:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,422
Активни 669
Страници 22,987
За един ден 1,302,066
Анализ

Какво се случи в Америка

Комбинация от разбити изборни митове, безскрупулна кампания, апатия сред младите и мобилизация на консервативния вот донесе победата на Джордж Буш
Снимки: Ройтерс
Какво всъщност стана преди една седмица в САЩ, та толкова недолюбваният в Европа Джордж Буш спечели убедително президентските избори? Като оставим настрани лансираната от лявата преса в Англия теория, че американците поначало са инфантилни полуидиоти, случилото се може да бъде обяснено разумно. Ето някои от заблудите и фактите, довели до резултата на 2 ноември.

Предполагаше се, че президентските избори през 2004 г. ще привлекат онези свободни души, които витаят из киберпространството и се страхуват да не бъдат призовани на служба в пустинните пясъци. Млади хора, чието активно участие трябваше да революционизира американската политика и да донесе промяна.

Правоверните демократи искрено вярваха, че президентът Буш няма начин да спечели, когато толкова много американци не одобряват неговото управление, смятат, че страната върви в грешна посока, и икономически са по-зле отпреди 4 години.

Опозицията беше убедена, че чернокожите американци и останалите малцинства, помнейки скандалите от 2000 г., ще излязат да гласуват с незапомнен ентусиазъм за демократите.

Привържениците на Кери бяха сигурни, че техният кандидат ще получи убедителен превес сред жените гласоподаватели, ще влезе в Белия дом, без да спечели нито един южен щат, и че Бил Клинтън, който след троен байпас тръгна да агитира за партията си дни преди изборите, ще закове последния пирон в ковчега на републиканците.

И най-вече противниците на Буш се кълняха, че подвижните пясъци на Ирак, които за все повече американци се превръщат в новия Виетнам, ще погълнат всички останали теми в кампанията, и така ще донесат победата над силите, които започнаха тази война.



Странно нещо се случи по пътя към изборните урни:



Всички тези аксиоми се оказаха безпочвени митове.

Причините за това са много, но основната е, че демократите се успокояваха с гореизброените митове вместо да удвоят усилията си в други, по-ключови направления.

Така например, химера се оказа масовият младежки вот. Безброй анализи през последните месеци предричаха как блокът избиратели на студентска възраст, които имат само мобилни телефони и заради това обикновено остават под радара на стандартните допитвания, ще се втурнат към урните, за да подкрепят Кери и предотвратят евентуалното връщане на наборната военна служба. Небезизвестният кинодеец Майкъл Мур обикаляше държавата, за да агитира точно сред тази възрастова категория. Той ги наричаше "мързели" и даваше награда каса бира и кутия спагети на всеки, който обещаеше публично, че ще гласува.

Е, мързелите останаха вкъщи да си пият бирата. Само 17% от 18-29-годишните отидоха да гласуват - колкото и през 2000 г.

От ключовите щати единствено Пенсилвания успя да мобилизира младите избиратели - и само там Кери спечели. Иначе според допитванията, когато 54% от гласувалите млади са го подкрепили. Това беше единствената възрастова група, която остана в лагера на демократите.

Ако бяха внимавали, хората на Кери щяха да си спомнят какво стана миналата зима с уж огромната популярност на Хауърд Дийн. Същите тези младежи, които ентусиазирано го подкрепяха в Интернет и му превеждаха пари от кредитните си карти, изобщо не си направиха труда да гласуват на първичните избори. Феномен на пасивност, който е познат на всеки родител на тийнейджър с компютър, но неизвестно защо бе убегнал на политическите стратези-демократи.

Наистина се сбъдна очакването, че процентът на гласуващите ще бъде незапомнено висок.



Активността бе най-голямата от 1968 г. насам,



а подадените гласове поставиха абсолютен рекорд като бройка и за двамата кандидати, което е обяснимо с прираста на населението.

Само че демократите пак се объркаха, като очакваха, че подобна избирателна активност ще е в тяхна полза, защото ще означава много гласуващи представители на малцинствата. Републиканските стратези, водени от злия гений Карл Роув, съумяха да мобилизират невидима армия от консервативно настроени избиратели.

Демократите разчитаха за агитацията си предимно на наети помощници, много от които се стараеха колкото за едната минимална заплата. Републиканците (това вече е геният на Роув в действие!) съумяха да изплетат национална мрежа от доброволци, които излязоха евтино на кампанията, но изобщо не пестяха усилията си. Те направиха стотици хиляди телефонни обаждания и почукаха на вратата на не един и двама колебаещи се съседи.

Демократите заложиха и на големи имена като актьорите Сюзан Сарандън и Тим Робинс, но това само настрои онази част от електората, която мрази назидателното отношение на холивудските звезди, захванали се с политика.

Друг мощен магнит за симпатизантите на Буш към изборните урни беше



шансът да се гласува в референдумите,



забраняващи сключването на брак между хора от същия пол, които се състояха в 11 щата, включително в най-важния тази година - Охайо. Превръщайки се в де факто референдум за хомосексуалността, този въпрос мобилизира голяма подкрепа за Буш в битка с идващия от Масачузетс Кери, в чийто щат подобни бракове са вече законни.

Война и мир? Теорията, че президентските избори ще се превърнат в референдум за Ирак, стана на пух и прах. Как иначе ще обясним, че в щат като Мисури мнозинството от хората не одобряват войната, но гласуваха за Буш?

Демократите опищяха света, че нарастващият брой убити американски войници в Ирак (за останалите никой и не пита) само засилва убеждението на нацията, че президентът й е лицемер и лъжец. Буш наистина побърза да се изтъпани в пилотски комбинезон на палубата на самолетоносача "Линкълн" пред плаката "Мисията изпълнена" през май 2003 г. Всички знаем какво се случи в Ирак оттогава насам. Само че това не повлия на изборите кой знае колко - според допитванията, войната е проблем N 4 в съзнанието на електората, далеч зад опасенията от тероризъм, икономиката и изненадващия фаворит, мъгляво определен като "морални ценности".

Традиционните предизборни модели и историческият прецедент бяха единодушни, че президент, чийто рейтинг е под 50%, не може да разчита на преизбиране. Това значи, че повече от половината електорат смята държавата за отиваща на по-зле. Дори и така да е, Буш се оказа имунизиран, напомняйки ми втората половина на 1998 г., когато колкото повече се лаеше за Моника Люински, толкова по-висок ставаше рейтингът на Клинтън.

Още по време на първичните избори Кери публично разсъждаваше дали не е време демократите да се откажат да се борят за успех в южните щати.



Югът отвърна на тези охладнели чувства,



като се отдаде на Буш безрезервно, на някои места с огромни разлики. Единствените демократи в Белия дом през последните 40 години - Линдън Джонсън, Джими Картър и Бил Клинтън - бяха южняци, отгледани в земите на Конфедерацията. Когато се връщаха по време на предизборна кампания по тези места, те знаеха как да прикрият вашингтонското си лустро с народняшки обноски и как да лющят кукуруз пред камерите, без да изглеждат глупаво.

Може би това е бъдещето за демократите? Само преди едно поколение Югът имаше четвърт от гласовете в избирателната колегия. Сега тези щати държат една трета от президентския вот и системно го дават на републиканците.

Демократите имат друга, като че ли по-добра посока, в която да хвърлят усилията си. В югозападните щати, като Колорадо, Аризона и Ню Мексико, се заселват все повече хора, които гласуват или биха гласували за тях. Това са испаноговорящите, пришълците от северните щати и рояците преселващи се калифорнийци, които идват заедно с по-либерални разбирания за живота и политиката.

Да, обаче вотът на испаноговорящите не е гарантиран. Допитванията показаха, че кампанията на Буш успешно прикотка голяма част от тях с помощта на въпросните морални ценности, което със сигурност включва опозиция на аборта и заклеймяване на хомосексуализма. Католическите епископи в Америка бяха твърдо на страната на Буш - и това нарани каузата на Кери, нищо, че е католик, а Буш - протестант.

Президентът отново спечели мнозинството от испаноговорящия електорат във Флорида, най-вече заради твърдата си позиция спрямо Куба. Като цяло, Буш взе 42% от латино вота. Най-притеснителният факт за демократите би трябвало да бъде това, че испаноговорящите, които гласуваха за пръв път (младежи, скорошни имигранти), се разделиха поравно между Буш и Кери.

Демократите



не бяха спасени дори от най-лоялния си електорат -



чернокожите. Черните избиратели във Флорида и Мисури би трябвало да са още обидени заради проблемите с гласовете в Маями и Сейнт Луис през 2000 г., когато много от най-бедните или не бяха допуснати да гласуват, или бяха подведени от объркващи бюлетини. Опити за евтини трикове имаше и тази година. В един от районите на Пенсилвания, например, преобладаващо чернокожият електорат беше получил учтиви писма от местни републикански активисти (ученици на Карл Роув?), с които ги подканяха да гласуват масово ...на 5 ноември.

Така или иначе, в изборния ден чернокожият електорат и във Флорида, и в Мисури беше по-малко, отколкото през 2000 г. Буш, който тогава взе гласовете на 375,000 души от малцинствата във Флорида, тази година получи 730,000.

Дори прословутото делене на избирателите по пол сега работеше в полза на републиканците. Те получиха с 9% повече гласове сред мъжете, но успяха да загубят женския вот само с 3%. Нещо повече, Буш спечели сред белите и омъжените жени.

В последните дни на кампанията хората на Кери изпратиха току-що изкаралия троен байпас



Бил Клинтън да обикаля



из Арканзас, Флорида, Невада, Ню Мексико и Пенсилвания. Бившият президент все още е много популярен и се смята за един от най-добрите оратори в Америка за всички времена.

Само че Клинтън доказа, че в политиката, както и във физиката, всяко действие среща своето противодействие. Той успя да мобилизира както подръжниците, така и опонентите на демократите. Кери загуби всички щати, в които бившият президент стъпи, с изключение на Пенсилвания. Родният щат на Клинтън - Арканзас, влезе в лагера на републиканците дори по-убедително, отколкото през 2000 г.

Кампанията на Буш разби общоприетото разбиране, че всяка партия, която се бори да влезе (или остане) в Белия дом, трябва да гравитира към политическия център и да прави мили очи на умерените избиратели. Вместо това президентът съсредоточи усилията си върху най-десните републиканци, загърби умерените и оплю левите. Кампанията на Буш успя да изстиска и последните капки подкрепа от най-богобоязнените си привърженици.

Така комбинация от фатални заблуди на демократите и сръчна предизборна кампания на републиканците реши изборите. Каквото и да казват в Англия, хора като Карл Роув, а още повече Буш, не са за подценяване.
 
***
132
697
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
132
 Видими 
08 Ноември 2004 22:09
Доста точен анализ, бих казал, дори и авторът да е попреписал оттук-оттам, както май ми се струва.
Но на тези избори се отдава прекомерно значение - дори и Кери да беше победителят, не би имало като последица особенни промени както във вътрешната, така и във външната политика на щатите.
Смяната на Буш с Клинтън, и на Клинтън с Буш (изключая действията мотивирани от 11 септември) също не бяха съпроводени от особенно радикални промени.
Една дължава с утвърдени ценности, със стабилна икономика и спокоен етнически климат не променя вътрешната си или външна политика с всеки избори.
В САЩ липсва сериозна вътрешнообществена криза която да породи мотивация за промени, достатъчна за да ги предизвика реално в момента.
Дори и 11 септември не измени живота на огромната част от американците съществено.
Просто мащабите на тази страна действително са огромни - тя е първа по икономика, трета по население и четвърта по територия в света.
Отделно от това, елитът там е единен. Общественият договор, който елитът на САЩ има за себе и помежду си го прави може би най-сплотеният елит в света.
Простотата на ценностната система на този елит, изразяваща се в липсата на дразнещи фактори като етнически, провинциално-столични или други традиционни разграничения и същевременно поставянето на парите като единствена ценност сплотява този елит и тушира възможните радикални действия на конкретните му представители във властта без значение от политическата им принадлежност.
Същевременно, този елит достатъчно успешно отстоява и ролята си на такъв против странични попълзновения. Достатъчно характерен е примерът с Рос Перо преди 10на години.
08 Ноември 2004 22:42
Не само парите сплотяват американския елит, а и масонските ложи. САЩ и Израел са най-масонските страни в света.
08 Ноември 2004 22:45
Доста често във форума съм чел да се споменава, и то от някой от най-уважаваните от мен хора "Сблъсъкът на цивилизацийте" на Хънтингтън. Днес си я купих и бях меко казано разочарован. Книгата е изключително едностранна, повърхностна и опростенческа. От периода на времето, което е минало от 1993г., се вижда, че повечето прогнози не са се сбъднали, а и в самата книга намирам противоречия. Това ме учудва, защото имам десни убеждения. Надявам се някой да коментира книгата.
08 Ноември 2004 22:47
Странно, къде бяха авторите преди 2 ноември?
08 Ноември 2004 23:30
Хубав анализ.
Аз примерно бих акцентирала върху неочаквания фаворит - моралните ценности.
Хем са го писали, хем са го подминали.
Това е козът според мен на Буш.
В интерес на истината откак разбрах, че набляга на моралните ценности, а Кери-на хомосексуализма и други свободи, и вдигнах ръце да се застъпвам за Кери.
Скоро дебатирахме тук за морала, накъде върви света, свободата, свободията, анархията, демокрацията и прочие.
И то многократно дебатирахме.
Това ще е модната тема в близкото десетилетие и Буш я е напипал.
И оня италианец ли беше, де стана скандал в Европата.
08 Ноември 2004 23:39
Не е толкова сложно!
Електоралният микс се запази!
Травматизиран от 11.9. и страхуваш се от бъдащ по тежък тероризъм американеца се довери на по добрият коммандер.
Кери се оцени като "unfit to command":
Ако Америка е застрашена от атомен удар то Кери "ще иска разрешение от ОНУ да защити Америка!!"
За много американци името Кери е равно на слабак и предател!
08 Ноември 2004 23:50
Аре сега да не си дрънкаме туй-онуй, ама да си кажем направо - американците в болшинството си са промити мозъци и простаци, така че няма как да гласуват за нормален човек, та си избраха някой дето по-им отива.





08 Ноември 2004 23:53
Стефане 1914,
зависи ти какво точно си очаквал от "Сблъсъкът на цивилизациите".
Аз лично си я купих доста преди 11 септември и бях впечатлен от разсъжденията на автора.
Развитиетго на нещата по неговият модел е твърде възможно, толкова повече, че в исторически план вече се е случвало.
Съжденията му за липсата на страна лидер в ислямския свят са абсолютно точни, а отметката, че Турция би могла да бъде такава с най-голям успех трябва да се отбележи на всяка твърда глава в ЕС, която зорлем спира Турция по пътя и към Европа и я бута в исляма.
Отбелязването на повишеният екстремизъм в ислямските общества и свързването на този процес с големият брой млади хора там също е много вярно заключение.
Моментът със страните на цивилизационен разлом, като Украйна, Турция и Етиопия е също точен и процесите в тях го показват и сега.
Може би книгата не съвпада с това, което ти искаш да прочетеш, което ти искаш да видиш написано и твърдяно за тези неща.
Би могъл да го кажеш тук, например.
08 Ноември 2004 23:57
FL- май и твойто мозъче са промили, huh?
Повтаряш 1:1 глупостите дето ги пускаха 1000 пъти по тв-то.
09 Ноември 2004 00:15
Участието на избирателите нa 18 – 29 г. на изборите в 2004 процентно беше всъщност точно колкото и през 2000 г., 17% от гласувалите около 120 млн американци, т.е. около 20.5 млн. Като имаме предвид, че сега абсолютният брой гласували беше с 15 милиона (14%) по-висок от 2000 г., очевидно броят млади избиратели през 2004 е всъщност с почти милион и половина по-голям от предишните избори.
*
Демократите бяха далече по-мобилизирани от 2000 г. През 2004 Кери получи 56 милиона гласа! Гор, който получи в 2000 най-големия в историята демократически народен вот и втория по големина изобщо (след Рейгън 1984), събра 51 млн гласа! В Ню Хампшър 2004 демократите събраха 208 хил. гласа, срещу 170 хил. през успешната за Клинтън 1992 г.!
*
Обаче Буш взе 59.5 млн. гласа и спечели убедително. Защо? Защото се хареса повече на американците. Въпреки всичко! И защото Кери не се хареса достатъчно дори на демократите – в Ню Йорк 2004 получи само 58%, а Гор 2000 имаше 77%. Още през юни т.г. писах, че Буш печели, защото Ирак, а не икономиката, стана въпрос номер 1 на изборите, и защото Кери беше лoш за лидер в иракската война – той е син на известен дипломат “реалист”, сам той (като стар сенатор) винаги е бил консервативен външнополитически, а задачата в Ирак е подчертано либерална, соц-инженерска. Кери гласувал и против първата война в залива! Ако икономиката, а не Ирак, беше станала номер едно, можеше да е друго. Но Кери нямаше своя мисия в Ирак.
*
И още. Както писах вече няколко пъти, присъщото на американците чувство на справедливост осъди ексцесите на антибушевата левица, която се прегърна и разцелува с кой ли не одиозен тиран и главорез, само и само да хвърли камък по Буш. Не бе сталиниста д-р Чомски, не бе демагога Майкъл Мур. Ексцесите на лицемерието продължиха твърде дълго. И се оказаха фатални за каузата на либералите като цяло, и на тези, които подкрепиха категорично като мене свалянето на Саддам и критикувата консервативните заблуждения на Буш в Ирак. “Либерализъм” значи “свободолюбие”, а те забравиха и решиха, че значи “антибушизъм на всяка цена”. Американците гласуваха за свободата и за повече нравствена яснота.
*
Иначе малко американци, и определено никой в гр. Ню Йорк, не смята Буш за бог или дори за средно умен човек (това не се отнася за Чейни, Румсфелд, Волфовиц и Роув). Един приятел, върл консерватор, ми каза след изборите 2000: “Най лъжливия президент се сменя от най-глупавия!”. (Не съм съгласен за първото.)
*
В деня след изборите умният Клинтън каза в Ню Йорк: “Трябва да убедим пак американците, че сме твърдо за семейството, якото бачкане и свободата” (по памет).
*
Авторът на статията, който така се е оплел, пише от затънтения градец Сиракуза в “ръждивия пояс” на щат Ню Йорк, на поне четири часа с кола на северозапад от града. Това място няма почти нищо общо по дух c НЙ Сити –много по-общо с “червените” щати.

09 Ноември 2004 00:17
Аз пък споделям мнението на starija hush още от преди изборите, че за такъв ръб като Кери би гласувала само някаква заблудена феминистка или извратен педерунгел. С грозотията си Кери отблъсна повечето жени, а с благосклонността си към педерасите - десеторно повече го загърбиха, отколкото го предпочетоха.
09 Ноември 2004 00:33
Стегнат, интелигентен, точен анализ. С малко думи е обхванато почти всички обстоятелства донесли втори мандат на Буш.
Освен едно - че в "морал валюс" американецът включва преди всичко семейството на президента. Хомосексуализма за корнфийлд вотърс е нещо присъщо за "оная", другата Америка от големите градове където няма форд-камионетки - това те си го знаят отдавна така че едва ли сега са се стреснали толкова внезапно.
Пък и локалните канали едва ли са ги облъчвали толкова много и често с фактите около гей-сватбите както това беше в НЙ.
...Не знам дали някой ще изплюе камъчето - Тереза Хaйнц-Кери?!
***
Иначе за анализа му за южните щати - поздравления.
Не е трудно да се досети даже непрофесионален наблюдател като погледне картата на Америка къде демократите имат шансове освен в големите градове...
09 Ноември 2004 00:52
Изобщо - би ми било интересно ако този автор се появява по-често на страниците на Сега с коментари за Америка
Не знам дали живее в тук но този анализ е доказателство че познава дълбоко и в тънкост процесите в тази страна - нещо което се среща доста рядко.
Освен това е интелигентен и умее да поднася факта.
Още веднъж - поздрави!
09 Ноември 2004 01:11
МОРАЛНАТА ДЕГРАДАЦИЯ НА ЗАПАДА*
Днешната мощ на САЩ се дължи на това, че ограбва света
......................................... ......................................... .................
Натиснете тук
09 Ноември 2004 02:18
Увеличеното население на Юга, освен това, не иде от размножаването на аграрното население там, а на новоиндустриалния бум на Слънчевия пояс - високотехнологичните центрове в Аризона, Тексас, Флорида, Джорджия, С. Каролина, Вирджиния, от миграцията на пенсионери - Флорида стана над 13 млн. - и имиграцията от Мексико. В САЩ със земеделие и царевици се занимават по-малко 3% от населението. Американците изтичат от "ръждивия" пояс към "слънчевия" пояс, от старите индустриални центрове като Троя, СкенЕктади и Сиракуза (НЙ) към новите индустриални центрове в Остин (ТХ) Рейли (СК) и Орландо (ФЛ).
*
Нежеланието на европейската (и нашата своеобразна) левица да види истината за победата на Буш, която беше очевидна за мене, американски либерал, поне още от юни т.г. след Сий Айлънд, и да я обяснява с фокусите на спин докторите на Роув я обрича на неадекватност и в бъдеще. Левицата трябва час по-скоро да забрави митовете, които сама си измисли от 1999 насам.
09 Ноември 2004 02:22
Абе кажи с две думи 4е в Америка хората не оби4ат евреите както в Европа.Ако не бе6е евреин имаха по голем 6анс демократите.Кога Нацистите 6те се сугласат евреин за президент.Пове4е евреин едвали 6те спе4ели избори при този световен национализам.Света е класово осузнат и разбра лицемерните револуци на евреите за диктатура на пролетарята.Ма6ко дuпе веднаж се ебе.
09 Ноември 2004 02:28
Архиман , чудя се как още не са те изяли ?!!? Казах и доказах че Левски е МАСОН и ме побъркаха за един ден !!!!!! Без да споменавам РАКОВСКИ - майстора !


arhiman
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 553

Не само парите сплотяват американския елит, а и масонските ложи. САЩ и Израел са най-масонските страни в света.
Създадено: 08.11.2004 г. 22:42:38


09 Ноември 2004 02:39
Кери не е евреин по еврейските закони, майка му е чист янки, потомка на стари знатни английски родове, Форбс и Уинтроп, а и баща му е роден католик. Тереза Хайнц е бивша съпруга на покойния сенатор Хайнц, отдето са милионите й. В САЩ богатството само по себе рядко се смята за порок. Причината за победата на Буш съм написал кратко по-горе. Другото е заблуда.
*
След Том Фридман и известната на читателите със статията за 'българите - лапдогс на Буш' от февруари 2003 Морийн Дауд днес писа в НЙТ, че победата на Буш вещаела тъмна ера на религиозен фанатизъм и обскурантизъм. Това е друга голяма голяма грешка на левицата.
09 Ноември 2004 05:00
.
09 Ноември 2004 05:28
Да, горките американци И любов' назъйвают - "СЕКС": от жиров мозгов не асталас'.
09 Ноември 2004 05:33
Гледай Готев! Гледай и се учи как се прави пропаганда. Въртиш, сучеш, затрупваш публиката с аргументи и накрая, като го успиш драгия читател, му изпраскваш неистината:

...комбинация от фатални заблуди на демократите и сръчна предизборна кампания на републиканците реши изборите



И, нали гледаш, всички викат: "Браво!"

Не, че Караджов не е казал много истини. Казал е, но те идват от една твърде цинична гледна точка - че изборите са само технология.

А ето каква е истината. Буш спечели защото честно, пряко и недвусмислено защити позициите си. Хората му повярваха, защото винаги е ясно дали наистина вярваш в това, което говориш. Точно обратното беше с кандидата на демократите - те просто не знаеха какво точно искат, зад което избирателите съзряха сериозна криза на идеите и едно нездраво желание да се докопат до властта.


Това "moral values" дето толкова му се чудите какво е, се превежда с една дума - порядъчност.


09 Ноември 2004 05:42
Анализът е чисто тактически, повърхностен.
Победата на Буш отразява много по дълбоки теченя, , местене на големи подземни пластове в американското обшетсво и обществено съзнание..
Какво имам предвид?
Изборът на Буш не е рационален. Тои не може да се анализира в някаква картезиянска координатна система.
Изборат на Буш е иррационален, тои е проява на мета- исторя, на някакав вид обшетсвено подсазнание и комплекси.
Принципно, този избор иде да оправдае всичко, което американскят президент върши. Тои иде да оправдае подсъзнателно в очите на самите американци поставянето на интересите на тяхната страна над интересите на целия останал свят, иде да оправдае безкраината ценност на всеки американски живот в сравнение със маловажността на всеки не американски такав. Жители на Рим и хора от провинциите...
В ситуация, когато голяма част от хората гласуват за президент , които имал МОРАЛНИ ЦЕННОСТИ ( превантивна воина под лъжлив претекст и десетки хиляди убити изглежда са чат от морала тук) - та в такава ситуация явно се търси оправдание и опора във висш морален авторитет, които да оправдае изцяло изваршваното от Америка. Такав безапелационен авторитет може да бъде само наи висшия - Бог.
Затова американските гласоподаватели са прегърнали Буш, защото тои им дава успокоението, че всички извършвани несправедливости и зверства са оправдани а приори - от Бога, които е с Буш, С Америка и благославя всяко тяхно деяние.
С този вот американскя народ си купува чиста съвест....
09 Ноември 2004 06:26
Впечатлен съм, Begemot!
Много имтересни изводи и по всичко личи - убедителни.
09 Ноември 2004 06:46
Да бе
Ама след дъжд качулка. Цена не биха имали ПРЕДИ изборите всичките верни анализи, направени СЛЕД тях
09 Ноември 2004 07:44
Случи се логичното. Типаж като Кери отблъсква значителна част от ирационално гласуващите (Бегемот ) и определана част от рационално гласуващите. За първите няма подходящи нито физиономия, нито пантомимика, нито гласови данни. Личи си, че е рационален човек, явил се е, за да изпълни скъпо платена поръчка да играе луузъра. За вторите пък беше подготвен да показва и внушава, че няма никаква алтернатива на действията на Буш.
Много пъти в историята народите са подкрепяли спонтанно престъпни вождове, които първо са ги вкарвали в престъпни войни, а после са им поднасяли ирационалното оправдание, че зад и над всичко това стои някакъв бог. Хитлер е използвал и друг трик, заявявал е, че той поема гтреха на германците за всички убийства, които ще извършат по време на войната.
И винаги краят на тази мерзка манипулация е лош. Буш и Америка трябва все повече да потъват в кръв, да причиняват зло, възползвайки се от воената си мощ. Този път е извървяван много пъти, знае се до какво се стига.
09 Ноември 2004 09:03
Съвсем правилно си го преизбраха Буш американците, защото: 1) Една смяна на администрацията (а такава смяна би била тотална) щеше да блокира Америка за 1 година, а това не е добре, когато страната воюва. 2) Разумно е когато един човек е започнал една работа, да му се даде възможност да я довърши (включително и да замаже гафовете). 3) Смешните за един либерал "морални ценности" са важни за хората, особено в трудни ситуации. Историята на всички народи го доказва.
Не са ми симпатични хора като Клинтън, Кери, Солана, Й. Фишер и други подобни, дето първо горят знамена и повиквателни, а после с трясък и безсрамие се втурват да прескачат барикадата и си сменят боята. Не че съм срещу либералите - против ренегатите съм, дето народът по простому им вика "фурнаджийски лопати".
И друго ми е интересно, колко от борците за еднополови бракове ще са истински щастливи, когато децата им ги сключат? И откъде смятат да си докарат внуци, евентуално? Защото едно е да си борец срещу расовата дискриминация, а съвсем друго е да омъжиш дъщеря си за ... (слагам точки да не ме резнат от форума за политически некоректни писания).
09 Ноември 2004 09:28
Наблюденията ми върху форума показват, че най-върлите противници на Буш са още по-върли противници на признаването на хомосексуални бракове и отглеждането на деца в хомосексуални семейства. За тях, както и за американските гласоподаватели, изглежда Буш е по-малкото зло.
09 Ноември 2004 10:09
Мисля, че нищо не стана в Америка, колкото и лично да ми е неприятно. Победи ковбойския дух от времето на завладяването на Дивия запад. Това да си представител на Суперсила, да те води неграмотен, но опитен каубой, е романтично и предизвикателно. Кери прилича на изпусталял дрогиран музикант от типа на Миг Джагар, а и втората му жена е богаташка и по възрастна от него. Американците не обичат предизвикателно и наследствено богатите кандидати, пък и има нещо еврейско в излъчването му. И там обикновенните хора недолюбват синовете на Мойсей.Та нищо ново под слънцето, както пише в Еклисиаста.
09 Ноември 2004 10:14
Да им е честито Тъпото на тъпото американско овче население.
09 Ноември 2004 10:16
Отличен анализ, едно от най-интересните четива в българските медии на тема американските избори. Освен всичко друго показва, че в Америка има интелигентни и мислещи българи, а не само мотаещи се нашенски дебили, прекарващи времето си в "пиене на бира", чистене на тоалетни и ругаене по форумите
09 Ноември 2004 10:55
Който казва, че е бил сигурен в победата на Буш – лъже. Особено ако е живял в Щатите достатъчно дълго, за да познава американците - и от крайбрежията, и от вътрешността. Разбира се, след събитието не е трудно да се правиш на умен. Още по-лесно е да компилираш “анализи” като този.
Изглежда сега любим прицел на “анализаторите” е “лявата преса в Англия”. Една от причините е, че не знаят друг език, освен английски. Иначе щяха да забележат, че навсякъде по света лявата преса няма високо мнение за американците. Друга причина е, че не са чели дясната английска (и неанглийска) преса. Щяха да се изненадат, че отношението към американците не е по-различно от това на лявата.
Казвал съм и друг път – американците не са толкова глупави, колкото светът (ляв, или десен) си мисли. За три седмици кампания Кери се превърна от оутсайдер във фаворит. Стоте хиляди гласа в Охайо, които решиха изборите са божа работа, така както бяха и петстотинте гласа преди четири години във Флорида. Казвам “божа работа”, но ако трябва да се съглася с неагностично обяснение, то това е на Бегемот.
Дали изборът на Кери би бил по-добър за американците и за останалия свят е съвсем друг въпрос. Лично аз смятам, че не би имало разлика. Освен това, светът обръща все по-малко внимание, за това какво се случва в Америка. Америка му омръзна.
09 Ноември 2004 11:37
Сгугню,
Книгата не дава обяснения за интегрирането на страните от Източна Европа към ЕС и НАТО и ограничаването на връзките им с Русия. Не ми харесва делението на християните на западни и православни, вместо на католици протестанти и православни /знаем за конфликта в Ирландия/.Обединяването на Испания и Норвегия в една цивилизация е твърде условно. Испания повече прилича на България. Няма никакво предположение за възникналото по-късно разединение между САЩ и Европа. Имам и още примери, но за сега това е достатъчно.
09 Ноември 2004 11:49
Гледам сега по ТВ, слушам по радиото, чета в газетите плачевно–сополиви хомолиберали, психолиберали, соцлиберали, нарколиберали, араболиберали, комунолиберали, еколиберали, породолиберали, праволиберали и какъв ли не още боклук колко кофти бил техния кандидат, каква кофти му била платформата, каква глупава му била кампанията /а бе то и компанията му е глупава/. Същите тези хомо, психо, соц, еко, комуно, породо, право и т.н. псевдолиберали месеци на ред ни убеждаваха
колко готин е е техния псевдолиберал – Дървеният Кон. Що бе, що искахте да ни го натресете. Буш бил тъп, е и какво, извадихте остър и що стана? Сега ще се ловят за полата на баба Клинтън. То казват жена и риба няма възраст, ама по добре си е да е по прясна.Ама либерал /луд/ умора има ли.
Изборите в САЩ имат огромно значение за България – те показаха, че и хората на разума могат да се мобилизират, когато са изправени пред опасноста стихията на посредственоста , на безотговорноста да затлачи страната. И докато електората на нашите комуняги , нарекли се социалисти, либерали и какви ли не още алабали е с изчерпани възможности по отношение на мобилизация /той винаги си е 100% мобилизиран/ то така нареченият център и десница /фалшиво название – но друго няма/ име огромен потенциал в мобилизацията на собствения си електорат.
09 Ноември 2004 12:37
Напълно съм съгласен с констатацията на Дон, че даже ще отида по-далеч и ще добавя, че цялата работа намирисва на обикновен и откровен фашизъм. Хитлер също беше демократично избран и имаше подкрепата на болшинството от германците. Те виждаха в него водача защитаващ жизнените интереси на нацията и гарантиращ многолетния просперитет, без да се интересуват за подробностите от пейзажа, та били те и престъпления срещу “неправилната” част от човечеството!
Да живее новият световен ред дами и господа, направили своя правилен цивилизационен избор! Войната е Мир и Невежеството е Сила!
09 Ноември 2004 12:49
***
09 Ноември 2004 12:50
Остаям с впечатлението, че от целия СИВ в БГ има най много американолози на глава рогат добитък.
09 Ноември 2004 12:57
BEGEMOT,
/:/ "Затова американските гласоподаватели са прегърнали Буш, защото тои им дава успокоението, че всички извършвани несправедливости и зверства са оправдани а приори - от Бога, които е с Буш, С Америка и благославя всяко тяхно деяние.С този вот американскя народ си купува чиста съвест...."
......................................... ......................................... ....
ПОЗВОЛЯВАМ СИ ДА НЕ СЕ СЪГЛАСЯ с това ти твърдение и теза!
ЗАЩО ЗАБРАВ/И/ЯШ, че Папа Йоан Павел Втори- който, според християните, е Наместник на Бог тук, на Земята!- КАТЕГОРИЧНО и НЕеднократно се обяви ПРОТИВ АГРЕСИЯТА на САЩ срещу Ирак ??!!
КАК може да определяш като, едва ли не, "божествени" действията на Буш спрямо Ирак, когато самият Папа ги определя като ПРОТИВОбожествени?!?
КОЙ Е "ПОСЛЕДНАТА ИНСТАНЦИЯ" -ПАПАТА ИЛИ БУШ ?!?

Редактирано от - paragraph39 на 09/11/2004 г/ 13:00:38

09 Ноември 2004 12:58
.
09 Ноември 2004 12:59
папата е наместник само според папищашите, останалите ристиени си имат други дистрибутури
09 Ноември 2004 13:08
ВЕЖЛИВИЯ ЛОС,
ТАКА Е!
Аз поради това твърдя, че управляващите в САЩ и болшинството от американските граждани са РЕЛИГИОЗНИ ДУАЛИСТИ- те вярват в ДВА Бога едновременно: в НЕБЕСНИЯ Бог/Баща, Син и Св. Дух/ и в УОЛСТРИЙСКИЯ Бог /Money, Gold & Gun/ !!! Като предпочитанията им и вярата им са повече и ПРЕИМУЩЕСТВЕНО във "Втория Бог" !!!

Редактирано от - paragraph39 на 09/11/2004 г/ 13:09:17

09 Ноември 2004 13:09
.
09 Ноември 2004 13:15

Защо е тая дандания? В САЩ се е случило това, което [изглежда] са пожелали повечето американци. Нещо като "XXII Конгрес на КПСС" ...
09 Ноември 2004 13:18
Vejliv Los, ti CS igraesh li ???
09 Ноември 2004 13:21
Винаги когато срещна човек, който познава всички американци и знае в какво вярват, се впечатлявам силно. Такъв човек вероятно и интернет достъпа си плаща просто с молитви, а не със знаците на мамона. Отдавайки единствено божието богу, а кесарю - кукиш.
--
Не знаех, че браковете са непосредствената причина за раждане деца, нито че ако си гей, но нямаш право на гей брак, това ще ти промени ориентацията, така че мама и тати да са доволни от теб.
--
от дискусията до тук заключавам, че едромащабно-обобщената картина на света и склонността да се налага морал, възгледи и възпроизводство със сила (вкл. силата на закона) са неща, присъщи само на простите американци, които точно за това избират Буш. Ние тук, напротив, сме по-сложно устроени. Или греша?

Редактирано от - Вежливия Лос на 09/11/2004 г/ 13:28:38

09 Ноември 2004 13:25
chown, какво е CS? - Явно не. Освен ако не го правя без да знам. Какво следва?

Редактирано от - Вежливия Лос на 09/11/2004 г/ 13:26:56

09 Ноември 2004 13:30
СТАРШИНАТА,
/:/ "Защо е тая дандания? В САЩ се е случило това, което [изглежда] са пожелали повечето американци...."
......................................... ...........
ТАКА Е!
По-любопитното, обаче, е: КАКВО БИХА ПОЖЕЛАЛИ тези същите "американци", при НАМАЛЕНИ НАПОЛОВИНА, примерно, БЮДЖЕТИ /от стотици милиони доилари/ на PR-щабовете на кандидат-президентите?! Или, ако в САЩ на избори се явяваха ПОВЕЧЕ от две партии и кандидати- както е в Европата и по останалия Свят?!
Изобщо, как да се обясни ФЕНОМЕНА, че в САЩ ЛИПСВА европейското и световното "демократично разнообразие" на ХОРА с РАЗЛИЧНИ хорски/групови , политически/ ДЕМОКРАТИЧНИ Интереси, Идеи, Възгледи и Стремежи?!? Този ДВУПОЛЮСЕН политически модел в САЩ е ли демократичен, или НЕ е! И защо, по каква причина?!?

Редактирано от - paragraph39 на 09/11/2004 г/ 13:32:58

09 Ноември 2004 13:31
явно не играеш
CS=counter-strike
срещал съм такъв ник по серверите Vejlivia Los,
благодаря за отговора!
09 Ноември 2004 13:52
Анализът на ЧичоФичо. е много по-стойностен от предложения от редакцията, макар че не написан "специално за в. Сега"
Много хора сега се питат: "Ква стана тя, нали в. Гардиан и Комсомолская правда казваха, че Буш е толкова лош, че няма как да не загуби". Световният пролетариат и лява интелигенция начело с Майкъл Мур реши дори, че има право да "гласува" вместо американците щото видите ли, от Америка зависи толкова много, та трябва "и нас да ни питат" кой да е президент.
Да, ама не.
Щом нашият живот зависи толкова много от Америка, та чак да искаме и ние да "гласуваме", значи...значи, американците са направили така, че от Америка да зависи толкова много, ерго те не са чак такива "инфантилни полуидиоти", както ги сочи прогресивната британска преса.

09 Ноември 2004 13:59
Комсомольская правда не е казвала такова нещо. Путин беше за Буш.
09 Ноември 2004 14:01

Хе-хе ... Параграфе, разумен човек си, а детски триумения ти се въртят в главата. Не разбра ли, че "демократично" е всичко онова, на което пише "Демократично" на етикета. Там, на етикета, има и цена, обаче .
"Какая здесь разница?" казал таралежът и слязъл от четката за дъски ...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД