да ги хареса. Дали са се представили добре пред нея. А някога те бяха Командири, бяха Валяци, бяха Кардинали.



Великата оранжева гвардия бе на висота.



Тя спокойно и трезво реши съдбата на хленчещите. Поряза Костов, поощри Софиянски, отхвърли "Гергьовден", зарадва СДС и ВМРО. И доуби този странен Народен съюз, който едно време Мозер сключи със Стефан Савов.

На практика, земеделците не само решиха с кого ще влязат в коалиция - те решиха как ще изглежда цялата българска десница преди и след парламентарните избори. Нещо повече, сдружените земеделци предопределиха висшата политика при действието на 40-ото Народно събрание.

БЗНС-НС отива на изборите в предизборна коалиция със ССД на Стефан Софиянски и ВМРО на Красимир Каракачанов. Разбира се, ако Анастасия Мозер се съобрази с избора на собствения си конгрес. Тя не е задължена да го направи, но вероятно накрая ще кандиса да зареже Костов и Праматарски. Мозер командва земеделците от цели 12 години и на всеки Архангеловден, когато дядовците и бабите се събират в НДК, тя има неприятности. Все някой иска да я сваля, все някой се бунтува в партията й. Госпожата не се нуждае от партийни проблеми, а пък и коалицията ССД-ВМРО-БЗНС дава известна сигурност.



Земеделците развързаха ръцете на всички вдясно



Сините ще играят сами, но депутатите им в следващия парламент нямат никакви морални, идейни и политически проблеми да образуват десен блок с новата коалиция. Филип Димитров и Петър Стоянов отдавна работят за това. Надежда Михайлова няма да пропусне да отиграе тази топка - да се включи в широка, дясна, следизборна коалиция, която окончателно ще превърне Иван Костов в заблудена овца, в изолациониста от кюшето.

Командира ще остане сам. Костов съвсем очаквано не реагира на призива на експремиера Филип Димитров от страниците на "Сега" - да размисли и да се върне в СДС. На пръв прочит ДСБ губи от решението на земеделците. Но истината е, че от години Костов работи точно за това - да бъде сам, да бъде уникален, да избяга от десния фон, който през годините от син стана сив.

Въпреки че не беше предпочетена от земеделците, въпреки че Мозер не понася царя, управляващата днес коалиция НДСВ-ДПС също е доволна от решението на БЗНС-НС. Конституирането на коалиция ССД-ВМРО-БЗНС и евентуалната й следизборна игра със СДС дава по-голям шанс за



избистрянето на онзи митичен десен Голиат,



който ще се изправи срещу социалистическите фаворити. На практика, коалиционното решение на земеделците превърна десните в основен кандидат за мандат за съставяне на правителство. Ако БСП не успее да достигне 50-те процента, до изборите въпросът ще е само един - кой ще се класира втори. Защото президентът-социалист не е длъжен да дава проучвателен мандат на партията, която е трета на изборите. Това го пише в конституцията.

След избистрянето около земеделците и тяхната политическа тежест на изборния хоризонт, има само още едно неясно нещо в десния политически свят. И това е срещата, която Надежда Михайлова си организира на 10-и ноември с 10 малки партии. Единствената реална полза от подобни сгледи е възможността СДС да пришие предизборно към себе си няколко бивши седесари. За какво са му тези "файтони" - не е ясно. И без това организациите им, притиснати от новия закон за политическите партии, са тръгнали смело към историята. А може би затам се е запътил и СДС?
28
792
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
08 Ноември 2004 21:46
Тънките игри на Командира с Праматарски, май ще се прокъсат!
08 Ноември 2004 21:50
да бе, тънки игри - съвсем са си прозрачни. Двамата - Костов и Праматарски, ще останат като кукувици сами.
08 Ноември 2004 22:52
Не. Никога няма да се намери рационално обяснение защо партията на българското село - БЗНС-НС, която има повече история, отколкото настояще и бъдеще, се превърна в ключов фактор в българската десница. В най-желан коалиционен партньор.


Как да няма!

Цялото "дясно" е натясно след като Царя ги изхвърли от илюзиите им навремето. Те станаха автоматически цареборци - от най-елементарните при това, за съжаление. Щото толкоз им е нивото.

Мозер и пладнешкото й БЗНС са по генезис рефлекторни цареборци. БЗНС-то е коктейл от племенни партийни образования, основани на тотемистичен принцип около култа към мъртвия вожд Ал Стамболийски.

Това е най-задръстената партия в българския политически живот.
Символ на метилявщината у политическия елит.
Там спорът е кой е най-верния наследник на заветите на тотема Стамболийски и съответно само националното статистическо бюро може да им хване сметката на бройката на БЗНС-тата. Те толкоз метиляви овце на едно место редко може да се видят.

А понеже "дясното" пространство е още по-захлюпено в момента и от тотемистичното БЗНС, цареборската шаманка Мозер им се привижда като Атина Палада или може би дори и като Богородица!

Та са са напинали сите мъжкарчета да й се яват като архангел Гавраил, белким зачене непорочно поредния политически републикански Съюз-Спасител.

Сохрани Боже България от бесовщини!
08 Ноември 2004 23:33
Правилно отбеляза преди няколко дена землякът, Миранда е страшно интелигентно парче.
09 Ноември 2004 00:46
Чудя се на КОСТОВ , ?????
Че тия две жени не ми вдигат нищо , а на него незнам ?!?!?
Защо не потърси нещо по свежо от това на снимката !
И двете не струват 5 лева даже и за снимка !
09 Ноември 2004 04:38
До къде я докарахме! А едно време Надето как МУ го вдигаше на Костов...реитинга!
09 Ноември 2004 06:59
Каквото и да се казва излиза един неприятен за т.н. "десница" извод. Тя е фалшива и остава имитация въпреки всичките напъни. Създадена е по поръчка и като си свърши работа се налага да напуска сцената.
Това е отговорът на въпроса задаван много пъти през седмицата не само тук.
Защо така нарастна теглото на БЗНС на г-жа Мозер. Много просто. Това е чисто биографическа партия и за днешните десни е съвсем без значение, че на времето си тази партия била много по-наляво та се налага г-жа Мозер да я блъска с големи усилия в дясно от центъра.
Тук в България няма политически партии, има биографически партии на участниците в политическите котерии и борби. Т.н. левица събира твърде странен комплот чисто по-биографически принцип и затова не се цепи по политически причини. Същото е в т.н. дясно пространство. Балансът обаче е неутешителен за последното - тук биографическия пласт е много по-тесен отколкота отсрещи.
Проблемът е за днешното общество - забавя се, направо се запушва процесът за създаването на новите биографии, както се казва отсега и нататък. Затова и няма същински политически партии.

Редактирано от - Минавам от тук на 09/11/2004 г/ 07:01:03

09 Ноември 2004 07:18
Земляк Ама къде я мерна тука Мирандата бе? Не я виждам, може да си искал под друга статия да я комплиментиш. Айде и от мене за нея
По статията. Нещо не съзирам госпожата да е станала някакъв фактор. Прави се на нещо, ама е нищо. Пък и не може да си фактор в нещо, което е пожелание и гола претенция. Изперкала леля, напълно е омръзнала на всички, никакви гласове няма да донесе на никого.
09 Ноември 2004 09:43
Какво село бе, ако се има предвид, че София е пълна със селяни от околния шоплук и парвенюта от цяла България може би да, а Мозер е събрала целия си електорат в залата от реститути и фашизоидни мутраци, та това ли е българското село. Но нейсе, подробност от пейзажа. Сгледата е важна, но само на пръв поглед. Всеки се мъчи да прекара другия и да го използва за ракета носител на предстоящите избори, защото никоя от тези файтонджийски партийки сама не може да прескочи 4-те процента. Две неща ги обединяват тези "хора" парите и омразата, но и двете водят само до политическото бунище. Ще поживеем ще видим.
09 Ноември 2004 10:04
Дядо ми разправяше , че земеделЬците по времето на Великия Стамболийски имали един лозунг:
[b] "КЪРТЕТИ БУЦИ , БИЙТЕ ГРАЖДАНЬЯТА!
РЕД ПО РЕДОМ, ДВЯ ПО ДВЯ
СЕ ПЕРЬЯ , СЕ КРИЛЬЯ "[/b]

Ама верно земеделЬците са като ято , а?Гооооляяямо ято от бели гладни птици....
09 Ноември 2004 10:27
Автор бил Петьо Цеков.
Странна смес от присмехулство на тема старци с неосъществената фикс идея и на автора за митично дясно обединение, което видите ли ще ни оправи (пак).

БЗНС-НС, която има повече история, отколкото настояще и бъдеще
800 сдружени делегати от третата възраст.
.. на всеки Архангеловден, когато дядовците и бабите се събират в НДК

Конституирането на коалиция ССД-ВМРО-БЗНС и евентуалната й следизборна игра със СДС дава по-голям шанс за избистрянето на онзи митичен десен Голиат, който ще се изправи срещу социалистическите фаворити.

Темата ляво-дясно е доста изтъркана. Все по-малко хора ще бъдат лъгани с нея. Би трябвало на повечето българи вече да им е ясно, че в България няма ляво и дясно. Всичките ни партии са един дол дренки и целта им е проста, на първо време да успеят да влязат в НС, а после ако могат и да се докопат и до участие в упрвлението. По-малките партии, които нямат шанс сами да прескочат 4% бариера се обединяват: БСНС-ССД-ВМРО, което им дава надежди да влязат в следващото НС като приблизително равнопоставени партньори, а не мачкани от по-голямите партии. Останалите имат някакъв шанс да го направят и сами, макар че не е много сигурно. Това е, просто е, сложната идея за дясно обединение се бори с призраци, БСП също е толкова дясна колкото останалите.
09 Ноември 2004 10:40
Обръщам внимание на Петьо на следното му изречение: "Командира ще остане сам." Човек, не те знам какъв си и какво си завършил, но отвори един учебник по бълг. език и виж къде се слага пълен и къде кратък член.
09 Ноември 2004 10:46
Клуб SM (садо-мазо).
Интересното е само кой ще държи бича и на кого ще нахлузят белезниците?
09 Ноември 2004 11:15
Писна ми
09 Ноември 2004 12:15
ДЕСИ, скъпа! Не се изсилвай със забележките си, когато не си компетентна. Прякорите не се членуват. Запомни го! Нищо лично, поздрави
09 Ноември 2004 12:21
Деси, и аз съм маниак на пълния член, но Командира си е прякор. По-добре да се преборим срещу това:


Избери тук за да бъде добавен твоя електронен подпис
09 Ноември 2004 13:01
Oh , tjahnata mama . Kak im vjarvah na tesi edno wreme i kak samo uspjaha da se isponaserat ot glavata do petite . Naroden sud sa tija gadove na snimkata ! Komandira nai-otpred !


Препоръчвам Ви да използвате бутона "Kirilica -> Кирилица", ако желаете Вашето мнение да бъде прочетено от повечето участници във форума на вестник "Сега"..
(снимка: натиснете тук)

С уважение: bot


Редактирано от - bot на 09/11/2004 г/ 14:13:57

09 Ноември 2004 13:19
Драги Tim, това не само, че е “най-задръстената партия”, ами е и тотално навряна там, където по презумция не й е мястото – в дясно! В България, където няма едри земевладелци, дясна земеделска партия?!?
А в статията скромно се премълчава нещичко:
“Командира ще остане сам”, “Блок на десните сили”, и т.н...
а не се казва КЪДЕ ще станат тези работи? Защото до Народното събрание е още далечко и я камилата, я камиларя...
Току виж някои след изборите започнали да редят блокчетата пред Парламента...
09 Ноември 2004 13:23
Петьо Цеков пак е написал политически анализ, но не там е бедата.
Бедата на Анализатора е, че той клечи както Кума Лиса и чака да паднат на Коча кайсиите...(да ме прощава драгата редакция)
Както едно време - след 9 юнския преврат - БКП седяли и гледали как се колят сговористи и дружбаши, кимали мъдро с глава и казвали: "Това не е наш бизнес, това е борба между селската и градската буржоазия"
Е, независимо от временните неуспехи, у нас в България селската буржоазия в крайна сметка винаги побеждава.
09 Ноември 2004 13:26
Още нещо към Цеков: не беше съвсем коректно речта на Ив. Костов пред земеделския форум да бъде наречена "сълзлива", нито поведението му "скимтящо"
За невярващите: Натиснете тук
09 Ноември 2004 14:03
Всички БЗНС-та за фундаментални партии - те са осемнадесет и имат шестнадесет или седемнадесет члена (единият ту влиза, ту излиза, та така оплодява политическото пространство). Долу ръцете от БЗНС!
09 Ноември 2004 15:43
Минаващ от тук,

Много смислен коментар. Браво!
09 Ноември 2004 15:57
Графе, съвършенно правилно,

Достатъчно е да се прочетата статии, лозунги на Стамболийски, Н.Петков и Гемето за да се разбере, че земеделците са една левичарска, авторитарна партия на маргинализирани провинциалисти.

Това "деснеене" у тях си е бесовщина.
Вид трансвестизъм. Преобличане с цел представяне на чужда същност.

Пълна неадекватност.
09 Ноември 2004 16:43
А какво е това БЗНС и кой го ръководи? След 45г ТКЗС, ограбени селяни от комунизма и сега да застават зад комунистите, защото на агентите им е заповядано да са против Царя.Тук сигурно има луди селяни, защото не вярвам да са толкова прости. Ами как иначе ще бъдат задигнати пак от селското стопанство издействаните от Царя 4 милиарда Евро, ако агентите не се включат пак във власта?Как мислите, възможно ли е Мозер да е агент, след като само тя се върна като Жож Ганчев от чужбина и поведе БЗНС, като че ли тук нямаше останъл и един селянин?Не знам само как е напуснала България по онова време.Ако са е пуснали комунистите по своя воля, много е просто защо е за комунистите и против Царя въпреки, че неговото управление ще изсипе в селското стопанство 4 милиарда Евро.Нищо че разправя колко мрази комунистите, нали гласува заедно с тях.Ако тя е агент, то какав ли е Костов и останалите му приятели тогава?Те твърдят, че Царя бил агент.Ако Царя не е, значи те със сигурност са.Защото Царя даже не е преподавал като Костов тук научен социализъм.По-вероятното е тия дето ни окрадоха да са агентите и които оставиха комунистите във власта и оставиха в ръцете им парите на българите.
09 Ноември 2004 17:06
Мозер, к'во ВМРО !Нали те ви клаха 23 година.А от 23 до 25 клаха анархисти!Я се обедини с комунягите, че да се обръща баща ти в гроба!

09 Ноември 2004 17:23
Томпо писание.
Тоя изкара БЗНС-то по-велико от ДПС.
Фалшиви изводи, базирани на фалшиви предположения.

Да не пропусна:
Tim, I fart in your general direction

Редактирано от - Bira на 09/11/2004 г/ 17:25:23

09 Ноември 2004 19:37
Много историци се събраа у форумът, чакай дали трябваше да бъде с пълен член, карай и с пълен и без пълен, както казва циганката, важното е да е курав и да фърга.Нейсе запуши я.
10 Ноември 2004 01:05
За 5 млрд. евро и коалиция с дявола си струва
МАРИАНА КИРОВА
Осем месеца преди изборите сме свидетели на необичайна активност на политическите партии, каквато не сме виждали никога досега.
Никога не е имало и такава безпринципност в опитите за формиране на коалиции. Надежда Михайлова например, която събира днес в НДК претендентите за дясното, в продължение на три месеца не можа да даде по-точна информация за срещата, освен, че щяла да се състои на 10-ти, от 10 часа, в 10-та зала. И че целта била дясното да се обедини.
Въпросът е обаче - кое дясно? Това, което беше посочено от правителството, в което тя беше външен министър като корумпирано в лицето на Евгений Бакърджиев? Или онова, което беше обявено за царско, в лицето на Софиянски? Или пък другото, нарочено за отцепническо и прокомунистическо в лицето на остатъчните либерали на Желю Желев?
Кое дясно ще обединява днес Михайлова е обаче риторичният въпрос, онзи на повърхността, зад който се крие по-важният - какво налага това безпринципно обединение на всяка цена, с всякакви компромиси?
Ами цената. Цената на властта. Която се измерва в 5 млрд. евро по предприсъединителните фондове. Онзи, който поеме управлението на страната през следващия мандат, ще ги разпределя. А който ги разпределя, ще заделя. Но това не е български патент - така се случваше в някои вече европейски страни, при това законно. Защото разпределянето е сложен процес.
На всичкото отгоре остава достатъчно много и по основното предназначение на отпуснатите средства, което неминуемо ще се види в пътища, обекти и проекти. А това гарантира сбъдването на мечтата на всеки един политик - втори мандат. А той пък значи следващи 3 млрд. евро - пак по европейските фондове.
Ето защо за толкова пари и коалиция с дявола си струва. Всички основни и традиционни политически играчи знаят това. Но някак си не е прилично да го кажат - не защото народът знае колко са дълги тези цифри, а защото трябва да се играе по правилата - а те са да се свири на тънката струна на идеите и на грижата за народа.
Всички партии обаче са форсирали предизборната кампания в създаването на коалиции, за да не се заблуди нечий глас. БСП обяви единодействие и със социалдемократи, и с комунисти, и чак с "гражданското" общество, онова по-червеното.
НДСВ пък отсега залага на бъдеща игра и вляво, и вдясно. При това ролите са разпределени - Пламен Панайотов и Долорес Арсенова хвърлят мостове към "дясноцентристко управленвие". Хора като вътрешният министър Петканов обаче чинно слушат БСП какво ще нареди за върховете на специалните служби.
А царят мълчи, дори и когато разговаря с ген. Любен Гоцев.
Свидетели сме повсеместно на внимателно отигравана стратегия за власт, без оглед на каквато и да е принципност и политическа последователност. Да оставим настрана това, че общият политически подход у нас няма нищо общо с демократичната практика по света.
Върлия антимонархист Александър Томов прости на царя, а пък воеводата Красимир Каракачанов откри след 3 години, че царското управление не е чак толкова лошо. В разгара на политическата истерия бяха откопани дори политици от зората на прехода като Димитър Луджев.
Още какво ще видим в оставащите осем месеца до изборите един Бог знае. Никой от политиците обаче като че ли не отчита един голям риск, който се задава - че предизборното преиграване с коалиции от типа "Орел, рак и щука" може окончателно да отврати избирателя. И в деня на изборите от участник да го превърне в ням свидетел на политическата партийна истерия за власт.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД